HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info Forum

Acest forum se adreseaza tuturor iubitorilor de animale. Sunteti liberi sa va exprimati parerile de orice fel atat timp cat se incadreaza in limitele bunului simt.
Scopul forumului... e simplu. Sa aflam mai multe lucruri din lumea necuvāntatoarelor si sa ne ajutam reciproc in diversele probleme cu care ne-am putea confrunta la acest capitol. Orice sugestii sunt binevenite. Enjoy!

 
Reply to this topicStart new topic
> Perus Pui Cu Gherute Prea Lungi
Ana Maria
mesaj 28 Feb 2005, 10:19 AM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 25 February 05
Forumist Nr.: 5.791



Am primit o perusita care nu are mai mult de patru luni. Sunt putin nelamurita pentru ca are gherutele foarte lungi. Asemenea gheare am vazut doar la perusii batrani. Mai am inca un perus pe Bughi-Bughi caruia in colivie i-am pus o creanga de copac ( am citit intr-o carte). Am inteles ca invelitorile din glaspapir, in timp le fac rani la gherute.
Ce ma sfatuiti ? Gherutele se pot taia?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
karinna
mesaj 22 May 2005, 10:21 AM
Mesaj #2


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 118
Inscris: 21 May 05
Din: timisoara
Forumist Nr.: 6.327



E bine ca i-ai pus creanguta in colivie asa isi va"pili"gherutele,nu incerca sa ii le tai pt.ca risti sa o ranesti.Va fii ok in cateva zile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 27 May 2005, 12:33 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (Ana Maria @ 28 Feb 2005, 11:19 AM)
Am primit o perusita care nu are mai mult de patru luni. Sunt putin nelamurita pentru ca are gherutele foarte lungi. Asemenea gheare am vazut doar la perusii batrani. Mai am inca un perus pe Bughi-Bughi caruia in colivie i-am pus o creanga de copac ( am citit intr-o carte). Am inteles ca invelitorile din glaspapir, in timp le fac rani la gherute.
Ce ma sfatuiti ? Gherutele se pot taia?

Buna smile.gif de unde stii ca are doar 4 luni??????? unsure.gif

In legatura cu crengutele....pune niste bare de lemn de 7-8 mm' diametru...nici mai mult si nici mai putin.

Se pot taie gherutele...fara probleme si fara veterinar!! Tocmai ca e recomandat!! Mai bine cu gherute lungi decat cu glaspapir sad.gif De unde o asa idee idioata?? devil.gif

Vrei sa te invat eu??

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 May 2005, 12:33 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Ana Maria
mesaj 1 Jun 2005, 10:30 AM
Mesaj #4


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 2
Inscris: 25 February 05
Forumist Nr.: 5.791



Multumesc,

Intre timp am fost la veterinar ohmy.gif pentru ca observat si alte lucruri care nu erau normale . Avea penajul de la fundulet murdar tot timpul, gherutele erau vinete si din februarie pana acum nu s-a ingrasat deloc, pot sa spun ca e chiar schiloada.
Veterinarul mi-a spus ca toate aceste probleme inclusiv gherutele prea lungi au aparut datorita faptului ca are ficatul marit din cauza alimentatiei proaste, pe care a avut-o la crescatori. Mi-a dat o reteta cu un medicament pe baza de cuticula de pipota. Il dau de cateva zile si deja are penajul mai curat. ohyeah.gif

Oricum, Sorin daca ai orice informatii utile pentru ingrijirea perusilor chiar te rog sa le inpartasesti si cu noi ceilalti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 1 Jun 2005, 11:37 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Ana Maria smile.gif In primul rand bine ai venit pintre noi thumb_yello.gif

Daca vrei sa arate de nota 10 atunci aici un sfat de aur: In graunte sa-i pui cateva picaturi de ulei de peste!

Doua trei saptamani si mai vorbim!!

Regards...

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
simonsays
mesaj 1 Jun 2005, 12:15 PM
Mesaj #6


Batranel oPsedat
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.074
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.836



pune-i ce ti-a zis Sorin numai DUPA ce termini tratamentul recomandat de doctor !!! eventual dupa o pauza de cateva saptamani; alminteri poti cumpara alta de pe acum....


--------------------
-- de aceea pentru mine muntele - munte, se zice, de aceea pentru mine iarba - iarba, se spune, de aceea pentru mine izvorul - izvoreste, de aceea pentru mine, viata - se traieste --
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 08:27 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman