HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Reply to this topicStart new topic
> Despre Argumentele Credintei..., un final de discutie...
1,618033
mesaj 10 Mar 2005, 10:03 AM
Mesaj #1


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



Pun aici o particica din discutia noastra cu Octavi, sau din cearta inteleptului cu lumea...

Consider ca ii sunt dator lui Octavi cu asta, pentru ca nu prea are unde sa-si expuna ideile la Han, fiind mutat ca o minge de ping-pong de colo-colo. Si cum alte clone nu as dori sa-si faca...

Dunque:
=============================================================================
Octavi wrote:
QUOTE
Octavi, vorbeai de trufie... In loc sa te iau la salam, cum poate ca ar trebui, sau la forfecat, cum poate ca ar trebui si cum vad ca te asteptai, voi ruga distinsa asistenta care este interesata sa vorbeasca despre religie din punctul de vedere al credinciosilor sa te... ignore.


Pai pe care motiv?
Nu am insultat, nu am folosit cuvinte urâte si nici nu am jignit. M-am limitat in a reproduce pozitia stiintei numite istoria religiei, prin “vocea” unui Eliade, unui Culianu, etc.

QUOTE
Sau sa te ia in seama, dar sa nu-ti raspunda.


Oooooo, asta fi sigur ca se intampla! devil.gif

QUOTE
De ce? Pentru ca esti off-topic.


roflmao.gif Dragule, nu am facut decat sa raspund unui mesaj exagerat din punctul meu de vedere si care in plus, numa’ la topic “invatatura divina” nu putea sa fie inclus! Acesta spunea ca trebuie sa spalam farfurii cu grija, ca si cum ar trebui sa manance in ele Isus insusi.
Care e “invatatura divina” aici?
Apoi, discutia a evoluat, tot partenerul meu de discutie aducând la rampa citate mincinoase din Einstein. Si asta se potrivea la “invatatura divina”??
Sau doar faptul ca l-am corectat nu mai poate fi inclus la acest topic?

QUOTE
In plus, incalci flagrant si regulamentul acestui subforum. Pe care te rog sa-l citesti, care este...


Unde sa-l citesc? Este acelasi lucru cu “Ce Reprezinta Forumul Universul Credintei"?

QUOTE
Inteleg ca tie-ti pute religia, si poate ca ai motivele si argumentele tale.


Nu stiu de ce ai inteles asta si mai ales ce inseamna exact ptr. tine ca imi “pute” religia.

QUOTE
Cumplita trufie este insa a considera ca trebuie sa-ti etalezi bazarul de cunostinte anti pe un forum unde oamenii discuta despre religie intr-un cu totul alt context...


Cumplita, cumplita, asta inteleg eu, insa e mai multa trufie decat aceea a unora care isi etaleaza bazarul de ignoranta si demagogie?
Serios vorbind, stimate "16" (altadata erai mai curajos in a combate “bazarele de cunostinte" ale altora smile.gif ), as vrea sa intelegi ca atunci cand am venit pe acest forum, am postat mesajele mele acolo unde am crezut ca au sens. Nicium asta nu inseamna aici, unde nivelul este jalnic, unde oamenii “gândesc” cu inima si “simt” cu creierul . . . .
Am postat la “Filozofie”, exact acolo unde sugerai. Doar ca acolo, ca si aici, nu am prea gasit loc, moderatorul sau ce functie are, nu stiu exact, mi-a mutat un mesaj de la filozofie, la universul credintei (pe care tu l-ai pasat daca imi aduc bine aminte la rândul tau), ca zicea dânsul ca “acesta tine de religie”.
Alt mesaj, desi avea o oarecare tangenta certa cu religia si credinta, mi l-a mutat la politica.
Eu ce draku’ vrei sa fac atunci!?
M-am dus si eu dupa mesaje, adica iata-ma venit la tine. mwah1.gif
Nu venii de placere, caci te cunosc o leaca, stiu ca esti “iute de foarfeca”, in materie de religie acesta fiind singurul tau argument in care mai crezi inca. ohyeah.gif
De aceea as dori sa te comporti onest si sa accepti ca am si eu dreptul sa-mi exprim opinia in forumul asta atat de mare, si ca desi esti ce-oi fi (nici nu stiu exact cum se numeste functia ta), nu ai dreptul moral sa joci fotbal cu mine cum ti se pune tie pe chelie (ca tot ai una larga).

QUOTE
Cat despre exilul la biblioteca... oare nu acolo ajung toate marile adevaruri? Oare nu adevarata cunostinta se gaseste exilata, dupa indelungi cautari, tocmai acolo unde vulgul nu o poate ajunge, pentru ca nu o cauta?


Nici vorba, frate! Marile adevaruri ajung, e adevarat, mai degraba mai târziu decat mai curând, in constinta omenirii. Pentru asta trebuie munca si daruirea unora, putini, care isi asuma sarcina de a stârni discutii incomode, de a raspândi informatii “exilate” – asta ca sa te citez – de rutina sau de niscaiva shjmecheri. wink.gif
Pot intelege de unde isi are sursa ideea asta a ta, care zice ca “vulgul nu poate ajunge”, a fost o vreme, stim cu totii, in care unii (de diverse culori ideologice), pastrau cu mare gelozie toata informatia si cunoasterea.
Eu sper ca vremea aceea a trecut si chiar ma comport ca atare.
Tot e bine insa ca macar esti sincer . . . . spusesi motivu’ pentru care mi-ai exilat mesajul la “biblioteca”, cum si eu stiu motivu’ pentru care acesta nu ti-a placut. smile.gif

QUOTE
Asadar, am un sfat pentru tine: lasa-ne in ignoranta noastra si du-te. Pe forumul de filozofie, vei fi superb primit. Aici, sincer, nu ti-e locul.


Eh, tocmai aici e baiu’! Eu fusei bine primit smile.gif, insa mesajele mele au plecat care incotro . . . . cat despre lasatu’ in ignoranta, de asta cumetre, nu eu sunt responsabil: daca este cineva aici care de cam de multisor lasa in ignoranta eventualii curiosi ce ajung pe forumu' asta pe care unii se comporta ca si cum ar fi proprietatea muicii lor, apai ala tu esti, gringos!

QUOTE
Si ca un corolar - orice mesaj de-al tau (si asa am procedat cu oricine) care va mai incalca Regulamentul forumului, va .... disparea, in integralitatea sa. Nothing personal, just doing my job. Stii tu, ala cu apucaturile dictatoriale.


Asta este cea mai buna metoda de a-ti recunoaste impotenta; candva, combateai, sperând pesemne, ca si scolastica, ca dumnezeu mai exista si poate fi dovedit si pe altundeva decat in mintea omului.
Eh, ce sa zic aku’!? Stii tu . . . . ohyeah.gif
============================================================================

Maharajah wrote:

Octavi
Nu m-am lamurit totusi in ce anume crezi tu?
Esti ateu? Esti buddhist? Esti liber cugetator?
Sa stii ca a combate este cel mai usor lucru din lume. Poti aduce oricand contraargumente nu neaparat viabile, dar care macar au rostul de a scoate din pepeni partenerul de discutie, deasemenea poti aduce argumente mai documentate, in functie de ce si cat ai citit, dar si acest ultim tip de argument nu este nici pe departe o cheie universala. Poti aduce contraargumente mai subtile si mai greu de inteles pentru ceilelti, care poate ca vin dintr-o experienta proprie, dar oricare ar fi toate aceste "dovezi" si "contradovezi", sa stii ca mereu esti departe de adevar. Probabil ca ai putea sa te apropii intr-o oarecare masura de adevar, atunci cand vor inceta sa mai apara si sa mai simti nevoia unor asa zise argumente, replici, cuvinte, sau cum vrei sa le zici! Pana la acel moment se pare ca mai este cale lunga.

So... in ce anume crezi tu?
=============================================================================
1,61 wrote:

Era sa zic eu in ce crede el, dar pesemne ca nu-l cunosc atat de bine pe cat ma cunoaste el...

Octavi, vei vedea ca am fost nevoit sa apelez la cealalta metoda de moderare, in incercarea de a nu-ti limita accesul la acest forum. Adica am scos foarfecele, si am scos tot ceea ce incalca Regulamentul, foarte scurt si la obiect scris in susul fiecarei pagini: "Mesajele cu caracter ateist (sau) care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum."
Am, pus acel "sau" intre paranteze, caci am acceptat aici mesajele cu caracter ateist atat timp cat nu au denigrat...

Tu vii sa ne citezi din "autoritatile in materie" de religie, adecatelea din acei oameni care nu au ajuns niciodata sa creada ei insisi, dar au stiut cum sa explice credinta altora, altora... Nimic de comentat, poate doar... te gandisi cumva ca i-am citit si noi olecuta? Sau in micimea noastra n-am avut ragazul de-a o face? Hmmm?

Ne mai citezi ca autoritate si din Ingersoll, hahahaha..... hh.gif

Enfin...

Deci ai de ales
1. Continui sa scrii aici in mod respectuos fata de credinta altora, oricat de idioata ti se pare tie, si esti binevenit - chiar daca nu vei aduce argumente care vin sa corecteze "falsitatile" descoperite de tine.
2. Continui sa pui fragmente jignitoare la adresa noastra, si vei vedea cum ele dispar.
3. Continui sa te iei de persoane, si vei vedea cu mesajele dispar
4. Ai vreo problema cu stilul meu de moderare, ai o autoritate superioara pe acest forum: Mihai.

Si ca sa iti dai seama de ce iti temperez avantul : imagineaza-ti ca la o masa de atei vine un credincios si incepe sa le predice din Biblie, intrerupandu-le discutia. Ba mai facand si bancuri rasuflate pe seama darwinismului. Ti s-ar parea corect?
Ei bine, la fel de nesimtit este sa vii in mijlocul unor oameni care discuta despre religie, si sa faci misto de ceea ce cred ei.

Think about it.
===============================================================================



Deci, daca Octavi doreste sa aiba unde sa se explice, aici are locul potrivit. Desi astfel de discutii se pot purta foarte bine pe privat...

Acest topic a fost editat de 1,618033: 10 Mar 2005, 05:59 PM


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 10 Mar 2005, 10:26 AM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



Si ca sa nu-ti raman dator, caci m-ai forfecat nitel, cu privire la ceea ce mai cred eu, iti raspund, ca de la chelie la mustata, cu un citat preferat de-al cuiva la care am tinut mult:

"Omul stie mai multe decat intelege." (Alfred Adler)

spoton.gif

Acest topic a fost editat de 1,618033: 10 Mar 2005, 10:31 AM


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 15 May 2024 - 12:59 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman