HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Reply to this topicStart new topic
> Intrebare
Anais
mesaj 3 Apr 2005, 02:40 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 5 May 04
Forumist Nr.: 3.369



Am si eu o intrebare. Am auzit mai demult despre o femeie care a reusit sa pacaleasca preotii si sa fie luata drept barbat, ajungand astfel preot ea insasi. Nu mai stiu la cat timp si in ce conditii au descoperit ca era femeie -la moartea ei poate?- insa incepand de-atunci toti cei care urmau sa devina preoti erau asezati pe un scaun decupat, astfel incat sa verifice un altul daca acesta prezenta insemnele barbatiei. smile.gif
Daca stie cineva mai multe amanunte, il rog sa le posteze. Cam cand s-a intamplat asta, in ce tara etc. Ma intereseaza. [QUOTE]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 5 Apr 2005, 08:07 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Anais,
Numele papesei era Ioana, poate prin secolul X-XI. De tinara s-a travestit drept un calugar si a dobindit Cunoastere Spirituala undeva prin Grecia. A devenit cardinal si apoi a juns ... papesa! S-a dat de gol cind ... a nascut un copil. Vaticanul deride aceste fapte, care sint cunoscute prin viu grai in toata Europa. Motivul principal ar fi prin faptul ca n-ar mai exista continuitate barbateasca catolica de la Petru pina la Ioan Paul al II-ea (eventul al III-lea de acum incolo). In acest caz, continuitatea s-ar pastra numai prin Biserica Ortodoxa.
Este si o strada in Roma numita Via Papesa unde se spune ca Papesa a dat nastere in public a unui copil dupa ce a incercat sa incalece pe cal. Adevarul este ca nici o procesiune papala nu a trecut in vremurile moderne pe Via Papesa, fiind evitata cu indirjire. Relatari scrise despre Papesa exista numai de prin secoulul al XII-lea incoace. Sint apoi legende despre un bust feminin sculptat in catedrala din Siena prin Secolul XV, ulterior alterat. Sint legende despre scaunul papal desfundat, pe care trebuia sa sada (nu pe sutana, evident) viitorul Papa, care apoi era controlat de unul din calugari daca avea madular barbatesc, dupa care trebuia sa faca cunoscut cu voce tare "candidatul este barbat".
Mai sint si alte detalii despre aceasta istorie.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 5 Apr 2005, 09:36 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



Chronicron pontificum et imperatum de Martinus Polonus

Uite ce spune Polonius in cronica lui din sec. XIII

Dupa Leo al IV-lea, Ioanus Anglicus din Metz a domnit 2 ani, 5 luni si 4 zile. Si scaunul papal a fost gol pentru o luna. Acest om se spune ca fost o femeie, care de copila s-a dus cu iubitul ei, dighizata drept baiat, pina la Atena unde a dobindit cunoastere in diferite stiinte incit era fara egal. Apoi a studiat pentru 3 ani in Roma cu cei mai buni dascali de acolo. Apoi a devenit cunoscuta in oras pentru virtutile si invatatura ei si a fost aleasa Papa in unanimate. In timpul papalitatii ei, a luat calea lumeasca cu un insotitor de-al ei. Fara sa stie vremea cind trebuia sa nasca, fiind pe drumul dintre Sf.Petru si Luterana, a avut o nastere grea, intre Coliseum si biserica Sf.Clement, direct in strada. Se zice ca a murit la nastere si a fost ingropata chiar acolo unde a nascut


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 06:04 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman