HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

6 Pagini V  « < 4 5 6  
Reply to this topicStart new topic
> Credeti In Zodiac?
kta
mesaj 12 Jan 2005, 04:43 PM
Mesaj #176


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 11 January 05
Forumist Nr.: 5.427



salutare tutror (mai bine mai tarziu decat deloc)

mda, e dificil sa spui totul despre un subiect atat de vast in doar cateva cuvinte.
Exista foarte multe explicatzii pt ceea ce am zis, care fiecare la randul ei poate nashte alte discutzii shi nu cred ca ash vrea sa monopolizez discutzia shi mai ales sa plictisesc.

Cand o interpretare (ca sa nu mai zic predictzie) se "adevereshte" sau nu, deja vorbim de un caz particular.
Interpretarile comerciale sau cele care se gasesc locuri accesibile mai mult sau mai putzin gratuit, trateaza astrograma perioadei respective la un nivel general , shi aminteshte doar despre trasaturile cele mai marcante.

Dupa cum multzi dintre dvs au amintit ca suntem miliarde, nici eu shi nici altcineva nu putem garanta ca nu s-ar fi adeverit macar pt o singura persoana, fie "de rău" fie "de bine".
Cei care studiaza astrele shtiu insa ca sunt mult mai multe persoane care sunt in rezonantza shi pt care se adevereshte de fiecare data. Ghinionul sau norocul nostru ca ne aflam sau nu printre aceste persoane.

O alta particularitate ar fi ca anumite persoane dupa varsta de aproximativ 20 de ani sunt mai sensitive la zodia din ascendent, adica zodia in care pica ascendentul nativului ishi pune mai mult sau mai putzin amprenta pe evolutzia sa.

Oricum pt cei deskishi catre astrologie (sau pt altceva decat banalitatzile viietzii de zi cu zi), este recomandat sa ishi aleaga cu grija astrologul (mentorul, profesorul), shi kiar shi atunci sa sa se foloseasca shi de propriul discernamant.
Nici eu nu sunt de acord sa cred ceva doar pt ca 99% cred. Asha ca nu ma deranjeaza "contrele", pt ca la randul meu fac acelashi lucru. Dar incerc sa ii respect pe cei pe care ii contrez, fie shi numa pt simplu fapt ca ei au avut o experientza pe care eu nu am avut-o inca.
Prefer experientza proprie, shi incerc sa fiu cat mai obiectiv,pt ca foarte multe lucruri, fenomene itzi pot fi induse, sugerate ... dar cine a zis ca viatza e ushoara ohyeah.gif

Revenind la astrologie, itzi potzi da cu parerea intr-o mai mare sau mai mica masura, doar dupa ce:
1- ai avut avut norocul sa te afli printre cei carora li "se potriveshte" , shi in cazul asta daca e vorba de ceva negativ v-atzi fi dorit sa nu vi se potriveasca laugh.gif
2- atzi cunoscut un astrolog veritabil care v-a facut interpretarile in detaliu in functzie de datele dvs particulare (ora, coordonate geografice, etc) kiar shi pt cateva aspecte - se pot scrie romane in functzie de experientza respectivului
3- dar nu in ultimul rand, dupa ce ai facut o pasiune pt subiect shi te-ai apucat de studiat pe cont propriu,
Mie inceputul mi s-a parut ushor, ramai surprins de cat de multe potzi afla shi itzi confera o viziune noua asupra vietzii, in ansamblu. ( in ziua de azi sunt shi multe programele ajutatoare de care te potzi folosi la inceput - e plin netu)
(nu inseamna ca tre sa ne apucam totzi de asha ceva)
4- etc.

in rest... strugurii sunt mai acrii. (no offense)

... parerea mea.

--------------------
O zi buna in continuare!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 12 Jan 2005, 09:24 PM
Mesaj #177


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



QUOTE
Cand o interpretare (ca sa nu mai zic predictzie) se "adevereshte" sau nu, deja vorbim de un caz particular.


De ce? De ce nu e caz particular atunci cand se adevereste?

Eu traiesc bine mersi fara sa vina cineva sa-mi spuna ce fel de personalitate am si ce ar trebui sa fac in viata.

Oricum, acuma s-a mai descoperit o planeta in sistemul solar. Ce ne facem, eh?

Astrology is...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
khali
mesaj 12 Jan 2005, 10:49 PM
Mesaj #178


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 68
Inscris: 22 January 04
Forumist Nr.: 1.934



Primul lucru care imi vine in minte este un argument pro, sub forma influentei exercitate de luna asupra psihicului uman (mareele, perioada de luna plina): daca un corp atat de mic influenteaza stari psihice, predispune la un tip anume de comportamente, de ce ar fi absurd ca o planeta de talia lui Jupiter sa-si lase amprenta asupra personalitatii noastre? Este cunoscut faptul ca prezicerile astrologice (ma rog, cele decente) opereaza cu "tendinte", "predispozitii", nu cu verdicte certe, ce nu sunt altceva decat pulsiuni de ordin psihic.
Mai este problema de locus of control. Ne este oare greu sa acceptam existenta unor determinanti externi (spre deosebire de traditia moderna a omului voluntar, ce actioneaza ca raspuns la motivatii/nevoi/trebuinte interne)? In mod cert, spun eu.
A, figura cu planeta nedescoperita decat recent... Parca am auzit ceva voci conform carora, in hartile zodiacale stravechi, figura o planeta in plus decat cele traditional cunoscute.
Era sa uit, sunt Sagetator, din ultima zi, deci cu puternice influente din Capricorn, mai am si ascendent in Carpicorn biggrin.gif

Acest topic a fost editat de khali: 12 Jan 2005, 10:57 PM


--------------------
Caminante, no hay camino. Se hace el camino al andar.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 Jan 2005, 10:49 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Catalin
mesaj 12 Jan 2005, 11:27 PM
Mesaj #179


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

Primul lucru care imi vine in minte este un argument pro, sub forma influentei exercitate de luna asupra psihicului uman (mareele, perioada de luna plina): daca un corp atat de mic influenteaza stari psihice, predispune la un tip anume de comportamente, de ce ar fi absurd ca o planeta de talia lui Jupiter sa-si lase amprenta asupra personalitatii noastre?


1. Influenta Lunii asupra psihicului uman este mai mult un mit decit o realitate.

2. Luna e mult mai aproape si este clar ca influenta ei este cu mult mai mare decit a oricarei planete din sistemul solar. Deci chiar daca ar exista o influenta reala asupra psihicului, asta nu ar insemna ca astrologia ar fi justificata.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 13 Jan 2005, 02:52 AM
Mesaj #180


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Nu cred in zodiac defel . Cel putin nu in zodiacul care-mi spune ca-s destepta, frumoasa si am inclinatii artistice ...Nu ca n-as fi.. rolleyes.gif Sau in zodiacul care-mi spune ca nu sunt compatibila cu zodia sotului meu mad.gif

Acest topic a fost editat de toxic: 13 Jan 2005, 02:53 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 13 Jan 2005, 10:55 AM
Mesaj #181


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Personal inclin sa cred ca atat luna cat si soarele au efecte asupra noastra, efecte care se vad doar la persoanele sensibile. Acum doi ani, daca nu gresesc, au fost obisnuitele explozii solare si la radio se spunea printre altele ca au efect asupra celor sensibili cu nervii sau asupra bolnavilor cronici. Ei, dupa cateva zile, cand am si uitat de stirea asta discutam cu o cunostinta care lucreaza la un spital de psihiatrie si spunea ca e foarte obosit din cauza cazurilor foarte multe, care se dublasera in ultimele zile. Sa fie doar o coincidenta?


--------------------
Suntem ceea ce gndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 13 Jan 2005, 11:03 AM
Mesaj #182


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Poate a fost, poate nu a fost... in acelasi timp, nu vad legatura cu astrologia si zodiacul.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mickydutza
mesaj 13 Jan 2005, 11:04 AM
Mesaj #183


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 337
Inscris: 11 December 04
Din: Targul Iesilor
Forumist Nr.: 5.149



Era o perioada cand imi citeam zilnic horoscopul sa vad ce imi rezerva ziua. Apoi m-am lasat de hobby-ul asta. Indiferent de ceea ce imi spunea la horoscop ma influenta. daca imi zicea de bine incepeam ziua optimista, dar daca era ceva de rau ma demoraliza si bineinteles ca imi mergea rau. Asa ca am renuntat. Prefer sa nu stiu ce imi rezerva astrele, fiindca daca stii stai cu grija si iti autosugerezi. De exemplu daca iti zice la zodiac ca vei pica examenul de azi, il vei pica fiindca pleci cu moralul la pamant, fara incredere in tine si nu dai randamentul necesar. Asa ca oameni buni decat sa citesc horoscopul dimineata prefer sa intru pe Han. spoton.gif
Plus ca horoscoapele astea de 5 randuri pe care le gasesti pe net, le auzi la tv sau radio nu au nici o valoare. Astrologia...asta e cu totul altceva, si calculezi pentru fiecare om in parte ceea ce il caracterizeaza, dar sa imparti oamenii in 12 categorii mi se pare de-a dreptul stupid. ph34r.gif


--------------------
user posted imageDaca o pasarica ti-a soptit ceva ... atunci inseamna ca ai inebunit, pentru ca pasarelele nu vorbesc.

"The limits of my language are the limits of my world." (Ludwig Wittgenstein)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Thelma
mesaj 21 May 2005, 09:18 AM
Mesaj #184


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 328
Inscris: 21 April 05
Forumist Nr.: 6.171



QUOTE
iti zice la zodiac ca vei pica examenul de azi


Din cate stiu, o regula de capatai pentru astrologi este sa nu se aventureze in afirmatii de genul asta...tocmai pentru a nu sugestiona liberul arbitru pe care fiecare il avem. Se spune ca "astrele predispun, dar omul dispune"; nu stiu ce sa cred despre prima parte, insa cert este ca cei care se autodenumesc "astrologi" si fac chestii de genul asta sunt mai mult sau mai putin egali cu niste escroci.


--------------------
Hesychia (gr.)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fiica_lunii
mesaj 12 Nov 2007, 10:41 PM
Mesaj #185


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.042
Inscris: 4 March 05
Din: Bacau
Forumist Nr.: 5.853



Ce rugaciune spun cei aflati in zodia...



Berbec: Doamne Dumnezeule, te rog sa imi dai si mie rabdare... si poti sa faci asta chiar acum?

Taur: Doamne Dumnezeule, ajuta-ma sa accept schimbarea, dar nu prea repede...

Gemeni: Doamne Dumnezeule! Cine este Dumnezeu? Unde este Dumnezeu? De ce este Dumnezeu?

Rac: Doamne Dumnezeuleee !!!

Leu: Ce-i, mai?

Fecioara: Doamne Dumnezeule, te rog sa ne faci perfecti, dar sa nu o dai in bara asa cum ai facut ultima oara...

Balanta: Doamne Dumnezeule, te rog ajuta-ma sa pot lua decizii, dar pe de alta parte, tu ce crezi ca ar fi mai bine?

Scorpion: Doamne Dumnezeule, iarta-ne datoriile asa cum si noi iertam datornicilor nostri, chiar daca nemernicii nu prea o merita!

Sagetator: Doamne Dumnezeule, ti-am spus o data, ti-am spus de un milion de ori, ajuta-ma sa nu mai exagerez atat!

Capricorn: Doamne Dumnezeule, as vrea sa te rog sa ma ajuti, chiar daca am invatat de mult sa nu ma bazez pe nimeni altcineva!

Varsator: Doamne Dumnezeule, stiu ca imi place schimbarea, dar haosul asta e ridicol!

Pesti: Doamne Dumnezeule, daca tot o sa beau toata sticla asta de Scotch diseara, te rog sa folosesti aceasta imbarbatare pentru a prinde curaj sa te cinstesc!



--------------------
E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra. (Jules Renard)
blogul meu cu icoane: http://madebyioanadaria.blogspot.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Jan 2011, 07:42 PM
Mesaj #186


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Ca tot se apropie sfarsitul lumii in 2012 ( poate totusi se amana tongue.gif ) americanii s-au gandit sa reactiveze al 13 semn zodiacal : Ophiuchus ( Nov. 29- Dec. 17 )

Deci atentie ! Introducerea noului semn s-ar putea sa va schimbe zodia ! tongue.gif

Acest topic a fost editat de March: 14 Jan 2011, 07:43 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Anthrax
mesaj 17 Dec 2013, 01:20 AM
Mesaj #187


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 219
Inscris: 7 February 04
Forumist Nr.: 2.131



Afla cat esti de prost in functie de zodie

Cate ceva despre zodii si horoscop in general. thumb_yello.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 17 Dec 2013, 10:53 AM
Mesaj #188


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Suuuuuper!!! rofl.gif jamie.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Fantasee
mesaj 19 Jan 2016, 04:10 PM
Mesaj #189


Soul feeder
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.735
Inscris: 7 November 05
Forumist Nr.: 7.214



Nu iau n serios niciun fel de zodiace, horoscoape, etc. deși unele sunt mai mult dect amuzante. Iar buna dispoziție este ceva ce iau mereu extrem de n serios.
Dar ... n orice grup de oameni noi i remarc ntotdeauna pe cei născuți n iunie și pe cei din februarie. ncă nu am găsit o explicație exhaustivă, dar percep rapid cruzimea unora și duplicitatea celorlalți.

Uneori amicii mei se distrează pe seama acestui radar, mai ales cnd pot profita de pe urma lui. biggrin.gif
Ultima dată cineva care asista la discuție m-a ntrebat dacă am un glob de cristal. N-am. E doar un senzor special pentru gemeni și vărsători. laugh.gif


--------------------
Tărâmul Poveştilor.

Loc cu povești

Let your weird light shine bright, so the other weirdos know where to find you.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 19 Jan 2016, 05:33 PM
Mesaj #190


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Citesc zodiacul doar ca sa ma amuz, dar tipii sau tipele de la "pitici gratis, tate la galeata" sunt .............. rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Multumesc pentru link, o sa-i vizitez in fiecare zi, mai ales atunci cand zodiacul o sa-mi zica ca am o zi proasta. thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de Marduk: 19 Jan 2016, 05:58 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt ntotdeauna așa de siguri pe ei, n timp ce oamenii nțelepți sunt att de plini de ndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 19 Jan 2016, 05:49 PM
Mesaj #191


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Cine nu are o zi proasta n timp ce zodiacul zice ca ti-ar merge super ?
Ai putea sa dai peste femeia ta n timp ce ti-ai rupt piciorul rofl.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 19 Jan 2016, 05:54 PM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rogvaiv
mesaj 5 Feb 2016, 03:33 PM
Mesaj #192


Cronicar
****

Grup: Membri
Mesaje: 393
Inscris: 21 February 14
Forumist Nr.: 62.741



QUOTE(Marduk @ 19 Jan 2016, 05:33 PM) *
Citesc zodiacul doar ca sa ma amuz, dar tipii sau tipele de la "pitici gratis, tate la galeata" sunt .............. rofl.gif rofl.gif rofl.gif
Multumesc pentru link, o sa-i vizitez in fiecare zi, mai ales atunci cand zodiacul o sa-mi zica ca am o zi proasta. thumb_yello.gif


Tipele de la pitici gratis e unu singur de fapt, l cheamă Radu Alexandru a scris și la Cațavencii de unde a fost dat afară.
Urmărește-l n VICE, publicația de care trebuia să mă lipesc eu n primăvara lui 2015, are și acolo lucruri genial de amuzante.

scuze de off-topic
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 9 Feb 2016, 03:37 AM
Mesaj #193


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



La zodiac stateau un om, nevasta-sa si un vecin de masa.
Zice vecinul catre femeie: credeti n Dumnezeu ?
Ea: nu, nici nu l-am vazut, nu exista.
El: Vedeti Doamna, nu v-am vazut p.i.z.d.a, dar stiu ca exista.
Omul femeii a rs si si-a ncasat o palma de la nevasta-sa rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rogvaiv
mesaj 14 Feb 2016, 10:18 AM
Mesaj #194


Cronicar
****

Grup: Membri
Mesaje: 393
Inscris: 21 February 14
Forumist Nr.: 62.741



E banc sau real? Dacă e real, erau romni? rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 11 Mar 2016, 03:55 PM
Mesaj #195


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Era banc, rogvaiv, din Chehia, dar asa de surprins ca la o statie de bere, sati ca,l caut

Apropos: Ce e deosebirea dintre o prostituata romna si una cehoaica ?
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Cehoaica. laugh.gif




--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 13 Apr 2016, 04:50 AM
Mesaj #196


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Mi s-a spus ca pe azi a intrat Venus n dubii si Jupiter o ia razna.
Asa ca, dupa astrologi, sa nici nu te dai din pat.

M-am dat, nu s-a ntmplat nimic, am dus gunoaiele si am vazut ziarul din septembrie si tot aceea-mi ziceau, cnd venisem din Irlanda cu o oaie care nici nu behaia brnza nici macar Cheddar...

Acest topic a fost editat de Cla: 13 Apr 2016, 05:11 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 13 Apr 2016, 05:05 AM
Mesaj #197


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Dar daca nu stiti, eu sunt de meserie gastrolog, am nvatat timp de 3 ani.

Pot sa va spun n viitor. Adica ce voi avea eu mine de mncare.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 13 Apr 2016, 05:21 AM
Mesaj #198


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.086
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Ah, sa nu uit, doamnelor, paraclismul zodiaceoid intr-o ntr-o noua suburba.
Nu mncati ceapa dimineata, si daca totusi, Saturn o deregleaza daca muscati pe un catel de usturoi.


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 31 Oct 2017, 06:37 AM
Mesaj #199


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Eu cred in zodii smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 23 Dec 2022, 03:33 AM
Mesaj #200


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



Primul grad al Racului este Solstițiul de Vară din emisfera nordică; primul grad al Capricornului este Solstițiul de iarnă. De la Rac prin Săgetător este jumătatea descendentă a anului în care soarele se deplasează spre sud; din Capricorn prin Gemeni este jumătatea ascendentă a anului în care soarele se deplasează spre nord.
Cele douăsprezece semne zodiacale reprezintă capul și trunchiul unui om. Semnele de la Rac prin Săgetător îi reprezintă spatele în ordine descrescătoare; semnele de la Capricorn prin Gemeni reprezintă partea frontală a sa în ordine crescătoare.


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 23 Dec 2022, 03:40 AM
Mesaj #201


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



• RACUL este zenitul anului, vârful craniului. Un crab, deoarece craniul este cea mai exoscheletală parte a corpului.
• LEUL este coama de păr care crește peste sau doar în jurul craniului.
• FECIOARA este ceafa, fără apărare și vulnerabilă mortal.
• BALANȚA - solzii umerilor și brațelor.
• SCORPIONUL - vertebrele din partea mică a spatelui.
• SĂGETĂTOR - un spate cu picioare proprii.
• CAPRICORNUL este nadirul, anusul prin care sunt evacuate deșeurile și scrotul din care se generează o viață nouă. Dezgustător și excitat.
• VĂRSĂTORUL este conducta itifalică care transportă fluxul viu.
• PEȘTII - spermatozoizii ejaculați.
• BERBECUL este pieptul păros al unui berbec.
• TAURUL este gâtul mugitor al taurului.
• GEMENII - o pereche de ochi.
• RACUL este din nou craniul.

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 23 Dec 2022, 03:41 AM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 25 Dec 2022, 03:23 AM
Mesaj #202


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211





Capul cuprinde trei semne de vară ale emisferei nordice; coapsele trei semne de iarnă; iar toracele semnele echinocțiale. Corpul masculin este o reprezentare a acelor mișcări astronomice care generează anotimpurile. Corpul masculin este un microcosmos al condițiilor astronomice particulare experimentate pe pământ, considerate geocentric. Aici diviziunile pur temporale sunt transformate în articulațiile spațiale ale unui corp. Dar atingem o transformare similară de fiecare dată când recunoaștem modul în care anotimpurile anului corespund zonelor arctică, temperată și ecuatorială ale pământului în spațiu.

Să luăm Capricornul. Capricornul este un semn foarte ciudat, care cuprinde jumătatea din față a unei capre și jumătatea din spate a unui pește. Acest hibrid nefericit este surprins în actul urcării din apă pe uscat. Toate acestea reflectă modul în care intrarea Soarelui în Capricorn marchează simultan momentul celei mai îndepărtate retrageri a Soarelui din emisfera nordică și cel mai devreme moment al revenirii sale. Numim acest moment un solstițiu, o stază sau suspendare a mișcării Soarelui spre nord sau sud, considerată geocentric. Potrivit lui Aristotel, apropierea Soarelui față de emisfera nordică generează viață, în timp ce retragerea acestuia provoacă distrugere. Așadar Ziua Mijlocului Iernii este deodată cel mai complet triumf al haosului și începutul unei noi ordini. Grecii și romanii au consacrat Capricornul lui Saturn, deoarece în acest semn Soarele era cel mai îndepărtat, Saturn fiind cea mai îndepărtată dintre planete. Saturnaliile romane și mai târziu Kroniadele grecești au sărbătorit acest Dumnezeu la Mijlocul Iernii, făcându-i pe gospodari sclavi și pe sclavi stăpâni și amantele lor. Într-un sezon de voie bună, totul era dat peste cap și Domnul Dezordinii prezida o revoluție ritualizată. Aceasta este dizolvarea reprezentată de coada de pește și de apă. Cățărarea caprei pe pământ este salvarea Anului Nou, care începe recuperarea unei ordini noi.
Perineul prezintă aceeași disonanță și dublare, ciudățenia peștelui-capră. Organul de defecație se află chiar lângă organele generative. Și aici este un sfârșit și un început. Mai rău, organele urinare sunt, în parte, identice cu organele generative.
Deșeurile anusului sunt cele mai moarte și respingătoare pentru noi, dizolvarea finală. Dar testiculele sunt sursa, împreună cu ovarele feminine, unei vieți noi. La ambele sexe, apropierea aparatului excretor de organele de reproducere este un lucru uimitor. Organele care ne oferă cea mai mare plăcere fizică și organele care ne dezgustă cel mai mult sunt unul lângă altul sau de fapt identice. Și toate acestea sunt ascunse la fel de secret pe cât ne permit corpurile, chiar în adâncul iernilor noastre. Calea descendentă a Soarelui de la Rac spre Capricorn este trecerea de la gură la anus, în timp ce energiile generate în organele sexuale se ridică și revigorează corpul de jos. Aceste energii permit tumescența; sămânța care țâșnește; părul de pe piept; vocea puternică și gravă; și cea mai subtilă dintre toate, strălucirea ochilor.

Cursul Soarelui prin constelațiile zodiacale este adesea reprezentat de un cerc astronomic desenat chiar în jurul cerului deasupra și sub orizont, la un unghi față de ecuator. Constelațiile zodiacale de deasupra ecuatorului se află în emisfera nordică, unde sunt semnele primăverii și verii. Semnele de la sud de Ecuator însoțesc Soarele în jumătatea mai întunecată a anului emisferei nordice. Cercul călătoriei Soarelui printre stelele fixe taie ecuatorul la un unghi de aproximativ 24 de grade; constelațiile Racului și Capricornului ocupă zone ale cerului cu 24 de grade deasupra și 24 de grade sub ecuator. Dar pentru că Racul și Capricornul sunt în mod tradițional semnele solstițiale și marchează mișcările extreme ale Soarelui spre nord și sud, aceste două semne sunt ele însele luate pentru a reprezenta nordul și sudul. Cercul zodiacal care este de fapt setat doar la un unghi ușor diferit față de ecuator este acum forțat către marginea sa spre un unghi drept față de ecuator. În acest fel, cercul astronomic pe care îl numim ecliptică este transformat într-un meridian. Acum linia trasată de la primul punct al Racului până la primul punct al Capricornului reprezintă polul în sine, primul punct al Racului fiind Polul Nord și primul punct al Capricornului, Polul Sud. Acest pol este apoi asimilat coloanei vertebrale umane.
În mod similar, semnele echinocțiale corespund tropicelor și toracelui uman. În acest fel, o perspectivă geocentrică și a emisferei nordice asupra cosmosului permite identificarea semnelor zodiacale cu latitudinile și ambele cu forma masculină. Vara este nordică, primăvara și toamna ecuatorială, iarna este sudică. La fel ca și structura sezonieră, și această structură polară se găsește în corpul masculin, ca și coloana vertebrală. Întrucât corpul unui om este conectat nu numai cu anotimpurile, ci și cu latitudinile, călătoriile Soarelui între tropicele sale de nord și sud reprezintă o bază pentru înțelegerea anatomiei umane. Am folosit expresia „perspectivă geocentrică”. Ne-am preocupat aici de relațiile dintre mișcările cerești și corpul unui om. Putem să ne gândim la acel corp ca fiind o reprezentare microcosmică a condițiilor astrale particulare care apar pe pământul pe care trăiesc oamenii. Tocmai aceste condiții astronomice, deoarece afectează pământul, modelează corpul uman. Deci, sistemul heliocentric este mult mai puțin util aici decât cel al Soarelui care se mișcă prin semnele sale. Derivarea corespondențelor dintre corpul viu și stele se desfășoară destul de corect și științific asupra sistemului geocentric ca cel aplicabil în acest context al astro-anatomiei.
Să împărțim acum zodiacul solstițial prin echinocții și nu prin solstiții. Trasăm o linie imaginară de la primul punct al Berbecului, echinocțiul de primăvară, până la primul punct din Balanță, echinocțiul de toamnă. Dacă facem același lucru cu capul și trunchiul masculin, îl împărțim în două jumătăți. Jumătatea superioară cuprinde capul cu partea din față a trunchiului până la nivelul sternului și partea din spate până la baza cefei. Bustul clasic.
Potrivit lui Porfir, „Peștera nimfelor” a lui Homer din Odiseea are Racul și Capricornul ca porți nord și sud. Poarta nordică este calea în jos pentru muritori; poarta sudică este doar pentru nemuritori. Putem presupune că prin poarta sudică trece Odiseu cu Athena. Guénon a identificat lectura lui Porfir a Peșterii lui Homer cu doctrina hindusă referitoare la jumătățile luminoasă și întunecată ale anului, interpretate solstițial. Dacă Porfir nu este anacronic, atunci Homer știa că Zodiacul are două jumătăți și că activează ceea ce erau în mod tradițional cele mai nordice și cele mai sudice constelații de pe calea Soarelui.

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 25 Dec 2022, 04:21 AM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shapeshifter
mesaj 26 Dec 2022, 10:06 PM
Mesaj #203


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.442
Inscris: 6 November 05
Forumist Nr.: 7.211



Citirile echinocțiale și solstițiale ale zodiacului atribuie semnele părților corpului uman. Aceste atribuiri necesită o justificare metodologică, deoarece oamenii de știință le resping în general. Atribuirea semnelor stelare corpului uman are destule în comun cu teoria științifică contemporană: și aceste atribuiri sunt pe deplin exprimabile matematic și sunt la fel de exacte. Deci, la citirea solstițială:

Rac: coroană :: Taur: gât
și
Rac: Taur :: coroană: gât


Euclid a dezvoltat teoria raporturilor și a proporțiilor în cartea a cincea a Elementelor. În cântec, aceeași știință se realizează în metru, metaforă și intervale muzicale; Astronomia platonică activează matematica scării diatonice;1 din nou, potrivit lui Platon, focul este aerului, precum aerul este apei, precum apa este pământului.2 Anatomia și sculptura se bazează, de asemenea, pe relațiile proporționale dintre toate părțile și întregii corpurilor animale, prezentate pe larg în lucrările lui Policlet. Știința și arta antică prezintă o preferință generală pentru raționalizare în termenii proporției.
Cazul metaforei este cel mai izbitor. Dacă creierele ar fi dinamită, al tău nu ți-ar arunca pălăria, identifică relația dintre creier și pălărie cu cea dintre, să zicem, al meu și murdărie. Stephen Dedalus se plimba pe străzile Dublinului ca luna veche care privește pământul tânăr identifică relația dintre Dedalus și Dublin cu cea dintre luna veche și pământul tânăr. Literatura și învățarea sunt adesea arte matematice prin care ajungem să înțelegem necunoscutul, puterea creierului tău, starea de spirit a lui Stephen, rezolvând o ecuație în care toți ceilalți termeni și raportul sunt cunoscuți nouă.
Aceeași știință a proporțiilor găzduiește și teologia. Să luăm ca exemplu un rit antic al zeiței Athena. În Iliada lui Homer, femeile nobile troiene prezintă o robă statuii zeiței Athena în timp ce se roagă ca zeița să apere zidurile Troiei împotriva atacului.3 În festivalul anual timpuriu al Panathenaea, atenienii prezentau, de asemenea, o robă unei statui a zeiței. Se pare că roba zeiței este metaforic zidul orașului. Atenienii au început să țeasă roba lor cu nouă luni înainte de prezentarea acesteia către zeiță. Țesutul lor începea la Chalkeia, un festival care sărbătorea căsătoriile în grup. Din acest punct de vedere, roba este un simbol al corpului uman, care stă nouă luni la țesut sau gestație. Căci așa cum roba îmbracă trupul, tot așa trupul îmbracă sufletul cu tunica necunoscută a cărnii noastre.4

Suflet / corp = corp / robă= robă / ziduri


Cu aceste investituri succesive avem o paralelă cu notele scalei muzicale, care pot constitui, de asemenea, o serie în care o notă este legată de cea dinaintea ei și cu cea de după ea, prin același raport. Un raport generează intervalele unei gradații regulare de-a lungul unui singur continuum. În cazul notelor muzicale continuumul este înălțimea. În cazul Athenei tecile succesive. În cazul celor patru elemente este densitatea lor relativă. Dar un singur raport poate organiza, de asemenea, o serie de termeni în mod discontinuu. Deci, în loc de același raport în intervalele termenilor dintr-o serie de-a lungul unui continuum:

a/b = b/c = c/d = d/e = e/f…


Același raport poate organiza în mod discontinuu intervalele de termeni între două sau mai multe continuumuri diferite. În acest fel putem aplica singurul raport sau relație pentru a conecta lucruri de tipuri destul de diferite, nu doar termenii dintr-un singur domeniu continuu, ci termenii din două domenii destul de diferite. Aceasta se întâmplă cu identificările zodiacale cu părți ale corpului uman.
Să luăm un alt exemplu astrofiziologic, numele Venus. Cuvântul „Venus” numește o planetă și, de asemenea, zeița romană a iubirii sexuale. Cuvântul „Afrodita” denumea același lucru și pentru greci. Zeița și planeta au același nume. Zeița iubirii stă deasupra copulației pe movila pubiană care îi poartă numele.5 Planeta este Luceafărul de Seară care stă deasupra intrării Soarelui în întunericul vestic. Soarele este falusul Zeului Cerului care se încarcă ca un car în palatul Nopții. Membrele delicate ale iubirii sunt la fel de pline și roz ca cerul roșu al serii. Planeta Venus se află în aceeași relație cu tranziția de la zi la noapte ca și Venus, zeița iubirii, în actul sexual al bărbatului și al femeii.
Acesta este motivul pentru care planeta și zeița iubirii au același nume. Numele este cheia unei învățături complexe care leagă fenomenul amurgului de copulația animalelor în virtutea unui singur raport sau model în două dimensiuni diferite. Cerul serii și actul iubirii sunt identificabile.

Zi / noapte = bărbat / femeie


Cuvântul Venus este indiciul. Odată ce gândul de a compara ziua și noaptea cu bărbatul și femeia trece prin minte, descoperirea corespondențelor continuă indefinit. Deci ziua este bărbatul, noaptea este femeia. Galaxia este laptele sânilor nopții. Luna îi măsoară ciclul menstrual. Prin porțile ei vestice, falusul rotunjit al zeului cerului intră în soția sa; în pântecul nopții copilul este conceput și gestează; prin porțile ei estice se naște capul rotunjit al zeului cerului din mama sa. Și acolo Venus stă ca Luceafăr de Dimineață pentru a ajuta acest alt pasaj.
Să presupunem pentru moment echivalența dintre mișcările cerești și reproducerea animală. Ce urmează? Am putea spune că echivalența apare deoarece animalele de pe pământ sunt formate după modelul evenimentelor astrale care condiționează existența lor sub cer. Creatura microcosmică muritoare se reproduce în moduri care copiază uniunile și diviziunile zilei și nopții în care trăiește. Din punct de vedere materialist, acest lucru are un anumit farmec: mișcările grosolane ale cerurilor determină și domină formările defavorizate ale animalelor de sub ele. Sau s-ar putea să preferăm cosmogoniștii antici greci care plasau iubirea chiar la începutul lucrurilor.6 În viziunea lor, cerurile s-au format în jurul Iubirii.
În această dublare a unui raport unic între zi și noapte și între bărbat și femeie, se pare că nici astronomicul, nici sexologicul nu pot avea prioritate unul față de celălalt.
Putem exprima raportul într-o secvență arbitrară și indefinit de lungă după cum urmează: Soare / falus = cale lactee / lapte = lună / ciclu menstrual = planeta Venus / Zeița iubirii și așa mai departe. Tocmai observarea, dezvoltarea și simbolizarea unor astfel de tipare au fost cele pe care le-au susținut teologii greci și romani. Grecii au gândit ordinea, cosmosul, ca repetarea sistematică a unui singur model. Modelul se repetă uniform într-o serie continuă, precum notele muzicale sau elementele, sau se repetă în două dimensiuni destul de diferite și discontinue, ca în cazul cerului de seară și actului sexual. Centura „raționalizatoare” a minții antice ar putea ajunge la legături profunde între lucruri în moduri pe care le-am pierdut, pentru tot ceea ce este seria muzicală la fel de cunoscută pentru noi ca și pentru ei. Cu siguranță, aplicarea raportului unic în mod discontinuu și între dimensiuni este o tehnică necunoscută acum științelor noastre.
Să ne imaginăm că stăm la un moment dat pe ecuator. Soarele va fi direct deasupra capului acestui punct la mijlocul zilei la echinocții. Să ne imaginăm, de asemenea, că privim spre vest, spre orizontul vestic și că am marcat cu atenție în vremurile trecute punctul cel mai sudic abia atins de globul Soarelui pe măsură ce se scufundă sub orizont la Solstițiul Sudic. De asemenea, că am marcat cel mai nordic punct de la Solstițiul de Nord și punctul în care centrul globului Soarelui se scufundă sub orizont la echinocții. Imaginați-vă acum că aceste trei puncte marchează pragul unei mari porți care ajunge până la Ceruri. Începând de la cel mai îndepărtat punct sudic atins de Soare, tragem o linie drept în sus în cer. Această linie este stâlpul sudic al porții. Din cel mai îndepărtat punct nordic facem același lucru pentru a face stâlpul porții nordice. Pragul ușii este secțiunea orizontului vestic dintre Tropice; iar deasupra capului este arcul corespunzător al meridianului ceresc dintre Tropicele cerești.
Imaginați-vă acum că această poartă din cerul vestic este umplută de o pereche de mari porți, cu aceeași înălțime ca cea a Cerurilor. Poarta din stânga are ca stâlp linia trasată drept din punctul cel mai sudic. Poarta din dreapta atârnă de un stâlp echivalent din nord. Joncțiunea formată atunci când cele două porți sunt închise împreună este linia de la ecuatorul terestru la ecuatorul ceresc. Ne putem imagina că în cele șase luni Soarele este la sud de Ecuator, poarta din stânga este deschisă. Pe parcursul celor șase luni, când Soarele este la nord de Ecuator, poarta din dreapta este deschisă. La echinocții ambele porți sunt deschise. Sau poate că sunt amândouă închise atunci și prin mica deschidere dintre ele trece Soarele.
Ne-am imaginat poarta pe baza secțiunii orizontului vestic dintre punctele extreme ale cursurilor sudic și nordic ale Soarelui. Aceste puncte sunt determinate doar de ochi. Același lucru este valabil și pentru răsăriturile Soarelui peste orizontul estic. La apus și răsărit, putem marca cel mai ușor cursurile Soarelui față de pământ. Dar se poate spune că poarta pe care am construit-o cu ușile sale stă în fiecare punct de-a lungul călătoriei Soarelui, deși locația exactă a stâlpilor și ușilor sale sunt indeterminate de către ochi, cu excepția răsăritului și apusului. Pe fiecare meridian, pe fiecare linie de longitudine trasată în jurul globului prin poli, putem marca teoretic secțiunea dintre tropice pentru a servi drept prag și secțiunea corespunzătoare a liniei cerești de longitudine pentru a servi drept buiandrug. În acest fel, ne putem gândi la Soare ca trecând prin poartă în fiecare punct al călătoriei sale.
Când Soarele se scufundă la vest, ne gândim că intră prin poartă; când răsare Soarele la est, ne gândim la el ca la plecarea prin prag. Dar el doar trece pragul în fiecare moment și ne putem imagina la fel de bine că el intră sau iese sau ambele simultan în fiecare moment.
Până acum am luat în considerare poarta doar în ceea ce privește călătoria zilnică a Soarelui de la Est la Vest, prin care acesta încheie un întreg circuit al pământului în fiecare zi și noapte. Dar Soarele se mișcă și față de stelele fixe, față de care poziția sa se schimbă pe măsură ce toate se învârt în jurul pământului. În raport cu aceste stele fixe, Soarele nu reușește să țină pasul cu ele cu puțin sub un grad pe zi și durează un an întreg pentru a-și completa circuitul retrograd în jurul lor.
Așadar, în timp ce trecerea Soarelui prin poartă în circuitul său zilnic este trecerea unui punct între limite mult mai largi decât el, trecerea Soarelui prin poartă în circuitul său anual se întinde complet pe distanța dintre limitele stâlpilor porții de două ori. Și, deși este paradoxal, este destul de potrivit să vorbim despre călătoria anuală a Soarelui printre stelele fixe ca fiind o trecere de la vest la est. Dacă ne imaginăm pentru o clipă că stelele fixe s-au oprit pe cer, dar Soarele continuă să se miște în relația sa obișnuită cu ele, atunci într-adevăr Soarele s-ar deplasa încet pe cer de la Vest la Est, luându-i șase luni într-o zi continuă înainte să dispară timp de șase luni complet. Din acest punct de vedere, Soarele trece prin ușile porții de la vest la est, la fel cum Apollo este reprezentat în carul său care apare din frontonul estic al templului său din Delphi, deasupra porții și ușilor duble ale templului său.
Această poartă este un simbol al porții pe care am tăiat-o în cerul ilimitat din ultimele paragrafe. Dar există încă o anumită distanță conceptuală de la templul lui Apollo din Delphi până la mișcările Soarelui. Construirea Porții Soarelui în pereții unui templu îndepărtează imediat ambiguitatea dintre intrare și ieșire, care era o caracteristică a porții în sine. Pe de altă parte, frontonul lui Apollo care apare este apreciat de obicei de cineva care intră în templu.
Părăsind templul, cineva s-ar îndepărta de el. Apariția lui Dumnezeu echilibrează intrarea adoratorului. Poarta din cer a fost determinată în întregime de mișcările Soarelui și de orizont. Ele erau singurele fenomene materiale într-o întindere altfel nediferențiată și nelimitată. Templul este solidificarea acestui spațiu gol, care este limitat în această reprezentare de capetele zidului estic în care este așezată poarta. Ne putem imagina călătoria Soarelui prin spațiu nu ca trecerea unui corp solid printr-un vid vast și întunecat, ci ca pătrunderea prin ceea ce este dens și greu a ceva extrem de ușor și mobil. În acest simbolism, spațiile interstelare sunt asimilate pământului și trecerile Soarelui, Lunii și planetelor tunelurilor și camerelor dintr-o clădire labirintică, să zicem, sau unui sistem de peșteri subterane.7
În aceste moduri și cu aceste calificări, ușile templului lui Apollo pot fi comparate cu cele ale Soarelui, iar templul în sine poate fi comparat cu cosmosul, considerat geocentric. Dar este adevărat că acolo unde templul și cosmosul sunt analogi unul cu celălalt, ambele vor fi, de asemenea, analogi corpului uman.8 Cosmosul, templul și corpul uman sunt cele trei case primare ale spiritului. La ce corespund ușile templului în anatomia umană? Răspunsul este clar labia majora feminină. Numele Delphi a fost strâns legat de cuvântul grecesc pentru uter, delphys, și aici a fost și piatra buricului, omphalos, care a marcat primul punct al creației.
Această considerare a porții a început prin a o construi la orizontul vestic, după ce a marcat setările Soarelui. A concepe călătoria Soarelui prin poartă de la est la vest este mai puțin cuprinzător decât mișcarea ca de la vest la est. Dar la apusul soarelui, Venus apare adesea în mare glorie pe muntele ei și chiar Soarele se teme de ea. Această Venus este Dreptatea, care măsoară cursurile Soarelui. Nu mai este Zeița iubitoare care râde a lui Homer, acum este mult-pedepsitoare9 și agenții dreptății ei sunt Furiile formate la nașterea ei.10



1 - Vezi Platon, Republica 617B. Relația dintre muzică și ceruri este bine cunoscută în teoria pitagoreică a „armoniei sferelor”. Fabre D'Olivet ia în considerare această relație în capitolul său, „Survey of Celestial Music” (Music Explained as Science and Art and considered in its relations to Religious Mysteries, Ancient Mythology and the History of the World, tr. J. Godwin, Vermont: Inner Traditions International, 1987); vezi și numeroasele lucrări excelente ale lui Joscelyn Godwin despre acest subiect.
2 - Platon, Timaeus 32B.
3 - Iliada 6.286-311.
4 - Iliada 6.286-311.14 Empedocle, frag.126; cf. frag.120, relatarea lui Homer despre Athena și Odiseu la Peștera Nimfelor de pe Ithaca și relatarea lui Porphir despre amândouă.
5 - La femele, pubisul mons este uneori numit mons Veneris (movila lui Venus).
6 - De exemplu, Parmenide, frag.13.
7 - De exemplu, Platon, Phaedo 111-130.
8 - Vezi de exemplu, eseul lui Ananda Coomaraswamy, ‘An Indian Temple: The Kandarya Mahadeo’ în Selected Papers Vol.1: Traditional Art and Symbolism, ed. R Lipsey, Princeton: Princeton University Press, 1977. René A. Schwaller de Lubicz oferă o analiză a Templului din Luxor bazată pe corespondența proiectului templului faraonic cu imaginea omului (The Temple in Man, New York: Innner Traditions International, 1977, p.97).
9 - Parmenide, frag.1.
10 - Heraclit, frag.94.

Acest topic a fost editat de shapeshifter: 26 Dec 2022, 10:15 PM


--------------------
Keep calm and host yourself.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  « < 4 5 6
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 03:03 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman