HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Eu Nu Comunic, imaginea tacerii
secunda
mesaj 28 Feb 2005, 04:14 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



Dragii mei,

poate ca nu o data ne-am tinut gura- chiar cu mainile- si am mers mai departe.
De ce? ne-comunicarea a parut o salvare. Sau poate era doar o prejudecata?
Sa aflam...

Si sa o luam pe rand.
1. Ce nu comunic strainilor? -de ce
2. Ce nu comunic prietenilor? -de ce
3. Ce nu comunic parintilor? -de ce

Apoi sa vedem:
4. Cand nu comunic cu mine?
5. Cand nu comunic ceea ce as vrea sa spun totusi?
6. Cand nu comunic, ce fac?

Deocamdata atat...



--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
punctt
mesaj 13 Mar 2005, 02:20 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.499
Inscris: 18 April 04
Din: Romania, Tulcea. (Dar, oare cine sunt si unde ma aflu?)
Forumist Nr.: 3.133



Da, nu odata mi-am tinut gura... De ce? Pentru ca asa am considerat eu pe moment ca-i bine... cu toate ca uneori am regretat... uneori chiar mi-as fi dorit sa comunic, dar ceva ma oprea, nu stiu ce!!, poate ... oftez, nici macar nu pot explica de ce? ... nici nu pot explica ce-i in sufletul meu...

Ne-comunicarea poate fi o salvare.... uneori daaaaaa, alteori nuuuuuuuuuuu. Depinde de situatie. ... Poate-i doar o prejudecata...

1. Ceea ce socotesc eu ca-i al meu si numai al meu, al sufletului meu. De ce? Pai daca-i al meu... cum poate fi si al altcuiva?
2. Prietenilor... uneori... nimicurile... uneori cele importante... De ce? Pentru ca uneori am chef de vorba... alteori nu!!
3. Micile certuri... cateodata!!... De ce? Pentru ca stiu ca totul va reveni la normal si nu are rost sa-si faca si ei griji pentru problemele mele, pe care in timp... oricum le rezolv!!

1. Cand mi se pune pata, cand sunt foarte suparata si gandurile imi raman suspendate pe undeva, pe unde nici eu nu stiu....
2. Cand ma simt inferioaraaaa. Cand imi vin in minte, pe rand, toate cele ce ma fac sa ma simt inferioaraaaaaaaa...
3. Ce fac? Cel mai adesea nu ies din casa cu zilele si ma pierd in treburile casei... Iar cand sunt nevoita sa ies din casa... vorbesc cu strainii banalitati...


--------------------
"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci." (La Bruyere)
Voi gasi pestisorul de aur ... Pietre mari, pietricele si nisip ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 13 Mar 2005, 03:40 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Eu cred ca tacerea nu e acelasi lucru cu ne-comunicarea.Tacerea e de multe ori un lucru inteligent , pe cand ne-comunicarea implica o problema .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Mar 2005, 03:40 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Dani
mesaj 13 Mar 2005, 05:47 AM
Mesaj #4


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 236
Inscris: 2 December 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 5.046



QUOTE (Toxic @ 13 Mar 2005, 04:40 AM)
Eu cred ca tacerea nu e acelasi lucru cu ne-comunicarea.Tacerea e de multe ori un lucru inteligent , pe cand ne-comunicarea implica o problema .

La ce te referi cand spui ca "implica o problema"?
Spre exemplu, o persoana secretoasa, reticenta sau rezervata in afirmatii poate fi considerata o persoana necomunicativa, nu? Nu vad in ce fel ar putea fi privit acest lucru ca fiind o problema. Poate doar pentru interlocutorul care vrea sa afle mai multe si nu poate. biggrin.gif


--------------------
"Daca faci ceea ce ai facut dintotdeauna, vei obtine ceea ce ai obtinut dintotdeauna". (A. Robbins)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 13 Mar 2005, 05:59 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Pentru ca , in contextul asta , comunicare nu are sensul neutru de a verbaliza ceva. Comunicarea aici are sensul de a impartasi lucruri importante tie , cu oameni apropiati . Si daca nu faci asta , undeva e o problema. Nu neaparat o problema mare , sau o problema cu tine , poate e doar lipsa de timp, poate comoditate, poate obisnuinta.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dani
mesaj 13 Mar 2005, 06:16 AM
Mesaj #6


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 236
Inscris: 2 December 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 5.046



QUOTE (Toxic @ 13 Mar 2005, 06:59 AM)
Pentru ca , in contextul asta , comunicare nu are sensul neutru de a verbaliza ceva. Comunicarea aici are sensul de a impartasi lucruri importante tie , cu oameni apropiati.


Daca prin "in contextul asta" faci referire la subiectul topicului, eu sa stii ca inteleg mai mult decat "a impartasi lucruri importante tie, cu oameni apropiati". smile.gif

QUOTE (secunda @ 28 Feb 2005, 05:14 PM)
1. Ce nu comunic strainilor? -de ce
5. Cand nu comunic ceea ce as vrea sa spun totusi?
6. Cand nu comunic, ce fac?


Acest topic a fost editat de --dani--: 13 Mar 2005, 08:48 AM


--------------------
"Daca faci ceea ce ai facut dintotdeauna, vei obtine ceea ce ai obtinut dintotdeauna". (A. Robbins)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 13 Mar 2005, 06:22 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Ce? smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dani
mesaj 13 Mar 2005, 08:46 AM
Mesaj #8


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 236
Inscris: 2 December 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 5.046



Ce inteleg? Inteleg persoanele care aleg sa fie necomunicative cu alte persoane. smile.gif
Motivul este ca acelea din urma oricum nu sunt interesate de subiectul in discutie, singura lor modalitate de comunicare fiind la misto... smile.gif


--------------------
"Daca faci ceea ce ai facut dintotdeauna, vei obtine ceea ce ai obtinut dintotdeauna". (A. Robbins)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 15 Mar 2005, 01:05 AM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Ce-ar fi s-o lasam pe Secunda sa ne spuna cum vede ea subiectul asta , ca doar ea l-a dechis.
Iar tu , daca ai dubii in privinta seriozitatii cu care tratez eu subiectul asta , nu te mai arunca , asteapta sa vezi daca ti se confirma sau infirma dubiile.
La miso-ul ala din semnatura mea se refera la faptul ca de fapt nu sunt in clubul cela, din semnatura . Semnatura e la misto . Pricepusi ? smile.gif

Acest topic a fost editat de toxic: 15 Mar 2005, 01:06 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dani
mesaj 15 Mar 2005, 01:28 AM
Mesaj #10


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 236
Inscris: 2 December 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 5.046



QUOTE (Toxic @ 15 Mar 2005, 02:05 AM)
Pricepusi ?  smile.gif


Mda, nu stiu de unde mi-o fi venit mie ideea ca scrii la misto... rolleyes.gif
Dar acum, ca imi vorbesti serios, pricepui. smile.gif


--------------------
"Daca faci ceea ce ai facut dintotdeauna, vei obtine ceea ce ai obtinut dintotdeauna". (A. Robbins)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 15 Mar 2005, 08:11 AM
Mesaj #11


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



QUOTE

La miso-ul ala din semnatura mea se refera la faptul ca de fapt nu sunt in clubul cela, din semnatura . Semnatura e la misto .


sad.gif

Si eu care credeam ca esti o membra fidela si o admiratoare a muncii depuse de Axel si de mine... cry.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 15 Mar 2005, 08:28 AM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



toxic, ai scos in evidenta un lucru: omul e o persoana comunicativa, asadar, daca nu comunica atunci exista o problema.
dani, fiecare comunica in felul lui. cineva imi atragea atentia asupra limbajulu nonverbal prin care comunicam cu ceilalti chiar inconstient uneori.

dar, in adevar, vorbeam despre comunicare verbala. si pana la urma, tot comunici ceva, doar nimeni nu e mut daca are glas.
asadar doream sa ne gandim la comunicarea de zi cu zi, din momente importante, din conversatii banale etc.
pentru ca am deschis acest topic la arhipeleagul imaginii tocmai in ideea ca modul si ceea ce comunicam ne creeaza imaginea in celalalt.

acum sa raspund si eu... si daca incercati sa raspundeti si voi, veti vedea ca unele lucruri incep sa se clarifice.
nu zice nimeni ca daca spui/nu spui ceva cuiva, e gresit. doar ca vei reusi sa vezi altfel.

sa raspund si eu:
1. Ce nu comunic strainilor? -de ce
Acele lucruri pe care poate ar putea sa le intoarca impotriva mea...Insa, atunci cand prietenii nu sunt online, pot dezbate cu un strain marile probleme ale sufletului meu.
2. Ce nu comunic prietenilor? -de ce
Pai spun tot ce tine de viata mea intima si personala. Consider ca intre prieteni se poate spune orice in acest sens. Poate nu oricand...
3. Ce nu comunic parintilor? -de ce
Acele lucruri care par ca nu ii intereseaza. Pentru ca daca erau ei interesati ma intrebau. Dar asa...s-a trecut sub tacere.

4. Cand nu comunic cu mine?
Aici, sincer, cred ca atunci cand iubesc...Suna ciudat, dar in acele momente, oricat imi spun ca nu e bine sa fac asa si pe dincolo, ca nu trebuie sa cred una si alta...tot fac, si apoi ...trag ponoasele
5. Cand nu comunic ceea ce as vrea sa spun totusi?
Atunci cand as putea rani prin ceea ce spun sau cand imi e teama de consecinte. As mai adauga si acele momente cand
realizezi ca ceea ce vrei sa spui este neimportant, nesemnificativ pentru cine te asculta....si atunci renunti.
6. Cand nu comunic, ce fac?
Pai ...tac. Ascult muzica...iau un pahar de vin...sau ma uit la un film... Fac ceva ce tine de a receptiona informatii...

Acest topic a fost editat de secunda: 15 Mar 2005, 08:29 AM


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
punctt
mesaj 15 Mar 2005, 09:31 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.499
Inscris: 18 April 04
Din: Romania, Tulcea. (Dar, oare cine sunt si unde ma aflu?)
Forumist Nr.: 3.133



Multumesc secunda hug.gif
De ce? Ca ai raspuns si tu acelor intrebari! Nu vroiam sa raman singura... Oare sunt atat de putini cei care nu comunica? Toti vorbesc.... si iar vorbesc... comunica... smile.gif


--------------------
"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci." (La Bruyere)
Voi gasi pestisorul de aur ... Pietre mari, pietricele si nisip ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 15 Mar 2005, 08:03 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



QUOTE (Catalin @ 15 Mar 2005, 09:11 AM)
QUOTE

La miso-ul ala din semnatura mea se refera la faptul ca de fapt nu sunt in clubul cela, din semnatura . Semnatura e la misto .


sad.gif

Si eu care credeam ca esti o membra fidela si o admiratoare a muncii depuse de Axel si de mine... cry.gif

Eu pot sa fiu admiratoare , dar asta nu inseamna ca sunt membra in club. Si oricum am sa-mi schimb semnatura, ca motivl initial pt care mi-am pus-o , adicatelea Axel, nu-l mai am biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 15 Mar 2005, 09:40 PM
Mesaj #15


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



QUOTE
1. Ce nu comunic strainilor? -de ce

In mod voit nu comunic cu strainii. - datorita interpretarilor

QUOTE
2. Ce nu comunic prietenilor? -de ce

Ce tine de intimitatea mea. - asa consider ca este normal.

QUOTE
3. Ce nu comunic parintilor? -de ce

Proiecte, stari, relatii.. ii las pe ei sa creada ce vor pana cand ma intreaba pe fata. smile.gif - datorita (ne)intelegerii subiective

QUOTE
4. Cand nu comunic cu mine?

Aproape niciodata.

QUOTE
5. Cand nu comunic ceea ce as vrea sa spun totusi?

Cand nu cunosc consecintele comunicarii si amploarea lor.

QUOTE
6. Cand nu comunic, ce fac?

Plang, rad..

Acest topic a fost editat de saldora: 15 Mar 2005, 09:40 PM


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 18 Mar 2005, 06:11 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Eu cred ca in general comunic . Cu sotul meu comunic aproape tot timpul . Cand nu comunic , inseamna ca trec print-o perioada proasta care inevitabil va izbucni in "scandal". Si scandalul ma face sa comunic . Nu pot sa fiu certata cu oamenii la care tin mai mult de o zi. Nu pot sa dorm noaptea daca sunt certata. Deci inevitabil ne clarificam problemele atunci pe moment, fiidca altfel nu-l las sa doarma jamie.gif Incerc sa fiu rationala si in stari irationale. Am observat ca pe masura ce ne maturizam suntem tot mai rationali si mai toleranti unul cu celalalt .
Cu fratele meu, iarasi comunic foarte bine.
Cu parintii , n-am nici pe departe asa o relatie ca si cu sotul si cu fratele. Cu ei , am o comunicare mai putin naturala si mai mult inteligenta , as zice eu. Totul e cu masura .Dau de la mine atat cat consider eu ca merita situatia respectiva, dar nu mai mult . Nu fac , sau cel putin ma straduiesc sa nu fac , gesturi de generozitate sufleteasca care stiu ca au sa ma doara . De exemplu, nu spun /fac lucruri care sa se intoarca impotriva mea, cu toate ca simt sa fiu sincera cu parintii. Prefer sa tac , "tacere inteligenata". smile.gif Si aici ma refer la situatii in care parintii nu sunt pe masura asteptarilor mele .
Cu strainii, am o comunicare brici . smile.gif Ei nu-mi creeaza nici o problema .

Acest topic a fost editat de toxic: 18 Mar 2005, 06:28 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 21 Mar 2005, 01:43 AM
Mesaj #17


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



QUOTE
Cand nu comunic, ce fac?

Comunicam si atunci cand nu comunicam. Comunicam cu felul de a sta, de a ne uita, de a ne imbraca, de a ne pieptana. Fiecare gest si pozitie pe care o avem comunica cu ceilalti.Tacerea si ea, de multe ori "spune" ceva, si lipsa de chef, si plictiseala, totul...Daca nu ne intelegem cu ceilalti este pentru ca sintem prea concentrati asupra noastra si a problemelor noastre si nu mai avem timp sa...observam! E atit de simplu!


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
secunda
mesaj 21 Mar 2005, 08:12 AM
Mesaj #18


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.034
Inscris: 22 September 03
Din: brasov
Forumist Nr.: 824



QUOTE (secunda @ 15 Mar 2005, 08:28 AM)
cineva imi atragea atentia asupra limbajulu nonverbal prin care comunicam cu ceilalti chiar inconstient uneori.

dar, in adevar, vorbeam despre comunicare verbala. si pana la urma, tot comunici ceva, doar nimeni nu e mut daca are glas.

asadar, am spus, repet si sustin - ohyeah.gif - e vorba de comunicarea verbala aici.

se pare pana acum ca barbatii nu au chef de vorba... devil.gif


--------------------
iubeste timpul si mie lasa-mi dorul
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 21 Mar 2005, 04:31 PM
Mesaj #19


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



QUOTE (secunda @ 21 Mar 2005, 08:12 AM)

se pare pana acum ca barbatii nu au chef de vorba... devil.gif

Barbatii? Care barbati? unsure.gif


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 13 Jul 2005, 10:39 AM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Barbatii sunt una si aceeasi Imagine cu femeile. E un nmatricial valurit si atata tot. In totalitatea Enciclopedica a Universului Valurit, femeile si barbatii sunt de fapt o Ipostaza.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 12 Nov 2006, 09:32 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



QUOTE (punctt @ 13 Mar 2005, 04:20 AM)
Da, nu odata mi-am tinut gura... De ce? Pentru ca asa am considerat eu pe moment ca-i bine... cu toate ca uneori am regretat... uneori chiar mi-as fi dorit sa comunic, dar ceva ma oprea, nu stiu ce!!, poate ... oftez, nici macar nu pot explica de ce? ... nici nu pot explica ce-i in sufletul meu...

Ne-comunicarea poate fi o salvare.... uneori daaaaaa, alteori nuuuuuuuuuuu. Depinde de situatie. ... Poate-i doar o prejudecata...

1. Ceea ce socotesc eu ca-i al meu si numai al meu, al sufletului meu. De ce? Pai daca-i al meu... cum poate fi si al altcuiva?
2. Prietenilor... uneori... nimicurile... uneori cele importante... De ce? Pentru ca uneori am chef de vorba... alteori nu!!
3. Micile certuri... cateodata!!... De ce? Pentru ca stiu ca totul va reveni la normal si nu are rost sa-si faca si ei griji pentru problemele mele, pe care in timp... oricum le rezolv!!

1. Cand mi se pune pata, cand sunt foarte suparata si gandurile imi raman suspendate pe undeva, pe unde nici eu nu stiu....
2. Cand ma simt inferioaraaaa. Cand imi vin in minte, pe rand, toate cele ce ma fac sa ma simt inferioaraaaaaaaa...
3. Ce fac? Cel mai adesea nu ies din casa cu zilele si ma pierd in treburile casei... Iar cand sunt nevoita sa ies din casa... vorbesc cu strainii banalitati...

In ce sens magic te smti inferioara? Caci nu exista inferioritate ci poate diferenta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
andra_v
mesaj 23 Nov 2006, 10:05 PM
Mesaj #22


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.799
Inscris: 9 September 06
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 8.652



Comunic, deci exist.


--------------------
An Appeal From James’ Family

An Appeal From James’ Family
Unidentified gunmen kidnapped journalist James Foley in northwest Syria on Thanksgiving Day, November 22 2012.

Jim is the oldest of five children. He has reported independently and objectively from the Middle East for the past five years. Prior to his work as a journalist, Jim helped empower disadvantaged individuals as a teacher and mentor assisting them in improving their lives.

The family appeals for the release of Jim unharmed.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidiu Bufnila
mesaj 14 Apr 2007, 10:00 AM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 30 July 03
Forumist Nr.: 523



Acest post bufnilian este de fapt o perna de aer care valureste topicul spre suprafata Arhipelagului. Dar interesanta ideea despre Comunicare si Existenta....
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 05:48 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman