HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info

Subiectele de discutie dedicate cartilor vor fi mutate in cadrul subforumului Universul Cartilor

 
Reply to this topicStart new topic
> Hotel Rwanda, realitate cutremuratoare...
Mrs. Rogers
mesaj 7 Mar 2005, 04:40 AM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Ati avut oacazia sa-l vedeti? E un fel de "Lista lui Schindler" insa mesajul e infinit mai trist fiindca lucrurile astea s-au petrecut sub ochii nostri in 1994. Unde au fost NATO, Canada, America , Papa sau opinia publica? De ce nu se vorbeste mai mult despre ce s-a intamplat cu 10 ani in urma?
Paul Rusesabagina spune ca e foarte multumit de cum a iesit filmul , insa realitatea a fost mult mai crunta . Daca ar fi fost sa se prezinte realitatea asa cum era, nimeni nu s-ar mai fi uitat la film ...

http://www.mgm.com/ua/hotelrwanda/intro.html


user posted image

Acest topic a fost editat de toxic: 7 Mar 2005, 04:48 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 8 Mar 2005, 01:04 AM
Mesaj #2


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



bine facut filmul... am reusit sa il vad din prima si fara sa adorm. la mine asta inseamna f mult

la paul si normal ca i-a placut cum a iesit, doara din film se vede ce baiat destept are mama lui


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 8 Mar 2005, 03:43 AM
Mesaj #3


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Am avut ocazia sa il vad dar n-am putut sa merg. Sunt filme pe care nu le pot vedea la cinema si asta e unul dintre ele. Il astept pe dvd ca sa pot sa il opresc cand am vazut destul unsure.gif ...
Sotul meu l-a vazut, mi-a spus ca este foarte intens. Dupa film a fost la o adunare unde a vorbit o doamna din Rwanda care a fost "acolo"...
QUOTE
Unde au fost NATO, Canada, America , Papa sau opinia publica?

Yeap, unii dintre noi nu stiu nimic din ce s-a intamplat si eu ma numar printre ei. Pacat ca trebuie sa merg la o productie hollywood-iana sa aflu.
hh.gif

Toxic,
De ce nu scrii un pic despre cum ai vazut tu filmul?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 8 Mar 2005, 03:43 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
mutulica
mesaj 8 Mar 2005, 08:32 AM
Mesaj #4


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



jazz, oricum ar fi filmul, nu va reusi niciodata sa reflecte toate trairile si sentimentele celor implicati

am vazut tone de filme despre revolutie, si nimic nu poate descrie ce am trait eu acolo. nu am fost asa un tip important ca acest paul, eram un biet studentas, dar...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 9 Mar 2005, 01:07 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Filmul nu este nici pe departe la fel de crud ca si "Passion of the Christ." La "passion of the Christ" au fost multe momente in care am inchis ochii si mi-am bagat degetele in urechi. Dar la Hotel Rwanda nu e asa. Oricine poate sa-l vada linistit. Impresia pe care ti-o lasa nu vine din cruzimea imaginilor ci din faptul a asisti la un GENOCID In anul 1994. E ca si cum te-ai uita la un documentar despre 9/11 atata doar ca toata lumea stia ce se intampla dar nimeni nu intervenea. In asta consta in primul rand cruzimea filmului .
In Ruwanda au murit aproximativ 1 milion de oameni .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 9 Mar 2005, 05:19 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (mutulica @ 8 Mar 2005, 02:04 AM)

la paul si normal ca i-a placut cum a iesit, doara din film se vede ce baiat destept are mama lui

Omul e un erou cu sau fara film. Cred ca dupa ce ai trecut prin ce a trecut el, ai mai putine vanitati .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 9 Mar 2005, 08:48 AM
Mesaj #7


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



cum adica rwanda nu e crud? mi sa parut extrem de dur, fara sa fie singeros pe fata, si vorbesc aici de momentul in care masina mergea pe denivelai, care nu erau altceva decit cadavre pe sosea, si imaginile in care se bat cu macetele ca in evul mediu

e mai dur tocmai pentru ca arata realitatea cruda de linga noi ca si cum ar prezenta o rubrica de fapt divers, o stire plata, pe linga care poti trece cu nonsalanta


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 9 Mar 2005, 01:42 PM
Mesaj #8


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



mai facut curios , o sa incerc sa-l vad wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 9 Mar 2005, 02:52 PM
Mesaj #9


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



e un film bun, foarte bun. daca "citesti printre rinduri" iti dai seama ce adevarat e


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Jazz
mesaj 9 Mar 2005, 08:12 PM
Mesaj #10


Haiduc
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.002
Inscris: 17 January 04
Din: Ann Arbor
Forumist Nr.: 1.865



Mutulica,
Din punctul tau de vedere, care sunt partile slabe ale filmului?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 9 Mar 2005, 10:24 PM
Mesaj #11


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



pai... daca tot l-au avut pe Paul consultant, as fi preferat sa fie o voce din off, vocea lui Paul care sa povesteasca prin ce a trecut

pe colonelul canadian l-au aratat putin cam prea ideatic. intimplator cunosc ce inseamna trupe, si trupe expatriate....

nu au aratat meschinaria albilor atunci cind se inghesuie sa fuga de belea. au aratat doar niste albi amabili, draguti, etc.
sa fim seriosi, gunoaie sunt peste tot, dar in mod cert pt Paul, nu au mai existat idioti (e cam la fel cu baietii care povestesc despre armata, isi amintesc doar partea romantica)

gregoire nu a fost singurul individ cu tenta anarhica, desi probabil a fost cel mai reprezentativ... in mod cert au fost mai multi tradatori pe acolo

ar mai fi, dar asta pentru ca sunt eu circotas. filmul este foarte bun si fara sa fie de acord cu mine


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
framboise
mesaj 9 Mar 2005, 10:42 PM
Mesaj #12


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 5 February 05
Din: Canada
Forumist Nr.: 5.639



Am vazut si eu filmul si m-a impresionat enorm. Recunosc ca nici eu n-am stiut mare lucru despre acel genocid, pana anul trecut cand am vazut un documentar la televizor...Filmul naste multe intrebari, cat despre "latura umana" cu care se lauda multe organisme, ma intreb oare unde disparuse...Trist.


--------------------
Sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 10 Mar 2005, 03:46 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (mutulica @ 9 Mar 2005, 11:24 PM)
pai... daca tot l-au avut pe Paul consultant, as fi preferat sa fie o voce din off, vocea lui Paul care sa povesteasca prin ce a trecut

pe colonelul canadian l-au aratat putin cam prea ideatic. intimplator cunosc ce inseamna trupe, si trupe expatriate....

nu au aratat meschinaria albilor atunci cind se inghesuie sa fuga de belea. au aratat doar niste albi amabili, draguti, etc.
sa fim seriosi, gunoaie sunt peste tot, dar in mod cert  pt Paul, nu au mai existat idioti (e cam la fel cu baietii care povestesc despre armata, isi amintesc doar partea romantica)

gregoire nu a fost singurul individ cu tenta anarhica, desi probabil a fost cel mai reprezentativ... in mod cert au fost mai multi tradatori pe acolo

ar mai fi, dar asta pentru ca sunt eu circotas. filmul este foarte bun si fara sa fie de acord cu mine

Sa stii ca am vazut un documentar despre capitanul canadian. Tipul e exact asa cum e descris. A suferit enorm pt ce s-a intamplat si ca a asistat neputincios cand el de fapt a fost trimis acolo cu un scop. A suferit o cadere nervoasa si cred ca pana la urma nu a mai suportat sa se intoarca in Canada sau ca s-a intors in Canada si apoi a plecat din nou. Nu mai retin exact , insa n-a mai fost bun de nimic un timp.Pe el l-a marcat ce avazut acolo cu atat mai mult cu cat putea sa faca comparatie cu normalitatea din tara lui . In documentar a criticat foarte mult Canada , America si toate tarile dezvoltate.

Acest topic a fost editat de toxic: 10 Mar 2005, 06:18 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 10 Mar 2005, 01:01 PM
Mesaj #14


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



toxic - o fi asa cum spui tu. ideea e ca mi-a placut filmul, dar ca nu ma intereseaza citi idioti de acolo sunt dispusi sa se omoare.

e problema lor


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 11 Mar 2005, 02:36 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Esti liber sa te intereseze sau sa nu te intereseze tragedia din Ruanda. Nu o spun in sens negativ . Mie tocmai asta mi-a placut la film ca e aproape ca un documentar . Daca nu ar fi fost o poveste adevarata nici nu m-as fi uitat la el. M-as fi uitat la o comedie smile.gif

Acest topic a fost editat de toxic: 11 Mar 2005, 02:37 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 11 Mar 2005, 08:30 AM
Mesaj #16


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



cam asa l-am vazut si eu, ca pe un film de discovery!!!!
Toxic, esti beton!! tocmai ai pus punctul pe i, practic asta face filmul sa fie altfel decit celelalte, este ca un documentar artistic.


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 12 Mar 2005, 12:27 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (mutulica @ 11 Mar 2005, 09:30 AM)
cam asa l-am vazut si eu, ca pe un film de discovery!!!!
Toxic, esti beton!! tocmai ai pus punctul pe i, practic asta face filmul sa fie altfel decit celelalte, este ca un documentar artistic.

Mutulica, mersi. Cand te iau la un film? biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 12 Mar 2005, 10:26 AM
Mesaj #18


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



cind vrea muschii tai. daca am timp prefer sa vad filmul la cinema, e mai ... sexy


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 18 May 2005, 10:12 PM
Mesaj #19


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



astazi l-am vazut si eu..., intr-adevar imagini socante...


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catarzis
mesaj 20 May 2005, 03:56 PM
Mesaj #20


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 30
Inscris: 21 March 04
Forumist Nr.: 2.670



Hotel Rwanda e unul din filmele mele preferate...

Apropo de genocid : www.genocidewatch.org/genocidetable.htm.Se intampla si acum cand vorbim...


--------------------
Nu rani ce nu poti ucide.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 26 Aug 2006, 08:42 PM
Mesaj #21


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



M-a impresionat acest film ... a aratat adevarata fata a rasismului in randurile negrilor .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 05:27 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman