HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Vrei si tu un Jurnal?

Daca doriti si dumneavoastra un Jurnal, trimiteti un mesaj in acest sens in cadrul topicului Detalii Forum.
Nou: Autorul unui jurnal are dreptul de a decide ca un mesaj scris in cadrul Jurnalului sau de catre altcineva sa fie sters. Daca doriti acest lucru, trimiteti-mi un PM cu adresa mesajului in cauza si acesta va fi sters (bineinteles, atat timp cat nu se exagereaza).

11 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Download, [Jurnalul lui milimetru]
Mihai
mesaj 26 Mar 2005, 03:59 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Scrieri, ganduri, amintiri din viata lui milimetru veti putea citi in cadrul acestui Jurnal.

Lectura placuta! smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 26 Mar 2005, 05:13 PM
Mesaj #2


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Mulţumesc frumos Mihai! Mult mai prompt decīt mă aşteptam. smile.gif

De fapt "download" -ul se vrea a fi mai mult ca un carnet de īnsemnări decīt un jurnal propriu-zis. Nişte "descărcări" pe care le voi face (sau nu...) atunci cīnd voi simţi nevoia. Deocamdată sīnt īn aşteptarea zilei de mīine - Īnvierea Domnului 2005 - sărbătoare care īmi absoarbe aproape toate gīndurile īntr-un mod aproape complet! Sīmbăta aceea dintre Moarte şi Īnviere trebuie să fi fost extrem de tensionată şi de bulversantă pentru acei cīţiva care crezuseră īn mesajul lui Isus. Pentru că aceia nu ştiau sau nu erau siguri (cum ştiu eu acum!) că va mai urma ceva după moartea mentorului lor...

Of...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 28 Mar 2005, 09:15 AM
Mesaj #3


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



"Bucură-te Regina Cerului, aleluia
Căci cel pe care ai fost vrednică să-l porţi, aleluia
A īnviat precum a zis, aleluia

Roagă-te pentru noi la Dumnezeu, aleluia
Bucură-te şi te veseleşte Fecioară Maria, aleluia
Căci Domnul a īnviat cu adevărat, aleluia."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Mar 2005, 09:15 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
milimetru
mesaj 15 Apr 2005, 06:49 PM
Mesaj #4


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



OK! thumb_yello.gif

Imediat după trecerea zilelor de sărbătoare, mm (adică eu wink.gif ) o cam sfecleşte: īn secunda s el se afla undeva la vreo 3 metri (sau 3000 de milimetri smile.gif ) deasupra solului, cocoţat pe o scară; īn secunda s+1, după un spectaculos picaj, se afla avariat la sol. Īntre cele 2 secunde se află povestea ultimelor săptămīni...

Acum mm s-a adunat īn sfīrşit de pe jos şi poate apăsa din nou tastele. Ee... bine. Aah, e bine aşa!... hh.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 19 Apr 2005, 01:03 PM
Mesaj #5


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Multă vreme am crezut că toţi (s-au aproape toţi) oamenii nu vor să facă anumite lucruri bune, pentru că nu muncesc, nu īnvaţă, nu se străduiesc suficient etc. Acum mi-am schimbat opinia: un procent destul de īnsemnat dintre ei nu pot, nu sīnt īn stare să le facă, chiar dacă ar dori aceasta!...

Exemple sīnt multe. Cel mai trist exemplu este īn iubire. Constat că sīnt foarte mulţi oameni care nu pot să iubească. Iar tragedia tragediei e faptul că aceiaşi cred cu tărie că ceea ce fac/gīndesc/simt ei acolo se numeşte iubire!...

Toată lumea vorbeşte la superlativ despre iubire. Dar cīţi realizează oare ce e aceea? Dar eu, oare, realizez?...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 19 Apr 2005, 03:23 PM
Mesaj #6


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



De moment ce iti pui astfel de intrebari, tu chiar doresti aceasta.... sensibilule !


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 20 Apr 2005, 06:07 PM
Mesaj #7


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Poate că da, contraste, poate că da. Mmm, ca tot omul... wink.gif

"Există o prăpastie īntre inimă - termen care desemnează interioritatea - şi expresia verbală, o prăpastie care arată că discursul alcătuit din cuvinte este prin īnsăşi natura sa inadecvat să exprime mişcările sufletului. Această insuficienţă la nivelul expresiei derivă din faptul că gīndirea şi cuvintele se află pe lungimi de undă diferite: īn vreme ce prima este rapidă şi intuitivă, ultimele sīnt īncete şi īmpiedicate.

Cuvintele "sunătoare" se lungesc, ca să spun aşa, pe durata timpului, īn vreme ce spiritul curge cu o repeziciune uluitoare, lăsīndu-şi amprentele gīndurilor īn memorie, de unde limbajul se forţează ulterior să le recupereze."

....dizarmonia dintre gīndire şi limbaj... hmm.gif

Cuvintele de mai sus nu-mi aparţin. Ideea īnsă se cuibărise demult īn capul meu. M-am bucurat destul de mult cīnd am găsit-o formulată aşa bine! smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bufnitza
mesaj 21 Apr 2005, 04:18 AM
Mesaj #8


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 264
Inscris: 23 October 03
Forumist Nr.: 1.040



Am trait "tragedia omului care nu stie sa iubeasca " ... si tragedia tragediilor --- individul era convins ca ma iubeste !
Si ma cuprinde tristetea ... sint atit de multi oameni care nu stiu sa iubeasca ... poate doar pe ei insisi !
Si a fost total inutila incercarea mea de a-l face sa vada un pic diferit ....

Pese: scuze ca am intrat in intimitatea ta , dar sint patita ...


--------------------
"Sunt om, si nimic din ceea ce e omenesc nu mi-e strain" Terentius.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 21 Apr 2005, 08:52 PM
Mesaj #9


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE (bufnitza @ 21 Apr 2005, 05:18 AM)
Si ma cuprinde tristetea ...

Tristeţea mi-a umbrit multe momente ale tinereţii şi de aceea am ajuns ca să o urăsc atīt de sincer īncīt am reuşit īn cele din urmă s-o conving să-şi găsească alţi prieteni. Cred că această despărţire e una dintre marile mele realizări de pīnă acum, un eveniment de care sincer īmi pare bine că s-a īntīmplat şi care īndrăznesc să sper că este şi irepetabil (mi-e frică să nu mă īnşel cumva dar deocamdată speranţa e mai tare!).

Sigur că aş putea să mă bucur şi să fiu mīndru de chestia asta (am senzaţia că chiar şi sīnt; dar pīnă la urma urmei trebuie să mă bucur şi eu de ceva esenţial īn viaţa asta, nu?) dacă nu aş avea de lucru īn... altă parte: mă īmpresoară adeseori, ca nişte gīngănii de alea mici şi scīrboase, NERVII. Chinul meu la momentul actual nu mai vine din partea tristeţii ci a nervilor...

Nervii, of, gīngăniile alea mici şi scīrboase care mă năpădesc cīnd mă aştept mai puţin! De ce nu-i pot urī şi pe ei la fel de sincer?...

Acest topic a fost editat de milimetru: 21 Apr 2005, 08:55 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 9 May 2005, 12:56 PM
Mesaj #10


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Sīmbătă seara. Afară plouă cu furie. Plouă de dimineaţă īntr-una. Plouă de cīteva zile. Cu furie. Mă trezesc zīmbind īn faţa ferestrei, privind peisajul pustiu, dezolant al străzii: "mă, ce-ar fi să ies puţin la plimbare?".

O dată ajuns īn "iad", rafalele de vīnt mă izbesc necruţător, şuvoaiele de apă īmi biciuiesc fără milă obrajii, tot corpul e supus la o presiune fizică deosebită. Merg cu... plăcere vreo juma' de ora pleoscăind dinadins prin băltoace fără sfīrşit...

Mă īntorc īntr-un tīrziu la adăpost cu conştiinţa că am făcut o mare ispravă. Cred că sīnt şi puţin masochist, pīnă la urmă smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 15 May 2005, 12:33 PM
Mesaj #11


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



"Cine asimilează misterul lui Cristos va afla secretul păcii şi va face din aceasta un plan de viaţă"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 18 Jul 2005, 02:10 PM
Mesaj #12


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Excelent finalul filmului "Filantropica", cu Dinică uitīndu-se īn oglinda retrovizoare către noi, telespectatorii, şi spunīndu-ne: "Vă e milă? V-am luat banii!"

Asta īmi readuce īn minte un gīnd care mă "apasă" īn ultima vreme: īn real life, viaţa de zi cu zi, viaţa practică, materială, telurică, sensibilitatea este un balast, o frīnă, un inconvenient major. Ce să faci cu ea pīnă vine şi momentul ei? S-o laşi deoparte, s-o ignori, să te faci că "n-o cunoşti"? S-o bagi şi pe ea "īn ecuaţie" asumīndu-ţi riscul ca să "ţi se ia banii"?

Care e răspunsul? Care ar fi "tactica"?... unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 19 Jul 2005, 11:46 AM
Mesaj #13


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Colloseum...numit astfel din cauză că pe locul pe care Vespasian ordonase să īnceapă lucrările, mai īnainte existase statuia īnaltă de 40 m a lui Nero ("Colosul")...Colloseum... adevărata emblemă a lumii romane vechi...Triumful forţei, al brutalităţii, al cruzimii...Colosseum...circul (morţii) oferit publicului de īmpăraţii romani... intrare liberă, public numeros, avid de show... făcut exact după ceea ce vroiau să vadă oamenii de atunci...

Colloseum... 400 de ani de distracţie sīngeroasă, de proclamare a unei mentalităţi apuse demult. Care trezeşte şi acum nostalgii dar care e apusă demult...Mentalitatea forţei brutale...

Dedesubt, īn catacombe, se năştea īncet īncet o mentalitate nouă, bazată pe iubirea aproapelui şi nu pe supunerea lui...Īncet īncet mentalitatea din subteran se dezvolta īn timp ce aceea aflată la lumina zilei apunea...

Ce era la suprafaţă, Colloseum-ul cu tot ce reprezintă el, a ajuns ruină. Ceea ce era īn adīncuri, neştiut, nebăgat īn seamă şi apoi, īntr-o vreme, chiar ostracizat, martirizat, a ajuns la suprafaţă şi a triumfat...

Din fericire nu am moştenit şi Colloseum-ul de la romani... decīt ca o ruină...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 19 Jul 2005, 10:02 PM
Mesaj #14


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (caa @ 18 Jul 2005, 03:10 PM)

Asta īmi readuce īn minte un gīnd care mă "apasă" īn ultima vreme: īn real life, viaţa de zi cu zi, viaţa practică, materială, telurică, sensibilitatea este un balast, o frīnă, un inconvenient major. Ce să faci cu ea pīnă vine şi momentul ei? S-o laşi deoparte, s-o ignori, să te faci că "n-o cunoşti"? S-o bagi şi pe ea "īn ecuaţie" asumīndu-ţi riscul ca să "ţi se ia banii"?

Care e răspunsul? Care ar fi "tactica"?... unsure.gif

Asta pentru ca ne lasam influentati de altii, pentru ca ne pasa prea mult de 'gura lumii', de ce ar putea crede altii daca ne manifestam mult hulita sensibilitate. Dar, vrei-nu vrei, ea exista si, la un moment dat, tot se manifesta. Si nu e nimic rau in asta.
Ideal este sa faci ce simti, sa nu tii cont de ideile preconcepute ale altora. Zic eu...


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 20 Jul 2005, 11:36 AM
Mesaj #15


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Mulţumesc nefertiti pentru intervenţie! Am să mă gīndesc la ce spui tu că nu e rău dacă ea, sensibilitatea, se manifestă. Am să mă gīndesc, pentru că la momentul actual mie mi se pare că nu e folositoare. Acum mi se pare că īn relaţiile sociale trebuie să fii exact, precis, la obiect şi mai ales la interes. Orice divagaţie, orice nuanţare, orice derapare īnspre "artistic" e prompt sancţionată şi rişti imediat să fii etichetat nu ştiu cum. Da, ideal ar fi să ţi se fīlfīie de "gura lumii" şi eu īi apreciez pe cei care pun īn practică fīlfīiala asta. Dar "gura lumii" mi-a "ars" vreo cīteva palme pīnă īn prezent (vorbesc la figurat, desigur) īncīt m-am īnvăţat să fiu precaut, prudent cīnd o văd (pe gura lumii)... deschizīndu-se...

Treb'e să mai reflectez dacă īntr-adevăr nu e rău dacă sensibilitatea se manifestă... hmm.gif

Acest topic a fost editat de caa: 20 Jul 2005, 11:43 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 29 Aug 2005, 02:30 PM
Mesaj #16


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



QUOTE
Un studiu făcut de Agenţia Naţională pentru Sprijinirea Iniţiativelor Tineretului din Romānia arată că sunt 18 tipuri de subculturi specifice tinerilor romāni: pasionaţii de jocuri pe computer, pasionaţii de sporturi extreme, iubitorii şi crescătorii de cāini de luptă, galeriile de fotbal, bandele de motociclişti, adepţii artelor marţiale, mişcările spirituale, sataniştii, neolegionarii, consumatorii de alcool şi de droguri, adepţii mişcării hippy, rockerii, tinerii artişti şi boemi care frecventează localuri specifice, adepţii mişcării punk, găştile de cartier, adepţii mişcării hip-hop, copiii străzii şi tinerii din casele de copii şi penitenciare.


Hm...

"Subculturi specifice"...

Mai rămīne oare cineva necooptat īn aceste subculturi? Trece oare cineva de "sub"...?

Cred că da. Nu mulţi. Dar cred că da. Şi asta e bine! smile.gif

Acest topic a fost editat de caa: 29 Aug 2005, 02:31 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 28 Sep 2005, 02:14 PM
Mesaj #17


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Week-end...TV (ia să vedem...)... hopa...HBO la libeeer. OK, let's go... ... ...

Ia...

Hm. Cum poa' să-i crape capu lu ăla īn asemenea hal?... Neah, altădat...

Ia...

Aoleo, adorm, ce umor vrea să fie la filmuleţu' ăsta unde se prostesc toţi de n-au aer şi mai şi rīd singuri de poantele care le fac...

Ia...

'opa, la ăsta nu-i despică ţeasta, pe ăsta (de fapt o "asta") o sugrumă cu sīrmă ghimpată... Ptiu-ptiu!

Ia...

...eei, iarăşi?

Ia să vină ziua de luni şi să oprească HBO ul ăsta free. M-am săturat! Nu pricep nimic din cinematografia de top. Mă īntorc la sapă! mad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 28 Sep 2005, 03:08 PM
Mesaj #18


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



laugh.gif esti simpatic!


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 11 Oct 2005, 03:26 PM
Mesaj #19


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Cāinele pierdut

de Franēois COPPÉE


Cānd seara vii spre casă pe străzile deşarte,
Privind cum felinare se-nşiră de departe,
Cu razele-mpletite printre copacii goi, -
Vreun cāine slab, nemernic, flămānd, plin de noroi,
Pribeag pe care lumea / ce-o mānă griji şi zorul /
Stăpān sărac īl plānse gonindu-l cu piciorul,
De paşii tăi, īn urma-ţi, se ţine-ncetinel,
Şi te priveşte galeş, dacă te uiţi la el.
O! ce privire caldă, timidă şi smerită,
De om sărac, sau tandră, calină, de iubită,
Dar fără de nădejde, c-un aer īndoios,
De-amantă izgonită ori de sărac sfios.
De te opreşti, īndată stă-n loc şi el pe stradă,
Se-apropie cu teamă şi dă uşor din coadă.
El ştie-acum că sorţii la tine doar rămān,
Şi pare că te-ntreabă: "Nu vrei să-mi fii stăpān?"
Te simţi mişcat şi totuşi, n-ai un īndemn prea mare,
Căci eşti sărac; pe urmă, ţi-e frică de turbare.
Voind să pari mai aspru, bastonul īl ridici
Şi te răsteşti la cāine, gonindu-l:
"Fugi de-aici!"
Te depărtezi īn pripă, dar remuşcării pradă;
Iar el şi-oferă soarta la alţi drumeţi, pe stradă...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 1 Nov 2005, 05:24 PM
Mesaj #20


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Hm hmm.gif Seara īntunericul se grăbeşte să mă īmbrăţişeze (frigul mă sărută īn zori; brr, ce prietenos e!). Frunzele cad, plīngīnd, peste creştetul meu obligīndu-mă să privesc īn jos, spre pămīnt. Să le compătimesc. Un pic. Soarele m-a uitat, s-a pitit după nori plumburii. O amintire. Noiembrie. Hm. Mă paşte o melancolie de zile mari. Şi am atīta treabă de făcut! O clipă, doar, pe o bancă īn parc, la ceas friguros de seară mă aşez, uite aşa, de-a naibii. Să privesc un moment fix īn ochi melancolia ispititoare. Mda, are ochi frumoşi...

Da' am treabă. Clipa a trecut. Fuga acasă, că acolo sīnt multe de făcut. Cu melancolia am să adorm tīrziu īn gīnd, gīndindu-mă la ochii ei frumoşi. Şi la ea, melancolia, ca la o iubire imposibilă...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 1 Nov 2005, 07:18 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



user posted image


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 14 Mar 2006, 03:46 PM
Mesaj #22


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Greierele şi moneda

Un īnţelept indian avea un prieten bun care locuia la Milano. Se cunoscuseră īn India, unde italianul fusese īntr-o călătorie īmpreună cu familia sa. Indianul făcuse pe ghidul pentru italieni, ducāndu-i să vadă cele mai frumoase locuri din ţara sa.
Fiindu-i recunoscător pentru aceasta, milanezul nostru l-a invitat pe indian la el acasă. Dorea să-i răsplătească purtarea de grijă şi să-i prezinte oraşul său. Indianul nu prea dorea să meargă acolo, dar pānă la urmă cedă la insistenţele prietenului său italian şi, īntr-o bună zi, ajunse cu un avion la Malpensa.
Īn ziua următoare, milanezul şi indianul se plimbau īmpreună prin centrul oraşului. Indianul - cu chipul său smead, cu barba sa neagră şi turbanul galben - atrăgea privirile trecătorilor, iar milanezul nostru umbla māndru alături de prietenul său atāt de exotic.
La un moment dat, īn Piaţa San Babila, indianul se opri dintr-o dată şi spuse:
- Auzi şi tu ce aud eu?
Puţin descumpănit, milanezul nostru īşi ciuli cāt putu urechea, recunoscānd că nu auzea nimic altceva decāt zgomotul puternic al traficului din oraş.
- Undeva pe aproape este un greier care cāntă, continuă, sigur pe sine indianul.
- Te īnşeli, replică milanezul. Eu nu aud altceva decāt rumoarea obişnuită a oraşului. Şi apoi, doar nu-ţi īnchipui că sunt greieri pe aici.
- Nu mă īnşel. Aud cāntecul unui greier, insistă indianul şi se apucă, hotărāt, să caute printre frunzele unor arbuşti rătăciţi īn acel loc.
După cāteva momente, īi arătă prietenului său, care īl privea sceptic, o mică insectă, un minunat greier cāntător care căuta să se ascundă scārţāind ceva spre cei care īi tulburaseră concertul.
- Ai văzut că era un greier? zise indianul.
- Aşa este, recunoscu milanezul. Voi, indienii, aveţi auzul mult mai fin decāt noi, albii.
- De astă dată tu te īnşeli, spuse zāmbind īnţeleptul indian. Ia uite…
Spunānd acestea, indianul scoase din buzunar o monedă şi, prefăcāndu-se că-i scapă, o lăsă să cadă pe trotuar.
De īndată, cāteva persoane īntoarseră capul.
- Ai văzut? mai spuse indianul. Moneda asta a produs un clinchet mai subţire şi mai slab decāt cāntecul greierelui. Ai observat īnsă cāţi albi au auzit-o?

Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 12 Sep 2006, 09:38 AM
Mesaj #23


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Ce mai face 'lupul moralist'?


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Romelia
mesaj 26 Sep 2006, 04:37 PM
Mesaj #24


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 451
Inscris: 21 June 06
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 8.375



Uneori esti expusa; si pari ciudata.
Daca mergi intr-un magazin sau intr-un restaurant, trebuie sa joci un rol, sa simulezi ca ai nevoie de ceva sau ca doresti un anume lucru. Va trebui sa mergi civilizat, sa examinezi marfurile si sa refuzi ajutorul, sau va trebui sa stai la masa, sa comanzi ceva, sa consumi si sa pleci. Chiar si o biblioteca ar fi un spatiu prea public, ca si un parc de altfel.
- Cat poate sa ma coste, la urma urmelor, o clipa de 'ratacire' prin Jurnalul Tau?

QUOTE
"O clipă, doar, pe o bancă īn parc, la ceas friguros de seară mă aşez, uite aşa, de-a naibii".

... langa tine. Te privesc un moment fix in ochi si te intreb:
- Ti-a mai ramas putere sa te intorci?
Haide, haide... Ca stii sa povestesti! wink.gif


Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 25 Oct 2006, 08:21 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



Există un pariu pe care l-ai pierdut. Unora le pasă. smile.gif .


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 26 Oct 2006, 11:29 AM
Mesaj #26


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Maaare şmecheră eşti...

...mda...se pare că l-am pierdut mwah1.gif

...şi doar zisei de nenumărate ori să nu mai practic jocuri de noroc... smile.gif

---------------------

Romelia, nu sīnt convins că ştiu să povestesc... Īnsă putere mai am. Īncă... biggrin.gif

----------------------

Nefertiti... lupul īşi schimbă părul...

----------------------

Ce surpriză plăcută să-mi găsesc jurnalul meu prăfuit pe prima pagină de la "Povestea Mea". Hm... parcă mi-e puţin dor şi de... milimetru... unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 26 Oct 2006, 11:34 AM
Mesaj #27


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



smile.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
denise
mesaj 26 Oct 2006, 11:38 AM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: MembriOffBoard
Mesaje: 2.426
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.412



innocent.gif
_________

mwah1.gif Important că a funcţionat. smile.gif O luăm de la capăt, milimetru cu milimetru ...
smile.gif Da, azi e o zi bună.

Acest topic a fost editat de denise: 26 Oct 2006, 11:38 AM


--------------------
__________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Romelia
mesaj 26 Oct 2006, 03:10 PM
Mesaj #29


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 451
Inscris: 21 June 06
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 8.375



clapping.gif "Mai-ia-hii Mai-ia-huu Mai-ia-hoo Mai-ia-ha Mai-ia-hii Mai-ia-huu Mai-ia-hoo" woot_jump.gif
~ Gata, nu mai pleci nicaieri! ~
Daca mai indraznesti sa pleci d`AICI - chemam Politia - sau daca pleci sa stim si noi unde si cand te intorci... smile.gif
Hihihi!... stii ce este ciudat? - ai aparut tocmai atunci cand ne pregateam sa te dam la disparuti... wink.gif
Scrie si Povesteste!... noi o sa aparem 'aici' la fel cum apare "cutremurul", nu se stie niciodata cand, dar... promitem sa fim indulgente/ti... mwah1.gif

A`propos - Bine ai REvenit!... si fara figuri de genu` asta pe viitor... tongue.gif


Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 28 Oct 2006, 06:56 AM
Mesaj #30


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Orice ar spune optimiştii, realitatea dovedeşte că este mai mult rău decīt bine pe lumea asta. Īncepīnd de la micile iritări, necazuri, indispoziţii şi pīnă la marile catastrofe şi tragedii, cantitativ şi "calitativ", impactul răului e omniprezent...

Īmpotriva acestui "fenomen al naturii" omeneşti există un medicament deosebit de eficace, pe care-l ştie toată lumea: iubirea. Iubirea cuiva (mai ales) dar şi iubirea a ceva. Iubirea nu īnlătură, de regulă, răul dar īl face să apară mai puţin hidos decīt este cu adevărat. Iubirea e ca un fel de drog, sedativ, afrodisiac...

Toată lumea ştie asta. Din nefericire mulţi semeni de-ai mei, da' mulţi nu doar cīţiva, folosesc acest medicament sub forma următoare: iubirea aproape exclusivă faţă de propria lor persoană. Īn acest mod ei (īşi) zic că folosesc eficace acest medicament īmpotriva răului.

Eu zic că greşesc. Astfel folosit medicamentul devine armă.

Letală
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 28 Oct 2006, 08:12 AM
Mesaj #31


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



QUOTE (caa @ 28 Oct 2006, 07:56 AM)

Īmpotriva acestui "fenomen al naturii" omeneşti există un medicament deosebit de eficace, pe care-l ştie toată lumea: iubirea.

Ai mare dreptate. Dar (mereu există un 'dar') ea presupune reciprocitate. Altfel, dacă doar dai şi nu primeşti, devine inutilă. Ba chiar īţi face rău, pentru că te consumă. Ar fi multe de spus...



--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 28 Oct 2006, 11:21 AM
Mesaj #32


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Ar fi multe de spus, īntr-adevăr (ca īntotdeauna cīnd vine vorba despre iubire; multă vorbă e, iubire... hm... e şi ea... wink.gif )

Nu, nu există numai un singur "dar". Din păcate există mai mulţi de "dar" (unul, reciprocitatea, l-ai menţionat tu; mai sīnt...) şi toţi reprezintă tot atītea motive (plauzibile sau nu) pentru refugierea... "interesului" nostru spre... propria persoană.

Rezultatul e că ne "ucidem"/"rănim" unii pe alţii (uneori chiar de mai multe ori īntr-o singură zi!) fără să ne treacă prin cap că poate mīţa moartă e tocmai īn braţele noastre... Rezultatul e şi acela că ne "ucidem"/"rănim" pe noi īnşine, iubind greşit...

Rezultatul e şi vizibil. Sălbatic de vizibil...

Acest topic a fost editat de caa: 28 Oct 2006, 11:22 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 29 Oct 2006, 07:52 AM
Mesaj #33


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Văzut deunăzi la TV un filmuleţ despre Pangeea. Pangeea e acel continent unic şi uriaş care cică a existat la un moment dat pe Terra şi din care s-au răsfirat de-a lungul vremii continentele pe care le cunoaştem astăzi. Pe ecran apărea şi un fel de ceas electronic care arăta rapid derularea timpului (sute de milioane, miliarde de ani...) concomitent cu mişcările uscatului. Pe Pangeea exista aşa un gen de climă īncīt omul, ca specie, nu putea vieţui...

Tulburător pentru mine a fost... viitorul: după o derulare rapidă a timpului... spre īnainte (ce reprezintă 1 miliard de ani la scară cosmică? Un fleac!...) aflu că urmează la un moment dat refacerea Pangeei, procesul fiind, cică, ciclic...

Filmul se termină īn notă optimistă: oamenii, care īntre timp au colonizat alt(e) loc(uri) din Cosmos se īntorc (oarecum nostalgici...) pe Terra, unde cu puţin noroc pot găsi vestigii (era dat de exemplu un nr de īnmatriculare din Ohio şi un pet din NY, ambele fosilizate...) ale... īnaintaşilor...

Am rămas tulburat: dacă nu ne-o facem cu mīna noastră ne-o face... Pangeea sau... dilatarea Soarelui (altă chestie de care am auzit acolo...), pīnă la urmă din frumoasa noastră Planetă Albastră nemairămīnīnd decīt un ghemotoc de magmă īn mişcare...dacă mai rămīne şi acela...

Analogia "Vieţii" Pămīntului cu viaţa omului (a unuia singur, de exemplu a mea) m-a tulburat şi mai mult...

Noroc că a doua zi aveam multe lucruri de făcut şi "consideraţiile abstracte" au fost izgonite cu brutalitate īn derizoriu. Tulburarea a dispărut fiind īnlocuită cu rutina cotidiană. Numai din cīnd īn cīnd mai apare zig-zagul unui gīnd...

Pangeea... hmm.gif

Acest topic a fost editat de caa: 29 Oct 2006, 07:54 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 29 Oct 2006, 07:39 PM
Mesaj #34


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Nu am dat pīnă acum atenţie prea mare secţiunii "Povestea Mea". Mi-am zis că deh, fiecare cu gīndurile şi consideraţiile lui, unde să te bagi (fie şi doar cu lectura) peste "treburile" omului. Nemaigăsind īn seara asta de duminică (...mohorītă de toamnă, cu ora schimbată numai bine să alăture ploii mocăneşti un īntuneric sinistru, sosit prea devreme parcă...) observ că parcă aici e locul cel mai animat de pe Han (atīt de animat īncīt, raportīnd la ce se petrece īn celelalte locuri ale forumului, parcă aici ar fi nucleul de discuţii şi restul ar fi doar un soi de apendice...E straniu, am făcut o descoperire...neaşteptată!!). Multe nick-uri de care nici nu am auzit prea bine, care se pare că scriu aproape doar īn propriul jurnal şi īn vreo 2-3 "alăturate", titluri de jurnale absolut necunoscute mie... hm... interesant...

Am luat unul, la īntīmplare şi l-am citit cap-coadă (am socotit, nu mi-e frică de cifre: mi-a luat 10 minute/pagină, multe pagini, o enormitate de timp, cum de am găsit eu timpul ăsta disponibil?) şi am rămas perplex: cītă viaţă, cīt patos, cītă trăire interioară şi exterioară! Am īncercat să-mi imaginez "portretul" respectivului nick, cam cum ar fi el īn realitate. Mi-a luat vreo oră, o oră-jumătate lectura şi la urma urmelor am rămas cu ceva la care nu m-am aşteptat: am reuşit să cunosc (destul de bine, zic eu) pe cineva de care pīnă azi la ora 18 nu auzisem deloc, al cărui nick nu-l cunoscusem (şi scrie aici de 1 an şi ceva!!) şi ale cărui "trăsături" mi-e frică că mă vor urmări toată seara... Nu trăsăturile feţei, ci ale personalităţii sale (de o calitate deosebită!), aşa cum am īnţeles-o eu...

Jurnalele de pe aici ar putea constitui un excelent material de studiu pentru diverse tipologii psihologice (şi nu numai)... M-ar īncīnta să pot să-mi permit o astfel de "joacă"... Din nefericire pentru mine, īn seara asta a fost o excepţie, favorizată de īntunericul precoce, de ploaia sacadată şi de singurătatea mea fortuită...

De mīine va trebui din nou să mă mulţumesc doar cu "ocheadele" trase īn răstimpuri. Voi pleca iarăşi "īn căutarea timpului pierdut"...

Acest topic a fost editat de caa: 29 Oct 2006, 07:47 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nefertiti
mesaj 29 Oct 2006, 07:50 PM
Mesaj #35


[Vera]
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.054
Inscris: 25 October 06
Din: pe plaja
Forumist Nr.: 8.842



QUOTE (caa @ 29 Oct 2006, 08:39 PM)
...seara asta de duminică (...mohorītă de toamnă, cu ora schimbată numai bine să alăture ploii mocăneşti un īntuneric sinistru, sosit prea devreme parcă...)

Şi la tine? smile.gif


--------------------
passionate about latin america

Cafeneaua
Go to the top of the page
 
+Quote Post

11 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 04:17 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman