HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Se Caută Donator De Sānge Grupă Rară,, B3 cu RH negativ sau O cu RH negativ
Antont
mesaj 24 Feb 2005, 09:50 PM
Mesaj #1


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



Faceti, va rog, ca aceasta scrisoare sa circule. Chiar daca , sa
zicem, nu puteti fi donator, ajutati dind un simplu click pe mouse...

Un copil are nevoie de noi. Telefonul la care puteti lua legatura cu Andrei este 210.82.82


ESTE UN COPIL CARE ARE NEVOIE DE AJUTOR !!!!!

AVETI GRUPA ACEASTA DE SANGE ????

VA RUGAM SA DATI MAI DEPARTE ....

Pentru o transfuzie urgenta avem nevoie de un donator B3 cu RH negativ sau O cu RH negativ.

Daca ne puteti ajuta, va multumim de pe acum.

Doamne ajuta.
Andrei
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 24 Feb 2005, 10:40 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Acesta este un chain letter.
Motive:
- te invita sa dai mai departe
- nu da nici un fel de informatii despre cand a fost initiata, cand ar trebui oprita (gen: Andrei a fost diagnosticat bla bla bla pe data de 15 februarie, si are nevoie urgent - maxim 3 zile - de sange si are grupa de sange rara, adica cool.gif

Pana acum pot spune ca este ori un hoax chain letter (se minte din start), ori este un chain letter legat de un Andrei real care are nevoie de sange.

Dar exista argumente care sustin ca Andrei nu are chiar nevoie de ajutorul donatorilor contactati prin intermediul e-mail-ului (si mai nou, al hanului).
Pentru aceasta, voi estima cat la suta din populatie are 0- si cat are B-.
Factorul Rh este independent de factorul ABO ( putem privi statistica pentru SUA la http://science.howstuffworks.com/question593.htm )
Din nefericire pentru problema in cauza, distributia pentru cele 8 categorii in cazua (0,A,B,AB cu + si cu -) difera de la o regiune geografica la alta, prin urmare nu putem folosi distributia din SUA).
Dar, din fericire http://www.desprecopii.com/info.asp?id=11 ne spune urmatoarele lurcruri:
- 85% din romani au Rh +, 15% au Rh-
- 33% grupa 0; 43% grupa A, 16% grupa B si 8% grupa AB.
Prin urmare, considerand independenta intre Rh si ABO, putem deduce ca ~5% din romani au 0- si 2.5% din romani au B-.
Prin urmare, 7.5% din romani sunt compatibili cu Andrei.

Este foarte greu de crezut ca este nevoie de un chain letter pentru a gasi un donator de sange pentru Andrei, tinand cont ca 7.5% din populatie are sange compatibil cu Andrei.

Aceasta a fost doar o estimare, puteti folosi acel numar de telefon pentru a determina intre "hoax chain letter (se minte din start), ori este un chain letter legat de un Andrei real care are nevoie de sange".



Pentru mai multe informatii despre chain letters va invit cu caldura la http://www.breakthechain.org/


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 24 Feb 2005, 10:55 PM
Mesaj #3


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



QUOTE (axel @ 24 Feb 2005, 11:40 PM)
Acesta este un chain letter.

Nu l-am primit pe mail, topicul a aparut astazi pe un alt forum romanesc pe care il frecventez.
In rest, nu am de unde sa stiu despre ce e vorba. Daca e chain letter si nu e adevarat ce scrie acolo, cu atit mai bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 24 Feb 2005, 10:55 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
bufnitza
mesaj 21 Apr 2005, 02:21 AM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 264
Inscris: 23 October 03
Forumist Nr.: 1.040



Nu stiu daca e un caz real sau nu ... dar sper sa NU fie real . Un copil bolnav in - .


--------------------
"Sunt om, si nimic din ceea ce e omenesc nu mi-e strain" Terentius.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kitty
mesaj 21 Apr 2005, 02:37 AM
Mesaj #5


Pisoiul Hanului
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.096
Inscris: 16 December 04
Din: Away...
Forumist Nr.: 5.205



Eu am grupa 0 de sange sau 01 mai exact nu stiu diferenta sau ce pot rezolva, dar de cateva luni ma tot gandesc sa donez sange, din motive personale...acum daca pot ajuta cu ceva stiti cum sa luati legatura cu mine...pm sau Ym sau whatever.... in cazul in care este un chain letter... I don't care...daca stiti cum si unde as putea dona sange...anuntati-ma ...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 03:14 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman