HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Casatoria Mixta
Maria Luiza
mesaj 7 Mar 2005, 04:42 AM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



Cum vedeti voi o casatorie mixta? O uniune intre un roman/tiganca roman/negresa sau evreica sau invers? Credeti ca mai sint prejudecati de felul acesta la noi? Sau poate la urma urmei tot e mai bine sa-ti iei unul la fel ca tine nu dintr-o cultura diferita?


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Mar 2005, 09:14 AM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Iei pe cine iubesti, indiferent daca-i sau nu de aceeasi etnie, rasa, credinta, grup social etc.

Daca exista iubire, restul nu conteaza, exista solutii pentru orice.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
punctt
mesaj 7 Mar 2005, 10:22 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.499
Inscris: 18 April 04
Din: Romania, Tulcea. (Dar, oare cine sunt si unde ma aflu?)
Forumist Nr.: 3.133



Subscriu, abis.

@Maria Luiza, stii cum se spune: <Dragostea e oarba.>
Asta, cam asa-i. Totusi ar fi bine sa-ti mentii capul pe umeri, sa te feresti sa faci ceva dintr-o ambitie prosteasca. Mai tarziu sigur vei regreta. Ma refer la modul general,la toti oamenii, nu la tine personal...

ps Mi-am adus aminte de cevaaaa hh.gif rofl.gif rofl.gif Dragostea e oarba.... poate rade vreun oPsedat... tongue.gif
In tineretele mele... cu acea "pacoste" pe capul meu, ma interesa doar ceea ce-i in sufletul jumatatii mele. Ei bine... cand mi s-a "luminat" mintea... am constatat ca are prea mult par, pe trup.... Ata ete. Nu puteam si nu-mi doream sa dau timpul inapoi... Totusi e bine, ca nu am descoperit cine stie ce altceva!!


--------------------
"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci." (La Bruyere)
Voi gasi pestisorul de aur ... Pietre mari, pietricele si nisip ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 7 Mar 2005, 10:22 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 7 Mar 2005, 10:28 AM
Mesaj #4


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



QUOTE (Maria Luiza @ 7 Mar 2005, 05:42 AM)
Cum vedeti voi o casatorie mixta? O uniune intre un roman/tiganca roman/negresa sau evreica sau invers? Credeti ca mai sint prejudecati de felul acesta la noi? Sau poate la urma urmei tot e mai bine sa-ti iei unul la fel ca tine nu dintr-o cultura diferita?

Dupa cum evolueaza lucrurile, se pare ca prin "casatorii mixte" vom intelege casatoriile contractate intre un barbat si o femeie. sad.gif


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 7 Mar 2005, 02:37 PM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



In mod simplist da, uniunea dintre un barbat si o femeie dar oare e numai atit? Mai exista si familia. Care cuplu se izoleaza complet de familie? Familia lui cu radacini sa zicem intr-un sat din Ardeal si familia ei cu radacini in Congo! Merge? Poate intr-o societate cum e cea americana desi sint probleme si acolo, dar la noi nu prea vad cum. Cu timpul lipsa de comunicare dintre familii, ruperea de traditiile in care s-a nascut fiecare duce la racirea sentimentelor initiale.


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Mar 2005, 02:43 PM
Mesaj #6


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Maria Luiza @ 7 Mar 2005, 02:37 PM)
Familia lui cu radacini sa zicem intr-un sat din Ardeal si familia ei cu radacini in Congo! Merge?

Probabil ca merge. Eu nu cunosc cupluri atat de "exotice", dar cunosc mariaje intre romani si francezi, romani si americani, romani si polonezi care, din cate stiu, "merg" foarte bine (mariaje mixte nu doar etnic, ci si confesional, intre ortodocsi si catolici ori intre ortodocsi si protestanti).
Cel mai "straniu" cuplu pe care l-am cunoscut era intre o romanca (ortodoxa) si un tatar (musulman) din Dobrogea. Mai stiu si un cuplu in care ea este romanca ortodoxa, iar el egiptean copt (nu copt la cuptor, ci de religie copt smile.gif ).


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 7 Mar 2005, 02:51 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Se spune ca cei mai frumosi copii ies din rase cit mai diferite, in ce priveste familia, religia si obiceiurile e bine sa clarificati lucrurile inainte de a va apuca de facut copii frumosi! De obicei se tin obiceiurile din locul unde v-ati hotarit sa locuiti dar trebuie sa fiti caractere f. maleabile ca sa va pastrati radacinile si sa le acceptati si pe ale celuilalt...


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 7 Mar 2005, 03:58 PM
Mesaj #8


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



QUOTE (abis @ 7 Mar 2005, 02:43 PM)
Mai stiu si un cuplu in care ea este romanca ortodoxa, iar el egiptean copt (nu copt la cuptor, ci de religie copt smile.gif ).

Dupa cate stiu eu "coptii" sint un fel de crestini ortodoxi cu obiceiurile cele mai vechi.

Eu cunosc casatorii intre tiganca( de matase) si roman. Dragoste maaaaaaaaare cat casa dar....dupa o vreme au aparut exact acele diferente de cultura care au transformat marea dragoste in iad. Ea chletuitoare, visatoare si mereu cu familia nas in nas, el prea muncitor, prea responsabil, calculat si oltean! devil.gif





--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Mar 2005, 04:01 PM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (Maria Luiza @ 7 Mar 2005, 03:58 PM)
el prea muncitor, prea responsabil, calculat si oltean!

Atunci inseamna ca el nu era oltean (imi permit sa spun asta pentru ca si eu sunt oltean - e drept, numai pe jumatate)! laugh.gif

Ce vrei, nici casatoriile mono-culturale nu rezista toate, este firesc ca si unele dintre cele mixte sa dea rateuri.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 7 Mar 2005, 04:14 PM
Mesaj #10


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Taica-meu a fost roman, mama germana. Eu am luat o nemtoaica, dar daca era altceva, nu m-ar fi interesat.
Dupa cum nu ma intereseaza etnia "urmatoarei" wink.gif
Nici rasa. Daca-mi pica cu tronc, poa' sa fie tiganca, negresa, chineza... so what dunno.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 7 Mar 2005, 04:14 PM
Mesaj #11


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Cunosc foarte multe astfel de casatorii, una sau doua realizate - dar cu mari sacrificii si compromisuri.
Restul, esecuri, cea mai mare nenorocire este pentru copii, care nu au loc niciunde, sunt vesnicii neadaptati...
De aici se recruteaza multi ratati...
Cum ? Reprosuri de genul "Idiot ca ma-ta aia sau tac-tul ala de (grec, turc, jidan, tigan, etc.)".... Asta nu-i nimic. Sa fiti in miezul problemei sa vedeti, sau sa ascultati de la astfel de vecini.....


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 7 Mar 2005, 04:39 PM
Mesaj #12


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



QUOTE (abis @ 7 Mar 2005, 04:01 PM)
Atunci inseamna ca el nu era oltean (imi permit sa spun asta pentru ca si eu sunt oltean - e drept, numai pe jumatate)!


Oltean adica si el tine la ai lui, muma si fratii si familionul care trebuie ajutat. Si apoi va inchipuiti o "muma" de la Oltenia cun o nora tiganca??? Deci bietii de ei, desi se iubesc cu diperare piedicile si necazurile vin de la familii, nici unul nici altul nu pot intoarce spatele familiei.

Foarte multi romani emigranti nu se pot lipi de americance/nemtoaice si se duc sa-si ia nevasta de la Romania. Mai des invers, romance cu straini!


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 7 Mar 2005, 04:41 PM
Mesaj #13


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Na, si? Mie-mi ziceau la scoala "hitleristu" rofl.gif
Dar intr-un oras ca Timisoara asta-i ceva normal, la atatea etnii ce-s pe-acolo wink.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 7 Mar 2005, 04:50 PM
Mesaj #14


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



QUOTE (Cla @ 7 Mar 2005, 04:41 PM)
Na, si? Mie-mi ziceau la scoala "hitleristu" rofl.gif
Dar intr-un oras ca Timisoara asta-i ceva normal, la atatea etnii ce-s pe-acolo wink.gif

Ei vezi, erai pregatit de acasa. Si ea la fel probabil. Totusi nu vad apropierea dintre rubedenii, probabil rece, rece, rece brrrr!
Nu tu sarmale, nu tu piftii, nu tu mititei, nu tu bancuri cu Bula... cry.gif


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 7 Mar 2005, 04:56 PM
Mesaj #15


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Hmm... mare grija pentru cele care-si aleg parteneri de viata un tip dintr-o societate mai putin emancipata, ca sa nu spun altfel.

Exemplul cu Congo imi aminteste de un congolez care studia in romania (acum vreo 10 ani) si cu care purtam discutii foarte interesante despre cum femeilor nu ar trebui sa le fie permis sa studieze pentru ca asa ar putea deveni la fel de inteligente ca barbatii... Si imi mai aminteste de povestea unei anumite Angy care s-a casatorit cu un arab, dragoste mare... arabu' frumos, destept si plin de bani, ce sa mai, vis! Surpriza a venit cand au ajuns la el acasa, in arabia lui. Acolo a facut ea cunostinta cu familia lui, printre care se numarau si celelalte neveste ale lui... Si imi mai aminteste de un caz vazut pe discovery, o tipa casatorita in america cu un medic arab, toate bune si frumoase, cativa ani de casnicie, o fetitza impreuna, pana cand in tzara lui au loc niste evenimente mai ciudate si el isi doreste mult sa faca o vizita. Si o convinge si pe ea sa vina doar pentru doua saptamani, impreuna cu fata. Ajunse acolo, el le ia actele si de aici incolo... nu mai au voie sa paraseasca casa neinsotite... bani nici atat! Ma rog... tipa a reusit sa fuga impreuna cu fata dupa mari chinuri. Ea e una dintre norocoase. Am mai auzit de romance casatorite cu arabi carora nu li s-a mai permis sa se intoarca in romania nici macar pentru scurte vizite... Dar cine stie?...

Parerea mea?? pai daca dragostea e in perioada aia oarba, daca e asa... de-ti ia mintile si nu te poti gandi la altceva... atunci nu fa nici un pas spre casatorie! lasa timpul sa treaca, sa se mai limpezeasca apele.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 7 Mar 2005, 04:59 PM
Mesaj #16


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



@ Maria Luiza: Eu m-am casatorit in Germania cu o nemtoaica get-beget...
Mici avem si-aici si de toate chestiile romanesti (incl. varza si foi de vita pt sarmale), numai ca pe Bula il cheama Fritz, da-i la fel de tembel... spoton.gif
In afara de asta sunt bucatar de meserie si stiu sa gatesc printre altele si romaneste licklips.gif wink.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 7 Mar 2005, 05:02 PM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Maria Luiza @ 7 Mar 2005, 02:37 PM)
Care cuplu se izoleaza complet de familie? Familia lui cu radacini sa zicem intr-un sat din Ardeal si familia ei cu radacini in Congo! Merge?

Eu cred ca nu merge - dar asta mai ales din cauza modului cum s-au cunoscut ... rolleyes.gif
Eventual o sa mearga daca se tireaza impreuna in SUA. Sau cam asa ceva.

P.S. : Din cite stiu eu si in societatea americana diversele grupuri sunt totusi extrem de endogame ( in ciuda imaginii "de Hollywood" ). unsure.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 7 Mar 2005, 05:56 PM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Din punctul meu de vedere nu am prejudecati legate de rasa, etnie, religie etc. atunci cand vine vorba de dragoste. Dar gand este vorba de casatorie. Apar niste probleme. Casatoria este in esenta un contract social care nu implica doar 2 persoane ci mult mai multe.
Evident ca acel contract intervine doar intre persoanele in cauza dar afecteaza relatiile sociale ale fiecaruia cu ceilalti. Inca exista prejudecati ale unor oameni si inevitabil, anumite relatii sociale ale cuplului precum si a fiecarui membru in parte vor fi afectate.
Daca dragostea este suficient de puternica intre cei doi, atunci la un meoment dat vor reusi sa treaca peste problemele sociale si sa se faca acceptati de societate si de familiile lor.
Dificultatile unui cuplu mixt sunt mult mai mari si mult mai multe decat a unui cuplu din aceeasi categorie sociala. Riscurile ca un cuplu mixt sa se destrame sunt mai mari.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 7 Mar 2005, 06:00 PM
Mesaj #19


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Da, dificultatile si riscurile sunt mai mari. Insa de aici si pana la esecul garantat este cale lunga...

Pana la urma, nu exista doi oameni identici. Mai grave decat nepotrivirea de rasa, credinta, etnie etc. mi se par nepotrivirea de caracter, de temperament...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 7 Mar 2005, 07:00 PM
Mesaj #20


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



QUOTE
o tipa casatorita in america cu un medic arab, toate bune si frumoase, cativa ani de casnicie, o fetitza impreuna, pana cand in tzara lui au loc niste evenimente mai ciudate si el isi doreste mult sa faca o vizita. Si o convinge si pe ea sa vina doar pentru doua saptamani, impreuna cu fata. Ajunse acolo, el le ia actele si de aici incolo... nu mai au voie sa paraseasca casa neinsotite... bani nici atat! Ma rog... tipa a reusit sa fuga impreuna cu fata dupa mari chinuri.


Nu a scris tipa si o carte ? Imi amintesc sa fi citit ceva de genul asta cu multi ani in urma...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 7 Mar 2005, 07:28 PM
Mesaj #21


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Dupa cate stiu, asta a fost Betty Mahmooney sau cam asa si el era din Iran.
A trebuit sa-si rapeasca de-acolo propria fiica... sad.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Endgegner
mesaj 7 Mar 2005, 09:06 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.352
Inscris: 16 January 05
Din: Saint Augustine /FLA
Forumist Nr.: 5.455



da, Betty Mahmoody zice la dansa, la film ii zicea "Not without my daughter" (1991) cu Sally Field in rolul lui Betty M. cry.gif


--------------------
user posted imageuser posted imageuser posted image

Die for your government
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 7 Mar 2005, 09:31 PM
Mesaj #23


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



QUOTE (Pacala @ 7 Mar 2005, 09:06 PM)
da, Betty Mahmoody zice la dansa, la film ii zicea "Not without my daughter" (1991) cu Sally Field in rolul lui Betty M. cry.gif

Ce mi-a placut filmul ala... nu cred ca e nimic exagerat. Dar erau acolo si femei americance care se dadusera pe brazda, trecusera la Islam si...asta voiau! Rupte complet de familie si tara! Greu de inteles dar...admirabil!


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iniya
mesaj 7 Mar 2005, 10:03 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.100
Inscris: 15 December 04
Din: Romania- Arad
Forumist Nr.: 5.203



Daca se investesc sentimente in acea relatie..va fi usor..si cred ca despre asta era si vb....important si..esential ar fi ca acele nepotriviri..si 'goluri'...in ceea ce priveste compatibilitatea sa fie cat mai mica..aproape inexistenta wub.gif ,,,si nederanjabila..compromisuri cat mai putine..si cum a mai spus si altcineva..diferenta de caracter/temperament/as spune chiar si aspiratii..sa nu fie foarte usor de remarcat ca..si niste pete in relatie...sa se potriveasca..si sa traiasca povestea..fara vreo diferentiere de orice fel...


sunt de acord cu aceste relatii..de fapt totul depinde de ei..si mai putin de ceea ce lumea (va) spune de ei... biggrin.gif ...


--------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 8 Mar 2005, 04:16 AM
Mesaj #25


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



Dar v-ati gandit ce ati face voi ca parinti intr-o asemenea situatie?


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Oiski-Poiski
mesaj 8 Mar 2005, 08:19 AM
Mesaj #26


femeia de pe luna
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.998
Inscris: 22 January 05
Din: LUNA
Forumist Nr.: 5.504



Adica daca va veni intr-o buna zi fiul meu si va zice ca vrea sa se casatoreasca cu .... o chinezoaica ???
Cred ca-i voi spune : Ce frumos , demult vroiam sa stiu mai multe despre aceasta natie, oamenii de acolo si cultura.
Cred ca nu sunt in masura sa raspund la aceasta intrebare dat fiind faptul ca traiesc intr-o casatorie mixta.Prin urmare voi fi ultima care nu va fi de acord cu fiul ei.
Chiar daca stiu ca nu intotdeauna e miere pe paine o astfel de casatorie. smile.gif



--------------------
"Vorbeste doar atunci cand cuvintele tale sunt mai valoroase decat tacerea"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 8 Mar 2005, 10:09 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
Cum vedeti voi o casatorie mixta? O uniune intre un roman/tiganca roman/negresa sau evreica sau invers? Credeti ca mai sint prejudecati de felul acesta la noi? Sau poate la urma urmei tot e mai bine sa-ti iei unul la fel ca tine nu dintr-o cultura diferita?


In Romania prejudecatile legate de casatoriile mixte sunt la un nivel la fel de mic ca in orice tara civilizata din lume.

E destul sa ma uit in jurul meu. Fata vecinei de bloc are sotul grec. Cutare cunostinta s-a casatorit cu un iranian. Un coleg de-al meu are sotie unguroaica. Si asa mai departe. In toate exemplele de dinainte casniciile merg foarte bine. Asa cum e si normal.


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 8 Mar 2005, 01:44 PM
Mesaj #28


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



ceva mixt aveti aici http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...ndpost&p=283997


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 8 Mar 2005, 06:35 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (contraste @ 8 Mar 2005, 01:44 PM)
ceva mixt aveti aici http://www.hanuancutei.com/forum/index.php...ndpost&p=283997

Contraste e superba mixtura de acolo da ...unde-i legatura...casatoria???


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iniya
mesaj 8 Mar 2005, 08:17 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.100
Inscris: 15 December 04
Din: Romania- Arad
Forumist Nr.: 5.203



daca copilul meu s-a casatori cu o astfel de femeie/barbat/. biggrin.gif ..este viata lui...eu mi-am facut datoria de mamicutz pana in clipa in care este capabil si ii sta in puteri sa munceasca..si deci sa si intretina o familie..familia sa ..care si-o intemeiaza cu proprie vointa..si dupa bunul gust..atat timp cat sentimente exista..iar copilul meu este fericit..nu as vedea implicarea mea in aceasta relatie...chit ca este vorba despre sangele meu..este ceva care deja tine strict de el..de alegerea lui..de fericirea lui....de viitorul lui..care si-l cladeste ..alaturi/sau nu...de parerile/prezenta maicutzei sale..aici este insa o alta discutie......


nu vad de ce as avea ceva impotriva unei asemenea casatorii..suntem toti oameni..suntem cu totii interesanti..si cu totii aducem ceva pe aceasta lume..important este sa-l si aratam..si sa-l punem in valoare...


--------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better. [Samuel Beckett]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
punctt
mesaj 8 Mar 2005, 10:29 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.499
Inscris: 18 April 04
Din: Romania, Tulcea. (Dar, oare cine sunt si unde ma aflu?)
Forumist Nr.: 3.133



QUOTE (Maria Luiza @ 8 Mar 2005, 04:16 AM)
Dar v-ati gandit ce ati face voi ca parinti intr-o asemenea situatie?

... cum iti asterni asa dormi...
Daca ei (tinerii, dintre care unul este copilul meu) se iubesc, atunci eu sunt in plus!! Nu pot decat sa fiu fericita, daca ei sunt fericiti. cloud9.gif


--------------------
"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci." (La Bruyere)
Voi gasi pestisorul de aur ... Pietre mari, pietricele si nisip ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 8 Mar 2005, 10:46 PM
Mesaj #32


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



mamiiiiii hug.gif clapping.gif ... am simtit eu ca suntem pe aceeasi lungime de unda... hug.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
punctt
mesaj 8 Mar 2005, 11:13 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.499
Inscris: 18 April 04
Din: Romania, Tulcea. (Dar, oare cine sunt si unde ma aflu?)
Forumist Nr.: 3.133



wub.gif Cla hug.gif
Pai cum altfel... daca dragostea (tinerilor) ii pura si puternica... mai degraba daram Zidul Chinezesc... decat sa fac vreun pas sa-i despart!! Cum misc un deget, cum piedica-i mai mare si dragostea lor mai "rezistenta" ...harhar.gif


--------------------
"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci." (La Bruyere)
Voi gasi pestisorul de aur ... Pietre mari, pietricele si nisip ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 9 Mar 2005, 12:02 AM
Mesaj #34


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



EXACT asa-i, mami mwah1.gif flowers.gif
Sa ne straduim sa-i ajutam din rasputeri in loc sa le punem bete-n roate...
Si sa ne bucuram de dragostea lor... si de plozi clapping.gif rolleyes.gif dance.gif
Baiatu-meu a avut o turcoaica... dunno.gif e o fata draguta, prietenoasa.
Pacat ca n-a tinut mai mult, da' ce vrei la varsta asta? ... sad.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 9 Mar 2005, 01:15 AM
Mesaj #35


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



A vazut cineva My Big Fat Greek Wedding ??? roflmao.gif
M-am distrat copios. Problema cea mai mare este intotdeuna familia, daca presiunea familiei nu apasa in viata tinereilor, atunci...sint sperante!


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 08:12 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman