HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Recomandari

Siteuri partenere: Auto-Dealer.RO

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Despre Huliganismul Din Fotbalul Romanesc !
Superunknown
mesaj 12 May 2005, 01:11 PM
Mesaj #36


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE
Acu', io am o intrebare pentru superunknown: daca io eram prin zona cu , copilul si ii vedea pe aia si ma intreba ce zic, io ce ii spuneam? 'Vorbesc despre acadele, mama!' Nu?

Parca daca nu erau suporterii Farului, copilul ajungea la 30 de ani fara sa stie ce e aia m*ie. Hai sa eliminam intii obscenitatile din scoli, din mass-media,din cultura, din politica si pe urma sa ne preocupam de cele de pe stadioane.
QUOTE
Cand e vreun meci, jumatate din populatie se imbraca in culorile echipei, iar cealalta jumatate confectioneaza vinde palarii, sepci, tricouri, snururi, bratari samd in culori specifice echipelor

Felina, ceea ce spui tu nu e pasiune pentru fotbal ci mercantilism dus la extrem.
QUOTE
oamenii au inceput sa joace fotbal professionist inca din sec 19. a se vedea Preston North End. ciudat e ca pe vremea aia exista atmosfera in tribune si fara "fenomenul" "ultras".

Nu confunda fotbalul profesionist (oarecum normal in zilele noastre) cu cel comercial (entertainment-ul de care vorbeai mai devreme). Fenomenul ultras a aparut oricum in Italia in anii '60-'70, n-are nici o legatura cu Anglia secolului 19. Si astazi atmosfera in tribune e mult diferita in Italia fata de cea din Anglia.
QUOTE
daca incerci sa vinzi "fenomenul ultras" ca o miscare de revolutie impotriva commercializarii sportului, nice try.

Nu incerc sa vind nimic, chiar despre asta e vorba. Fenomenul ultras este, intre altele, o reactie la comercializarea excesiva a sportului. Fotbalul modern glorifica "produsele", vedete gen Beckham sau Ronaldo, in timp ce ultrasii admira jucatorii fideli culorilor clubului, gen Baresi, Di Canio, Lacatus, Hildan sau Florentin Petre. Fotbalul modern creeaza conditii tot mai confortabile la preturi tot mai mari (fotolii, tribune acoperite etc.), pentru ultrasi e un titlu de glorie sa stea in picioare tot meciul, in ploaie, dupa o deplasare de 6 ore cu trenul. Cluburile incearca sa profite de dragostea suporterilor comercializind tot felul de nimicuri la preturi astronomice, grupurile ultras isi produc propriile fulare, esarfe sepci etc., pe banii lor. Doar in rare cazuri le comercializeaza (vezi Irriducibili Lazio) si atunci o fac pentru a-si autofinanta "coregrafiile", nu pentru profit.

Acest topic a fost editat de Superunknown: 12 May 2005, 01:11 PM


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 12 May 2005, 01:39 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Si astazi atmosfera in tribune e mult diferita in Italia fata de cea din Anglia.

da, pentru ca englezii au trecut prin faza actuala a italieniilor, cu consecinte tragice si s-au pus pe treaba spre a rezolva problema. ca rezultat, nu mai sunt garduri in stadioane, iar atmosfera e excelenta.

la italieni however...
QUOTE

Fotbalul modern glorifica "produsele", vedete gen Beckham sau Ronaldo

cit or fi de dive, sunt (sau au fost) fotbalisti de exceptie. dar tot cultul personalitatii n-ar fi aparut daca n-ar exista piata pentru asa ceva. parintii nu se ocupa cum trebuie de copii, deci copii-si cauta modeluri printre "stari".
QUOTE

Cluburile incearca sa profite de dragostea suporterilor comercializind tot felul de nimicuri la preturi astronomice, grupurile ultras isi produc propriile fulare, esarfe sepci etc., pe banii lor.

repet, nu il obliga nimeni pe suporter sa participe. chestiile astea exista pentru ca este piata pentru ele. cluburile au nevoie de bani pentru a ramine competitive, altfel n-au din ce sa traiasca. asta daca n-ai patron ca Abramovici. oricum, exista cluburi care peste ani de zile si-au cheltuit banii responsabil si pe termen lung au rezultate, pe cind altele primesc un influx imens de capital pe moment, spre a cumpara practic un titlu, care-i cheltuit complet si apoi, cind acesta dispare, se reintorc in anonimat (Chelsea).


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 12 May 2005, 07:46 PM
Mesaj #38


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ma bag doar scurt pe-aici ca veni vorba de Beckham
Nu ma prea pricep cu fotbalul, dar cel mai fain gol vreodata l-am vazut de la el
La inceputul meciului ii da unul un pas si el trage de la linia de mijloc direct in poarta, in spatele portarului care a ramas asa blink.gif
rofl.gif
Asta-i talent jamie.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 May 2005, 07:46 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Superunknown
mesaj 14 May 2005, 01:23 PM
Mesaj #39


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



Nu-i talent, e greseala de portar combinata cu mediatizarea excesiva de care vorbeam inainte. S-au mai vazut astfel de goluri (chiar si Hagi a dat unul asemanator cind juca la Real Madrid - prin '91 parca).


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 May 2005, 10:17 AM
Mesaj #40


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Superunknown,
"Meme" Stoica a sarit calul sau nu?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 16 May 2005, 12:09 PM
Mesaj #41


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Neeaaah! A sarit doar tribuna oficiala laugh.gif . Am deschis un topic pe tema asta, ca merita! devil.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 16 May 2005, 03:57 PM
Mesaj #42


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



Da, a sarit calul si sper sa il arda rau de tot cu sanctiuni. M-as bucura daca suporterii stelisti ar organiza o campanie pentru demiterea lui "Meme".

Pe de alta parte, cred ca si imbecilul ala de suporter a primit ce merita. M-am saturat de toti retardatii astia de la tribuna care stau cu curu' pe scaun, rontzaie la semintze ca sobolanii si injura la fiecare pasa gresita. Nu cinta, nu aplauda, nu vin in deplasari, nu participa la coregrafii... mi-e scirba de ei. De fapt, "victima lui Meme" e prototipul suporterului stelist. Majoritatea stelistilor nu vin pe stadion din dragoste pentru culori ci pentru a se lauda ca tin cu "cea mai galonata echipa din Romania". Singurul lor catalizator e performanta, palmaresul. In conditiile astea, normal ca spectatorii injura cind echipa prinde un meci mai slab si pleaca din tribune cind echipa e condusa pe tabela. Asemenea "suporteri de vreme buna" nu fac cinste unei echipe.

Apropo, si unul din conducatorii lui Dinamo, Borcea, si-a pus gorilele sa bata un grup de suporteri care il injurau, dar a facut-o pe ascuns, asa ca n-a iesit scandal, desi fapta mi se pare mult mai golaneasca decit a lui Meme.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 May 2005, 04:02 PM
Mesaj #43


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Superunknown,
Cand Nefertiti spunea ce zici tu acum o trimiteai la crosetat...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 16 May 2005, 04:36 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



balcanu-n floare. da-i cu pumnu nenica, ca asa-i si textul din manea. hh.gif
oierul la propriu si cel la figurat fac un tandem de minune.

spre binele tuturor io sper sa-l dea in judecata si sa mearga pina la capat, sa se vaza alde "meme" cu o condamnare, chiar daca-i numai cu suspendare.

la steaua la dinamo la rapid. super baetii! reprezentati-ne in europa sa-si aminteasca diaspora capsuneasca ce fain e sa minci seminte-n tramvai!


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 16 May 2005, 04:48 PM
Mesaj #45


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Superunknown @ 16 May 2005, 04:57 PM)

M-am saturat de toti retardatii astia de la tribuna care stau cu curu' pe scaun, rontzaie la semintze ca sobolanii si injura la fiecare pasa gresita. Nu cinta, nu aplauda, nu vin in deplasari, nu participa la coregrafii... mi-e scirba de ei.



Ce faci Supercunoscutule? umpluram cateva pagini de contraziceri, tu cu noi si noi cu tine, ca sa vii acum sa sustii exact ce sustineam noi mai 'nainte? Asta da verticalitate!


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 May 2005, 04:51 PM
Mesaj #46


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Felina,
Mai bine mai tarziu decat niciodata, nu? Eu ma bucur sincer ca Superunknown nu mai vede in manifestarile golanesti de pe stadioane o forma de manifestare acceptabila a fenomenului "ultras".


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 16 May 2005, 05:16 PM
Mesaj #47


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE
Ce faci Supercunoscutule? umpluram cateva pagini de contraziceri, tu cu noi si noi cu tine, ca sa vii acum sa sustii exact ce sustineam noi mai 'nainte? Asta da verticalitate!

Felina, imi pare rau daca n-ai inteles dupa atitea pagini de "contraziceri" ce sustineam eu de fapt: nu fenomenul in sine este de condamnat, ci numai acele manifestari care depasesc anumite limite.
QUOTE
Superunknown,
Cand Nefertiti spunea ce zici tu acum o trimiteai la crosetat...

Pe Nefertiti am trimis-o la crosetat pentru ca facea generalizari in necunostinta de cauza.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 16 May 2005, 05:27 PM
Mesaj #48


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



ohmy.gif Aloooo, unde am generalizat io, mancatz-as???!!! Si inca in necunostinta de cauza? mad.gif Am vorbit strict despre huligani, ca asta e tema. Iar acum, brusc, vii tu si spui acelasi lucru. blink.gif

P.S. Si nu m-am dus la crosetat, da' vad ca tu le faci bine: una pe fata, doua pe dos. devil.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 16 May 2005, 11:00 PM
Mesaj #49


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE
Am vorbit strict despre huligani, ca asta e tema. Iar acum, brusc, vii tu si spui acelasi lucru.

Ai vorbit despre huligani ca fiind reprezentativi pentru suporterii din Romania, cind ei de fapt constituie exceptii. De asta am zis ca generalizezi.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 17 May 2005, 07:36 AM
Mesaj #50


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Fenomenul in sine (ultras) este unul spectaculos si indispensabil pentru economia sportului mondial. Dar, dupa parerea mea, pe masura ce anii trec (nu stiu cum era inainte de 89), scandalurile si conflictele intre suporteri devin tot mai stridente si mai "la moda". Tocmai din cauza asta, eu cred ca...

QUOTE
Ai vorbit despre huligani ca fiind reprezentativi pentru suporterii din Romania, cind ei de fapt constituie exceptii


...huliganii nu mai sunt exceptii, ci reprezinta noua realitate.


--------------------
* * * Nu lãsa visele sã piarã, pentru cã dacã visele mor, viaþa nu este decât o pasãre cu aripi rupte care nu mai poate sã zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 17 May 2005, 07:45 AM
Mesaj #51


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (Superunknown @ 17 May 2005, 12:00 AM)

Ai vorbit despre huligani ca fiind reprezentativi pentru suporterii din Romania, cind ei de fapt constituie exceptii. De asta am zis ca generalizezi.

Nu sunt exceptii, sunt majoritari.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MikeEL
mesaj 17 May 2005, 07:46 AM
Mesaj #52


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 287
Inscris: 24 December 03
Din: DreamLand
Forumist Nr.: 1.600



QUOTE (Marcus @ 17 May 2005, 09:36 AM)
...huliganii nu mai sunt exceptii, ci reprezinta noua realitate...

Da.. in Romania din pacate asa este.. De ce nu sunt si romanii in stare sa mearga la un meci si sa aplaude civilizat la fazale interesante si sa se comporte moral.. numai ei stiu (aia care injura pe altii doar pentru ca ei au impresia ca ar fi mai capabili decat cei cu raspunderi). Trebuia sa dea curs (ca e recenta intamplarea), invitatiei lui Gigi Becali suporterii care il injurau pe Zenga, si sa mearga ei sa antreneze.. La cat de nebun e Becali sunt convins ca l-ar fi pus pe un suporter sa antreneze Steaua, sa se convinga poporu' ca nu e deloc usor, si astfel sa fie mai intelegatori, si ca urmare mai civilizati.

Apropos de gestul lui MM de pe stadion, cand l-a lovit pe suporteru' ala recalcitrant, si eu as fi procedat la fel (cel putin).. e inacceptabil sa injuri in halul ala, sa-ti permiti sa jignesti in maniera aia un om cu realizarile lui MM..

Trebuie sa recunosc (cel putin in cazul asta), ca la capitolul ultras, mai avem de invatat mult, pe langa alte tari europene; deci suntem un urma tare..

Forta fie cu voi !!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 May 2005, 09:17 AM
Mesaj #53


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Superunknown @ 17 May 2005, 12:00 AM)
QUOTE
Am vorbit strict despre huligani, ca asta e tema. Iar acum, brusc, vii tu si spui acelasi lucru.

Ai vorbit despre huligani ca fiind reprezentativi pentru suporterii din Romania, cind ei de fapt constituie exceptii. De asta am zis ca generalizezi.

Tu ziceai:
QUOTE
M-am saturat de toti retardatii astia de la tribuna care stau cu curu' pe scaun, rontzaie la semintze ca sobolanii si injura la fiecare pasa gresita. Nu cinta, nu aplauda, nu vin in deplasari, nu participa la coregrafii... mi-e scirba de ei. De fapt, "victima lui Meme" e prototipul suporterului stelist. Majoritatea stelistilor nu vin pe stadion din dragoste pentru culori ci pentru a se lauda ca tin cu "cea mai galonata echipa din Romania".

Asa ca Nefertiti nu a generalizat mai mult decat ai facut-o tu...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nightwind
mesaj 17 May 2005, 11:04 AM
Mesaj #54


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 301
Inscris: 8 July 04
Din: Above and Beyond the Stars
Forumist Nr.: 4.031



QUOTE

Apropos de gestul lui MM de pe stadion, cand l-a lovit pe suporteru' ala recalcitrant, si eu as fi procedat la fel (cel putin).. e inacceptabil sa injuri in halul ala, sa-ti permiti sa jignesti in maniera aia un om cu realizarile lui MM..



Daca pus in fata unor cuvinte tu recurgi la bataie, asta dovedeste doar faptul ca 'te-ai recunoscut' in respectivele apelativ si fiind incapabil sa le dovedesti ca fiind false, incerci sa-l reduci la tacere pe provocator cu bataia.


--------------------
***********************************************
Embrace death as a lover for she alone shall be your eternal bride
***
Transcript from 'Nightwind's Younger Days'
***********************************************
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 17 May 2005, 01:45 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE
e inacceptabil sa injuri in halul ala, sa-ti permiti sa jignesti in maniera aia un om cu realizarile lui MM..


Ho, ho, ho... Si anume ce mari realizari are memelushul ? Hai ca sunt chiar curios... Sef de galerie la Galati, conducator de club la Galati (fara performante notabile), presedinte la Steaua (fara performante notabile). Hai sa vedem. Ce realizari are ? hh.gif


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 17 May 2005, 02:32 PM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



Dupa mine oricum s-a facut tam-tam cam mare pe tema asta ( si nejustificat - parca ar fi fost doamne fereste un Heysel 2 ... sorry.gif ), dar nu pot spune ca nu-mi place ideea ca Memisor Stoica a primit totusi o pedeapsa ca prea se credea el mare si tare ... rolleyes.gif

P.S. : Atmosfera de pe stadioane ca atmosfera de pe stadioane - dar bataile de dupa ? Sau devastarile ? mad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 17 May 2005, 02:57 PM
Mesaj #57


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Apropos de gestul lui MM de pe stadion, cand l-a lovit pe suporteru' ala recalcitrant, si eu as fi procedat la fel (cel putin).. e inacceptabil sa injuri in halul ala, sa-ti permiti sa jignesti in maniera aia un om cu realizarile lui MM..

realizarile lu' peste. cit despre "readieness"-ul tau de a reactiona la injurii, sper ca ai si tu 300 millioane cash (pt. a evita procesul) plus 5 millioane pt. jandarmerie. devil.gif

Acest topic a fost editat de dead-cat: 17 May 2005, 03:25 PM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 24 Jun 2005, 10:58 AM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (March @ 15 Apr 2005, 12:47 PM)
Huliganism, rasism, xenofobie, violenta... cititi aici si spuneti-va parerea

Instanta a admis recursul clubului "Steaua Bucuresti" in cazul "scandarilor rasiste", anulind amenda acordata. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 24 Jun 2005, 05:50 PM
Mesaj #59


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (MIA @ 24 Jun 2005, 12:58 PM)
QUOTE (March @ 15 Apr 2005, 12:47 PM)
Huliganism, rasism, xenofobie, violenta... cititi aici si spuneti-va parerea

Instanta a admis recursul clubului "Steaua Bucuresti" in cazul "scandarilor rasiste", anulind amenda acordata. smile.gif

Nici-o surpriza . La Est de Tartaria se intampla si d-astea laugh.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 15 May 2006, 03:06 PM
Mesaj #60


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



Bai fratilor - eu in viata mea nu am vazut ( si nu exagerez acuma ) nici in campionatul din Burkina Fasso, faze ca aia ce s-a intimplat dupa ultima etapa din campionatul Elvetiei - cind se ferea saracul Felippe ca-l urmareau astia cu petardele pe teren ... blink.gif ... si, fir-ar sa fie, e totusi vorba de campionatul tarii in care are si UEFA sediul si alea, alea. Si ne mai miram de huliganismul din tari ca Romania ? sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 15 May 2006, 03:13 PM
Mesaj #61


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Pai daca nu vorbeste cu MM sa vina sa faca ordine printre suporteri.... biggrin.gif


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 03:33 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman