HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

 
Reply to this topicStart new topic
> 1054 Supernova Si Schisma, Au legatura ?
Lucifer
mesaj 6 Apr 2005, 10:20 PM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 253
Inscris: 21 January 05
Forumist Nr.: 5.492



1054 anul a doua evenimente majore: explozia Supernovei (mai precis vizualizarea acestei explozii pentru ca ea explodase demult ) si Marea Schisma a Bisericilor Ortodoxa si Catolica.
Inca de prima data cind am aflat ca aceste doua evenimente au avut loc in acelasi an am fost frapat, banuind o posibila legatura intre ele si fiind curios care dintre ele s-a petrecut mai intii. Pe Internet cautind ( dupa mult timp de la data cind am aflat de coincidenta ) am constatat ca cele doua evenimente sint despartite de doar 11 zile, Supernova fiind prima ! Datele sint 4 iulie respectiv 15 iulie 1054.
Avind aceste date se naste ipoteza: nu cumva Marea Schisma a fost provocata de consecintele induse in organismul celor doi protagonisti de aceasta explozie? Se stie de exemplu ca exploziile solare produc niste dereglari organismului ( inclusiv probabil mintii )
Voi ce parere aveti ?





Acest topic a fost editat de Lucifer: 6 Apr 2005, 10:30 PM


--------------------
Toate ale mele le port cu mine.

Nu cunosc alte merite, decit cele personale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 13 Jul 2005, 06:20 PM
Mesaj #2


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



Indiferent de locul unde trebuia sa fie deschis subiectul, o pagina intreaga in care sa se dispute (offtopic desigur) daca sub-forumul e adecvat sau nu pt o discutie care nici nu are loc e un efort demn de notat, dar total inutil.

Lucifer, asa cum nimic nu e intamplator, nu voi putea spune ca aceasta coincidenta e intamplatoare. Totusi, schisma are radacini adanci si disputa dura deja de un timp indelungat, cu acutizari periodice. Inca din 1042 Mihail Coerularius (patriarhul Constantinopolului) a incetat sa-l mai aminteasca pe Papa in slujbe si a inceput un consecvent atac pe probleme doctrinare. Pe de alta parte totul s-a suprapus cu problemele politice din sudul Italiei, cu problema normanda in care si papa si bizantinii aveau interese politice.
In acea epoca excomunicarile nu erau rare, cum se trezea vreun "dizident" sa lanseze o idee care nu convenea papalitatzii era imediat excomunicat. Leon IX a excomunicat si pe altii.
Excomunicarea reciproca dintre papa si patriarh nu a avut in acel moment un impact fulminant, ea a inceput sa capete importanta in timp, pe masura ce "schisma s-a adancit". De altfel au fost cateva incercari de reconciliere notabile, in care aproape s-a ajuns la reunificare, dar aceste demersuri s-au spulberat o data cu cucerirea Constantinopolului de catre cruciati in 1204 si apoi de catre otomani la 1453.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Wluiki
mesaj 14 Jul 2005, 12:41 AM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 535
Inscris: 17 February 04
Forumist Nr.: 2.256



Animozitatile dintre cele doua Biserici sunt mult mai vechi. Perioada iconoclasta sau schismele (excomunicarile si anatemizarile) din timpul sinoadelor ecumenice inscriindu-se in acest peisaj. Putem, de pilda, incepe aceasta istorie cu schisma acaciana (sfarsit de secol V - inceput de secol VI).

Vorbind de episoadele 1204 si 1453 merita mentionat sinodul de la Ferrara-Florenta din 1439, probabil ultima incercare de impacare a celor doua biserici (impacare atat politica cat si doctrinara!).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Jul 2005, 12:41 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Lucifer
mesaj 14 Jul 2005, 01:39 AM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 253
Inscris: 21 January 05
Forumist Nr.: 5.492



QUOTE (Wluiki @ 14 Jul 2005, 01:41 AM)
Animozitatile dintre cele doua Biserici sunt mult mai vechi.

Dar si Supernova a explodat cu mult inainte de a fi vazuta !
Interesant ar fi daca nu s-a zis nimic despre acest fenomen (explozia) in cadrul Bisericilor, de exemplu ca ar fi un semn ceresc in legatura cu schisma.


--------------------
Toate ale mele le port cu mine.

Nu cunosc alte merite, decit cele personale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 14 Jul 2005, 08:42 AM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



QUOTE
Dar si Supernova a explodat cu mult inainte de a fi vazuta !

Si ce-are a face ? Lucifer, ce zici tu, Informatia merge mai repede ca Lumina ? Mi-e teama ca am indus si un raspuns, dar oricum ma gandesc ca decizia ta era deja luata.
Si virand spre filozofie, CUM se propaga Informatia si cum influenteaza info de la supernova de exemplu un schimb de cuvinte dulci intre 2 inalti prelati ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucifer
mesaj 14 Jul 2005, 02:13 PM
Mesaj #6


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 253
Inscris: 21 January 05
Forumist Nr.: 5.492



Am auzit ipoteze ca intr-adevar viteza "gindului" intrece cu mult viteza luminii. Si asta este foarte usor tinind cont de cum e definita aceasta viteza. Spatiul "parcurs" poate fi oricit de mare (si de ordinul a miliarde de ani lumina) iar timpul este doar timpul necesar ca sa ne imaginam ca sintem in acel loc. E de discutat daca se poate transmite vreo informatie telepatica folosind aceasta "viteza".


--------------------
Toate ale mele le port cu mine.

Nu cunosc alte merite, decit cele personale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Artanis
mesaj 14 Jul 2005, 02:26 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.774
Inscris: 28 March 05
Forumist Nr.: 6.013



E discutabil daca exista telepatie de vreun fel wink.gif


--------------------
"The great danger for the most of us is not that our aim is too high and we miss it, but is too low and we reach it." Michelangelo Buonarroti
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carpatic
mesaj 14 Jul 2005, 02:26 PM
Mesaj #8


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



Nu la "gand" ma refeream, cu atat mai putin la telepatie, ci la codificarea fenomenelor fizice, la codificarea materiei si energiei (in masura in care fiecare dintre noi considera valabila aceasta "codificare").
Tu spui ca un fenomen fizic (energetic sa spunem), explozia supernovei, ar putea influenta reactiile unor indivizi inca inainte ca ei sa simta efectul fizic (bombardamentul cu acei sa zicem asa "fotoni suplimentari"). Cum se poate exercita o astfel de influenta ? O ipoteza e ca informatia intrinseca legata de explozia supernovei a influentat gandurile unor oameni ( putem sa spunem ca gandurile lor = "informatia lor individuala" ?). Dar cum se poate manifesta aceasta translatie de informatie, prin ce parghii si sub ce forma ?

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucifer
mesaj 14 Jul 2005, 02:43 PM
Mesaj #9


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 253
Inscris: 21 January 05
Forumist Nr.: 5.492



Intr-adevar e putin probabil ca explozia supernovei sa fi influentat inainte de a fi fost vazuta mai ales ca ea explodase poate cu mult inainte sa fi existat religia crestina ! (nu stiu ce distanta era intre Pamint si supernova). Dar mai este o ipoteza mai directa: vazind explozia unul dintre cei doi sau amindoi au interpretat-o ca un semn ceresc ce permite sau chiar induce despartirea.


--------------------
Toate ale mele le port cu mine.

Nu cunosc alte merite, decit cele personale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Amenhotep
mesaj 14 Jul 2005, 02:58 PM
Mesaj #10


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.132
Inscris: 16 June 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.862



Explozia a vut loc cu 6300 de ani înainte:

The star that caused the 1054 supernova is about 6300 light years away, and much of the supernova's energy had diminished through space before it reached the earth. Nevertheless, on July 4, 1054, 6300 years after the Crab Nebula supernova actually occurred, a star six times brighter than Venus appeared in the sky. ( http://www.hiddenmysteries.org/themagazine...h/anasazi.shtml )


--------------------
Trebuie să facem ceea ce credem că e bine, dar nu trebuie să credem că ceea ce facem e bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucifer
mesaj 14 Jul 2005, 04:41 PM
Mesaj #11


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 253
Inscris: 21 January 05
Forumist Nr.: 5.492



Avind in vedere ca a devenit vizibila in ziua de 4 iulie e foarte posibil sa fi fost un foc de artificii in cinstea viitoarei sarbatori nationale a SUA. biggrin.gif

Acest topic a fost editat de Lucifer: 14 Jul 2005, 04:42 PM


--------------------
Toate ale mele le port cu mine.

Nu cunosc alte merite, decit cele personale.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 3 May 2024 - 10:33 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman