HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Regulament

Siteuri partenere: Auto-Dealer.RO

 
Reply to this topicStart new topic
> Baldur's Gate Cel Mai Reusit R.p.g. !, Exista fani ai acestui joc?
Veldrin Algol-Ny...
mesaj 6 Apr 2005, 09:59 PM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 128
Inscris: 3 April 05
Forumist Nr.: 6.054



Am observat cu stupoare ca nu exista un topic special pentru un RPG la superlativ!!!
Si cred ca fanii acestui joc merita!!!

Pe mine m-a impresionat acest RPG!
Dupa parerea mea e cel mai reusit si cel mai original!
Voi ce parere aveti?
Se poate discuta despre orice : N.P.C.-uri, party, quest-uri, inamici, senzatii etc.
thumb_yello.gif
Pe mine m-a marcat pe viata!
M-a invatat multe!
Eu zic ca este si intr-o oarecare masura educativ prin ghicitori si provocari!

Voi ce parere aveti? spoton.gif


--------------------
HEAUTONTIMORUMENOS ( CEL CE SE PEDEPSESTE SINGUR)
Terentiu (190-159 i.e.n.)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 6 Apr 2005, 10:09 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



nu-i nitzel vechiutz?

asteptam Elder Scrolls IV


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 8 Apr 2005, 12:55 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Veldrin Algol-Nyx @ 6 Apr 2005, 09:59 PM)
Am observat cu stupoare ca nu exista un topic special pentru un RPG la superlativ

Intotdeauna exista un topic general. Uite am facut eu o incercare aici. Cred ca aici putem discuta despre orice joc.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 8 Apr 2005, 12:55 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Nightwind
mesaj 11 Apr 2005, 09:21 AM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 301
Inscris: 8 July 04
Din: Above and Beyond the Stars
Forumist Nr.: 4.031



Am mai vorbit despre Baldur's Gate-uri, care intr-adevar sunt cele mai bune RPG-uri pentru PC si reusesc sa contruiasca o poveste de exceptie si atmosfera (indiferent de cat timp a trecut de la crearea lor).

Elder Scroll's-urile nu mi-au placut deloc in special din cauza ca esti singur, nu-ti poti forma un grup, nu exista imersiune si interactiune iar personalitatea celor din jur n-are nici un impact asupra jocului, cei pe care-i intalnesti contand la fel de mult ca informatiile pe care ti le ofera.

Singurul competitor pentru BG-uri ar fi Knights of the Old Republic, care insa are un minus la capitolul poveste, care se subtiaza pe masura ce jocul se desfasoara (desi are un plus imens la capitolul interactiune, mai ales partea cu Light Side/Dark Side).

Neverwinter este si el pe aproape, atata doar ca nu-ti poti forma un grup (maxim un 'sidekick') si ai sansa sa te atasezi de el/ea, avand posibilitatea sa-i descoperi trecutul pe parcusul povestii ... plus ca are o poveste solida, desprinsa din universul Forgotten Realms (cei care au citit cateva din carti stiu ce spun)

Si BG-ul e desprins ca locatii din Forgotten Realms, insa doar primul intra in povesti cat-de-cat, la al doilea singura tangenta sunt locatiile si cateva nume de personaje (aruncate pe ici pe colo pentru ca oricum nu le intalnesti, exceptie Drizzt Do'Urden, ufff ... dar intalnirea e optionala), iar locatiile nu implica nici o consecinta (ce ti-e Antkathla, ce ti-e Waterdeep sau Neverwinter, sau Underdark)

Bineinteles, competitorii exista intr-o clasa superioara, MMORPG si modulul de GM de la Neverwinter (asta da feature, NWN online isi are propria categorie) unde mai rasar Everquest II, CIty of Heroes, Dark Age of Camelot si Asheron's Call II, toate absolut superbe, poveste si istorie care te scufunda in lumile respective (chiar si WoW ar intra pe aici, desi nu e la fel de imersiv, dar hack-and-slash-uri gen Lineage, Diablo sau MU nu-si au locul la rpg-uri, indiferent ce spun review-urile de la gamespot).

Acest topic a fost editat de Nightwind: 11 Apr 2005, 09:33 AM


--------------------
***********************************************
Embrace death as a lover for she alone shall be your eternal bride
***
Transcript from 'Nightwind's Younger Days'
***********************************************
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Veldrin Algol-Ny...
mesaj 12 Apr 2005, 12:44 AM
Mesaj #5


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 128
Inscris: 3 April 05
Forumist Nr.: 6.054



Bravo! Ai dreptate la putine jocuri am intalnit NPC-uri cu o personalitate proprie!
Un joc caruia i-a lipsit cu desavarsire comunicarea intre personaje este Icewind Dale...si sincer parca te plictisesti asa fara intrigi...e captivant sa afli povestea insotitorilor tai si sa te straduiesti sa te apropii cat mai mult de ei si eventual sa-i potolesti, sa pastrezi echilibrul...mai ales daca ai personaje good si evil...ca sa recunoastem Keldorn si Edwin sunt aproape indispensabili!
Ce parere ai despre prostiile pe care le tot spune Jan?
Nu-i asa ca nu-l asculta nimeni?
Are niste replici si ironii hazlii uneori dar e prea mult 'bullshit' de citit pana ajungi la partea funny...
E chaotic neutral deci e cel putin senil daca nu nebun de-a binelea!
NWN Hordes of the Underdark a incercat sa 'copoieze' tot ce era interesant in BG da' tot n-a reusit! Parerea mea e ca NWN HoU e un BG 2 reeditat dar mult mai slab decat originalul! Oricum fata de actiunea plictisitoare din NWN sau poate chiar si NWN Shadows of Undrentide a facut totusi progrese!
Singurul lucru la care-i superior NWN fata de BG e in primul rand grafica si merita amintite: noile clase + prestige classes, upgrade-ul(LEVEL UP), poate inventarul si diversitatea armelor...mai e ceva? Da' tot mai misto e cu party decat cu henchman!
laugh.gif


--------------------
HEAUTONTIMORUMENOS ( CEL CE SE PEDEPSESTE SINGUR)
Terentiu (190-159 i.e.n.)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nightwind
mesaj 13 Apr 2005, 12:00 AM
Mesaj #6


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 301
Inscris: 8 July 04
Din: Above and Beyond the Stars
Forumist Nr.: 4.031



Au facut progrese, e drept, tocmai acele 'prestige classes' au lipsit flagrant (inadmisibil chiar spun fanaticii) din BG-uri si din NWN-ul original.

Eu nu sunt un mare fan al D&D 3rd Ed (ba chiar un oponent al unora dintre schimbari, mai precis 'free for all'-ul raselor, acum fiecare rasa are acces la orice clasa, ceea ce e cam aberant dpdv al background-ului raselor, dar asta tine de campanii).

Keldorn e intr-adevar indispensabil unui party evil (desi e cam lipsit de personalitate) fiind singurul care-l poate inlocui cat de cat pe Minsc (care e chiar indispensabil unui party good) dar ca functionalitate e slab in comparatie cu Valygar (kit de inchizitor, bleah), dar Edwin (cam aiurea dupa ce-l omorasem in primul Badur's) n-as zice ca e indispensabil (desi e super sa-l ai intr-un party good si sa-l auzi cum se plange de reputatie la fiecare 5 minute).

Apropo, ce personaje feminine preferati din BG & NWN?
Dupa parerea mea Viconia rulz (indiferent de party, si cu good si cu evil, eu am avut subplotul romatic cu ea, uneori si din greseala cand incercam de fapt s-o 'curtez' pe Jaheira) ... dar in NWN e Aribeth, desigur, desi nu poate veni cu tine sad.gif


Apropo, NWN-istilor ... cand ne intalnim online pe serverul lui Rufus Dely ? (vezi threadul de NWN)

Acest topic a fost editat de Nightwind: 13 Apr 2005, 12:02 AM


--------------------
***********************************************
Embrace death as a lover for she alone shall be your eternal bride
***
Transcript from 'Nightwind's Younger Days'
***********************************************
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Darth Revan
mesaj 16 Jun 2005, 12:56 PM
Mesaj #7


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 70
Inscris: 7 May 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 6.255



Baldur's Gate 1, 2
Icewind Dale 1, 2
Temple Of Elemental Evil 1, 2
Neverwinter Nights
reprezinta pentru unul ca mine una dintre cele mai sanatoase categorii de jocuri pana la ora actuala. Astept cu infrigurare alte d&d-uri care sa puna mai mult accent pe story-line, dialog, questuri, si trasaturile personajului in a carui piele intri. Mai bine spus, cele 4 titluri de mai sus sunt departe rau de ceea ce ofera un morrowind, un gothic, un vampire sau un knights of theold republic.


--------------------
My life for Aiur!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Darth Revan
mesaj 16 Jun 2005, 12:59 PM
Mesaj #8


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 70
Inscris: 7 May 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 6.255



Si da ! nu stiu cum se face, dar astfel de jocuri ( care cer un efort intelectual si imaginativ deosebit ) te schimba de-a dreptul. te ridici din fata lor (desi niciodata nu ai chef sa o faci) si te simti alt om. Strange shit. tongue.gif






--------------------
My life for Aiur!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 10:15 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman