HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Calculatorul Si Gandirea
Mihai
mesaj 8 May 2003, 06:52 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Credeti ca computerele pot gandi? Potrivit unei definitii, despre un calculator se poate spune ca gandeste daca acesta isi poate exprima un punct de vedere distinct, si in acelasi timp logic fata de cel al omului. Exista anumite super-calculatoare care au aceasta capacitate in momentul de fata.
Dumneavoastra considerati ca afirmatia 'Calculatoarele gandesc' poate fi reala si poate avea sustinere logica?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 8 May 2003, 09:53 PM
Mesaj #2


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



N-as prea zice. Cred ca gandirea este ceva mult mai complex, care implica mult mai multe elemente. Calculatorul se bazeaza pe niste algoritmi strict delimitati.
El nu are constiinta de sine. Nu poti spune despre ceva ca gandeste daca el nu este constient de propria-i gandire.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decāt o zi fadă, mai bine obscuritatea decāt o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 9 May 2003, 09:45 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Am aceiasi opinie ca cea exprimata de "black ice" in materie de gandire artificiala.
Dar cred ca nu avem suficiente probe spre a nega posibilitatea unei dezvoltari a tehnologiei informatiei in asa maniera incat intr-un viitor indepartat sa putem vorbi de gandire la un simplu PC. Aceasta idee este insa de domeniul SF-ului.
Gandirea are o sumendenie de "fete" iar ceea ce se intampla cu un calculator cand aparent face rationamente nu se bazeaza in nici un caz pe analiza si sinteza etc. Mai este o problema. Programul unui calculator nu poate capta de unul singur informatii despre realitate in timp ce creierul uman o face fara nici o dificultate.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 9 May 2003, 09:45 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
(cretze)
mesaj 9 May 2003, 12:20 PM
Mesaj #4





Guests






... de gandit nu vor gandi niciodata!!! ... pot oferi si argumenta raspunsuri, pot invata lucruri noi, insa nu vor gandi niciodata ... algoritmi pentru cele scrise mai sus exista inca de la inceputul anilor '60 cand Eliza ( wink.gif ) lu' Joseph Weizenbaum a facut rumori in cadrul inteligentei artificiale ... din pacate lucrurile in domeniu au evoluat foarte, foarte incet si inca este un domeniu experimental ...


Cretze 19.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 9 May 2003, 05:14 PM
Mesaj #5


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Nici eu nu cred ca ar gandi calculatoarele...
Pentru ca, daca ar gandi, daca ar avea capacitatea asta, cu siguranta ar incepe sa se reproduca si ar incerca sa preia controlul asupra lumii, ca in "Terminator" biggrin.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thext
mesaj 10 May 2003, 08:58 AM
Mesaj #6


Haiduc
**

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 85
Inscris: 10 May 03
Din: iAsi
Forumist Nr.: 278



Depinde la ce tip de gandire te referi...
In Inteligenta Arificiala exista 2 tipuri: STRONG AI si WEAK AI (AI=Artificial Intelligence)

WEAK AI inseamna ca poate simula un comportament inteligent. Prin natura programului pe care-l ruleaza computerul "invata" si se autoadapateaza. Partea proasta e ca doar simuleaza...

STRONG AI inseamna ca poate efecti gandi... poate analiza probleme noi shi poate gasi metode de rezolvare...

Din cate stiu eu doar WEAK AI a putut fi realizat in practica....

BTW cine e interesat mai mult de acest subiect poate cauta pe net cate ceva despre Testul lui Turing (Care defineste cand un calculator are un comportament "inteligent")
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 10 May 2003, 09:33 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Cine este interesat de "testul Turing" poate accesa pagina:
www.cs.cmu.edu/~mihaib/articole





--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Storm
mesaj 17 Jan 2004, 01:27 PM
Mesaj #8


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 131
Inscris: 13 January 04
Forumist Nr.: 1.805



Parerea mea este ca putem face calculatorul sa gandeasca singur, asa cum spunea cineva, ca in "Terminator".
Totul se raporteaza la om: Omul este pentru calculatoare exact ceea ce este Dumnezeu pentru om (sau aproape exact).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
side_story
mesaj 13 Apr 2004, 08:43 PM
Mesaj #9


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 267
Inscris: 10 March 04
Forumist Nr.: 2.527



Creierul omenesc este alcatuit aproape in intregime din neuroni, care pot fi (au fost deja) creati artificial din circuite integrate. Singura problema in a construi un creier in intregime este dimensiunea acestora (la fel cum acum 20 de ani calculatoarele ocupau tot garajul smile.gif ). Cel mai mult s-a reusit legarea a 5-10 neuroni intr-un sistem, dar s-a constatat ca merge. Asadar, peste cateva zeci (sau, de ce nu, peste cativa) ani va fi posibila construirea in intregime a unui creier artificial.
Intrebare este: va merge? Poate atunci vom realiza ca nu creierele noastre gandesc, ci este o scanteie (sufletul) care este legata de ele.
Am preferat o abordare diferita a problemei deoarece am vazut ca voi ati tratat inteligenta artificiala ca depinzand de soft-uri, de parte de programare. Dar nu este asa, ultimele progrese pe materie de AI au fost inregistrate cu metoda descrisa mai sus.


--------------------
Asculta adevarul din adancul inimii tale. Daca tu nu il poti auzi, nimeni nu ti-l va putea spune.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Moira
mesaj 19 Apr 2004, 10:36 PM
Mesaj #10


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 350
Inscris: 27 December 03
Forumist Nr.: 1.632



Creierul uman este doar un calculator mai performant.
Care foloseste mediatori chimici si celule etc drept suport hard. Nu intru in detalii.
Principiile de fuctionare sunt foarte similare.

[Sa nu confundam gandirea cu spiritul, totusi. Un calculator nu va avea niciodata suflet.
Insa topicul se refera la "gandire".]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zar
mesaj 20 Apr 2004, 01:19 AM
Mesaj #11


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



depinde ce intelegem prin gandire.

daca luam gandire=capacitatea de aproduce sisteme logice, atunci calculatorul este mult mai performant decat omul ("ODISEEA SPATIALA 2001"- explicit filmul biggrin.gif )
daca luam gandirea umana si atunci nu putem sa facem abstractie de gandirea sociala (stereotip, prejudecata, emotii, etc), sincer mi-e greu sa vad un astfel de calculator; fara sa mai vorbesc de conceptul freudian asupra sexualitatii infantile.

cica omul este capabil sa produca sisteme logice, dar omul nu este logic.


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 20 Apr 2004, 08:23 AM
Mesaj #12


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



De memorat o sa poata, si deja poate sa meoreze mai mult decat orice om.
Rabdare are deja mai multa decat orice om. Poti sa il pui sa execute algoritmi pe care un om nu ar avea rabdare sa ii parcurga.
Dar pana la a gandi mai mult decat un om este un pas imens... imposibil zic eu... Avem retele neuronale si in logica fuzzy, dar toate aceste retele trebuie INVATATE. SI perfectiunea maxima la care poate ajunge un calculator ar fi sa respecte 100% ceea ce a a invatat.
Il folosim la aplicatii simple, de recunoastere de texte... omul ii deseneaza caracterele si poate el o sa le recunoasca pe toate dintr-un text, dar litera cu litera, sau cu putina munca si corectie pe cuvinte dupa un anumit dictionar... si spunem ca este un succes ca el recunoaste 98% din caractere... dar NICIODATA nu o sa poata fi un "partener activ" la discutie, sa intuiasca un cuvant din contextul in care el se afla...
Eu va zic ca "Am fost la pescuit unde am cules mure", si chiar daca pare ceva fara sens voi puteti sa ma intelegeti...
Dar un calculator nu ar putea intelege asa ceva, este ca si cum i-ai explica culorile unui orb din nastere si el sa devina pictor... cel mai mare handicap pe care il are un calculator este NEPARTICIPAREA la actiunile umane.
Si atata timp cat un calculator o sa stie "a pescui" sau "a manca" doar din definitiile implementate de un om fara sa le practice nu o sa poata sa-si dezvolte gandirea...


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 20 Apr 2004, 08:36 AM
Mesaj #13


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Il folosim la aplicatii simple, de recunoastere de texte... omul ii deseneaza caracterele si poate el o sa le recunoasca pe toate dintr-un text, dar litera cu litera, sau cu putina munca si corectie pe cuvinte dupa un anumit dictionar... si spunem ca este un succes ca el recunoaste 98% din caractere... dar NICIODATA nu o sa poata fi un "partener activ" la discutie, sa intuiasca un cuvant din contextul in care el se afla...


Nu ti se pare ca te hazardezi cu aceasta afirmatie? de unde stii ca NICIODATA nu se va intampla asa ceva? dupa parerea mea suntem chiar foarte aproape de acel punct in care calculatorul va putea extrage informatii din context. Eu cred ca vom fi majoritatea de aici vii cand se va produce acest fenomen.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E.B.E.
mesaj 20 Apr 2004, 09:31 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



O discutie extrem de relevanta in discutia de aici se gaseste pe threadul Universul si Dumnezeu, in intervalul de posturi [start - end]. Cititi cu incredere toate posturile din interval, ca unele lucruri se lamuresc pe parcurs wink.gif.

Threadul Inteligenta Artificiala contine si el o discutie la fel de relevanta, mai tehnica de data aceasta, in intervalul de posturi [start - end]


--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 20 Apr 2004, 09:33 AM
Mesaj #15


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



Nu cred ca ma hazardez..., el o sa stie tot timpul ce o sa il inveti. Poti sa ii pui o imensa baza de date la dispozitie dar nu o sa te surprinda cu nimic... poate doar cu perfectiunea cu care foloseste cunostintele tale.
Poti sa ii dai o gramada de timp unei retele neuronale adaptive sa invete, si la urma o sa ajunga sa te imite.Si cam atat. Pana la urma tu fixezi testele, erorile si rezultatele la care trebuie sa ajunga. Daca in loc de A o sa-ti recunoasca tot timpul B, cel mai simplu exemplu de inteligenta artificiala, tu o sa-i spui ca greseste. Tu o sa ai ultimul cuvant si astfel o sa il limitezi la cunoasterea ta.
Cand un orb din nastere o sa poata picta si imbina culorile in mod placut atunci si cu un calculator o sa poti vorbi despre mancare,sport, etc. si o sa poti purta o discutie inteligenta cu un calculator...
La urma putem sa il comparam cu un sistem de parghii, dar in loc sa aplicam o forta la un capat al sistemului aplicam 0 sau 1. Si urmarea va fi amplificarea unei "forte brute"... a capacitatii de memorare, a rabdarii in a parcurge acelasi ciclu de sute de mii de ori si de a evalua toate variabilele...


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E.B.E.
mesaj 20 Apr 2004, 09:41 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



SolaScriptura

QUOTE
Avem retele neuronale si in logica fuzzy, dar toate aceste retele trebuie INVATATE.


Si ti se pare cumva ca omul stie totul de cand se naste? wink.gif

QUOTE
SI perfectiunea maxima la care poate ajunge un calculator ar fi sa respecte 100% ceea ce a a invatat."

INCORECT
Vezi linkurile postul meu anterior.

QUOTE
Il folosim la aplicatii simple, de recunoastere de texte... omul ii deseneaza caracterele si poate el o sa le recunoasca pe toate dintr-un text, dar litera cu litera, sau cu putina munca si corectie pe cuvinte dupa un anumit dictionar... si spunem ca este un succes ca el recunoaste 98% din caractere..."

Asta nu este inteligenta artificiala per se. Este doar o aplicatie triviala. Exemplul este irelevant.

QUOTE
dar NICIODATA nu o sa poata fi un "partener activ" la discutie, sa intuiasca un cuvant din contextul in care el se afla...
Eu va zic ca "Am fost la pescuit unde am cules mure", si chiar daca pare ceva fara sens voi puteti sa ma intelegeti..."

Chiar crezi? Eu sunt sigur ca sistemele avansate de text comprehension din momentul de fata sunt in stare sa priceapa propozitia ta, daca le-o dai in engleza... Speech recognition ai recunoscut chiar tu ca are o precizie de 98% - atunci unde e problema? smile.gif

QUOTE
Dar un calculator nu ar putea intelege asa ceva, este ca si cum i-ai explica culorile unui orb din nastere si el sa devina pictor... cel mai mare handicap pe care il are un calculator este NEPARTICIPAREA la actiunile umane.

Generalizare fara fundament. Cred ca am demonstrat asta pana acum smile.gif.


QUOTE
Si atata timp cat un calculator o sa stie "a pescui" sau "a manca" doar din definitiile implementate de un om fara sa le practice nu o sa poata sa-si dezvolte gandirea...

Ai practicat vreodata bungee-jumping? Dar stii ce inseamna, nu? Argumentul este nul.



Edit: Precizari suplimentare. Tu vorbeai de recunoastere pe text scris, eu pe text vorbit. Tot aia e. Speaker-dependent se ajunge la precizie de 90%.

Iar retelele neuronale nu fac parte din logica fuzzy. Este discutabil daca logica fuzzy este AI. Retelele neuronale adaptive invata si on-line, se adapteaza la mediu. Toate retelele neuronale invata, nu doar cele adaptive. Celelalte invata insa offline.

Acest topic a fost editat de E.B.E.: 20 Apr 2004, 09:53 AM


--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
E.B.E.
mesaj 20 Apr 2004, 09:47 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



QUOTE
Nu cred ca ma hazardez..., el o sa stie tot timpul ce o sa il inveti. Poti sa ii pui o imensa baza de date la dispozitie dar nu o sa te surprinda cu nimic... poate doar cu perfectiunea cu care foloseste cunostintele tale.Poti sa ii dai o gramada de timp unei retele neuronale adaptive sa invete, si la urma o sa ajunga sa te imite.Si cam atat.

Din nou esti in eroare. Te rog documenteaza-te. Citeste posturile referite de mine.

QUOTE
Cand un orb din nastere o sa poata picta si imbina culorile in mod placut atunci si cu un calculator o sa poti vorbi despre mancare,sport, etc. si o sa poti purta o discutie inteligenta cu un calculator...

Comparatia este irelevanta. Presupui apriori ca un calculator nu poate fi inteligent, dupa care folosesti aceasta presupunere pentru a spune ca un calculator nu poate fi inteligent. Nu ti se pare ca scartaie ceva? smile.gif

QUOTE
La urma putem sa il comparam cu un sistem de parghii, dar in loc sa aplicam o forta la un capat al sistemului aplicam 0 sau 1. Si urmarea va fi amplificarea unei "forte brute"... a capacitatii de memorare, a rabdarii in a parcurge acelasi ciclu de sute de mii de ori si de a evalua toate variabilele...

Asta era pe vremea lui Charles Babbage... Ohooo... de atunci au aparut o gramada de minunatii interesante in lumea asta a calculatoarelor... AI se cheama ele...


--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 20 Apr 2004, 10:07 AM
Mesaj #18


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Interesant topic, felicitari cui l-a readus in actualitate !

Pe scurt, s-a mai spus ca depinde cum definim gandirea !

Eu zic ca o parte a gandirii a fost intotdeauna reprodusa de calculatoare. Mai intai ceva memorie si ceva calcule, apoi lucruri din ce in ce mai complicate. Desi cunosc destul de mult domeniul calculatoarelor din diferite perspective ale lui si cate ceva din diferitele aspecte ale gandirii umane, sau poate chiar de asta, mi-e greu sa prevad cat de mult vor reusi "calculatoarele" viitorului sa atinga "gandirea" umana. Cred ca ne hazardam dand pronosticuri sigure ...

Insa e important de stiut ca resurse uriase sunt folosite in prezent in anumite locuri din lume pentru a avansa cercetarile in domeniu. Surprizele in viitor ... cred ca nu pot fi excluse !

Acest topic a fost editat de calfa: 20 Apr 2004, 10:11 AM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 20 Apr 2004, 10:30 AM
Mesaj #19


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



QUOTE (E.B.E. @ 20 Apr 2004, 11:49 AM)
QUOTE
Nu cred ca ma hazardez..., el o sa stie tot timpul ce o sa il inveti. Poti sa ii pui o imensa baza de date la dispozitie dar nu o sa te surprinda cu nimic... poate doar cu perfectiunea cu care foloseste cunostintele tale.Poti sa ii dai o gramada de timp unei retele neuronale adaptive sa invete, si la urma o sa ajunga sa te imite.Si cam atat.

Din nou esti in eroare. Te rog documenteaza-te. Citeste posturile referite de mine.

QUOTE
Cand un orb din nastere o sa poata picta si imbina culorile in mod placut atunci si cu un calculator o sa poti vorbi despre mancare,sport, etc. si o sa poti purta o discutie inteligenta cu un calculator...

Comparatia este irelevanta. Presupui apriori ca un calculator nu poate fi inteligent, dupa care folosesti aceasta presupunere pentru a spune ca un calculator nu poate fi inteligent. Nu ti se pare ca scartaie ceva? smile.gif

QUOTE
La urma putem sa il comparam cu un sistem de parghii, dar in loc sa aplicam o forta la un capat al sistemului aplicam 0 sau 1. Si urmarea va fi amplificarea unei "forte brute"... a capacitatii de memorare, a rabdarii in a parcurge acelasi ciclu de sute de mii de ori si de a evalua toate variabilele...

Asta era pe vremea lui Charles Babbage... Ohooo... de atunci au aparut o gramada de minunatii interesante in lumea asta a calculatoarelor... AI se cheama ele...

Gandirea unui calculator... ma gandesc daca vreodata ucenicul o sa-si depaseasca maestrul...
Atata timp cat nu ai interactiunea cu ceea ce te inconjoara, cat i-ti lipsesc simturile nu ai cum sa evoluezi in gandire. Daca sunt orb chiar daca am o memorie extraordinara o sa fiu incarcat cu date furnizate de altcineva, nu o sa pot gandi singur...
Pot sa-l depasesc eu in gandire pe cel care ma invata? Daca eu zic ca simbolul B se citeste "bi" si calculatorul i-mi spune "ei" adica A cine gandeste? Am sa caut sa-l faca "sa gandeasca" ca si mine...
La recunoasterea de imagini, in medicina, eu o sa il folosesc ca pe un negru mititel sa analizeze detaliile "plictisitoare" si sa puna un diagnsotic dinainte stabilit de mine... Oare s-ar putea ca un calculator sa stabileasca noi tratamente?
De fapt eu gandesc si nu il las pe el sa-mi depaseasca gandirea mea... Il fac subalternul meu, bun, destep, muncitor, dar mecanic, fara putere de decizie...
Daca eu sunt orb si spun ca in fata mi s-a pus o foaie alba, si cel care vede spune ca e albastra inseamna ca gandesc singur? Nu... inseamna ca gresesc fiindca nu ascult de cel care ma invata.
Atata timp cat noi decidem rezultatul la care trebuie sa ajunga un sistem inteligent putem sa spunem ca el gandeste?
Presupun ca, calculatorul este exact atata de inteligent cat este in ziua de astazi... eu il vad ca un sistem de parghii sau ca si motorul cu ardere interna... ne ajuta foarte mult in munca noastra dar nu gandeste singur. Si rachetele cu autoghidaj sunt "inteligente" intr-o oarecare masura... exact cat este un diesel common-rail de generatia a-3-a... face ce spune omul atata timp cat la intrare i se aplica ceva...

Acest topic a fost editat de SolaScriptura: 20 Apr 2004, 10:36 AM


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gragulea
mesaj 20 Apr 2004, 10:42 AM
Mesaj #20


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 129
Inscris: 17 February 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.254



Vad aici o confuzie intre gandire si o parte a ei. Gandirea nu este numai creier, este daca vreti tot corpul uman si simturile lui. Este un "produs" care apare intr-adevar ca activitate a neuronilor dar acestia sunt "antrenati" de tot ce este om. Mi se pare cel putin reductionista ideea ca un calculator pentru a gandi, este suficient daca il echipam doar cu un numar de "simulatoare" egal cu cel al neuronilor. Daca iau un topor si dau in el, ce "idee" exprimata sau nu credeti c-o sa aibe? Cum sa compari omul cu ceva creat de el? Tot ce contine un calculator este gandit de om inainte, calculatorul nu "sufera" o nastere biologica. Iar bebelusul, omul de mai tarziu invata gradual inclusiv din foame, frica, dragoste....Calculatorul va "scoate" numai ce l-am programat noi iar gandirea nu sta doar in numarul de combinatii posibile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E.B.E.
mesaj 20 Apr 2004, 10:48 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



SolaScriptura eu cu tine o las balta ca nu are rost...

Atata timp cat orice ti-as spune tu ramai inchistat in prejudecatile tale, oricat ti-as arata ca rationamentele tale sunt invalide tu ignori, si oricat te-as indemna sa citesti nu o faci, eu nu am ce sa discut... asta e smile.gif

Iar pentru gragulea, rationamentul tau sufera de aceleasi vicii de baza ca si al lui SolaScriptura... Citeste si tu posturile legate de mine, poate vei reconsidera unele dintre lucruri (aici ma refer doar la ultimele trei propozitii din postul tau).

Acest topic a fost editat de E.B.E.: 20 Apr 2004, 10:50 AM


--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 20 Apr 2004, 10:57 AM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE (gragulea @ 20 Apr 2004, 12:44 PM)
Vad aici o confuzie intre gandire si o parte a ei. Gandirea nu este numai creier, este daca vreti tot corpul uman si simturile lui. Este un "produs" care apare intr-adevar ca activitate a neuronilor dar acestia sunt "antrenati" de tot ce este om.

Functioneaza in noi ceva fara creier? Hmm... e posibil? Poate ceva involuntar

Un exercitiu simplu: deseneaza in aer numarul 6 cu mana dreapta si concomitent cu picorul drept 0 in ritmul acelor de ceasornic

PS:Ptr ca creierul coordoneaza actiunile noastre, ai sa vezi ca nu poti sa faci ce am spus mai sus...si asta ptr ca nu pot face doua actiuni total diferite in acelasi timp.

Dar totusi trupul meu vrea..dupa cum spuneai si tu wink.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 20 Apr 2004, 10:59 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Ai sa arati hazos totusi rofl.gif Papucii lui de creier ca nu asculta toate comenzile wink.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gragulea
mesaj 20 Apr 2004, 11:05 AM
Mesaj #24


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 129
Inscris: 17 February 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.254



:-)) Crisse, nu face legatura inversa. Am afirmat doar ca gandirea nu este produsul exclusiv al creierului. Atunci sa facem invers: da-ti tu creierul deoparte sa vedem daca mai poate gandi fara corp...Sau incerca sa-ti tai tu toate membrele si apoi comanda cu creierul ce vrei tu sa vedem ce se intampla... :-) Apropos, tu n-ai arata prea hazos in situatia asta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E.B.E.
mesaj 20 Apr 2004, 11:08 AM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



Lasand acum toate disputele la o parte, voi mai face o singura precizare. AIul nu este nici pe departe o parghie de biti dupa cum s-a sugerat pe thread mai devreme. AIul poate crea. A si creat. Programe evolutive (create cu ajutorul a ceea ce se cheama programare genetica) au inventii care isi asteapta patentul. Subliniez, inventii. Mai mult nu voi spune aici, repet a treia oara indemnul de a citi posturile referite de mine mai inainte. Am scapa de o gramada de vorbarie redundanta pe acest thread.

Iar acum. Nu cred ca are sens sa ne apucam sa decidem daca calculatorul poate gandi sau nu inainte de a accepta o definitie comuna a gandirii. Avem neaparata nevoie de ea, si nu vreau sa o dau eu, deoarece s-ar putea sa aplece balanta in favoarea calculatoarelor, datorita backgroundului meu tehnic. O astept de la cineva impartial. smile.gif


--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
gragulea
mesaj 20 Apr 2004, 11:10 AM
Mesaj #26


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 129
Inscris: 17 February 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.254



Si EBE, tu n-ai demonstrat nimic pana acum. N-ai facut decat sa penalizezi ce nu ti-a convenit. Eu m-am jucat si cu Eliza si cu Perry si cu OCR-uri si nu acum ci cam de cand au aparut. Asta nu m-a convins despre faptul ca AI este tot una cu gandirea. Se pare ca pe tine da. Si ce-i cu asta? Inca mai astept sa-ti demonstrezi convingerea, nu doar sa ridici cartonase de diverse culori ca arbitrii de fotbal (ce crezi despre arbitri, gandesc ei oare?) tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 20 Apr 2004, 11:17 AM
Mesaj #27


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Chiar asa, buna intrebare EBE, ce este gandirea?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 20 Apr 2004, 11:23 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE (gragulea @ 20 Apr 2004, 01:07 PM)
:-)) Crisse, nu face legatura inversa. Am afirmat doar ca gandirea nu este produsul exclusiv al creierului. Atunci sa facem invers: da-ti tu creierul deoparte sa vedem daca mai poate gandi fara corp...Sau incerca sa-ti tai tu toate membrele si apoi comanda cu creierul ce vrei tu sa vedem ce se intampla... :-) Apropos, tu n-ai arata prea hazos in situatia asta...

Esti binedispus. Asta inseamna ca ai incercat exercitiul laugh.gif

Eu arat hazos oricum wink.gif

Stiu ce-ai vrut sa spui cu restul, insa ce-ar fi sa am numai membre..multe multe si peste tot si lungi rofl.gif si oricum, ce as face cu ele fara creier si fara legatura pe care o am prin intermediul creierul cu Universul etc?

Nu am un creier atat de simplu care sa-mi dea voie sa-mi tai toate membrele. Sunt de genul feminin wink.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SolaScriptura
mesaj 20 Apr 2004, 11:37 AM
Mesaj #29


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 278
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.931



Potrivit unei definitii, despre un calculator se poate spune ca gandeste daca acesta isi poate exprima un punct de vedere distinct, si in acelasi timp logic fata de cel al omului.

Asta scria la inceputul topicului, si de aceea spuneam ca "gandirea" calculatorului o sa fie determinata de gandirea noastra, a programatorilor.
As fi curios daca programezi un DSP pentru efecte muzicale, este posibil ca acel program sa "evolueze" dupa parametrii prorpii? Ar iesi o muzica mai placuta fara interventia omului? Sau cine dicteaza directia in care poate evolua?


--------------------
"In nimeni altul nu este mantuire; caci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti." Faptele Apostolilor 4:12.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gragulea
mesaj 20 Apr 2004, 11:45 AM
Mesaj #30


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 129
Inscris: 17 February 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.254



QUOTE
Stiu ce-ai vrut sa spui cu restul, insa ce-ar fi sa am numai membre..multe multe si peste tot si lungi  si oricum, ce as face cu ele fara creier si fara legatura pe care o am prin intermediul creierul cu Universul etc?
Intreaba caracatita biggrin.gif Cat despre cat de hazos arati, daca esti cea din poza....arati chiar bine de tot wub.gif

Cam greu de definit gandirea...provocare mare! Oricum tare as vrea sa vad o pereche de calculatoare casatorite de curand ohmy.gif Cum s-ar mai iubi ele... thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 20 Apr 2004, 11:59 AM
Mesaj #31


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Da, ar fi interesant de vazut calculatoare indragostite. Numai ca iubirea si gandirea sunt lucruri distincte. Sunt oameni care au mari probleme in a iubi, oameni care au mari probleme in a gandi. Cred ca a discuta despre viitoare calculatoare "ganditoare" nu e la fel de greu cat e sa ne imaginam calculatoare "indragostite" ...

Din pacate, nu putem fi siguri ca tot ce s-a realizat pana acum in domeniul calculatoarelor avansate ajunge si la urechile noastre, sau ca sunt de gasit informatii pe Internet despre ele. Pana la urma, e vorba de productii pentru cercetare, nu de serie, iar astfel de productii pot fi mult mai usor ascunse.

Ca sunt unii oameni de stiinta care isi doresc "insufletirea" calculatoarelor, si chiar discuta asta in articole de pe net, asta e alta poveste ...


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 20 Apr 2004, 12:03 PM
Mesaj #32


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Potrivit unei definitii, despre un calculator se poate spune ca gandeste daca acesta isi poate exprima un punct de vedere distinct, si in acelasi timp logic fata de cel al omului.


De ce vorbim doar despre gandirea calculatorului? eu voiam o definitie generala. Ce inseamna a gandi? nu doar pentru calculator ci si pentru om!


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
E.B.E.
mesaj 20 Apr 2004, 12:08 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.292
Inscris: 20 November 03
Din: Delft, NL
Forumist Nr.: 1.248



QUOTE (gragulea)
Si EBE, tu n-ai demonstrat nimic pana acum. N-ai facut decat sa penalizezi ce nu ti-a convenit.

Corect. Sunt constient de asta. Am penalizat fiindca mi s-a parut (si inca mi se pare) flagrant incorect si creat de prejudecati fara fundament.

QUOTE (Mihai via SolaScriptura)
Potrivit unei definitii, despre un calculator se poate spune ca gandeste daca acesta isi poate exprima un punct de vedere distinct, si in acelasi timp logic fata de cel al omului.


Okay. Nu-mi era clar daca definitia asta este acceptata sau nu. Acum ramane de vazut ce este ala "punct de vedere". Daca acesta este definit ca fiind orice declaratie coerenta si cu scop, cu privire la lumea inconjuratoare, atunci pot sa dau verdictul: Calculatoarele gandesc.

Uitati aici: Masina de inventii. Multumiti-i lui Catalin, el mi-a indicat site-ul prima data. Calculatoarele au reinventat 21 de inventii patentate, si au 2 inventii patentabile si care asteapta patentul in momentul de fata.

Si cam atat. Problema acestui topic, daca definitia acceptata este cea citata, este solutionata din punctul meu de vedere. Calculatoarele gandesc.

Sa mai spun oare ca dupa parerea mea, calculatoarele inca nu gandesc? Definitia gandirii cu care am lucrat este prea restrictiva... Nu vad acum exact unde, dar simt ca este asa...


--------------------

I spend my time thinking of Angel... praying she ain't thinking of me...

Go to the top of the page
 
+Quote Post
zar
mesaj 20 Apr 2004, 12:08 PM
Mesaj #34


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



capacitatea de forma, (scoate, produce, fabrica) idei.

edit: deci s-ar conforma definitiei precedente, dar... iar nu-i luat in vedere aspectul social al gandirii.

Acest topic a fost editat de zar: 20 Apr 2004, 12:15 PM


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 20 Apr 2004, 12:16 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Nu se poate vorbi inca de computere care gandesc si care formuleaza ipoteze, concluzii samd. Inca nu exista pentru ca inca nu s-a reusit sa se construiasca un computer care sa invete. In momentul in care se va reusi asta, evolutia gandirii acestuia va fi o chestiune de timp.

Sunt sigur ca se va reusi asta si nu in foarte multi ani de acum inainte. Ganditi-va ca in medie computerele isi dubleaza capacitatea de calcul odata la 6 luni si evolutia computerelor e de 20000 ori mai rapida decat cea a omului. Cred ca nu mai trebuie sa spun nimic wink.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 11:49 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman