HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Reply to this topicStart new topic
> Cuvant De Folos, de Pr Arsenie Boca
abureala
mesaj 20 Apr 2005, 02:48 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE

Sora moarte ne dezleaga de cele de aici: de ispite, de caderi, de pamant ... de necazuri. De aceea, cine o primeste ca pe o dezlegare de acestea, o doreste ca pe o odihna si ca pe o cale de unire cu Hristos, si pentru acela - ea e sora moarte. Pentru cei legati cu pamantul, ea e inspaimantatoarea sentinta de moarte.

Sora moarte mai are si darul ca aduce calatorului din lumea aceasta toate intamplarile vietii sale intr-o clipita.

Deci este o vreme cand toti muritorii, ori vor, ori nu vor, ori cred, ori nu cred, trebuie sa cunoasca adevarul, caruia poate ca o viata intreaga I-au stat impotriva.


Cred ca a spus destule. Pnetru cine nu stie, a fost un sfant care trait in vremea comunismului. Arhivele securitatii inregistreaza minunile savarsite de el, ca fapte inexplicabile. Materialismul dialectic...
Va urez un Paste fericit.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ueit
mesaj 20 Apr 2005, 10:20 PM
Mesaj #2


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 167
Inscris: 26 October 04
Forumist Nr.: 4.760



QUOTE
Arhivele securitatii inregistreaza minunile savarsite de el, ca fapte inexplicabile.

Poti da ceva mai multe detalii?


--------------------
Si veti cunoaste adevarul, iar adevarul va va face liberi.
(Ioan 8:32)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 22 Apr 2005, 03:26 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (ueit @ 21 Apr 2005, 12:20 AM)
QUOTE
Arhivele securitatii inregistreaza minunile savarsite de el, ca fapte inexplicabile.

Poti da ceva mai multe detalii?

QUOTE

http://www.jurnalul.ro/modules.php?op=modl...ticle&sid=3288&


Minunile sunt pentru cei care cred , nu pentru cei care nu cred. In Adevar, Dumnezeu a coborat in lume, iar El a fost Iisus Hristos.

QUOTE

1. Sa nu se tulbure inima voastra; credeti in Dumnezeu, credeti si in Mine. 
2. In casa Tatalui Meu multe locasuri sunt. Iar de nu, v-as fi spus. Ma duc sa va gatesc loc. 
3. Si daca Ma voi duce si va voi gati loc, iarasi voi veni si va voi lua la Mine, ca sa fiti si voi unde sunt Eu. 
4. Si unde Ma duc Eu, voi stiti si stiti si calea. 
5. Toma i-a zis: Doamne, nu stim unde Te duci; si cum putem sti calea? 
6. Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevarul si Viata. Nimeni nu vine la Tatal Meu decat prin Mine. 
7. Daca M-ati fi cunoscut pe Mine, si pe Tatal Meu L-ati fi cunoscut; dar de acum Il cunoasteti pe El si L-ati si vazut. 
8. Filip I-a zis: Doamne, arata-ne noua pe Tatal si ne este de ajuns. 
9. Iisus i-a zis: De atata vreme sunt cu voi si nu M-ai cunoscut, Filipe? Cel ce M-a vazut pe Mine a vazut pe Tatal. Cum zici tu: Arata-ne pe Tatal? 
10. Nu crezi tu ca Eu sunt intru Tatal si Tatal este intru Mine? Cuvintele pe care vi le spun nu le vorbesc de la Mine, ci Tatal - Care ramane intru Mine - face lucrarile Lui. 
11. Credeti Mie ca Eu sunt intru Tatal si Tatal intru Mine, iar de nu, credeti-Ma pentru lucrarile acestea. 
12. Adevarat, adevarat zic voua: cel ce crede in Mine va face si el lucrarile pe care le fac Eu si mai mari decat acestea va face, pentru ca Eu Ma duc la Tatal. 
13. Si orice veti cere intru numele Meu, aceea voi face, ca sa fie slavit Tatal intru Fiul. 
14. Daca veti cere ceva in numele Meu, Eu voi face. 
15. De Ma iubiti, paziti poruncile Mele. 


Insa moderatorii vor edita acest post, deoarece vor spune ca e prozelitism religios.:-)
Nu de minuni are nevoie omul sa creada, ci de rugaciune.
"Cine are urechi de auzit sa auda".


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 22 Apr 2005, 03:26 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
1,618033
mesaj 22 Apr 2005, 03:58 PM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



Nu mi se pare a fi prozelitism religios... rolleyes.gif

Este asa un aflux de "sfinti" occidentali... De ce sa nu cunoastem mai multe si despre ai nostri?

Deci topicul ramane.


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ueit
mesaj 22 Apr 2005, 10:36 PM
Mesaj #5


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 167
Inscris: 26 October 04
Forumist Nr.: 4.760



QUOTE
In continuare, ofiterul de securitate povesteste cum “fata oloaga a padurarului Bucur din comuna Sugag” a inceput sa mearga dupa ce a vazut-o parintele Arsenie.

Nu vad cum de aici rezulta asta:
QUOTE
Arhivele securitatii inregistreaza minunile savarsite de el, ca fapte inexplicabile.

Cat de oloaga era? Era paralizata? Sunt acte medicale care sa ateste starea ei dinainte si dupa "miracol"? Era imposibil ca ea sa-si revina in mod natural? Urma cumva si un tratament in paralel cu vizitele la Arsenie?
Ar fi de asemeni interesant de vazut copia dosarului respectiv. Sfatul meu este sa privesti cu scepticism "minunile" care abunda prin ziare. Cert este ca de mai bine de 100 de ani de cand astfel de fenomene au fost studiate nici un singur caz nu a putut fi probat intr-un cadru stiintific riguros.
QUOTE
Minunile sunt pentru cei care cred , nu pentru cei care nu cred.

Sa inteleg ca evreii in fata carora se spune ca Iisus facea minuni erau deja crestini?

Acest topic a fost editat de ueit: 22 Apr 2005, 10:44 PM


--------------------
Si veti cunoaste adevarul, iar adevarul va va face liberi.
(Ioan 8:32)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 12 May 2005, 12:03 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



Stiinta? :-) Cadru stiintific?:-) Care stiinta? Cea care incearca sa inteleaga cu disperare o realitate ce functioneaza perfect de miliarde de ani? Si care culmea, pare mai complexa si mai profunda decat a putut orice stiinta din orice veac sa imagineze? Se acorda premiul Nobel in medicina unor cercetari care au reusit sa descrie cum functioneaza mai bine celula nervoasa? Pai celula nervosa nici nu se stie decand exista, si mai functioneaza si in cadrul unui sistem cu interactiuni dincolo de orice imaginatie. Eu nu as numi-o stiinta. Ci o biata incercare umana de a cuprinde ceea ce e de necuprins.

Au facut un "cadru stiintific" si pe vremea lui Hristos, si au ajuns la concluzia ca Hristos nu este Hristos...
Si vor face in fiecare an, in fiecare zi, pana la Sfarsit, "cadre stiintifice" si vor trage aceeasi concluzie ca Dumnezeu nu exista...
Si chiar as crede aceste biete orbecaieli, chiar as fi un "fan" al stiintei, daca nu L-as vedea pe Dumnezeu. Si daca nu L-as simti, si nu as sti ca exista si este Viu, si nu o iluzie, si nu e o teorie. Exista o lume duhovniceasca care nu are nici o legatura cu tot ceea ce este Uman, si care lumea nu o percepe, incat daca nu as cunoaste aceasta lume ti-as da dreptate. Din pacate, nu pot. "Duhul Adevarului , pe care lumea nu Il cunoaste", cum este scris in Scriptura. Din pacate, totul e scris in Scriptura.

Si tot ceea ce este scris in Scriptura mai devreme sau mai traziu de implineste, pentru cine intelege "Caci adevarat va spun voua ca cerul si pamantul vor trece dar cuvintele Mele ,nu. " "Si adevarat va spun voua ca cerul si pamantul nu vor trece pana cand tot ceea ce a fost scris in Scriptura nu se va implini".

Ma poti nega, insa nu poti nega Scriptura. Chiar Andrei Plesu spune "Cine se lupta impotriva Scripturii , se lupta cu ingerul care o pazeste" .

Iti spun prietene ca vorbesc despre lucruri pe care nu le cunosti, insa care exista . Parintele Arsenie Boca chiar a fost un sfant. Iar acel numar in care s-a scris acel articol era un numar special si -sa numit "Sfintii de langa noi". Deci nu e o stire senzationala. E doar un fapt istoric.


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 18 Oct 2005, 04:33 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



Tot de parintele Arsenie Boca, om cu har de la Dumnezeu.

"Sunt doua invataturi, dar nu-i decat un singur adevar. Sunt doua invataturi: una a lui Dumnezeu, neclatinata ca si El, alta a omului, schimbatoare ca si el.

Invatatura lui Dumnezeu se imprastie in sufletele pregatite s-o primeasca prin intelepciunea necreata si Cuvantul dumnezeiesc. Ea este o particica din El Insusi si fara de moarte. Este pusa la indemana oricui si este daruita mai din belsug celui smerit cu inima.

Invatatura omului, dimpotriva, ii maguleste mandria, fiindca el ii este tata. "Ideea aceasta imi apartine, eu am spus cel dintai acest lucru, nu se stia nimic despre aceasta inainte de mine ..."

Placa-ti sa intrebi, asculta in tacere vorbirile batranilor, caci ele nu sunt spuse in desert.

Dorinta de a sti a pierdut pe omul dintai, - el cauta cunoasterea, care hraneste trufia, si a gasit moartea."



--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cipicah
mesaj 20 Oct 2005, 06:04 PM
Mesaj #8


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 20 May 04
Forumist Nr.: 3.585



Parintele Arsenie Boca a facut minuni in timpul vietii si continua sa faca si dupa moarte,Dumnezeu sa-L Odihneasca !
Am fost in luna septembrie la mormantul parintelui,la manastirea Prislop,ramanand peste noapte acolo. Am auzit de la o maicuta de o fata posedata care s-a vindecat ,precum si de un baiat paralitic,care a fost adus de mai multe ori si in cele din urma a plecat pe picoarele lui!
Se pare ca sunt multe astfel de cazuri,dar maicutele,din smerenie,nu spun prea multe.
Ar trebui sa ne adunam randurile in jurul sfintilor pe care i-am avut,pentru ca semnele vremurilor se arata negre. Uniunea Europeana doreste sa impuna Greciei (daca nu s-a intaplat deja!) ca femeilor sa li se permita accesul in Sfantul Munte Athos,lucru ce nu s-a intamplat din 1045 incoace,si pe care nici macar turcii nu si l-au permis! Sfintii athoniti trageau semnale de alarma ca atunci cand vor intra femei in Sfantul Munte,sfarsitul va fi aproape!
Si ultima carte aparuta cu parintele Arsenie Boca aminteste de tiparirea semnului 666 cu laser pe mana sau frunte.
Suntem indemnati la desfrau,curand se va legaliza si homosexualitatea,educatia sexuala din scoli are o evidenta tenta de XXX! Lipseste semnul 16 de la TV!
Asta nu e civilizatie, e puntea spre Sodoma si Gomora!
Sa nu ne mire razvratirea naturii. E numai inceputul.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Thelma
mesaj 22 Oct 2005, 02:47 PM
Mesaj #9


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 328
Inscris: 21 April 05
Forumist Nr.: 6.171



Am vizitat si eu mormantul parintelui, am fost in pelerinaj la manastirea Prislop cu ani in urma. Ce atmosfera am gasit acolo, de nedescris...pana si zapada (era iarna) mi se parea verde!
Cand am citit-o, lucarea sa intitulata Cararea Imparatiei mi s-a parut geniala. Mi-au placut in special legaturile pe care le facea cu stiintele moderne (genetica), dar si sfaturile cu privire la o viata armonioasa. De ce are nevoie omul?: de Dumnezeu, de oxigen, de somn suficient, de regim alimentar adecvat etc.


--------------------
Hesychia (gr.)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 01:10 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman