HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Psihologie

Va invitam la dezbateri pe teme diverse, avand in centrul lor Omul. Domeniu umanist complex, relativ greu de surprins in ecuatii sau teorii unice, psihologia va fi si un pretext pentru a discuta despre emotii, minte si suflet.

 
Reply to this topicStart new topic
> Lumea E A Entuziastilor Care Nu Se Infierbanta ?, Psihologia entuziasmului
calfa
mesaj 21 Mar 2005, 01:44 PM
Mesaj #1


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



"Lumea este a entuziastilor care nu se infierbanta." suna un motto.

Iata ce scrie in prezentarea unei carti, intitulata "Forţa entuziasmului", autor Norman Vincent Peale (teolog şi orator specializat în probleme motivaţionale):

"În timp ce gândirea pozitivă defineşte modul în care putem aborda problemele, entuziasmul este ceea ce dă forţă acţiunilor noastre. Entuziasmul poate delimita graniţa dintre succes şi eşec. Este o armă împotriva mediocrităţii şi ne învaţă cum să ne folosim aptitudinile, vitalitatea şi resursele creatoare din noi înşine. Este forţa care îi transformă pe oameni în făuritori de miracole. Dă naştere la îndrăzneală şi curaj, întăreşte încrederea, ne ajută să ne depăşim îndoielile. Creează energie şi este sursa tuturor realizărilor. Oricine poate fi entuziast o oră; important este să ne păstrăm entuziasmul întreaga viaţă. [...] Entuziasmul înseamnă să-ţi pese cu adevărat."

Pana la urma, ce este entuziasmul ?

Si, de ce ar fi Lumea a ... entuziastilor care nu se infierbanta ?

Cum arata entuziastul care nu se infierbanta ?

smile.gif

p.s. Acum ca am lansat subiectul, voi citi si capitolul care avea acel motto. Sunt curios ce scrie acolo, dar am vrut sa nu ma influenteze. biggrin.gif Capitolul este din cartea "Creativitate si inteligenta emotionala", de Mihaela Roco (profesor la Facultatea de Psihologie si Stiintele Educatiei, Universitatea Bucuresti, titulara cursurilor de Psihologia creativitatii si Psihologia religiei) aparuta in Ed. POLIROM

Acest topic a fost editat de calfa: 21 Mar 2005, 01:49 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 21 Mar 2005, 05:10 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
Si, de ce ar fi Lumea a ... entuziastilor care nu se infierbanta ?
Cum arata entuziastul care nu se infierbanta ?

Sa fie Mr. Miagi (profesorul de karate din celebrul film Karate Kid) un exemplu de entuziast care nu se infierbanta? Personal nu cunosc oameni ca Mr. Miagi si nici nu stiu daca exista, dar cred ca este modelul tipului echilibrat care nu se bucura prea tare, dar nici nu se necajeste.
Daca nu am vazut oameni echilibrati din pucntul asta de vedere, am vazut in schimb oameni euforici: la alegerile generale si la meciuri sunt cu gramada! laugh.gif

Intrebare: este cumva entuziasmul un complex de emotii?


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 21 Mar 2005, 05:30 PM
Mesaj #3


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



QUOTE (calfa @ 21 Mar 2005, 01:44 PM)
Este forţa care îi transformă pe oameni în făuritori de miracole. Creează energie şi este sursa tuturor realizărilor. Entuziasmul înseamnă să-ţi pese cu adevărat."


Orice faci, fa cu pasiune, fara sa astepti rezultatele actiunilor tale... daca in ceea ce faci nu pui pasiune este ca si cum ai intoarce spatele Divinitatii.

Daca fac ceva fara entuziasm, parca as muta muntii din loc sad.gif nonono.gif


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 21 Mar 2005, 05:30 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
milimetru
mesaj 22 Mar 2005, 05:10 PM
Mesaj #4


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Ce vrea să spună exprimarea asta: "entuziaşti care nu se înfierbîntă"? Sau, altfel spus: "entuziasm care nu înfierbîntă"?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 22 Mar 2005, 07:00 PM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



entuziasm creator nu naucitor... entuziastul care se infierbanta devine patimas
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 23 Mar 2005, 03:47 PM
Mesaj #6


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



hmm.gif Păi da, creator... Întrebam şi eu ca omul neştiutor: la prima vedere pare o contradicţie în termeni: "entuziasm care nu înfierbîntă". Cu toate eforturile minţii mele subnutrite nu reuşesc să potrivesc sintagmei un înţeles lămuritor pentru mine! cry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 6 Apr 2005, 12:21 PM
Mesaj #7


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



La prima vedere "entuziasm care nu înfierbîntă" pare intr-adevar o contradicţie în termeni. smile.gif

Cartea care mi-a inspirat acest subiect e dedicata Psihologiei creative si emotionale. Capitolul cu motto-ul "Lumea este a entuziastilor care nu se infierbanta." fiind dedicat inteligentei emotionale. Hmm, dupa o prima lectura-frunzarire e un capitol care reuneste diferite teorii si perspective, dar cu relativ putina implicare a autoarei. Si greu de gasit unde anume se refera la ... entuziastii care nu se infierbanta.

Totusi, pare a fi vorba de "entuziasmul creator nu naucitor", "entuziastul care nu devine patimas". smile.gif Adica entuziasmul "echilibrat".

Raspunsul la intrebarea "este cumva entuziasmul un complex de emotii ?" cred ca este ... da, este.

Dar care e "formula" entuziasmului ?

Si a entuziasmului "echilibrat" ?


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 10 Apr 2005, 04:04 PM
Mesaj #8


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE (calfa @ 6 Apr 2005, 01:21 PM)
fiind dedicat inteligentei emotionale.

inteligenţă emoţională ? eu zic că nu există ; inteligenţa neavând nimic din fiorul şi cruzimea emoţiei
inteligenţa e glacială …
nu ştiu dacă am scris pe undeva că detest psihologia şi din motivul acesta : că încearcă a lega cu tot dinadinsul sufetul de trup

de fapt “entuziasmul creator” mi se pare la fel de imprecis; entuziasm au mulţi putinţă însă …
creaţia ţine de putinţă şi nu de entuziasm

iar entuziaşti care nu se înfierbântă ce să mai zic, ţine de paradoxismele lui smarandachi

poate vrea să creeze o psihologie paradoxistă
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 10 Apr 2005, 04:07 PM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



(entuziasmul)
QUOTE
Creează energie şi este sursa tuturor realizărilor


aşa vorbeşte religia! blink.gif
trebuie să fi fost într-adevăr foarte entuziasmată când a scris aşa ceva !

entuziasmul te face să vezi numai ţinta , dar până la ţintă trebuie să vezi pe unde calci

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 11 Apr 2005, 08:39 AM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
entuziasmul te face să vezi numai ţinta , dar până la ţintă trebuie să vezi pe unde calci

Entuziasmul te face sa vrei sa mergi pana la tinta. De vazut, o vede aproape toata lumea....


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 11 Apr 2005, 09:27 AM
Mesaj #11


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Da, ar putea fi legat de acel "sa vrei cu adevarat" ...


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 11 Apr 2005, 09:50 AM
Mesaj #12


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE (yuanescu @ 10 Apr 2005, 06:04 PM)
inteligenţă emoţională ? eu zic că nu există ; inteligenţa neavând nimic din fiorul şi cruzimea emoţiei
inteligenţa e glacială …

Conceptul de "inteligenta emotionala" exista. E asociat abilitatii de a recunoaste si cunoaste starile emotionale, empatiei emotionale, stabilitatii emotionale, abilitatilor emotionale implicate in stabilirea si mentinerea relatiilor, etc.

Nici mie nu mi se pare tocmai potrivita asocierea respectiva, prefer "maturitate emotionala" (desi si aici e o problema, cea a interpretarii "maturizarii" care, in opinia mea, nu ar trebui sa ia din ... "fiorul şi cruzimea emoţiei" smile.gif ).

Conceptual, IE face parte (alaturi de alte "inteligente") din cadrul mai general al "inteligentei multiple".

Acest topic a fost editat de calfa: 11 Apr 2005, 09:51 AM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 17 Apr 2005, 04:25 PM
Mesaj #13


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE
Conceptul de "inteligenta emotionala" exista. E asociat abilitatii de a recunoaste si cunoaste starile emotionale, empatiei emotionale, stabilitatii emotionale, abilitatilor emotionale implicate in stabilirea si mentinerea relatiilor, etc.


… da , nu am zis că nu există ca concept , am zis că eu nu sunt de acord cu el , am zis că pentru mine nu există ca ceva valabil …

am să mă ajut de cuvintele lui R.C. din “lumea ca teatru” a lui ţuţea
R.C. : “s-a afirmat că pasiunea este rădăcina creaţiei; dar şi a erorii. “
spune despre pasiunea mâniei citând pe anton pan : “dacă vrei să faci prostie / cere sfat de la mânie”
întrebându-se :
“la ce serveşte pasiunea unui nătărău ? nu pot concepe cercetări stratigrafice sau microscopice dominate de ideea de asalt ; ipoteza în ştiinţa modernă e legată de îndoială, răbdare şi de energie savant dozată
credinţa este un element ajutător care întreţine focul sacru al spiritului cercetător
dar mai există datoria cu rădăcină în raţiune <<care cere supunere nu plăcere, care stabileşte o lege în faţa căreia toate înclinările naturale … amuţesc>>(kant)”

“un om stins sufleteşte este ca un mort ce umblă printre vii iar un entuziast permanent este un zănatic”

... asha ca mine ohyeah.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 19 Apr 2005, 08:08 AM
Mesaj #14


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



yuanescu, in lumea asta e loc pentru oricine (sau, ar trebui sa fie) !

Si "mortii ce umblă printre vii" dar si "zănaticii" au locul lor. Sunt pentru un entuziasm "potolit", dar pentru entuziasm. Limitele lui sunt interesante ...

Afirmatia "Lumea E A Entuziastilor Care Nu Se Infierbanta", pe care eu o pun sub semnul intrebarii in titlu, spune ceva doar despre ... a cui e lumea. smile.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 19 Apr 2005, 08:09 AM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
yuanescu
mesaj 29 Apr 2005, 04:28 PM
Mesaj #15


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 526
Inscris: 16 December 03
Forumist Nr.: 1.521



QUOTE (calfa @ 19 Apr 2005, 10:08 AM)
Afirmatia "Lumea E A Entuziastilor Care Nu Se Infierbanta", pe care eu o pun sub semnul intrebarii in titlu, spune ceva doar despre ... a cui e lumea. smile.gif

mai bine spus ..cine umblă prin lume wink.gif

eu rămân la părerea că entuziasmul nu are nimic creator , mişcând doar orientativ energiile ..
.. ideea că ai putea face ceva nu apare din entuziasm! iar împlinirea unei idei ţine de putinţă ..

entuziasmul e un marş între două fronturi marş făcut cu paşi de speranţă ..
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 29 Apr 2005, 05:40 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Entuziastul e un vulcan care poate (a)trage si genera vointa si energie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 6 May 2005, 12:01 PM
Mesaj #17


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



QUOTE
Dar care e "formula" entuziasmului ?

Si a entuziasmului "echilibrat" ?


Formula entuziasmului... dupa parerea mea, e strans legata de aspectul unei stari de moment, stare pe care incerci sa ti-o autoinduci. Asa cum s-a spus deja, e (relativ) usor sa fii entuziast o ora (i s-a intamplat aproape oricui), dar cum poti fi entuziast o viata? Cred ca numai un spirit echilibrat sufleteste si permanent fericit / implinit poate fi entuziast o viata. Dar asta nu e posibil.
Formula entuziasmului... ar insemna sa poti fii entuziasmat atunci cand doresti? Mai greu posibil, nu zic imposibil. Cred ca, mai intai de toate, ar trebui eliminati factorii de stres la care suntem (aproape) permanent supusi, unii mai mult, altii mai putin. Dar asta, desigur, nu e suficient. Sunt mult mai multi factori, pe care nu-i voi mai enumera (raspunsul la intrebarea "Care este formula entuziasmului?", este desigur amplu si se poate intinde pe filele unei carti de succes! thumb_yello.gif ). Chiar si conditia fizica influenteaza entuziasmul. Fizicul si psihicul trebuie sa se cladeasca impreuna armonios.

Pentru a raspunde la a doua intrebare, trebuie clar stiut ce inseamna notiunea de "entuziasm / entuziast echilibrat". Dupa parerea mea, entuziastul echilibrat se refera la acei entuziasti care nu se avanta orbeste intr-o actiune, ci mai intai de toate sunt ghidati de un excelent simt al armoniei si ratiunii. Autoinducerea unor astfel de stari se poate afla cu precadere din practicile asiatice (dar nu numai) care privesc armonia sufleteasca.

Acest topic a fost editat de Marcus: 6 May 2005, 12:02 PM


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dani
mesaj 8 May 2005, 12:19 AM
Mesaj #18


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 236
Inscris: 2 December 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 5.046



QUOTE (Marcus @ 6 May 2005, 02:01 PM)
Cred ca numai un spirit echilibrat sufleteste si permanent fericit / implinit poate fi entuziast o viata. Dar asta nu e posibil.

Nu as zice ca fericirea/implinirea conditioneaza entuziasmul. Poti sa fii entuziast in legatura cu ceva(orice), chiar daca nu te simti implinit sau fericit in momentul respectiv. Mai degraba entuziasmul este cel care are un cuvant de spus in implinirirea/fericirea unei persoane.

Eu vad in entuziasm atitudinea de a fi capabil, de a fi convins ca poti face ceea ce iti doresti pentru ca ai incredere in tine si in puterile de realizare. Inseamna sa gasesti un vis si sa crezi in el. "Entuziasmul înseamnă să-ţi pese cu adevărat" si da, cred ca poate fi 'practicat' in orice moment(la serviciu, in familie, printre prieteni). Gandirea pozitiva este esentiala pentru entuziasm, pentru ca dorinta de succes este contracarata de frica unui esec ( frica/indecizia nu exista in entuziasm). Tine si de echilibru, dar nu atat de mult cat tine de atitudinea pozitiva, de incredere si credinta(nu religioasa tongue.gif ).

Si am mai observat ca este contagios smile.gif (se transmite persoanelor cu care intra in contact).

Acest topic a fost editat de Dani: 8 May 2005, 02:49 AM


--------------------
"Daca faci ceea ce ai facut dintotdeauna, vei obtine ceea ce ai obtinut dintotdeauna". (A. Robbins)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 8 May 2005, 10:47 AM
Mesaj #19


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Pai nu ai citit cu atentie ce am spus. Cred ca numai un spirit echilibrat sufleteste si permanent fericit / implinit poate fi entuziast o viata. Ori, chiar tu ai spus,
QUOTE
poti sa fii entuziast in legatura cu ceva(orice), chiar daca nu te simti implinit sau fericit in momentul respectiv
Deci, in momentul respectiv.

Entuziasti pe viata nu (cred ca) exista. N-are cum! harhar.gif


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dani
mesaj 9 May 2005, 09:44 PM
Mesaj #20


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 236
Inscris: 2 December 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 5.046



QUOTE (Marcus @ 8 May 2005, 12:47 PM)
Pai nu ai citit cu atentie ce am spus. Cred ca numai un spirit echilibrat sufleteste si permanent fericit / implinit poate fi entuziast o viata. Ori, chiar tu ai spus,
QUOTE
poti sa fii entuziast in legatura cu ceva(orice), chiar daca nu te simti implinit sau fericit in momentul respectiv
Deci, in momentul respectiv.

Ba nu, am citit foarte atent. Afirmatia ta facea referire la :"Oricine poate fi entuziast o oră; important este să ne păstrăm entuziasmul întreaga viaţă", am dreptate?
Nu stiu ce ai inteles tu prin "intreaga viata", dar mie mi s-a parut a fi o generalizare. La fel cum se spune despre o persoana decedata ca "a avut o viata fericita", in ideea ca in cea mai mare parte a vietii lui a fost fericit, nicidecum ca in fiecare moment al vietii lui a fost fericit. Observi diferenta? smile.gif

QUOTE
Entuziasti pe viata nu (cred ca) exista. N-are cum! harhar.gif

Nici nu am spus ca ar exista. Este clar ca o persoana nu poata fi entuziasta in fiecare moment al vietii sale, dar in cea mai mare parte a vietii sale, nu mi se pare chiar atat de neconceput. rolleyes.gif

ps. nu te-a invatat nimeni pana la varsta asta ca nu e frumos sa scoti limba in fata unei fete ? jamie.gif


--------------------
"Daca faci ceea ce ai facut dintotdeauna, vei obtine ceea ce ai obtinut dintotdeauna". (A. Robbins)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 10 May 2005, 09:02 AM
Mesaj #21


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Era vorba de implinirea sufleteasca de care un om are nevoie pentru a fi entuziast in cea mai mare parte a vietii sale. Eu asa cred.

QUOTE
Mai degraba entuziasmul este cel care are un cuvant de spus in implinirirea/fericirea unei persoane.

Rolul determinant il are implinirea sufleteasca, dupa parerea mea, deci cam pe invers decat inteleg ca afirmi tu. Entuziasmul este exprimarea vie a starii pozitive interioare, entuziasmul e cel conditionat de interior.

QUOTE
ps. nu te-a invatat nimeni pana la varsta asta ca nu e frumos sa scoti limba in fata unei fete ? jamie.gif

Pardon, madmoisselle. flowers.gif


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 10 May 2005, 10:03 AM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Entuziasmul cred ca presupune mult optimism si un grad destul de mare de nesabuinta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 10 May 2005, 10:07 AM
Mesaj #23


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



De ce afirmi asta? Cine e nesabuit? Cumva cei care se "infierbanta"? rolleyes.gif


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 10 May 2005, 11:22 AM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Cred ca trebuie sa ai un grad mai mic sau mai mare de "inconstienta" pentru a fi un entuziast 100%.
Aceste persoane te pot trage inainte ... sau inapoi, ambele rapid.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dani
mesaj 10 May 2005, 08:51 PM
Mesaj #25


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 236
Inscris: 2 December 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 5.046



QUOTE (Marcus @ 10 May 2005, 11:02 AM)
Rolul determinant il are implinirea sufleteasca, dupa parerea mea, deci cam pe invers decat inteleg ca afirmi tu.

As fi de acord cu tine in cazul "entuziastului echilibrat". smile.gif Dar fiindca discutam despre formula entuziasmului in general, nu inteleg de ce implinirea sufleteasca ar avea un rol determinant. Poate intelegem diferit notiunea de "implinire sufleteasca"...

QUOTE
Entuziasmul este exprimarea vie a starii pozitive interioare, entuziasmul e cel conditionat de interior

Daca esti de acord ca gandirea pozitiva are un rol determinant in declansarea starii pozitive interioare, incepem sa ne intelegem. jamie.gif


--------------------
"Daca faci ceea ce ai facut dintotdeauna, vei obtine ceea ce ai obtinut dintotdeauna". (A. Robbins)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marcus
mesaj 11 May 2005, 12:53 PM
Mesaj #26


forumistul sahist - cel mai pasionat forumist
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.308
Inscris: 26 January 04
Din: Bucuresti / Braila
Forumist Nr.: 1.995



Da, despre entuziastul echilibrat era vorba. smile.gif

QUOTE
Daca esti de acord ca gandirea pozitiva are un rol determinant in declansarea starii pozitive interioare, incepem sa ne intelegem

Absolut.

Ma scuzi ca nu fac franceza in scoala, abia azi am aflat ca se scrie "mademoiselle". sorry.gif Dar asta nu ma impiedica sa iti mai ofer un buchetel de flori flowers.gif


--------------------
* * * Nu lăsa visele să piară, pentru că dacă visele mor, viața nu este decât o pasăre cu aripi rupte care nu mai poate să zboare! (Langston Hughes) * * *

Turneul de Sah HanuAncutei 2012
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 11 May 2005, 01:06 PM
Mesaj #27


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Mda, buna ilustrare a entuziasmului care nu se infierbanta, florile astea. smile.gif

"Fomula entuziasmului" ar fi ... cum ajungi la el, ce il determina, dar si cum e resimtit, cum se manifesta.

Cred si eu ca sentimentul implinirii poate contribui la un entuziasm sanatos.

Acum, sigur ca e greu sa vorbesti in general despre lucruri care sunt totusi destul de individuale, dar m-a intrigat ideea acestui "entuziasm care ... nu se infierbanta". Ar insemna ca entuziasmul poate produce SI infierbantare, dar ca este posibil sa NU produca. Ei, si lumea, care ar fi a celor ... cu formula asta "in buzunar". biggrin.gif Dar care lume ? smile.gif

Acest topic a fost editat de calfa: 11 May 2005, 01:06 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 12 May 2005, 01:07 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Sa fie oare entuziasmul o energie cu care ne nastem si pe care o consumam in timpul vietii? Daca este asa, atunci sunt de parere ca "entuziastii care nu se infierbanta" sunt aceia care stiu sa-si consume in mod eficient aceasta energie si prin aceasta, resursa lor de entuziasm va parea mult mai mare decat a celorlalti care si-l risipesc aiurea.
Exemplu: imi caut un servici si merg la interviu intr-o firma de vis (daca pot sa spun asa). Dupa cum decurg treburile, mi se pare ca am sanse foarte mari. Daca as fi entuziast infierbantat, imediat mi-as face planuri de viitor, m-as si vedea ca angajat, as fi in al noualea cer. Daca as fi insa "entuziast care nu se infierbanta" as ramane rece pana la aflarea rezultatului si nu mi-as face nici un plan.
La aflarea rezultatului interviului,
- daca nu sunt angajat, prima varianta (entuziasta) imi va provoca tristete mult mai adanca decat in cazul al doilea (de raceala), deoarece toate planurile pe care mi le-am facut sunt distruse.
- daca sunt angajat, prima varianta va genera bucurie, dar nu prea mare, pentru ca eu deja ma bucurasem inainte de aflarea rezultatului. A doua varianta insa, va genera o bucurie totala, datorita faptului ca se bazeaza pe realitate.


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 12 May 2005, 01:35 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Poti fi oare si entuziast si foarte calculat, in acelasi timp?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 12 May 2005, 02:36 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Daca nu pici in niciuna din extreme, da.


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 06:33 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman