HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

 
Closed TopicStart new topic
> Sfirsitul Civilizatiei Tehnologice?, Cit de viabile sunt sursele alternative?
ignorant
mesaj 14 Apr 2005, 12:05 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 1 February 05
Forumist Nr.: 5.617



In momentul in care energia consumata pentru extractia unui baril de petrol, din motive de adincime de extractie sau calitate proasta a titeiului, va depasi energia produsa .... evul mediu ne va paste!
Nu se pune problema ca nu vom mai avea petrol si gaze naturale. Costurile de extractie vor fi astronomice si sursa de energie va deveni sursa de consum.
Se stia acest lucru inca din anii 70. Nu s-a facut nimic pentru a se gasi o alternativa viabila la petrol.
Soare, apa, carbune, vint, uraniu, toate aceste alternative la un loc nu fac nici macar 40% din necesarul actual pentru 6.5 miliarde guri de hranit.
Previziunile sunt sumbre, primele semne au aparut, barilul tinde spre 100$ si se pare ca va ajunge la acest pret in maxim doi ani. Peste acest pret vorbim de sursa de cost si nu de sursa de energie.
Industria aviatica va disparea impreuna cu industria producatoare de automobile. Ne vom limita la mersul pe bicicleta sau scuter ca mijloc de locomotie de lux.
Nu se mai poate vorbi despre crestere economica, globalizare, prosperitate. Deja suntem pe panta declinului.
Dolarul este singura moneda de tranzactionare a petrolului. O sa cada liber impreuna cu economia si cercetarea SUA
Nu ne ramine decit sa ne rugam...
Poate se descopera ceva pe ultima suta de metri...
Oare?
Sa privim si partea plina a paharului. S-a rezolvat problema incalzirii globale, nu mai este petrol, nu se mai produc noxe.

Va recomand sa cititi cu atentie ce scrie pe http://www.petrol.home.ro
Nu este de glumit. Nu sunt o persoana pesimista dar de citeva nopti nu mai dorm bine.
Vedeti referintele si link-urile din acel site.

Si inca ceva. Productivitatea agronomiei/zootehniei ectuale este exclusiv datorata ingrasamintelor pe baza de petrol.
Hainele de pe noi au foarte mult petrol in componenta.
Materialele plastice...
Nu poti cuprinde cu gindul toate aplicatiile actuale bazate pe derivate ale petrolului.



--------------------
Fara mine nu se poate, dovada ca sunt.
Fara mine nu s-a putut; dovada e ca m-am tras din mine īnsumi adica din acel mine care-a fost.
...
Eu nu sunt nici bun nici rau ci sunt, pur si simplu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 14 Apr 2005, 12:12 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



Mai exista un subiect deschis pe o tema absolut asemanatoare. wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ignorant
mesaj 14 Apr 2005, 12:18 PM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 1 February 05
Forumist Nr.: 5.617



Am cautat cu cuvintele cheie baril si petrol si n-am gasit!
Te rog sa-mi arati unde se discuta despre acest subiect.
Multumesc


--------------------
Fara mine nu se poate, dovada ca sunt.
Fara mine nu s-a putut; dovada e ca m-am tras din mine īnsumi adica din acel mine care-a fost.
...
Eu nu sunt nici bun nici rau ci sunt, pur si simplu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Apr 2005, 12:18 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
mărăcine
mesaj 14 Apr 2005, 01:32 PM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 433
Inscris: 19 September 04
Din: campul ars de soare
Forumist Nr.: 4.510



Am citit si eu pe la sfarsitul anului trecut viziunea lui Matthew Simmons. Daca lucrurile s-ar intampla asa, am asista fara indoiala pe viu la imense atrocitati, generate de lupta pentru supravietuire. Totusi, e foarte posibil ca un pericol mult mai mare sa-l constituie dezvoltarea pe mai departe a tehnologiei, si anume a biotehnologiei. Din motive pe care nu le enunt aici, acesta ar putea fi un dezastru cu mult mai mare pentru om.

In orice caz, eu ma indoiesc profund ca daca s-ar apuca cineva sa agite in dreapta si-n stanga slogane de tip umanist pe aceasta tema, s-ar produce prea mari schimbari. Oamenii au ajuns prea inchistati, sceptici si cufundati in materie pentru a reactiona la un semnal de alarma de orice gen ar fi el.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ignorant
mesaj 14 Apr 2005, 02:03 PM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 10
Inscris: 1 February 05
Forumist Nr.: 5.617



Totul se va termina in momentul in care n-o sa mai avem energie sa facem cercetare pentru descoperirea surselor de energie alternative.
Daca analizam istoria civilizatiei descoperim ca orice criza a fost acceptata dupa ce s-a instalat.
Criza petroliera din ani 70 a fost doar ... o criza, nu un colaps economic/social, ea a avut origini politice nu si economice.
Acum vorbim despre un colaps. Nu putem invinge legile fizicii si faptul ca resursele naturale sunt limitate.
Sa lasam deoparte aburelile SF despre colonizarea spatiului extraterestru. Poate intr-un viitor indepartat, cu multa energie cheltuita pina acolo.
Unde se duc marea majoritate a resurselor actuale? In cercetare fundamentala? Nu, se duc la armata!
Hilar lucru, cercetam degeaba cum sa ne autodistrugem ... Mai repede ne distruge natura si timpul, ca pe orice alt lucru din acest univers

Se prefigureaza un univers sumbru similar celui descris in MAD MAX

Acest topic a fost editat de ignorant: 14 Apr 2005, 02:07 PM


--------------------
Fara mine nu se poate, dovada ca sunt.
Fara mine nu s-a putut; dovada e ca m-am tras din mine īnsumi adica din acel mine care-a fost.
...
Eu nu sunt nici bun nici rau ci sunt, pur si simplu.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 14 Apr 2005, 03:18 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (ignorant @ 14 Apr 2005, 01:18 PM)
Am cautat cu cuvintele cheie baril si petrol si n-am gasit!
Te rog sa-mi arati unde se discuta despre acest subiect.
Multumesc

Uite aici. smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mothman
mesaj 14 Apr 2005, 04:16 PM
Mesaj #7


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



Nu stiu daca trebuie sa ne impacientam in privinta asta. Sa nu uitam ca stiinta mai are asi in maneca. Un exemplu ar fi nanotehnologia, care e posibil sa deschida un nou capitol in istoria umanitatii. Pentru cine nu stie, nanotehnologia reprezinta manipularea a atom cu atom, pentru a se creea obiecte/masini/etc. de dimenisunea unor celule. Se spere ca in timp, sa poata fi produse si obiecte la scara macroscopica. E adevarat, pana acum nu s-au reusit cine stie ce, dar se aloca sume uriase cercetarilor, si pentru din ce in ce mai multi savanti este deja o certitudine faptul ca se va reusi si ca va insemna un pas mare pentru umanitate. Daca acest lucru se va intampla, s-ar putea sa nu mai avem nevoie nici de petrol, nici de carbuni sau lemne. Si toate astea ne-ar putea paste peste in prima jumatate a secolului.

Cele mai fanteziste scenarii sunt :

-The first products made from nanomachines will be stronger fibers. Eventually, we will be able to replicate anything, including diamonds, water and food. Famine could be eradicated by machines that fabricate foods to feed the hungry.

-In the computer industry, the ability to shrink the size of transistors on silicon microprocessors will soon reach its limits. Nanotechnology will be needed to create a new generation of computer components. Molecular computers could contain storage devices capable of storing trillions of bytes of information in a structure the size of a sugar cube.

-Nanotechnology may have its biggest impact on the medical industry. Patients will drink fluids containing nanorobots programmed to attack and reconstruct the molecular structure of cancer cells and viruses to make them harmless. There's even speculation that nanorobots could slow or reverse the aging process, and life expectancy could increase significantly. Nanorobots could also be programmed to perform delicate surgeries -- such nanosurgeons could work at a level a thousand times more precise than the sharpest scalpel

-Nanotechnology has the potential to have a positive effect on the environment. For instance, airborne nanorobots could be programmed to rebuild the thinning ozone layer. Contaminants could be automatically removed from water sources, and oil spills could be cleaned up instantly. Manufacturing materials using the bottom-up method of nanotechnology also creates less pollution than conventional manufacturing processes. Our dependence on non-renewable resources would diminish with nanotechnology. Many resources could be constructed by nanomachines. Cutting down trees, mining coal or drilling for oil may no longer be necessary. Resources could simply be constructed by nanomachines.

Sursa : http://science.howstuffworks.com/nanotechnology.htm

Sa fie nanotehnologia doar un vis frumos ?

Acest topic a fost editat de mothman: 14 Apr 2005, 04:20 PM


--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 14 Apr 2005, 05:47 PM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



Vă rog, haideţi să mutăm discuţia la http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?act=ST&t=5630&, unde-a spus MIA. Vă rog copiaţi-vă posturile acolo, căci aici am să īnchid topicul. N-are rost să fragmentăm discuţia.

Mulţumesc,
a


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Octavi
mesaj 15 Apr 2005, 03:49 AM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 698
Inscris: 27 February 05
Forumist Nr.: 5.805



Nu s-a facut nimic pentru a se gasi o alternativa viabila la petrol.

Ce usori e sa afirmi neadevaruri, si ce greu e sa faci realmente ceva in sensul māntuirii omenirii din aceasta perspectiva energetica!

Nu ne ramine decit sa ne rugam...

Mda . . . iata in fine pe cineva care face ceva "concret" in legatura cu inpasul asta uleios! ohyeah.gif


Sa privim si partea plina a paharului. S-a rezolvat problema incalzirii globale, nu mai este petrol, nu se mai produc noxe.

Chiar speri ca sunt suficient de multi dobitoci pe Terra incat sa considere rezolvarea unei non-probleme un mic bine in marele rau pe care il reprezinta "insetarea" energetica a economiilor dezvoltate ale planetei? cry.gif


--------------------
"Daca a nascut, atunci s-a culcat cu un barbat"
("Si peperit, cum viro concubit" - "De inventione rhetorica, Cicero, exemplu de propozitie irecuzabila)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 3 May 2024 - 06:17 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman