HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Justitia, Bibelou De Portelan ?, Moment de rascruce ?
calfa
mesaj 28 Feb 2005, 12:05 PM
Mesaj #1


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Intr-un articol aparut azi, "Justitie, bibelou de portelan", Mircea Mihaies analizeaza momentul actual din punctul de vedere al Justitiei.

QUOTE
Una dintre marile greseli produse in justitie a fost acordarea inamovibilitatii inainte de a se fi facut un veritabil proces de verificare a activitatii celor implicati. In felul acesta, s-a pus in mina a destui oameni cu profunde si active legaturi dubioase arma letala a imunitatii.

N-as fi crezut, in ruptul capului, ca hard-core-ul Justitiei romane e chiar atit de sensibilos. Adica atit de iute batator din gene si-atit de grijuliu cu onoarea lui de familist. Carele va sa zica, au tacut milc vreme de cincisprezece ani (pe cei de dinainte ii las in seama colegilor Elenei Ceausescu, oamenii de stiinta!), n-a miscat in front nici CSM-ul, nici PNA-ul si nici vreo alta litera a alfabetului pasaresc-administrativ menit sa ne imbirlige mintile. Si-acum, brusc, s-au trezit, nevricosi, ca Monica Macovei e marele impilator, un fel de Matrix pogorit din tarii spre-a da de rusine pe-atit de onorabilii stimabili cu toca si roba.

Faptele sint incredibile: un ministru al justitiei cere, oficial si perfect legal, sa se verifice felul in care a fost instrumentat un dosar despre care presa a vorbit pina la amorteala. In loc sa treaca imediat la actiune, domnii vizati sar ca muscati de sarpe, clamind ca e vorba de amestec in treburile justitiei! Anormalitatea e strigatoare la cer. Ca sa intelegem in dimensiunea ei grotesca enormitatea sustinuta de cei vreo cincizeci de grei din talgerul bont al zeitei legate la ochi, sa ne inchipuim un protest asemanator in interiorul oricarui alt minister.

De pilda, daca ministrul Sanatatii s-ar fi prefacut ca nu vede-n-aude dupa ce presa a scris despre, sa zicem, cazul Ciomu. Va imaginati ce-ar mai fi urlat „reactiunea“: ca ministrului Sanatatii nu-i pasa de ce se intimpla in subordinea sa, ca debandada de sus pina jos e patronata de insusi mai-marele peste seringi, scalpele si stetoscoape etc. etc. La fel, daca – Doamne fereste! – ar fi avut loc un accident rutier, aerian sau de cale ferata, iar ministrul de resort, in loc sa ia masurile energice necesare, ar fi facut, la rindu-i, pe mortul in papusoi. Situatii similare se pot imagina pentru absolut oricare alt sector, de la armata si economie la cultura si agricultura.

Veti obiecta, poate, ca situatiile nu sint identice. E adevarat: in ceea ce priveste justitia, ele sint mult mai grave. Nu trebuie s-o spuna presa, o spun oficialii europeni, o recunosc politicienii responsabili, o afirma orice simplu cetatean. Si-atunci? Pe ce se bazeaza tupeul siderant al acestor domni care-si imagineaza ca vor pastra la nesfirsit controlul discretionar asupra dreptatii in Romania?

Una dintre marile greseli produse in justitie a fost acordarea inamovibilitatii inainte de a se fi facut un veritabil proces de verificare a activitatii celor implicati. In felul acesta, s-a pus in mina a destui oameni cu profunde si active legaturi dubioase arma letala a imunitatii. Aici se afla si unul dintre punctele nodale ale „europenitatii“ noastre: Cum ne integram? Preluam pe nemestecate tot felul de principii si documente, institutii si legi, le absorbim ca pe-o untura de peste, neplacuta, dar, speram noi, necesara? Daca lucrurile se petrec fara nici un control – asa cum se petrec –, de ce ne miram ca facem indigestie? Si de ce ne tinguim ca vitaminele lor mai degraba ne-au accelerat scleroza decit ne-au fragezit oasele?

Inca din 1990, a functionat tactica perversa a punerii lupului paznic la oi: asa a ajuns generalul Militaru seful armatei, Stanculescu al industriei, Aurel-Dragos Munteanu si Razvan Theodorescu ai televiziunii, Brucan ideologul schimbarii si Birladeanu reformatorul economiei. Justitia de azi nu e, la virf, decit o colectie de vechi instrumente ale comunismului represiv. Pentru multi dintre acesti oameni, Monica Macovei, venita din afara jocurilor tulburi ale ultimilor cincisprezece ani, e un pericol prin simpla ei prezenta. Chiar dac-ar fi un bibelou de Tanagra, zimbitor si imobil pe un raft al biroului ministerial, ea tot ar trebui, in logica sistemului, eliminata. Daca mai are si proasta inspiratie sa dea deoparte valul aranjamentelor, al neclaritatilor si complicitatilor, va imaginati ce reactii stirneste.

Cazul Monica Macovei este, din toate aceste motive, o foaie clinica a pacientului aflat la terapie intensiva numit Romania. Daca puciul celor cincizeci si ceva de beneficiari ai cutumei puternic inradacinate, conform careia sistemul invinge intotdeauna, va avea cistig de cauza, inseamna ca ne putem lua catrafusele si sa ne cautam alte ocupatii – daca nu chiar alta tara. Pentru ca atacul nu e doar la ministrul Justitiei, ci la intregul pachet pro-schimbare al actualei administratii. Cel spre care se indreapta, de fapt, amenintarea e insusi Traian Basescu. Tocmai din acest motiv, el nu poate sa ramina in ceata asa-numitei impartialitati prezidentiale, pentru ca aici e vorba despre mai mult decit un joc al orgoliilor: e vorba de confruntarea, pe viata si pe moarte, dintre bine si rau.


Ce parere aveti ?

Credeti intr-o cotitura ?

smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 28 Feb 2005, 12:12 PM
Mesaj #2


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Nu cred ca esentialul e daca noi credema sau nu intr-o cotitura. Ideea este ca e necesara o indreptare, nu o cotitura. Dar va fi al dracului de greu acum, chiar si cu interventiile neconstitutionale ale lui Basescu. Duap 15 ani in care justitia a fost controlata politic, mi se pare aproape imposibil sa o aduci intr-o stare normala de neutralitate. Da, e frumos sa speri in minuni, dar oare chiar se pot face? Aspectul pragmatic al problemei ma intereseaza cel mai mult, nu cel idealistic.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Feb 2005, 12:21 PM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Da, este foarte greu de adus Justitia la normalitate. Insa, oricat ar fi de greu, trebuie incercat! Monica Macovei vrea sa schimbe ceva, si incearca. Dar nu depinde numai de ea sa reuseasca...

Personal, nu l-as acuza atat de tare pe Basescu de neconstitutionalitate. Judecatorii corupti si cei incompetenti trebuie sa fie macar inalturati din sistem, daca nu si "trasi de urechi". Inamovibilitatea nu trebuie sa fie un scut decat pentru cei cinstiti, pentru a fi protejati de abuzuri si de razbunari.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Feb 2005, 12:21 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
simonsays
mesaj 28 Feb 2005, 04:09 PM
Mesaj #4


Batranel oPsedat
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.074
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.836



Basescu, saracutul de el, o da pe goarna, conform sintagmei "ce-am in gusa (sic biggrin.gif), si-n capusa"; faptul ca ii scapa mai multe perle decat lui Iliescu .. nu il fac mai neconstitutional decat fostul prezident (sint undeva, la marginea legislatiei, cam ca tot ce misca prin tzara la ora actuala; pe interiorul sau pe exteriorul limitei...).

Insa sa o vedem pe madam Macovei drept arhanghelul dreptatii .. mi se pare absurd. Face si ea ce i se spune "de sus", "din spate", "din culise". Toti din interiorul mecanismului justitiei din RO cunosc hibele si mismasurile sistemului. Cand ajung sus, fac ce spun cei care i-au ridicat; in caz contrar, coboara panta cu viteza luminii.

Articolul e frumos scris. Suna cam ca un fluier. Placut. Dar, ca fluierul, e gol pe dinauntru... biggrin.gif (ce adanc sint... rofl.gif )


--------------------
-- de aceea pentru mine muntele - munte, se zice, de aceea pentru mine iarba - iarba, se spune, de aceea pentru mine izvorul - izvoreste, de aceea pentru mine, viata - se traieste --
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Feb 2005, 04:13 PM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Pana acum nu mi se pare ca Monica Macovei ar avea ceva din sinistra Rodica Stanoiu... E diferenta intre cele doua, ca de la cer la pamant.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonsays
mesaj 28 Feb 2005, 04:44 PM
Mesaj #6


Batranel oPsedat
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.074
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.836



asa, si ? nu e vorba de "cum e doamna", ci "ce poate sa faca"... smile.gif nici macar "ce ar putea" ... wink.gif


--------------------
-- de aceea pentru mine muntele - munte, se zice, de aceea pentru mine iarba - iarba, se spune, de aceea pentru mine izvorul - izvoreste, de aceea pentru mine, viata - se traieste --
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Feb 2005, 04:52 PM
Mesaj #7


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Pai de putut, nu poate prea multe - Justitia nu-i condusa de ministru, ci de CSM. Eu o "suspectez" de Monica Macovei de intentii bune. Sprijin pare sa aiba (de exemplu, nu i s-au bagat pe gat secretari de stat politici). Dar chiar si asa, minuni nu poate face.

Acest topic a fost editat de abis: 28 Feb 2005, 04:53 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 28 Feb 2005, 06:41 PM
Mesaj #8


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Mey, ce zicea Simon e ca nu Macovei are 'intentii bune', ci Basescu, de la el 'de sus' vin toate directivele. Acu', sigur, o sa ziceti, ce e rau in asta? Nimic altceva decat ca se va continua subordonarea politica, numai ca se schimba partidul, atat si nimic mai mult.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 Mar 2005, 09:38 AM
Mesaj #9


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Justitia este virusata de PSD. Un singur exemplu: Curtea Constitutionala este plina pana la refuz cu fosti membri PSD sau cu rude ale acestora (cum ar fi sotul Rodicai Stanoiu). Oamenii astia nu fac justitie, ci politica de partid...

Nu stiu cum ar putea Monica Macovei sau altcineva sa sparga buboiul de la Justitie si, in acelasi timp, sa nu-si depaseasca atributiile... Sistemul a fost pus la punct in regimul anterior si este aparat de exact instrumentele care ar trebui sa-l fereasca de influente politice: imunitatea si inamovibilitatea. Asa ca actualii guvernanti sunt intre ciocan si nicovala: ori nu schimba nimic si permit continuarea traficului de influenta, ori fac schimbari depasind limitele legale...

Pana acum nu cred ca Monica Macovei a facut ceva ilegal - eu nu am stiinta de asa ceva. Ideea ca acum Justitia este subordonata actualei puteri mi se pare ilara. Subordonare politica inseamna ca persoanele apropiate actualei puteri sunt bine-mersi, iar cele din guvernarea PSD anchetate in dosare fabricate... Exista astfel de exemple?

Cea mai buna dovada ca Justitia nu este subordonata guvernului este chiar faptul ca un personaj ca Babiuc a intrat in vizorul Procuraturii...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 1 Mar 2005, 09:45 AM
Mesaj #10


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Nu, nu am spus ca in prezent este subordonata actualei puteri, dar asta urmeaza. Ideal ar fi sa nu se mai tina cont, o data pentru totdeauna, de faimosul 'algoritm politic' la numirea in unele functii, in special in justitie, dar nu numai.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 Mar 2005, 10:19 AM
Mesaj #11


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Cand spui ca asta urmeaza, pe ce semnale te bazezi? Eu nu cred ca cineva din actuala putere poate controla Justitia (nici macar Basescu). In primul rand pentru ca Justitia este, in mare parte, infiltrata de oameni ostili actualei guvernari. Si in al doilea rand pentru ca UE sta cu ochii pe noi. Cu o atentie mai mare ca niciodata.

edit: Dealtfel, in toata lumea ministrul de la Justitie este numit pe criterii politice (ceea ce la noi acum nu s-a intamplat). Nu asta inseamna amestec.

Acest topic a fost editat de abis: 1 Mar 2005, 10:21 AM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonsays
mesaj 1 Mar 2005, 10:31 AM
Mesaj #12


Batranel oPsedat
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.074
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.836



QUOTE (abis @ 1 Mar 2005, 11:19 AM)
Cand spui ca asta urmeaza, pe ce semnale te bazezi? Eu nu cred ca cineva din actuala putere poate controla Justitia (nici macar Basescu). In primul rand pentru ca Justitia este, in mare parte, infiltrata de oameni ostili actualei guvernari. Si in al doilea rand pentru ca UE sta cu ochii pe noi. Cu o atentie mai mare ca niciodata.

duude, pai se bazeaza pe tocmai ceea ce ai spus tu rofl.gif

treaba ar fi ca nu pionii trebuie sa fie bine intentionati, bla dimpotriva, sa fie neutrii; guvernantii ar trebui sa fie cei care creeaza si impun legea. buna, rea, e asa cum o facem. nu asta e buba, ci faptul ca nu se respecta legea, chiar asa schioapa, oarba, si proasta, cum este ea...

per total, mai degraba justitia, la ora actuala, e un chici (pardon, kitch laugh.gif ), mai degraba decat bibelou... si e din gips prost, nu din portelan. probabil trebuie scapat pe jos, sa se sparga, si apoi facut unul nou... hmm.gif


--------------------
-- de aceea pentru mine muntele - munte, se zice, de aceea pentru mine iarba - iarba, se spune, de aceea pentru mine izvorul - izvoreste, de aceea pentru mine, viata - se traieste --
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 Mar 2005, 10:54 AM
Mesaj #13


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Ok, suntem de acord, o gramada de oameni nu respecta legile. Intrebarea este: ce facem?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 1 Mar 2005, 11:46 AM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (abis @ 1 Mar 2005, 09:38 AM)
Justitia este virusata de PSD. Un singur exemplu: Curtea Constitutionala este plina pana la refuz cu fosti membri PSD sau cu rude ale acestora (cum ar fi sotul Rodicai Stanoiu). Oamenii astia nu fac justitie, ci politica de partid...

hmm.gif - justitie de "partid" sau "de clan" ?

Oricum - asta e genul de afirmatie care cam trebuie dovedita ... rolleyes.gif

QUOTE

Una dintre marile greseli produse in justitie a fost acordarea inamovibilitatii inainte de a se fi facut un veritabil proces de verificare a activitatii celor implicati. In felul acesta, s-a pus in mina a destui oameni cu profunde si active legaturi dubioase arma letala a imunitatii.


tongue.gif

Culmea e ca lui Iliescu i se reprosa tocmai ca nu a purces mai repede la declararea inamovabilitatii judecatorilor ... rofl.gif rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonsays
mesaj 1 Mar 2005, 11:49 AM
Mesaj #15


Batranel oPsedat
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.074
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.836



QUOTE
Intrebarea este: ce facem?

comentam pe forum ! rofl.gif eventual la o bere, si uite asa devenim alcoolici ... roflmao.gif
ce dracu sa faci ? incerci sa te tii la distanta de sistemul prost,; mai departe.. variaza: poti sa incerci sa educi "tineretul din ziua de azi", poti fi un model, iti poti face treaba constiincios, samd. FARA sa cazi in extrema cealalta. poti fi OM (tampita expresie... da' na, da bine la lume rofl.gif )

Acest topic a fost editat de simonsays: 1 Mar 2005, 11:51 AM


--------------------
-- de aceea pentru mine muntele - munte, se zice, de aceea pentru mine iarba - iarba, se spune, de aceea pentru mine izvorul - izvoreste, de aceea pentru mine, viata - se traieste --
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 1 Mar 2005, 11:50 AM
Mesaj #16


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (MIA @ 1 Mar 2005, 11:46 AM)
hmm.gif - justitie de "partid" sau "de clan" ?

Oricum - asta e genul de afirmatie care cam trebuie dovedita ...

Asta nu-i greu: ar trebui doar sa caut lista judecatorilor de la Curtea Constitutionala, de exemplu, si sa vedem de cine au fost numiti. Si ce au fost inainte de numire. Poate o s-o fac odata si pe asta...


edit: Un articol care se potriveste "manusa" cu subiectul discutiei noastre. Citez:
QUOTE
Oamenii PSD-ului din Justitie, Parchet, Interne, etc, se plang acum ca sunt "epurati politic". Nu conteaza ce bube au in cap, cat sunt de incompetenti sau de patati. Daca cineva le zice "du-te mai incolo", urla ca sunt persecutati de noua putere. Dupa mintea lor, nimeni nu ar avea dreptul sa-i ia la intrebari, sa-i traga la raspundere. Orice tentativa de a curata cangrena coruptiei este imediat etichetata drept imixtiune abuziva. [...]In 15 ani de democratie mai mult sau mai putin "originala", Justitia a devenit o cloaca de coruptie. Pentru a schimba aceasta situatie dezastruoasa, "imixtiunea" politica este imperios necesara. Buboiul trebuie spart. Lucrurile nu mai pot continua asa. Actualii guvernantii nu au voie sa se lase intimidati de istericalele caracatitei pesediste, care refuza sa moara. Batalia nu va fi insa nici usoara, nici fair-play. Monica Macovei trebuie sa se astepte la noi atacuri, unele dintre ele murdare. Sper sa aiba curajul sa mearga pana la capat.


Acest topic a fost editat de abis: 1 Mar 2005, 01:13 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 10:03 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman