HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Jocuri Pe Msn Messenger - Problema
Saramago
mesaj 11 Apr 2005, 03:40 AM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 134
Inscris: 10 April 05
Forumist Nr.: 6.102



Am facut o retea MASTER- SLAVE. Ambele ruleaza WIN XP Home Edition. MASTER-UL e cuplat la Internet. Totul merge bine pe ambele, cu o singura exceptie.
Daca ma cuplez la MSN Messenger de pe Master, pot sa joc jocurile de acolo cum e Solitaire Showdown cu altii. Daca sunt pe SLAVE... nu merge niciodata. Nu a ajutat nici o reinstalare de soft. Problema asta am observat-o si la alta retea identica facuta in alta parte, deci cred ca e ceva la vreun parametru... vreo sincronizare fina... Are cineva idee?


--------------------
24. "Lumina se află înăuntrul unei fiinţe luminoase
şi ea luminează lumea toată." Nag Hammadi- Evanghelia dupa Toma


Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonsays
mesaj 12 Apr 2005, 11:25 AM
Mesaj #2


Batranel oPsedat
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.074
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.836



mda, ar putea fi de la faptul ca ies cu acelasi IP pe net; sau de la firewallul din XP (ala "Master" laugh.gif )


--------------------
-- de aceea pentru mine muntele - munte, se zice, de aceea pentru mine iarba - iarba, se spune, de aceea pentru mine izvorul - izvoreste, de aceea pentru mine, viata - se traieste --
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Saramago
mesaj 15 Apr 2005, 02:32 AM
Mesaj #3


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 134
Inscris: 10 April 05
Forumist Nr.: 6.102



Am suspectat firewall-ul care il baga update-ul SP2 la XP si care blocheaza Active X. Mi-ai dat o idee... tot timpul am facut "enable" la Active X pe Slave... posibil ca pe MASTER a ramas "disable". Ce ma enerveaza e ca m-am luat dupa niste instructiuni de pe net si am reusit sa fac enable numai pe moment si apoi revine disable la fiecare restart. Poate stii cum sa ii fac definitiv enable? Ca de virusi nu mi-e frica... smile.gif Sau poate exista o cale de a face inversul la update SP2 in afara de a reinstala tot XP... smile.gif
Oricum multumesc frumos pentru ideile noi.


--------------------
24. "Lumina se află înăuntrul unei fiinţe luminoase
şi ea luminează lumea toată." Nag Hammadi- Evanghelia dupa Toma


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 15 Apr 2005, 02:32 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Saramago
mesaj 15 Apr 2005, 02:34 AM
Mesaj #4


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 134
Inscris: 10 April 05
Forumist Nr.: 6.102



Poate le scriu la Microsoft... smile.gif


--------------------
24. "Lumina se află înăuntrul unei fiinţe luminoase
şi ea luminează lumea toată." Nag Hammadi- Evanghelia dupa Toma


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Saramago
mesaj 2 May 2005, 03:30 AM
Mesaj #5


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 134
Inscris: 10 April 05
Forumist Nr.: 6.102



Am facut automatic uninstall la SP2 pe Slave... cand am vazut ce dezinstalare lunga a facut... si au aparut dll-uri care dau eroare la start... nu am vrut sa mai fac asta si pe Master sa nu se strice de tot...
Oricum este ilogic sa cred ca Microsoft ar fi facut un program al lor cum e MSN Messenger sa fie incompatibil in anumite situatii cu Windows update... cred ca e o pista falsa si tot e ceva gresit la setarile retelei...


--------------------
24. "Lumina se află înăuntrul unei fiinţe luminoase
şi ea luminează lumea toată." Nag Hammadi- Evanghelia dupa Toma


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Saramago
mesaj 9 May 2005, 06:10 PM
Mesaj #6


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 134
Inscris: 10 April 05
Forumist Nr.: 6.102



Se pare ca nimeni nu are nici o idee, dar deoarece cercetarile mele asupra problemei au avansat, cred ca am gasit singur raspunsul, nu si solutia. O sa scriu, ca poate se mai loveste careva de ea si citeste aici.

Deci concluzia a fost urmatoarea:

Msn messenger foloseste urmatoarele porti:

TCP: 1863 - comunicare tastata simplu

6901- (si UDP) - video si audio

6891-6900 - transmitere fisiere

443 - semnatura de autentificare in site-ul de servicii de jocuri

Am facut manual open la poarta 443 in firewall-ul de la sp2 atat pe MASTER cat si pe SLAVE. Ca sa ma conving ca nu am gresit si functioneaza ce am facut, am intrat pe site la "SHIELDS UP" acolo unde se verifica toate portile si la scanare a reiesit asa: cand am scanat de pe Master, toate portile erau verzi (stealth), mai putin poarta 443 (albastra), care era deci inchisa, pentru ca s-ar fi deschis numai in cazul in care as fi activat jocul de pe Msn si oricum nu ramane deschisa, e numai o poarta care se deschide pentru o perioada scurta, cat sa confirme identitatea celui care vrea sa se joace. Acelasi experiment facut pe Slave, adica scanarea portilor, a dat rezultatul asteptat, adica toate portile verzi (stealth), inclusiv poarta 443. In concluzie este vorba despre firewall-ul de pe ROUTER.

Providerul de net (ISP) a pus un modem cisco ubr900 pe care ruleaza o configuratie care sa le convina lor, adica sa nu poti sa faci routing (sa mai poti pune alt computer pe cele 4 iesiri. Cum ar veni, sa le mai platesti pentru inca un IP static.
Nu stiu cat de tare este firewall-ul de pe acest modem, ca nu arezistat la toate pacalelile din moment ce am putut face retea. Oricum un lucru este clar. Poarta 443 nu ajunge pe Slave pentru ca trebuie definita ca "Forwarding PORT". Ei, daca aveam accesul pe configuratia de la modem, nu ma chinuiam sa invat programare IOS ca sa fac poarta 443 forward, ci m-as fi multumit sa ii dau la modem "enable routing" si gata cu povestea, nu mai era nevoie de LAN, ci ma legam la alta iesire. Evident ca cei de la ISP au facut totul ca sa nu poata omul "de rand" sa umble la modem. Deci nu se pune problema ca nu mi-au dat cablu de consola (ca se poate face rost) si nici softul (IOS) ca si asta se poate lua de pe net. Dar exista in configuratia modemului paswword-uri. Unul vizibil si unul cifrat. Se poate trece de aceste password-uri pentru ca exista o procedura de "forgot password" care e explicata pe site la CISCO, ca doar nu o sa arunci modemul daca nu mai stii parola... Problema e ca dupa ce intri trebuie sa pui alte password-uri si cel care era cifrat, nu poate fi recuperat. Cu alte cuvinte... daca vreodata trebuie sa duci inapoi la ISP modemul (desi e cumparat, pentru vreo problema oarecare), cei de acolo nu mai pot intra pe el pentru ca le lipseste password-ul lor, deci se vede ca "s-a umblat" chiar daca resetezi configuratia inainte sa duci modemul.
E interesant acest firewall de pe acest modem. Este de-a dreptul "enervant". smile.gif Nu stiu cum face ca reuseste sa "simta" si ce computer este legat la el. Deci daca setez absolut aceleasi data pe SLAVE si deconectez MASTER-ul si pun pe SLAVE in loc, NU MERGE. Pe undeva l-am pacalit si la faza asta. Daca intru cu LINUX si setez, NU il simte si ma lasa. Deci nenorocitul asta de WINDOWS este cel care da o amprenta in plus la computer, exploatata de configuratia de pe modem. Undeva acolo este setat un parametru in plus care identifica computerul si nu imi dau seama care e acela... ca daca schimb numele masinii, nu are nici un efect.
Am incercat sa pacalesc acest firewall cu programe de "bypass firewall". Nu am reusit, desi acele programe promiteau ca daca exista o singura poarta deschisa, prin aia reusesc sa faca sa mearga totul... intradevar am reusit si eu totul in afara de jocuri. smile.gif
Nu a ajutat nici actualizarea MSN de la versiunea 7.0777 la 7.0813 care are un patch simpatic de pe site-ul www.mess.be si care permite printre altele setarea de transmitere de orice fisiere, blocate altfel in versiunea oficiala.
Mai am o ultima idee de incercat. Un program de server care sa emuleze DHCP rulat pe MASTER si care sa inlocuiasca serverul de ICS din XP. Chiar am gasit un program dragut care merge pe protocol NAT si promite astfel sa pacaleasca un IP static... sper mai bine decat ce am incercat pana acum...







--------------------
24. "Lumina se află înăuntrul unei fiinţe luminoase
şi ea luminează lumea toată." Nag Hammadi- Evanghelia dupa Toma


Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 05:35 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman