HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Forum

Acest forum se adreseaza tuturor iubitorilor de animale. Sunteti liberi sa va exprimati parerile de orice fel atat timp cat se incadreaza in limitele bunului simt.
Scopul forumului... e simplu. Sa aflam mai multe lucruri din lumea necuvāntatoarelor si sa ne ajutam reciproc in diversele probleme cu care ne-am putea confrunta la acest capitol. Orice sugestii sunt binevenite. Enjoy!

 
Reply to this topicStart new topic
> Hranirea Pisicii Si A Puilor
Toni
mesaj 12 Mar 2005, 06:44 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 1 July 04
Forumist Nr.: 3.976



Pisica mea a nascut acum doua saptamani. Puii sunt sanatosi, dar pisica este epuizata, presupun ca din cauza alaptatului. Caut sa o hranesc cat mai bine, dar nu ma pricep deloc la dieta pisicii lauze. Sunt la prima pisica! Imi poate indica cineva un website in care asi putea citi ceva despre subiectul asta? Sau pot primi un sfat de la cineva cu experienta?

Cred ca in curand va trebui sa hranesc si puii cu hrana solida. Stie cineva la ce varsta este bina sa inceapa si cu ce anume?

Cu multumiri anticipate
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 12 Mar 2005, 07:22 PM
Mesaj #2


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Felicitari matzei tale, Toni, iar puiutii sa creasca mari, sanatosi si frumosi! biggrin.gif In legatura cu hrana, pisica ta are nevoie cam de 100 de calorii pe zi in perioada asta, asa ca poti sa-i dai ceva mai multa mancare decat de obicei. Pe langa mancarea obisnuita poti sa-i dai hrana bogata in proteine, de exemplu oua sau produse lactate. Si nu ar strica si niste vitamine, poti sa intrebi veterinarul sau pe tanti de la magazin tongue.gif Mai exista, din cate imi aduc eu aminte, un sortiment special de Royal Canin pentru pisici gestante sau in lactatie si pentru pui. Royal Canin - Kitten cred ca se numeste.

Pisoiul meu avea in jur de 3 saptamani cand l-am luat si traise pana atunci la tara. Manca deja mancare solida, de la sarmale la budinca de ciocolata.. Nu spun ca asa e sanatos si bine, nici pe departe, dar cred ca in jurul acelei varste poti incepe sa-i hranesti cu mancare solida. In comert se gasesc tot felul de mancarele speciale pentru pui - pentru ca si ei au nevoie de o dieta bogata in proteine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Toni
mesaj 13 Mar 2005, 01:28 AM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 1 July 04
Forumist Nr.: 3.976



Multumesc Serenity, voi cauta mancarea indicata de tine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Mar 2005, 01:28 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
contraste
mesaj 13 Mar 2005, 09:46 AM
Mesaj #4


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Bine ai venit la han [/B]Toni [B] ! S pisicutelor tale ! biggrin.gif

Este bine sa o duci pe pisicuta la medic. Poate este si ceva abscons.... Cine stie...




--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FM!
mesaj 18 May 2005, 01:51 PM
Mesaj #5


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 207
Inscris: 18 March 03
Din: On The Air
Forumist Nr.: 94



In primele saptamani si pana la intarcare e FOARTE RECOMANDAT ca pisoii sa fie hraniti chiar de mama.
Laptele acesteia contine tot ceea ce ei au nevoie. Asa ca trebuie sa va concentrati pe alimentatia mamei. Dar si aceasta trebuie sa fie un echilibrata si corecta. Cum am mai spus cu ceva timp in urma, ceea ce este bun pentru noi nu inseamna ca automat este bun si pentru animale.

Avem nevoi diferite de alimentatie. Pisoii pana la 6 luni necesita un regim special de alimentatie bazat mai ales pe vitamine si calciu pentru formarea corecta a sistemului osos. E obligatoriu ca dupa aproximativ o luna de la nastere sa mergeti cu pisoii la un cabinet veterinar pentru consult si vaccinare. Vaccinul ii va feri de cele mai multe probleme ce se pot ivi pe parcurs cauzate de alimentatie sau diferite boli printre care se numara si parazitii interni (viermii intestinali) foarte raspanditi la animalele de casa in special la caini si pisici.


--------------------
Deconectat ... Permanent
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 25 April 2024 - 09:31 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman