HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Cuvinte Cheie

Politica Interna, Politica Externa, Uniunea Europeana ...

 
Reply to this topicStart new topic
> Romania Vazuta "de Afara"
genicon
mesaj 3 May 2003, 10:56 AM
Mesaj #1


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Nu stiu daca am ales bine sa postez acest mesaj aici, asa ca il puteti muta pe unde credeti voi de cuviinta.
Intrebarea mea este urmatoarea - cum este vazuta Romania, si cum sunt vazuti romanii de straini? Vorbesc in special de tarile din Occident. Probabil ca sunteti de acord cu mine ca au o parere destul de proasta despre NOI. De ce? Si... ce ar fi de facut sa indreptam acest lucru?


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 3 May 2003, 02:07 PM
Mesaj #2


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Cred ca sunt mai multe probleme.

Ca tara:
Primul mare soc negativ asupra Occidentului cred ca a fost problema orfanilor. A fost trecuta cu vederea in '90, cand au inteles ca aceste orfelinate erau secrete, etc. Dar in anii urmatori, deja au inceput sa creada ca este o mare indiferenta din partea guvernului si a poporului roman.

(am intalnit pe avion, anul trecut, un grup de americani care facusera 2 luni de voluntariat la un orfelinat din Romania. Nu pot sa explic cat de prost m-am simtit, ca romanca. Au facut vreo 15 ore pe avion, erau de prin Minnesota, si au cheltuit bani personali ca sa vina si sa ajute moral si spiritual copii romani...iar eu nici nu am auzit in viata mea de localitatea unde era acest orfelinat).

O alta problema de ordin social-politic care este mentionata des este problema homosexualilor. S-au dat legi, dar se stie ca nu sant acceptati.

O mare bila neagra a fost alegerea lui Iliescu, dar au dat din umeri si au intors spatele...

Mai exista si felul cum este prezentata tara in presa straina- problemele cu ungurii si romii au facut pagina I-a a ziarelor cel putin odata.

Ca popor:
Cea mai mare problema a romanilor in fata Occidentului, este comportamentului romanilor (ilegali, pentru ca cei care-s legali isi vad de treaba in cea mai mare parte) peste hotare. Nu trebuie sa intru in amanunte aici, nu?

Cei care viziteaza Romania, spun ca oamenii sunt primitori, ospitalieri. Este apreciat faptul ca se vorbesc limbi straine. Dar ca viata in Romania este "inghetata" in timp ca si cum nu am trecut in secolul XX. (XX, nu XXI)
Apreciaza frumusetea tarii, mai putin Bucurestiul care li se pare murdar, cenusiu, si si mai putin Litoralul. Simt ca sunt luati drept "banci la purtator" (mai ales de persoanele cu care se cunosc cat de cat) pentru ca mereu se aduce vorba de lipsuri. Ii deranjeaza comportamentul taxigiilor, care ii agaseaza cu insistentele cand ies din aeroport.
Nu sant deloc impresionati de mancarea in restaurante. Sau daca sant, nu este intr-un mod favorabil.
Si fetele romance sunt apreciate ca frumoase, da. Barbatii nu si-au facut un renume inca. laugh.gif Pacat, parerea mea.

In SUA (pentru ca nu stiu de Europa Occidentala, si zic ce stiu) romanii sant apreciati ca muncitori si seriosi.

Cat despre ce e de facut, poate vorbim la Natura si Turism, este deja un subiect deschis pe tema asta.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 4 May 2003, 12:16 PM
Mesaj #3


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



QUOTE (Mistinguett @ May 3 2003, 03:30 PM)
Cat despre ce e de facut, poate vorbim la Natura si Turism, este deja un subiect deschis pe tema asta.

Nu cred ca poti schimba parerea strainilor despre Romania si romani doar punand la punct frumusetile naturale din tara. Pentru ca, atata timp cat mentalitatea noastra este mentalitatea pe care o cunoastem cu totii, nu ar avea nici un efect toate schimbarile - daca s-ar pune la punct si s-ar aranja "atractiile naturale", in 2-3 ani maxim, romanii ar readuce totul in stadiul in care era inainte.. Parerea mea.. biggrin.gif blink.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 May 2003, 12:16 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Mistinguett
mesaj 4 May 2003, 09:39 PM
Mesaj #4


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Ca sa atragi turisti nu trebuie sa pui la punct frumusetile naturale (!?) din tara. Trebuie sa pui la punct turismul, care implica multe. Serviciile (taxi si transport in general, hoteluri, restaurante) sunt de maxima importanta pentru turisti (mai ales pentru cei care vin din tari cu un grad mare de comfort) si daca astea ar atinge excelenta, probabil ca altele (praful, trotuarele sparte si comportamentul unora dintre localnici) ar fi trecute cu vederea.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 4 May 2003, 11:26 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41




Misti Si Genicon....e pacat sa facem o " paralela ".

Hai sa trecem dincolo.

Multumesc anticipat!

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 4 May 2003, 11:35 PM
Mesaj #6


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Asta am zis si eu...
Pentru Genicon:
http://www.hanuancutei.com/forum/index.php?act...t=ST&f=65&t=422


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 5 May 2003, 12:14 PM
Mesaj #7


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Eu nu am incercat sa fac o paralela, pe bune! Nu asta era intentia mea sad.gif Voiam sa ne referim dpdv pur al mentalitatii si al oamenilor. Pentru ca, repet - cu siguranta nu DOAR turismul este singura problema care ne face sa fim prost vazuti de afara.... dry.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 6 May 2003, 04:39 AM
Mesaj #8


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Cu siguranta nu doar turismul este singura problema, dar discutia luase tema asta - si sper sa iti exprimi parerile si acolo, pentru ca are si asta foarte mare importanta in cum este vazuta tara.

Sincera sa fiu nu pretind sa fiu talentata la politica. Si tind sa nu discut politica si religie cu nimeni decat prieteni foarte apropiati. Ai intrebat cum suntem vazuti si am raspuns pentru ca ma cred in cunostinta de cauza.

Daca vorbim despre mentalitate (generalizand, ca tara) si ca oameni, pot sa-mi exprim parerea. Mentalitatea in momentul asta este pur balcanica, exista un obtuzism (exista cuvantul asta in DLRM?) si o puturosenie care ne clasifica in fata occidentului ca balcanici. Si crede-ma ca nu am cunoscut inca un roman sa nu sara ca ars cand aude asta. Nu ne place, dar nici nu facem nimic sa o schimbam.

Au trecut atitia ani de cand tara a devenit libera. Nu mai avem scuze. Nici pentru ce politicieni alegem, nici pentru puturosenie. Vrem (omul de rand ca si politicienii) doar sa tragem tzepe, ca si cum asta o sa ne asigure viitorul. Daca au venit oameni inteligenti si cu experienta sa ne invete management si sa ne mai arate cate ceva, reactia a fost "ce-mi zice mie asta ce sa fac? stiu eu mai bine, nu sta chiar asa problema" etc. etc. In schimb, am invatat foarte repede de la toti borfasii toate modalitatile de tzepe, aia am considerat noi ca ne prinde bine. Si suntem foarte inventivi cand vine vorba de inselaciuni, culmea.

Si uite-asa, continuam cercul vicios, fara ca nimeni sa rupa lantul. Politicienii sant corupti, oamenii de afaceri sant corupti, nimeni nu spune nu daca i se cere sau i se da spaga... Oamenii de rand, "ce sa faca?" Sa deschida ochii la timpuri de alegeri, poate (zic si eu). Sa iasa in strada cand nu le convine ceva. Nu e suficient sa te plangi prietenilor la o halba de bere. Tot asteptam sa vina cineva sa ne scape de belele, sau sa ne dea suficient ca sa nu mai fim saraci. Ceea ce e imposibil.

Exista un proverb chinez: "Da-i unuia un peste, si l-ai hranit o masa. Invata-l sa pescuiasca, si l-ai hranit pe restul vietii". Asta e schimbarea - sa vrei sa inveti si sa pescuiesti apoi tot restul vietii.

Acest topic a fost editat de Mistinguett: 6 May 2003, 04:45 AM


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 18 May 2003, 10:17 PM
Mesaj #9


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



QUOTE (Mistinguett @ May 6 2003, 05:02 AM)
Exista un proverb chinez: "Da-i unuia un peste, si l-ai hranit o masa. Invata-l sa pescuiasca, si l-ai hranit pe restul vietii". Asta e schimbarea - sa vrei sa inveti si sa pescuiesti apoi tot restul vietii.

Off-topic: La noi ideea e alta: il inveti pe cetatean sa pescuiasca, il lasi oleaca pe malul baltii, si dupa aia il amendezi pentru braconaj. smile.gif

On-topic: Si tot legat de turism - scria simbata in Adevarul cum ca fostul presedinte al Slovaciei a venit incognito in Romania si a stat la Sinaia, unde dupa propriile declaratii avea apa calda numai patru ore pe zi. Intrebare retorica: oare cum va vedea el Romania de acum incolo?


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 19 May 2003, 08:28 PM
Mesaj #10


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Probabil ca am vrut sa-i demonstram omului ca noi nu acordam regim preferential... laugh.gif Incognito ai vrut, na incognito...


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oaspetele
mesaj 20 May 2003, 06:24 AM
Mesaj #11


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 266
Inscris: 12 May 03
Din: Bistrita
Forumist Nr.: 284



QUOTE (Mistinguett @ May 6 2003, 06:02 AM)

Mentalitatea in momentul asta este pur balcanica, exista un obtuzism (exista cuvantul asta in DLRM?) si o puturosenie care ne clasifica in fata occidentului ca balcanici.

Cred ca e obtuzitate.

Revenind la subiect , Romania vazuta de afara e Romania pe care o aratam noi. Pe care o prezentam noi. Fie "live" , fie prin mass-media , targuri de turism si prin atitudinea fata de diferite situatii internationale.
Aici , guvernul Romaniei , ar putea juca un rol mai mare. Ar trebui........ zic io .
Cred ca nu trebuie sa facem eterna comparatie cu ungurii , despre modul in care stiu ei sa se "vanda" in lume.
Atat ca popor , cat si ca tara....... Iesim clar pe locul doi.
dry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 20 May 2003, 07:41 AM
Mesaj #12


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



QUOTE (oaspetele @ May 20 2003, 12:47 AM)
Iesim clar pe locul doi.
dry.gif

Iesim pe locul 2, problema e ca alergam singuri...



--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristoi
mesaj 28 May 2003, 12:07 AM
Mesaj #13


Musteriu
*

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 32
Inscris: 27 May 03
Forumist Nr.: 344



Locuind in UK, acum, am intrebat o multime de englezi ce cred despre Romania.
1.Majoritatea nu stiu mai nimic
2.Majoritatea din cei care stiu nu trec de Transilvania-Dracula
3.Restul stiu de orfani si Ceausescu
In schimb despre romanii care stau in Anglia au o parere bunicica in sensul ca sunt buni muncitori si oameni curati si ospitalieri. LanLord-ul (Un fel de administartor) va inchiria bucuros casa unui roman decat altor natii (arabi, indieni,chinezi etc.)
Apropo, fiind mari mancatori de fasole, adora sa-si viziteze casele cu romani aflate in administratia lor in speranta ca le pica cate o ciorbitza de fasole romaneasca. Sper ca nu am fost prea offtopic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oaspetele
mesaj 28 May 2003, 09:09 AM
Mesaj #14


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 266
Inscris: 12 May 03
Din: Bistrita
Forumist Nr.: 284



Deloc , imi intaresti convingerea : important e ce le aratam noi ; daca nu ne chinuim sa prezentam si lucrurile frumoase (cate or fi ele) , ,ramanem cu imaginea proasta , ca alea rele se propaga si fara sa vrem noi.
mad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 15 Aug 2003, 02:13 AM
Mesaj #15


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Dpmdv raportez situatia din Franta:
A priori lumea de aici nu are nimic cu nici o natie dar de facto ti-e cam greu sa spui prima data ca vii din România. Cred ca principala problema e infractionalitatea locala a imigrantilor, în special rromi, de care urla mass-media, si diferite reportaje mai interesante sau mai aiurea despre România si neregulile de la noi. Chiar de n-ar fi astea, zilnic se publica aici stiri despre statistici economice europene si e la moda comparatia cu noul val ce va veni în 2004 si 2007 (sa speram). Mai peste tot daca vrei sa vezi unde e România pe lista, e usor, în sensul ca te duci direct la ultimul din clasament. Deci cetateanul de rând stie cât de cât ca situatia e naspa la noi. Apoi, în functie de om, si reactia. Unii te compatimesc sincer, altii încearca sa te ajute, iar altii te evita. Depinde de experienta personala a fiecaruia cu românii din vest (probabil ca o sa întâlnesti un pic de ostilitate daca omului i s-a spart luna trecuta casa de catre "ai nostri" dar e explicabil). Din experienta personala (dar poate deloc relevanta) pot spune ca marea majoritate a localnicilor te privesc în functie de ce om esti si cum te porti, stabilindu-se simpatii sau repulsii indiferent de rasa/nationalitate. E pacat de faptul ca nu prea poti sa îti spui originea fara sa te crispezi un pic (nestiind ce reactie o sa provoci), dar asta este, cineva tot trebuia sa fie la coada clasamentului, nu?

Si acum o întâmplare povestita de un prieten, proaspata.
Omul, student la medicina, venit cu o bursa în Franta, locuia la camin. Se întâlneste într-o zi, în incinta campusului, cu un studenta nemtoaica ratacita, care cerea ajutor pentru orientare. Omul nostru ca un gentleman aloca timp pentru fata, se aseaza la masa din hol, începe sa-i explice pe-ndelete în germana saraca pe care o stia, scoate hartile si ghidurile din buzunar, explicatii, note cu creionul, scheme pe hârtie, tot ce vrei. La sfârsit, fata fericita. Inevitabil se ajunge la subiectul "tu de unde vii?". In clipa în care omul a rostit tara, fata s-a ridicat brusc si a disparut în fuga.

Acest topic a fost editat de Mi_: 15 Aug 2003, 02:13 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 05:22 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman