HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Din Religiile Lumii, "Toate-s vechi si noua toate"
IoanV
mesaj 17 May 2005, 06:26 AM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
- succes si drum bun.
Multumesc, la fel.


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 27 May 2005, 01:42 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



L-am intrebat pe Thunder prin 1-2 mesaje private cum anume integreaza religiile diverse. Am convenit ca e mai bine sa o fac pe forum. Mai precis, as vrea sa stiu de ex.ce trebuie luat din religiile orientale, din crestinism, si ce crede ca ar trebui scos din crestinsm (invatatura lui Iisus) pt. ca cei ce se socotesc crestini sa nu mai fie asa siguri ca ei sunt pe calea cea mai buna.
Mentinez ca eu cred ca in fiecare este ceva bun, de ex.chiar imi place cum zice Lao Tzi despre actiunea prin nonactiune. Dar prin analogie, de ce sa ma dau jos din Mercedes si sa merg cu caruta sau singur pe jos?

Acest topic a fost editat de IoanV: 27 May 2005, 01:46 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 27 May 2005, 04:47 PM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (IoanV @ 27 May 2005, 03:42 PM)
L-am intrebat pe Thunder prin 1-2 mesaje private cum anume integreaza religiile diverse. Am convenit ca e mai bine sa o fac pe forum.  Mai precis, as vrea sa stiu de ex.ce trebuie luat din religiile orientale, din crestinism, si ce crede ca ar trebui scos din crestinsm (invatatura lui Iisus) pt. ca cei ce se socotesc crestini sa nu mai fie asa siguri ca ei sunt pe calea cea mai buna.

- acest demers al tau nu este unul divin, ci machiavelic. Incerci sa ii dezbini pe unii de altii si vei plati pt. acest pacat. Sa nu uiti.

- fiecare fiinta are un specific al sau, o matrice a spiritului sau, matrice ce s-a format in decursul a mii si mii de vieti anterioare. El trebuie sa urmeaza calea ce se potriveste acestei tipologii a sa, a matricii spiritului sau. Krishna ne spune in Gita:

QUOTE
35. Legea proprie (svadharma), [chiar] cu lipsuri, este mai bună decīt Legea altuia, chiar cu grija respectată; este mai bine să pieri īn Legea ta proprie; Legea altuia este periculoasă.

47. Mai bună este Legea proprie (svadharma), [deşi] imperfectă decīt o lege straină corect īndeplinită; īnfăptuind ceea ce ţine de firea lui, [omul] nu-şi atrage păcatul.

31. Privind la Legea [ta] proprie (svadharma) nu trebuie să tremuri; pentru un războinic nu există nimic mai bun decīt lupta īnscrisă īn Lege.

32. Fericiţi sīnt războinicii care, o fiu al lui Pritha, au parte din īntīmplare de o astfel de luptă, ca de o poartă a cerului deschisă.

33. Dacă īnsă nu vei da aceasta luptă īnscrisă īn Lege, atunci, trădīndu-ţi Legea proprie şi renumele, īţi vei atrage păcatul.


- in acest fel, cine a avut urechi de auzit, isi va urma calea sa proprie, indiferent cum se numeste, crestinism, hinduism, yoga etc. La vremea cuvenita, cind el isi va depasi nivelul actual, va accede catre o cale superioara, daca ea exista. Daca nu exista, va atinge starea de indumnezeire/eliberare urmind calea sa proprie actuala. Fiecare are ceea ce merita, fiecare discipol are maestru pe care il merita si invatatura pe care poate s-o urmeze.

QUOTE
Mentinez ca eu cred ca in fiecare este ceva bun, de ex.chiar imi place cum zice Lao Tzi despre actiunea prin nonactiune. Dar prin analogie, de ce sa ma dau jos din Mercedes si sa merg cu caruta sau singur pe jos?

- asta spune orice fanatic si habotnic, indiferent de religia sa, dar si initiatul in tainele oculte care deja a inteles la un nivel superior ce inseamna calea catre Dumnezeu si rostul caii pe care se afla. El va renunta cu usurinta la Mercedes, cind va intilni un Rollce Royce. spoton.gif Alti papuasi nu vor stii care e diferenta intre Trabant si Dacie ... daramite Mercedes si Rollce.

Acest topic a fost editat de thunder: 27 May 2005, 11:05 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 May 2005, 04:47 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
IoanV
mesaj 27 May 2005, 08:51 PM
Mesaj #74


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Incerci sa ii dezbini pe unii de altii si vei plati pt. acest pacat. Sa nu uiti.
Cine a spus ca vreau sa dezbin? Dimpotriva vreau sa aflu ce motive am avea sa studiem si alte religii, sa le valorizam una in raport cu cealalta, sa vedem cum se completeaza. Tu esti cel care afirma importanta deschiderii spre alte religii, spre invatatura oculta. Cind intreb de motivele pe care l-am avea ni se spune ca ar fi mai bine sa mergem fiecare pe calea proprie. Nu vrei sa ne spui ce se poate invata de acolo si nu aflu in crestinism, atunci nu mai cere ocultism si nu mai trata de sus pe cei care sunt pe alta cale. Nu cumva demersul tau de a ne atrage spre invataturile oculte este cel machiavelic, pt. ca ne scoate de pe caile proprii?
Ca literatura cu invatatura oculta ce bibliografie recomanzi? Eu stiu despre cartile autoarei Alice Bailey, a lui Scarlat Demetrescu si Rudolf Steiner. Acestea contin informatii de acest gen.
QUOTE
asta spune orice fanatic si habotnic, indiferent de religia sa, dar si initiatul in tainele oculte care deja a inteles la un nivel superior ce inseamna calea catre Dumnezeu si rostul caii pe care se afla
deci si initiatul este fanatic si habotnic, pt. ca si el spune la fel.
Sincer speram sa aflu mai multe. Eu am mai spus ca probabil fiecare religie mare contribuie la educarea fiintei cu accent mai mare pe unele laturi. Vad eu "ceva" si speram ca dintr-o perspectiva superioara ar trebui sa se vada mai bine aceste lucruri. Demersul nu are ca scop dezbinarea si ura intre religii ci dimpotriva un respect reciproc crescut. Majoritatea nu (mai) avem timp sa studiem alte religii, destul de aprofundat. Daca ocultismul era deasupra lor ne spunea ce le leaga (in afara unor expresii generale cum ar fi : Adevarul, etc...). Dar pentru ca este el insusi o religie nu poate spune asta.

Acest topic a fost editat de IoanV: 27 May 2005, 09:19 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 27 May 2005, 11:25 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE
Cine a spus ca vreau sa dezbin?

- eu, si stiu bine ce zic/simt.

QUOTE
Dimpotriva vreau sa aflu ce motive am avea sa studiem si alte religii, sa le valorizam una in raport cu cealalta, sa vedem cum se completeaza.

- se deduce logic si clar ce vrei tu sa ma inveti de la altele. Ce rost are sa te dai jos din mertan ...

QUOTE
Tu esti cel care afirma importanta deschiderii spre alte religii, spre invatatura oculta.

- celor care au aceasta deschidere, nu si fanaticilor si unidirectionalilor.

QUOTE
Cind intreb de motivele pe care l-am avea ni se spune ca ar fi mai bine sa mergem fiecare  pe calea proprie.

- da, e cea mai buna cale. Tu nu cauti adevarul, tu l-ai gasit deja.

QUOTE
Nu vrei sa ne spui ce se poate invata de acolo si nu aflu in crestinism,

- pt. asta mergi si urmeaza practic acele cai sau religii.

QUOTE
atunci nu mai cere ocultism si nu mai trata de sus pe cei care sunt pe alta cale.

- nu iti cer nimic. tu te simti frustat si mic. Ii tratez pe fiecare dupa modul in care ma trateaza. Daca te simti luat pe sus, inseamna ca esti pe jos sau ai mania persecutiei si sindromul inferioritatii si ai nevoie de recunoasteri exterioare ale "capacitatii" si "inaltimii" tale. Nu e nevoie sa mai pui intrebari nici in PM nici in public pt. asta.

QUOTE
Nu cumva demersul tau de a ne atrage spre invataturile oculte este cel machiavelic, pt. ca ne scoate de pe caile proprii?

- asta da logica. Daca vroiam sa atrag, nu iti dadeam acum sute de "indicatii pretioase" si explicatii oculte ? Eu spun mergeti pe calea voastra, iar tu citesti "sa va scot de pe cale". Si daca calea mea ar fi mai buna/superioara, ce mai e machiavelic in aceasta situatie ? Nu vezi ca oricum ai da-o bati cimpii la greu ?

QUOTE
Ca literatura cu invatatura oculta ce bibliografie recomanzi? Eu stiu despre cartile autoarei Alice Bailey, a lui Scarlat Demetrescu si Rudolf Steiner. Acestea contin informatii de acest gen.

- stii, dar nici pe aseta nu cred ca le-ai citit. Mai bine ... caci acestea sint precum tricicleta pe linga textele oculte ale intelepciunii milenare. Chiar daca ti-as da aceste linkuri sau nume de carti nu vei citi IN VECI asa ceva, pt. ca nu ai timp si karma pt. asta. O fac insa doar pt. posteritate. smile.gif

Shiva Sutra

Yoga Sutra

Bagavat Gita

Tao Te King

- recomand si cartile:

Fericirea pentru Fiecare

Misterul subconstientului

QUOTE
QUOTE
asta spune orice fanatic si habotnic, indiferent de religia sa, dar si initiatul in tainele oculte care deja a inteles la un nivel superior ce inseamna calea catre Dumnezeu si rostul caii pe care se afla
deci si initiatul este fanatic si habotnic, pt. ca si el spune la fel.

- rofl.gif te banuiam cu o asemenea gindire. Afirmatia mea scotea din context aceasta egalitate formulata de mintea ta. Tu insa reusesti f. des sa scoti din context anumite afirmatii si sa le schimbi sensul. Felicitari.

- fanaticul si habotnicul fiind fiinte limitate nu vor iesi din acea limita si acea cale aleasa pe care ei o vor considera "Mercedes", datorita prostiei sau orbirii lor. Dupa cum spuneam mai sus, initiatul in tainele oculte care deja a inteles la un nivel superior ce inseamna calea catre Dumnezeu si rostul caii pe care se afla. El va renunta cu usurinta la Mercedes, cind va intilni un Rollce Royce. Alti papuasi nu vor stii care e diferenta intre Trabant si Dacie ... daramite Mercedes si Rollce. El face asta pt. ca VEDE si nu mai este ORB. El a ales "Mercedesul" pt. ca VEDE diferenta intre el si Trabant. Si tot pt. ca VEDE si nu este incastrat in DOGME si LIMITE schimba Mercedesul sau asimileaza si Rollce-ul cind il intilneste.

- incercarea ta de a arata ce masina super ai sau are crestinul sau alt habotnic de alta religie intr-un mod ironic (fin zici tu) esueaza lamentabil in fata obiectivitatii situatiei in sine. Victima ironiei esti tu de data asta. Esti precum acel fariseu care il ironiza pe copilul Iisus in Templu. Vezi sa nu-ti creasca si tie niste urechi de magar, precum era sa-i "creasca" acelui fariseu. rofl.gif

QUOTE
Sincer speram sa aflu mai multe.

- sincer, nu cred ca poti afla mai multe. Esti precum acel discipol care a mers la un maestru sa primeasca invatatura. Maestru nu a spus ca il primeste sau nu, insa l-a invitat la masa cu ceilalti. In timpul acela se servea ceaiul. Maestrul a luat ceainicul si a inceput sa toarne in ceasca de ceai de pe masa, care era deja plina. Nu poti "turna" o invatatura cind esti deja "saturat" de alta, asa cum nu poti pune vin nou in burduf vechi.

QUOTE
Eu am mai spus ca probabil fiecare religie mare contribuie la educarea fiintei cu accent mai mare pe unele laturi.

- una e sa spui, si alta e sa crezi asta. Din moment ce ne expui analogia aia cu mercedesul si mersul pe jos te combati pe tine insuti.

QUOTE
Vad eu "ceva" si speram ca dintr-o perspectiva superioara ar trebui sa se vada mai bine aceste lucruri.

- se vede, cu conditia sa urci acolo, nu sa mimezi interesul, si ala teoretic.

- daca era autentica deschiderea ta catre o "noua" cunoastere venita prin mine nu aveai atitudinea pe care o ai fata de mine si spusele mele. Daca cu adevarat credeai ca as fi o fiinta superioara sau trezita spiritual si ai avea ceva de invatat sau aflat, deci manifestai incredere ... raspundeai afirmativ la acel experiment spiritual. Si acel raspuns al tau arata ce e de fapt in tine. Poti pacali pe altii de aici sau pe tine, nu si pe mine. Eu voi da anumite raspunsuri si explicatii in masura necesitatii si integrarii in voia divina si nicidecum ce vrei tu sau cum vrei tu.

QUOTE
Demersul nu are ca scop dezbinarea si ura intre religii ci dimpotriva un respect reciproc crescut.

- ma bucura ca teoretic dai acelasi respect si Mercedesului si Trabantului. Sa vedem practic ...

QUOTE
Majoritatea nu (mai) avem timp sa studiem alte religii, destul de aprofundat.

- tocmai d'aia urmati-va calea si nu mai pierdeti timpul sapind alte gropi. Lasati asta pe seama celor care pot si au aceasta inzestrare nativa si zestre spirituala.

QUOTE
Daca ocultismul era deasupra lor ne spunea ce le leaga (in afara unor expresii generale cum ar fi : Adevarul, etc...). Dar pentru ca este el insusi o religie nu poate spune asta.

- ocultismul e religie ? Mda ... poate ... in felul in care privesti tu lucrurile ... cu toate acestea, lasa ocultismul pe seama celor care au deschidere pt. asta.

Acest topic a fost editat de thunder: 27 May 2005, 11:30 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 28 May 2005, 12:59 PM
Mesaj #76


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Observ (a cita oara?) faptul ca tu nu discuti atit asupra ideilor cit mai ales persoanelor. Ti-am mai spus ca nu ma cunosti, incercarile "disperate" de a ma baga in categorii si a-mi pune etichete nu reusesc pt. ca nu ma poti citi.
Cartile despre care tu crezi ca eu nu le voi citi in veci le-am studiat inainte de revolutia din '89 (unele in editii mai vechi, dinainte de '45- aveam pile la biblioteca), cu exceptia Shiva Sutra. Am cam "imbatrinit" si am "uitat", de aceea te mai intrebam, si credeam ca a aparut si ceva nou (carti si invataturi pe care nu le-am citit). Inainte sa fiu crestin am studiat destule alte religii.
Fidelitatea fata de crestinism, care te face sa ma vezi asa de ingust, ar trebui sa te faca sa crezi ca nu ma voi da jos din Mercedes. Motivul nu e nici pe departe incapatinarea sau lipsa de deschidere ci faptul ca pentru mine iubirea e cea mai buna cale de progres spiritual (dupa cum ai confirmat si tu undeva, si ai inceput sa sustii mai nou) si "sosirea omului intru ale sale".
QUOTE
nu iti cer nimic. tu te simti frustat si mic. Ii tratez pe fiecare dupa modul in care ma trateaza. Daca te simti luat pe sus, inseamna ca esti pe jos sau ai mania persecutiei si sindromul inferioritatii si ai nevoie de recunoasteri exterioare ale "capacitatii" si "inaltimii" tale. Nu e nevoie sa mai pui intrebari nici in PM nici in public pt. asta.
Nu ma simt nici intr-un fel, nici mai sus, nici mai jos decit tine sau altii. Era doar un semnal pe care nu vrei sa-l receptionezi: ai o atitudine nepotrivita fata de oamenii cu care vii in contact. Asa ca de la initiat la profan, dar nu initiat in sensul profund al cuvintului, mai citeste odata Lao Tze si vei intelege ce vreau sa spun, daca indemnurile din Biblie de a fi modest te lasa rece. De recunoasteri exteriare au nevoie cei care arata distantele ce trebuie respectate(!), si stim noi cine face asta. Altfel nu ar avea motive sa ne aminteasca de inaltimile la care se afla, dar care in plan uman nu-l fac mai bun, mai intelegtor cu cei "mici" (decit daca accepta "initierea" lui). In PM nu ti-am cerut sa-mi confirmi valoarea cum lasi sa se creada, daca vei mai face referiri la ele le voi pune pe forum, sa vada toti ce intrebari si raspunsuri au fost.
QUOTE
daca era autentica deschiderea ta catre o "noua" cunoastere venita prin mine nu aveai atitudinea pe care o ai fata de mine si spusele mele. Daca cu adevarat credeai ca as fi o fiinta superioara sau trezita spiritual si ai avea ceva de invatat sau aflat, deci manifestai incredere ... raspundeai afirmativ la acel experiment spiritual. Si acel raspuns al tau arata ce e de fapt in tine.
Pentru mine nu exista fiinte superioare si inferioare, eu respect acele invataturi care spun ca toti suntem frati. Stiu ca poate fi deranjant faptul ca nu te-am tratat cu respectul cuvenit unui "maestru" dar eu nu accept "maestria" in cunoastere daca nu e si in iubire. Daca iubire nu e, nimic nu e, pt. ca nu sunt sigur de bunele intentii. Un astfel de maestru, prima data in iubire am, si e cel mai bun. In privinta experimentului am mai spus, eu nu pot cere Duhului Sfint sa arate ca sunt superior altora, in cunoastere, iubire sau in ce vrei tu. Nici nu imi fac griji, cuvintele noastre izvorasc din prisosul inimii si ce trebuie vazut, se vede.
QUOTE
Daca vroiam sa atrag, nu iti dadeam acum sute de "indicatii pretioase" si explicatii oculte ? Eu spun mergeti pe calea voastra, iar tu citesti "sa va scot de pe cale"
Tu spui acum mergeti pe calea voastra, dar sunteti habotnici, fanatici, simtiti-va ca fariseii etc. Si asa ai facut si inainte:mergeti cu pace, dar sa stiti ca nu sunteti de treaba. Asta numesti tu probabil indemnuri "calduroase", nu? Calea voastra e buna, dar gresita-pe ici pe colo ca e incompleta, da nu-i bai, inainte fratilor!
Eu zic ca de indemnurile acestea nu am (avem) nevoie. In loc sa ne incurajezi cu adevarat pe caile noastre, tu le sabotezi metodic din consideratii mesianice si de afirmare a propriei stiinte.
Ori e crestinismul incomplet (si argumenteaza asta!), sau exista in el destule sfaturi la care poti apela spre a ne arata ce greseli facem, in cazurile noastre concrete (fara apel la inalta cunastere! etc.). Hotaraste-te si spune-ne si noua.
Sunt curios daca urmatorul mesaj va fi diferit. In acesta fiecare fragment vine spre mine si uita ca trebuie sa se orienteze asupra ideilor dezbatute.

Acest topic a fost editat de IoanV: 28 May 2005, 01:06 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 28 May 2005, 06:14 PM
Mesaj #77


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (IoanV @ 28 May 2005, 02:59 PM)
Cartile despre care tu crezi ca eu nu le voi citi in veci le-am studiat inainte de revolutia din '89

- inseamna ca le-ai "citit" degeaba. Dincolo de asta, se vede ce inseamna teoria fata de practica. Alta data urmareste mai mult sa practici.

QUOTE
Fidelitatea fata de crestinism, care te face sa ma vezi asa de ingust, ar trebui sa te faca sa crezi ca nu ma voi da jos din Mercedes.

- esti "ingust" (asa te vezi tu) pt. ca esti dogmatic - fanatic - habotnic, nu pt. ca esti dogmatic - fanatic - habotnic crestin. Religia carei ii apartii nu are nici o legatura cu starea constiintei ale. Ca tine sint miliarde, de toate religiile.

QUOTE
Motivul nu e nici pe departe incapatinarea sau lipsa de deschidere ci faptul ca  pentru mine  iubirea e cea mai buna cale de progres spiritual

- succes pe calea ta, deci nu mai cauta altele si nu mai mima deschiderea catre alte informatii. Ne dovedesti inca odata ca demersul tau "de a cauta adevarul" si in alte parti era unul fals. Deci dezbinarea ... de care vorbeam.

QUOTE
Nu ma simt nici intr-un fel, nici mai sus, nici mai jos decit tine sau altii. Era doar un semnal pe care nu vrei sa-l receptionezi: ai o atitudine nepotrivita fata de oamenii cu care vii in contact.

- de ce crezi ca eu sau altul ar trebui sa adopte atitudinea pe care tu sau/si altii ar numi-o "potrivita" ? Potrivita cu ce ? Cu capacitatea ta de a intelege lumea si realitatea inconjuratoare ? Trebuie sa fie lumea si membri ei o prelungire a mintii si viziunii tale ?

QUOTE
Asa ca de la initiat la profan, dar nu initiat in sensul profund al cuvintului, mai citeste odata Lao Tze si vei intelege ce vreau sa spun, daca indemnurile din Biblie de a fi modest te lasa rece.

- daca as spune ca sint messia unii ar spune ca sint nebun, altii ca nu sint modest, ca ma laud etc. Indiferent cine as fi, lumea va fi impartita in viziunea lor. Cum a fost considerat Iisus de fariseii, orbii, ingustii, prostii, nebunii acelor vremuri cind El a spus Adevarul despre El si despre invatatura Sa spirituala ? Era El "normal", sau avea o atitudine "potrivita" ?

- nu e cazul sa vorbesti tu de modestie, lasa-i pe altii. Si nu mai imi tine mie predici cu "tehnicile" tale spirituale pe care tu nici tu nu le practici.

QUOTE
De recunoasteri exteriare au nevoie cei care arata distantele ce trebuie respectate(!), si stim noi cine face asta.

- "noi", adica voi sinteti niste intelepti si sfinti.

QUOTE
Altfel nu ar avea motive sa ne aminteasca de inaltimile la care se afla, dar care in plan uman nu-l fac mai bun, mai intelegtor cu cei "mici" (decit daca accepta "initierea" lui). In PM nu ti-am cerut sa-mi confirmi valoarea cum lasi sa se creada, daca vei mai face referiri la ele le voi pune pe forum, sa vada toti ce intrebari si raspunsuri au fost.

- demasca-te singur. Succes !

QUOTE
QUOTE
daca era autentica deschiderea ta catre o "noua" cunoastere venita prin mine nu aveai atitudinea pe care o ai fata de mine si spusele mele. Daca cu adevarat credeai ca as fi o fiinta superioara sau trezita spiritual si ai avea ceva de invatat sau aflat, deci manifestai incredere ... raspundeai afirmativ la acel experiment spiritual. Si acel raspuns al tau arata ce e de fapt in tine.
Pentru mine nu exista fiinte superioare si inferioare,

- d'aia nu ai o viziune inteleapta si obiectiva asupra ideii de scara valorica. Daca sint egal cu Iisus, de ce nu te inchini in fata mea ? Daca Iisus e egal cu Mahomed, de ce nu te inchini in fata lui M ? Daca esti egal cu preotul, de ce mai mergi la el sa-ti faca si sa-ti dreaga ?

QUOTE
eu respect acele invataturi care spun ca toti suntem frati.

- adevarat, numai ca unii sint maimari, altii mai mici. D'aia fratii mai mici trebuie sa invete de la cei mari, sau daca sint caposi sau autodidacti, sa-si urmeze propria cale.

QUOTE
Stiu ca poate fi deranjant faptul ca nu te-am tratat cu respectul cuvenit unui "maestru" dar eu nu accept "maestria" in cunoastere daca nu e si in iubire.

- ca sa poti recunoaste iubirea la cineva mai intii trebuie s-o ai tu (in tine). Si asta e problema ta, vorbesti de iubire dar nu o ai. Una dintre "maruntele" puteri paranormale ce apare datorita trezirii iubirii si centrului de forta Anahata, sau centrul iubirii, este EMPATIA. Daca ai avea aceasta empatie trezita ai putea simti EXACT ceea ce este intr-un om, inclusiv capacitatea de a verifica daca in el exista sau nu iubire, daca are Anahata trezita si in ce proportie, la ce nivel etc.

- eu aici nu sint si nu am fost "maestru", ci un prezentator in special tehnicist al unor realitati subtile si al unor adevaruri spirituale oculte. Tu, un teoretician, vorbesti de iubire. Eu o receptionez si emit la VOINTA ... deci o pot trai atit ca si "tehnicist", cit si ca fiinta care traieste starea de iubire dar care alege la VOINTA daca s-o manifesta sau nu, catre cine sau nu. Da tu (sau altii) lectii de iubire. Asteptam ca intr-o buna zi sa o si manifestati practic.

QUOTE
Daca iubire nu e, nimic nu e, pt. ca nu sunt sigur de bunele intentii.

- pai asta trebuie sa intelegi si practic. Daca iubire nu ai, degeaba vorbesti zile intregi de ea .. cu toate intentiile tale bune.

QUOTE
Un astfel de maestru, prima data in iubire am, si e cel mai bun.

- de unde stii ca e cel mai bun ?

QUOTE
In privinta experimentului am mai spus, eu nu pot cere Duhului Sfint sa arate ca sunt superior altora, in cunoastere, iubire sau in ce vrei tu.

- se spune "cere si ti se va da". Daca stii cum sa ceri ... raspunsul vine.

QUOTE
Nici nu imi fac griji, cuvintele noastre izvorasc din prisosul inimii si ce trebuie vazut, se vede.

- teorii fade ... practica te omoara.

QUOTE
QUOTE
Daca vroiam sa atrag, nu iti dadeam acum sute de "indicatii pretioase" si explicatii oculte ? Eu spun mergeti pe calea voastra, iar tu citesti "sa va scot de pe cale"
Tu spui acum mergeti pe calea voastra, dar sunteti habotnici, fanatici, simtiti-va ca fariseii etc. Si asa ai facut si inainte:mergeti cu pace, dar sa stiti ca nu sunteti de treaba. Asta numesti tu probabil indemnuri "calduroase", nu? Calea voastra e buna, dar gresita-pe ici pe colo ca e incompleta, da nu-i bai, inainte fratilor!

- bati cimpii si te autodemasti. Cel lucid vede ca eu nu asta spun insa tu faci exact ce spuneam mai devreme. Cauti sa dezbini si sa bagi zizanie. "Blestemul" si pacatul cade pe capul tau, nu iubirea de care tot vorbesti din virful limbii. cry.gif

QUOTE
Eu zic ca de indemnurile acestea nu am (avem) nevoie.

- atunci nu mai cauti alte "adevaruri" daca le ai deja pe ale tale. De ce vii ca un fatarnic sa pui intrebari de ale caror raspunsuri nu ai nevoie ?

QUOTE
In loc sa ne incurajezi cu adevarat pe caile noastre, tu le sabotezi metodic din consideratii mesianice si de afirmare a propriei stiinte.

- bati cimpii. Eu expun niste informatii pe care cei pregatiti pt. ele le pot "digera" si folosi, iar cei care nu pot, isi urmeaza calea.

QUOTE
Ori e crestinismul incomplet (si argumenteaza asta!),

- arata unde vorbeste dogma crestina de centri de forta si de rolul lor in viata fizica, subtila, psihica si spirituala a fiintei ?

QUOTE
sau exista in el destule sfaturi la care poti apela spre a ne arata ce greseli facem, in cazurile noastre concrete (fara apel la inalta cunastere! etc.). Hotaraste-te si spune-ne si noua.

- nici daca as fi Iisus nu as face asta pt. voi. Il astept pe El sa puna biciul pe voi, daca sinteti in eroare, sau sa va confirme autenticitatea si perfecta voastra dogma si practica spirituala. El va fi JUDECATORUL vostru. In cel mai bun caz, i se va alatura si Petru ... asa ca ... de Ei sa va feriti, nu ce mine, cel de acum.

QUOTE
Sunt curios daca urmatorul mesaj va fi diferit. In acesta fiecare fragment vine spre mine si uita ca trebuie sa se orienteze asupra ideilor dezbatute.

- atit timp cit tu pastrezi discutia la nivel de persoane si nu de idei, nu se schimba nimic, sintem OFF TOPIC. unsure.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 28 May 2005, 11:41 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 28 May 2005, 07:46 PM
Mesaj #78


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



QUOTE
- cindva aveam un obicei bun. Ma foloseam de aberatiile si interventiile ciudate ale unora pt. a expune celor care merita si sint pregatiti sa primeasca anumite adevaruri spirituale. Vad ca de la un timp mi-am "pierdut" aceasta indeletnicire si m-am lasat antrenat in discutii inutile si sterile cu orbi si surzi. 

thunder cred ca bivolaru e mandru de tine rofl.gif rofl.gif rofl.gif
QUOTE
- stii, dar nici pe aseta nu cred ca le-ai citit. Mai bine ... caci acestea sint precum tricicleta pe linga textele oculte ale intelepciunii milenare. Chiar daca ti-as da aceste linkuri sau nume de carti nu vei citi IN VECI asa ceva, pt. ca nu ai timp si karma pt. asta. O fac insa doar pt. posteritate. 

Shiva Sutra

Yoga Sutra

Bagavat Gita

Tao Te King

- recomand si cartile:

Fericirea pentru Fiecare

Misterul subconstientului

de ce crezi ca aceste carti merita citite?
ai citit din crestinism patericul sau chiar filocalia?
nu sunt un credincios dar pot sa-ti spun ca in filocalia gasesti idei extraordinare, ca sa nu mai spun de intamplarile din pateric...
am citit Tao Te King si pot sa-ti spun ca e nimic pe langa dezvoltarea zenul tarziu,asa ca iti sugerez sa te mai documentezi jamie.gif
ps:BAGAVAT se scrie BHAGAVAD-GITA wink.gif



ps2:IoanV nu cred ca mai merita sa-ti pierzi timpul in acest tip de discutii,cu acest tip de oameni wink.gif

Acest topic a fost editat de cociuba: 28 May 2005, 07:47 PM


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 28 May 2005, 08:45 PM
Mesaj #79


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



QUOTE
Religia carei ii apartii nu are nici o legatura cu starea constiintei ale.
Fals - sunt simple presupuneri.
QUOTE
Daca sint egal cu Iisus, de ce nu te inchini in fata mea ? Daca Iisus e egal cu Mahomed, de ce nu te inchini in fata lui M ? Daca esti egal cu preotul, de ce mai mergi la el sa-ti faca si sa-ti dreaga ?
Ar trebui sa stii ca intre fratii crestini nu exista inchinare ci respect si iubire. Nu exista relatia dintre initiat si incepator ci intr-ajutorare frateasca. [
QUOTE
Potrivita cu ce ? Cu capacitatea ta de a intelege lumea si realitatea inconjuratoare ? Trebuie sa fie lumea si membri ei o prelungire a mintii si viziunii tale ?
Cu bunul simt, respectul si cu iubirea frateasca, atit, nimic mai mult.
QUOTE
- ca sa poti recunoaste iubirea la cineva mai intii trebuie s-o ai tu (in tine). Si asta e problema ta, vorbesti de iubire dar nu o ai. Una dintre "maruntele" puteri paranormale ce apare datorita trezirii iubirii si centrului de forta Anahata, sau centrul iubirii, este EMPATIA. Daca ai avea aceasta empatie trezita ai putea simti EXACT ceea ce este intr-un om, inclusiv capacitatea de a verifica daca in el exista sau nu iubire, daca are Anahata trezita si in ce proportie, la ce nivel etc.
Sunt sigur ca asta nu e tot. Cele mai importante lucruri nu le-ai spus. Ai precizat ceva in acel fragment pe care l-am apreciat, dar si acolo era putin fata de potentialul oferit. Dar nu se ofera oricui si oricum. Poti faci toate asanele si oricit de mult, relatia speciala cu Iisus favorizata prin credinta sincera bazata pe iubire nu poate fi realizata astfel. Iar ceea ce ma imbogateste este relatia, eu sunt mic.
QUOTE
arata unde vorbeste dogma crestina de cenmtri de forta si de rolul lor in viata fizica, subtila, psihica si spirituala a fiintei ?
Nu are nevoie sa vorbeasca despre asta. Relatia speciala o poti avea si fara sa stii de ele.

Acest topic a fost editat de IoanV: 28 May 2005, 08:57 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 28 May 2005, 11:35 PM
Mesaj #80


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (IoanV @ 28 May 2005, 10:45 PM)
QUOTE
Religia carei ii apartii nu are nici o legatura cu starea constiintei ale.
Fals - sunt simple presupuneri.

- sint adevaruri universale, unanim valabile pe care nu le intelegi din aceleasi motiv al nivelului constiintei la care te afli. Intra pe forumurile orientale si vezi cit de mult semeni cu fanaticii altor religii.

QUOTE
QUOTE
Daca sint egal cu Iisus, de ce nu te inchini in fata mea ? Daca Iisus e egal cu Mahomed, de ce nu te inchini in fata lui M ? Daca esti egal cu preotul, de ce mai mergi la el sa-ti faca si sa-ti dreaga ?
Ar trebui sa stii ca intre fratii crestini nu exista inchinare ci respect si iubire. Nu exista relatia dintre initiat si incepator ci intr-ajutorare frateasca.

- eu totusi iti spun ca in fata lui Iisus ar trebui sa te inchini .. si apoi, daca mai iti mentii afirmatiile de mai sus, sa te inchini si in fata mea, ca doar sintem egali cu totii, conform "viziunii" tale. rofl.gif

- daca citeai atent si lucid vedeai sa Iisus a oferit invatatura in mod diferit la oameni, functie de gradul de trezire spirituala la care se afla fiecare in parte. La poporan oferea invatatura in pilde, la discipolii apropiati o oferea direct, ca de la invatator la discipol, ca de la initiat la initiator, pe sistemul "de la gura la ureche". Citeste mai bine biblia ... ca doar pe aia o ai ca si sursa de informare. Daca nu te descurci doar cu ea, cum ai putea sa te descurci cu inca alte citeva zeci carti sacre (de diferite religii si cai spirituale) ?

QUOTE
QUOTE
Potrivita cu ce ? Cu capacitatea ta de a intelege lumea si realitatea inconjuratoare ? Trebuie sa fie lumea si membri ei o prelungire a mintii si viziunii tale ?
Cu bunul simt, respectul si cu iubirea frateasca, atit, nimic mai mult.

- deci imi confirmi ce spuneam.

QUOTE
QUOTE
- ca sa poti recunoaste iubirea la cineva mai intii trebuie s-o ai tu (in tine). Si asta e problema ta, vorbesti de iubire dar nu o ai. Una dintre "maruntele" puteri paranormale ce apare datorita trezirii iubirii si centrului de forta Anahata, sau centrul iubirii, este EMPATIA. Daca ai avea aceasta empatie trezita ai putea simti EXACT ceea ce este intr-un om, inclusiv capacitatea de a verifica daca in el exista sau nu iubire, daca are Anahata trezita si in ce proportie, la ce nivel etc.
Sunt sigur ca asta nu e tot. Cele mai importante lucruri nu le-ai spus. Ai precizat ceva in acel fragment pe care l-am apreciat, dar si acolo era putin fata de potentialul oferit. Dar nu se ofera oricui si oricum. Poti faci toate asanele si oricit de mult, relatia speciala cu Iisus favorizata prin credinta sincera bazata pe iubire nu poate fi realizata astfel.

- ce stii tu ce e intre altii si Iisus si relatia lor spirituala ? Vad ca mereu patinezi in alte directii cind nu mai ai raspuns.

QUOTE
Iar ceea ce ma imbogateste este relatia, eu sunt mic.

- toti sint mici, depinde acum cit de mici. Parca spuneai mai sus ca sintem egali. De unde a aparut ideea de mic-mare ?

QUOTE
QUOTE
arata unde vorbeste dogma crestina de centri de forta si de rolul lor in viata fizica, subtila, psihica si spirituala a fiintei ?
Nu are nevoie sa vorbeasca despre asta. Relatia speciala o poti avea si fara sa stii de ele.

- hehe !!! spoton.gif Deci iata ca in afirmatia ta: "Ori e crestinismul incomplet (si argumenteaza asta!)," argumentul meu a functionat. As putea sa ofer mii de de argumente de acest gen care sa arate ca e INCOMPLET ! Insasi bunul simt ne spune ca orice invatatura spirituala, oricit de superioara si cuprinzatoparte ar fi ea, ea tot limitatata va fi si nu va putea sa cuprinda INFINITUL, pe Dumnezeu ... ci doar parti din El, parti din caile catre merg catre Dumnezeu.

Acest topic a fost editat de thunder: 29 May 2005, 12:49 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 29 May 2005, 05:05 PM
Mesaj #81


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Am mai spus ca nu vreau sa creez diviziune ci unire, īnţelegere reciprocă īntre religii. Īn continuare voi arăta şi cum pot convieţui fără probleme yoga (aşa cum e ea prezentata de susţinătorii ei contemporani) şi ortodoxia. Am sperat să ne spună Thunder acestea dar nu a reuşit să prezinte altceva decāt judecăţi greşite la adresa mea (ca şi asupra altora de pe forum), ca să se vadă mai bine ce „cunoaştere īnaltă şi sigur㔠are.

Yoga are mai multe ramuri, nu insist, probabil pot fi găsite informaţii şi pe Internet. Eu vreau să mă opresc la 2 – Yoga Meditaţiei cu Japa Sadhana (o rugăciune īn care e invocat numele lui Dumnezeu) şi Yoga Devoţiunii – Bhakti-yoga. Acestea propun practic acelaşi lucru cu cei care susţin importanţa practicării rugăciunii lui Iisus şi coborārea minţii īn inimă. Sursele textelor pentru Yoga o reprezintă cărţile lui Swami Krisnananda – Yoga meditaţiei şi Japa Shadana (1) şi Swami Vivekananda – Bhatki –Yoga, (2) apărute īn colecţia Lotus īn 92 si 93. Pentru rugăciunea inimii se găsesc atāt cărţi dedicate ei cāt şi numeroase referiri īn Filocalie.
Este cunoscut printre cei interesaţi de tehnicile de īnaintare spirituală pe calea ortodoxiei (mi se pare e īntālnită şi la catolici) că un instrument foarte util este Rugăciunea lui Iisus. Aceasta constă īn repetarea īn gānd a rugăciunii inimii, pentru menţinerea unui contact permanent cu Iisus Este īntālnită sub mai multe forme, este scurtă, o variantă mai des īntālnită este „Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieşte-mă pe mine păcătosul”. O tehnică mai subtilă asociată este aceea de a determina „coborārea minţii īn inimă”, de fapt a centrului eteric (cum zice Rudolf Steiner) al fiinţei īn această zonă. Este mai greu de explicat īn cuvinte, singura care lămureşte lucrurile e practica. Această rugăciune trebuie efectuată pānă cānd ajunge de se ”rosteşte singură”, ceea ce nu este altceva decāt o permanentă aducere aminte cu iubire şi devotamnt de Dumnezeu.
Citatele pe care le voi prezenta din cărţile de yoga vor lămuri probabil mai bine acest lucru, deşi vin din spaţii spirituale diferite. 1-pg.33:„ Īn stare trează inima funcţionează īn creier, īn stare de somn īn apropierea gātului, iar īn somn adānc coboară spre inimă. Deci scopul ultim al meditaţiei interioare este de a aduce mintea la inimă. Acest lucru se realizează īn 3 etape: mintea trece de la obiectul exterior la cap (adică īn centrul aflat īntre sprīncene) iar apoi la inimă. ” p.35 –Dar cīnd ve-ţi trece efectiv la practica Yoga veţi descoperi cāt este ea de dificilă.. Shadana are trei braţe: 1. Rutina zilnică a practicii.. trei puncte sunt importante (a)- JAPA- spuneţi īncontinuu nişte mantre (”rugăciuni” scurte) pentru a vă menţine un nivel echilibrat al conştiinţei ....2. o hotărāre anulat㠖 Juraţi să renunţaţi la obiceiurile urāte cum ar fi jignirea sau rănirea celorlalţi ..3. Un jurnal spiritual,seara īnainte de a adormi trebuie sa revedeţi ceea ce a-ţi făcut de dimineaţă..
p. 37 Japa este considerată cea mai eficientă metodă de practică spirituală, īntrucāt este īn mod intim legată de realităţile imediate ale vieţii ...dar şi de scopul final al Yogei. ..Ea nu este doar o repetare mecanică a unui nume sau a unei formule, ci include şi contemplarea simultană a sensului acesteia. Unii adepţi afirmă că şi numai prin repetarea mecanică se obţin efecte benefice. Forţa numelui lui Dumnezeu īşi are acţiunea sa asupra īntregului sistem, corporal sau psihologic, astfel īncāt ne purifică.
Pentru a sublinia existenţa şi valoarea devoţiunii către Dumnezeu, cale alternativă la cunoaşterea ocultă, iată cāteva pasaje:
2 pg. 45. Bhakti Yoga este cea mai adevărată şi sinceră căutare a lui Dumnezeu, o căutare care īncepe, continuă şi se sfārşeşte īn iubire... Cānd omul este pătruns de această iubire el iubeşte tot, se simte mereu mulţumit ...Marele avantaj al ramurii Bhatki constă īn faptul că ea reprezintă prin sine cea mai uşoară cale pentru atingerea scopului divin suprem – eliberarea; principalul ei neajuns este īnsă că īn formele inferioare ea degenerează deseori īntr-un fanatism dezgustător....Un astfel de pericol există , dar numai īn faza pregătitoare. Cānd Bhatki devine matură şi trece īntr-o formă superioară, atunci nu există nici un pericol de manifestare a fanatismului josnic, sufletul se găseşte prea aproape de Dumnezeu, pentru a fi o unealtă de răspāndire a urii....Formele şi ritualurile sānt neāndoios necesare pentru desăvārşirea sufletului, ele au totuşi numai calitatea de a īntreţine īn interiorul nostru o stare īn care simţim o iubire mai intensă de Dumnezeu. Fiecare om acordă importanţă numai propriului sau fel de īnchinăciune lui Dumnezeu, uitānd că adevărata cunoaştere este legată de iubirea desăvārşită chiar şi atunci cānd la ultima nu se gāndesc deloc, şi că īn final adevărata iubire nu poate fi despărţită de cunoaşterea superioară.
Revenind la practica, pg. 48... – „Meditaţia īnseamnă a avea īn permanenţă īn minte obiectul contemplat, scurgāndu-se asemeni unui jet de ulei scurgāndu-se dintr-un vas īn altul. Cānd acest gen de aducere aminte a lui Dumnezeu este atinsă, atunci toate lanţurile robiei sunt sfărāmate. ..Pentru ca Domnul a spus: „Cei ce se gāndesc necontenit la Mine şi mi se roagă cu iubire, voinţa acelora o īndrept astfel īncāt ei să ajungă la Mine”. Tocmai această necontenită aducere aminte se şi numeşte īn cuvinte Bhatki. De Atman (Dumnezeu) este dorit numai acela care īl iubeşte pe Atman cu ardoare...Din cele spuse reiese limpede că Bhatki este un şir sau o succesiune de eforturi mentale īntru realizare religioasă, avāndu-şi īnceputul īn rugăciunea simplă şi īncheindu-se cu cea mai intensă iubire a lui Ishvara ”(un alt nume a lui Dumnezeu)
Aşa se explică ce urmăresc călugări prin rugăciunea inimii.

După cum uşor se observă, scopul final şi mijlocul prin care se realizează relaţia profundă cu Dumnezeu sunt īn ultimă instanţă aceleaşi īn ambele religii. Nu este relevant să discutăm despre influenţe, adevărul poate fi descoperit chiar şi independent, īn medii diferite. Ceea ce contează este asemănarea izbitoare, care confirmă calea creştină, pe care mergem (dacă o facem cu adevărat !) majoritatea dintre noi.

Acest topic a fost editat de IoanV: 29 May 2005, 05:09 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 5 Jun 2005, 10:52 AM
Mesaj #82


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



In spiritul īnţelegerii reciproce şi detaşării de fanatism, din orice direcţie ar veni, am aratat ce legatura este intre yoga meditaţiei, yoga devoţiunii şi practicile ortodoxe de rugaciune. Īn acest context aş dori sa inserez un text din cartea lui Rudolf Steiner - Treptele iniţierii, pg 120 şi următoarele, care arată că şi calea ocultismului are aceeaşi ţintă.

Dacă studentul īn ocultism realizează ceea ce i se recomandă, el provoacă īn organismul său eteric curenţi şi mişcări aflate īn armonie cu legile şi evoluţia universală cărora li se supune omul. Iată de ce aceste recomandări sīnt īntotdeauna īn conformitate cu marile legi ale evoluţiei. Ele īndrumă exerciţiile de meditaţie şi concentrare menţionate aici (şi altele asemănătoare) şi care, bine executate, sīnt capabile să producă efectele scontate. Īn anu¬mite momente, studentul trebuie să se pătrundă adine de conţinutul acestor exerciţii, să-şi umple - ca sa spunem aşa - īntregul suflet. īncepe prin exerciţii simple, pe care le execută - īnainte de toate - pentru a da o forţă mai densă şi mai interioară gīndirii cerebrale, a cărei activitate este īncă intelectuală şi raţională. Prin ele, gīndirea se eliberează de impresii şi experienţe senzoriale, concentrīndu-se - putem spune - asupra unui punct, influenţīndu-l; se formează astfel un centru provizoriu pentru curenţii corpului eteric. Acest punct central nu mai este situat īn regiunea inimii, ci a capului, apărīnd clarvăzătorului ca stimulator al unor mişcări. Numai o disciplină ocultă care īncepe prin formarea acestui centru poate reuşi īn totalitate. Dacă acest punct fi transferat - īncă de la īnceput - īn regiunea inimii, candidatul ar putea foarte bine să aibă unele imagini fragmentare ale lumilor superioare, lipsindu-i privirea de ansamblu care să lege lumile superioare de cea sensibilă. La nivelul actual al evoluţiei, acest lucru reprezintă pentru om o necesitate absolută. Clarvăzătorul nu trebuie să devină un visător, ci să rămīnă cu picioarele pe pămīnt. Cīnd este destul de bine consolidat, centrul situat īn zona capului este transferat apoi īn jos, mai īntīi īn regiunea laringelui, ca urmare a practicii perseverente a exerciţiilor de concentrare. Din această zonă se propagă - īn acest moment - mişcările ieşite din corpul eteric, ce vor lumina spaţiul astral din jurul fiinţei umane.
Continuīnd exerciţiile, discipolul va putea determina el īnsuşi poziţia corpului său eteric. īnainte, această poziţie depindea de forţele din exteriorul corpului fizic; prin antrenament, omul īşi poate roti corpul eteric din toate părţile. ...
O altă consecinţă a acestui exerciţiu este aceea că aceşti curenţi eterici dau naştere - īn modul cel mai delicat - la ramificaţii ce se īmpletesc, formīnd un fel de plasă ce constituie limita corpului eteric. īnainte, acesta nu avea limită - ca să spunem aşa - spre exterior, īncīt curenţii vitali intrau şi ieşeau direct, legaţi de oceanul universal al vieţii. Acum; influxurile din exterior trebuie să traverseze această peliculă, fiinţa umană devenind astfel sensibilă faţă de aceşti curenţi exteriori ce-i sīnt de acum īnainte perceptibili.
A venit timpul să transformăm regiunea inimii īn centrul acestui īntreg sistem circulatoriu de curenţi şi mişcări, lucru ce poate fi realizat continuīnd exerciţiile de concentrare şi meditaţie, fiinţa umană atingīnd astfel şi nivelul la care dobīndeşte capacitatea de a auzi „verbul interior”. Pentru acest om, toate lucrurile īmbracă de acum īnainte un sens nou; cea mai intimă esenţă a lor devine - ca să spunem aşa - audibilă pentru urechea spirituală, ele făcīnd să se īnţeleagă adevărata lor fiinţă.
Omul intră astfel īn lumea spirituală. Ajuns īn acest punct, īn el se deschide un sens noii pentru cuvintele marilor Maeştri ai umanităţii. Discursul lui Buddha, Evangheliile, de exemplu, au asupra lui un cu totul alt efect decīt īnainte, păţrunzīndu-1 de o fericire nebănuită; căci rezonanţa acestor cuvinte se armonizează cu ritmurile şi mişcările pe care le-a declanşat īn propriu-i corp. El poate verifica, acum - printr-o experienţă directă - că oamenii de felul lui Buddha sau al Evangheliştilor nu au exprimat simple revelaţii personale, ci pe cele revărsate īn ei de īnsăşi esenţa lucrurilor.


Acest topic a fost editat de IoanV: 5 Jun 2005, 10:55 AM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 5 Jun 2005, 12:15 PM
Mesaj #83


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Tot din cartea Treptele iniţierii, pg. 80.., cāteva indicaţii, īntālnite īn toate religiile, chiar dacă se exprimă cu alte cuvinte.

Asta nu īnseamnă că va fi deajuns să nu mă mai enervez, pentru a putea simţi imediat un fenomen psihic. Trebuie să se deschidă īn mine şi ochiul sufletului. Or, rudimentele acestui ochi există la orice fiinţă umană, rămīnīnd totuşi inerte atīt timp cīt omul este capabil să se enerveze. Dealtfel, pentru a le activa, nu este suficient Să combaţi (īntr-o oarecare măsură) sentimentul de mīnie. Lupta trebuie continuată, cu răbdare. Şi vei observa īntr-o zi că ochiul lăuntric s-a deschis. La drept vorbind, pentru a ajunge la acest rezultat, nu este suficient să combaţi numai iritarea. Mulţi se lasă īn voia nerăbdării şi īndoielii ca urmare a faptului că ani de-a rīndul au combătut unele stări de caracter, fără să se manifeste totuşi clarviziunea. Aceştia nu au făcut decīt să perfecţioneze unele aspecte ale naturii lor, lăsīndu-le pe celelalte să prolifereze. Harul clarviziunii nu va apare īnainte de īnlăturarea tuturor obstacolelor ce se opun trezirii facultăţilor adormite. Bineīnţeles, clarviziunea şi claraudienţa īncep să apară mai īnainte, fără a fi īnsă decīt nişte muguraşi foarte dedicaţi, supuşi cu uşurinţă greşelilor, şi care se ofilesc repede dacă nu-i īngrijim aşa cum trebuie.
Printre stările adverse ce trebuie īnlăturate - īn egală măsură cu mīnia şi enervarea - mai amintim īnclinaţia spre frică, superstiţia şi părerile preconcepute, vanitatea şi ambiţia, curiozitatea şi confidenţele nesăbuite, barierele ce se ridică īntre fiinţe ca urmare a rangului, rasei sau originii lor. īn zilele noastre nu se īnţelege deloc faptul că lupta īmpotriva acestor defecte are legătură cu ascuţirea facultăţilor de cunoaştere. Īnsă orice ocultist ştie că stăpīnirea lor (a defectelor) are mult mai multă influenţă asupra dezvoltării, decīt cuceririle inteligenţei şi practicarea exerciţiilor artificiale. Te poţi īnşela cu uşurinţă şi să crezi că pentru a īndepărta teama ar trebui să ai un curaj nebunesc, sau că pentru a īnvinge prejudecăţile de rasă sau de clasă nu trebuie să mai faci, diferenţieri īntre oameni. Mai bine să ai o judecată dreaptă, lucru imposibil atīt timp cīt eşti supus unor idei preconcepute. Gīndindu-ne puţin, deja ne putem da seama, de exemplu, că frica faţă de un fenomen ne īmpiedică să-l vedem clar; la fel, prejudecata rasială īmpiedică pătrunderea īn sufletul unui om. Această gīndire simplă trebuie făcută de către discipol cu fineţe şi inteligenţă pătrunzătoare.
Un alt obstacol īn calea antrenamentului ocult īl reprezintă faptul de a vorbi fără a clarifica īndeajuns (prin gāndire) ceea ce vrei să spui. Şi aici trebuie avut īn vedere un aspect pe care numai un exemplu īl poate lămuri. Dacă cineva īmi spune un lucru căruia trebuie să-i dau replica, este necesar să īncerc să ţin seama de părerea de sentimentul şi chiar şi de prejudecăţile sale, mai mult decīt de argumentul ce-mi vine īn minte. Există aici o adevărată fineţe a tactului, căruia discipolul trebuie să-i consacre cele mai atente griji ale sale. Este nevoie să īnveţe să discearnă importanţa ce o va avea - pentru interlocutorul lui - replica sa. Asia nu īnseamnă īnăbuşirea a ceea ce gīndeşti tu īnsuţi; īnsă trebuie să asculţi cīt mai exact cu putinţă ceea ce spune celălalt, şi să-ţi formulezi replica doar după ce ai īnţeles. Īn asemenea cazuri, un gīnd revine permanent īn mintea discipolului; iar dacă, el se transformă īn trăsătură de caracter, acesta va şti că se află pe calea cea bună. Acest gīnd este următorul: „Important nu este să am o părere diferită de a acestui om, ci da el īnsuşi să afle adevărul ca urmare a ceea ce-i pot oferi". Prin asemenea gīnduri, caracterul şi modul de a acţiona al discipolului capătă o oarecare blīndeţe, resort esenţial al oricărei discipline oculte. Duritatea īndepărtează de dumneavoastră formaţiunile astrale ce trebuie să vă deschidă ochii sufletului. Blīndeţea binevoitoare īnlătură obstacolele şi vă activează organele spirituale.
Īmpreună cu blīndeţea se afirmă curīnd şi o altă trăsătură de caracter: atenţia - plină de simpatie şi calm īndreptată asupra tuturor nuanţelor vieţii lăuntrice a fiinţelor ce ne īnconjoară, ca urmare a liniştii perfecte a propriilor noastre frămīntări interioare. Dacă un om reuşeşte să ajungă la acest rezultat atunci ceea ce animă sufletele din jurul său acţionează asupra lui, astfel īncāt interiorul său se dezvoltă şi se structurează, ca o plantă īn lumina soareiui. Blīndeţea şi liniştea, īnsoţite de răbdarea adevărată, permit accesul sufletului īn lumea sufletelor, al spiritului īn lumea spiritelor.
„Aşteaptă īn calm şi reculegere, īnchide-ţi simţurile īn faţa impresiilor ce le primeai īnainte de a te ocupa de educaţia lăuntrică. Fă să tacă gīndurile ce-ţi ocupau de obicei sufletul. Stabileşte īn tine liniştea şi aşteaptă apoi cu răbdare. Atunci acţiunea lumilor superioare va īncepe să se facă simţită prin formarea ochilor şi urechilor sufletului şi spiritului tău. Nu spera să vezi şi să auzi īn scurt timp lumile sufletului şi spiritului, căci ceea ce faci duce numai la dezvoltarea simţurilor tale superioare. īnsă nu vei şti să vezi cu sufletul şi să auzi cu spiritul decīt atunci cīnd vei menţine aceste simţuri. Dacă ai rămas astfel cīteva momente īntr-o stare de aşteptare calmă şi liniştită, continuă-ţi preocupările obişnuite, după ce, īn prealabil, te vei fi lăsat īncă o dată pătruns de gīndul următor «īntr-o zi voi primi ceea ce mi se cuvine, dar numai atunci cīnd voi fi pregătit să primesc». Să-ţi interzici cu severitate orice īncercare de a atrage puterile superioare prin voinţa ta arbitrară". -
Acestea sīnt indicaţiile pe care orice student īn ocultism le primeşte de la instructorul său la īnceput de drum. Dacă va ţine seama de ele, se va perfecţiona; dacă nu, munceşte īn zadar. Ele nu sīnt dificile decīt pentru cei cărora le lipseşte răbdarea şi perseverenţa. Nu există alte piedici īn afara celor pe care fiecare şi le creează singur şi care pot fi evitate dacă se doreşte cu adevărat acest lucru. Aceste adevăruri trebuie amintite fără īncetare, avīnd īn vedere că mulţi oameni īşi fac o idee greşită despre greutăţile īntīmpinate de un discipol. īntr-un fel este mai uşor să sari primele etape ale acestui drum, decīt să vii īn īntīmpinarea dificultăţilor constante ale vieţii cotidiene, dacă n-ai urmat acest antrenament.
Īn plus, nu trebuie să facem cunoscut aici decīt ceea ce nu poate īndepărta cel mai neīnsemnat pericol pentru echilibrul corporal şi psihic.


Acest topic a fost editat de IoanV: 5 Jun 2005, 12:16 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IoanV
mesaj 5 Jun 2005, 12:27 PM
Mesaj #84


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.771
Inscris: 17 March 05
Din: Alba
Forumist Nr.: 5.950



Din cartea Christos şi lumea spirituală - Rudolf Steiner se poate īnţelege de ce crestinismul īmplineşte ceea ce de-a lungul mileniilor le-a fost oferit oamenilor prin īnvăţăturile religioase.

Acest topic a fost editat de IoanV: 5 Jun 2005, 12:27 PM


--------------------
Iubim pe altii atit cit suntem capabili sa suferim neplaceri de la ei fara sa ne suparam. Carti utile
Pledoarie pentru o noua educatie - www.neweducation.ro. Argumente pentru schimbare, repere pentru dezvoltarea personala, bazele pentru parinti si profesori! Educatie video gratuita pt. parinti online!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 12 Jun 2005, 03:09 AM
Mesaj #85


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466




QUOTE (IoanV @ 5 Jun 2005, 02:27 PM)
Din cartea Christos şi lumea spirituală - Rudolf Steiner se poate īnţelege de ce crestinismul īmplineşte ceea ce de-a lungul mileniilor le-a fost oferit oamenilor prin īnvăţăturile religioase.

- crestinismul, ma refer mai ales cel oficial, este "apa de ploaie" fata de anumite invataturi spirituale extrem de oculte, a caror profunzime merge chiar si pina la anumite "intimitati" ale lui Dumnezeu, in raport cu Creatia si mai ales modul extrem de nuantat si complex in care e prezentata Creatia si diferite modalitati de a ajunge la Dumnezeu, ORIGINEA TOTULUI, deci si a acestei Creatii cu toate mecanismele, principiile si legile comice ale ei.

- cu toate acestea, repet, chiar si la acest nivel la care a ramas si a fost interpretat si chiar rastalmacit, crestinismul e o cale catre Dumnezeu specifica unor anumite tipologii de oameni si cu diferite personalitati si nivel de trezire spirituala.

- in cartile lui Lorber vedem insa adevarata invatatura si manifestare a lui Iisus ... si realizam profunzimea realei invataturi prezentate de Iisus umanitatii ...

- Steiner vorbeste despre impresiile lui, Lorber transcrie cuvint cu cuvint vorbele lui Iisus.


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 12 Jun 2005, 04:48 AM
Mesaj #86


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (thunder @ 11 Jun 2005, 09:09 PM)
- crestinismul, ma refer mai ales cel oficial, este "apa de ploaie" fata de anumite invataturi spirituale extrem de oculte, a caror profunzime merge chiar si pina la anumite "intimitati" ale lui Dumnezeu,


- Steiner vorbeste despre impresiile lui, Lorber transcrie cuvint cu cuvint vorbele lui Iisus.

Daca nu sint indiscret, referitor la aceste "intimitati".... rofl.gif dinsul la cite zile schimba chilotii?
Si lorber ala....cum a reusit sa transcrie cuvint cu cuvint?A foste de fata? Sau baga de la el din top? Ca oricum, fraieri se gasesc sa-l asculte..... wink.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 12 Jun 2005, 05:23 AM
Mesaj #87


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (IoanV @ 29 May 2005, 07:05 PM)
Am mai spus ca nu vreau sa creez diviziune ci unire, īnţelegere reciprocă īntre religii. Īn continuare voi arăta şi cum pot convieţui fără probleme yoga (aşa cum e ea prezentata de susţinătorii ei contemporani) şi ortodoxia. Am sperat să ne spună Thunder acestea dar nu a reuşit să prezinte altceva decāt judecăţi greşite la adresa mea (ca şi asupra altora de pe forum), ca să se vadă mai bine ce „cunoaştere īnaltă şi sigur㔠are.

- nu am intervenit in aceste mesaje ale tale pt. ca am dorit sa te las sa expui mai mult, sa se manifeste si altii in acelasi context sau altele de acest gen. Pe de alta parte Nu am vrut sa-ti mai comentez afirmatiile si sa-ti raspund la tendinta ta de dezbinare. Poate ca a sosit timpul sa intervin si eu in "dialog". Niste religii nu pot sa se dezbine una pe alta, sau sa aibe o intelegere intre ele. Aceste aspecte se pot manifesta la partizanii unor religii si altele. Intelegerea trebuie sa apara intre acestia, nu intre religile lor. Proasta/slaba/partiala intelegere a propriilor lor invataturi a dus la aparitia neintelegerilor intre membri unei religii si alti de alte religii. Modul in care ai pus tu problema anterior si vad ca inca o mai pui pe ici pe colo si dupa acest moment (cind ai scris acest mesaj) este unul care aduce mai degraba dezbinare intre membri participanti al partii de forum cu orientare spirituala, cel al credintei. Nu erau suficienti circarii si pierde vara (timpul) care erau pe aici si contribuie din plin la asta, facit voia satanei, mai trebuia sa apari si tu .. si nu numai tu, care ai o oarecare credinta si intelegere a celor spirituale.

- nu am dorit sa spun nimic pina nu te-ai lansat in discutie cu prorpiile tale idei si viziuni. Ba chiar am "intins" putin coarda tocmai ca sa te demasca asa cum esti sau/si sa actionezi in sens opus, si iata, "munca" mea a dat roade. smile.gif Cit despre cunoasterea mea nici macar teoretic nu ai cum sa realiezezi care e, ce sa mai zic de cea practica, launtrica ? Vezi vedea, dar nu vei intelege ... mici parti din cunoasterea mea in aceste mesaje. smile.gif

QUOTE
Yoga are mai multe ramuri, nu insist, probabil pot fi găsite informaţii şi pe Internet. Eu vreau să mă opresc la 2 – Yoga Meditaţiei cu Japa Sadhana (o rugăciune īn care e invocat numele lui Dumnezeu) şi Yoga Devoţiunii – Bhakti-yoga. Acestea propun practic acelaşi lucru cu cei care susţin importanţa practicării rugăciunii lui Iisus şi coborārea minţii īn inimă. Sursele textelor pentru Yoga o reprezintă cărţile lui Swami Krisnananda – Yoga meditaţiei şi Japa Shadana (1) şi Swami Vivekananda – Bhatki –Yoga, (2)  apărute īn colecţia Lotus īn 92 si 93. Pentru rugăciunea inimii se găsesc atāt cărţi dedicate ei cāt şi numeroase referiri īn Filocalie.

- exista sistemul JAPA YOGA, iar el se refera la repetarea verbala a unor mantre, mai scurta sau mai lungi. Aceasta este o forma de yoga ceva mai inferioara, rezervata celor mai slabi de inger si de capacitatea de concentrare si focalizare si de a medita. Nivelul superior vorbirii este gindirea, iar formularea superioara este "rostirea in gind", usor asimilabila cu MANTRA YOGA. O alta etapa superioara acesteia este LAYA YOGA, in care se rosteste mantra mental, dupa care te identifici cu sunetul subtil corespondent ce apare in constiinta ta dupa rostirea mantrei ... samd. Exista si alte forme superioare de Yoga, dar nu intru in detalii.

- intradevar, crestinismul, mai ales rugaciunea inimii seamana cu anumite practici orientale, de unde isi are de fapt si extrasa esenta. Orice afirmatie din invatatura crestina isi are corespondent in diferite traditii spirituale orientale, unde sint chiar mai amplu si profund prezentate. Cine doreste intradevar unitatea si nu dezbinarea nu are cum sa nu vada aceste asemanari sau chiar identitati si poate deduce logic sa sursa mai veche este si cea originara, de a care s-a plecat. Cum crestinismul e mai "nou" decti aceste invataturi spirituale milenare, tragem usor concluzia ca isi are sursa si originea din aceste traditii stravechi, aducind in acest fel inca o dovada la teoria in care se spune ca Iisus in timpul asa zisilor Ani Pierduti a fost in Orient, in diferite zone si cu diferite traditii spirituale, pe care le-a studiat si asimilat si dupa care a facut o "culegere de sfaturi, invataturi si chiar tehnici" prin care a urmarit sa prezinte umanitatii din acea vreme o invatatura teoretica si practica specifica nivelului de intelegere al acelei epoci si aclor oameni. Putini oameni si invatatori divini au reusit sa faca o astfel de compilatie de invataturi si teynici spirituale specifice vremurilor respective in care se manifestau.

QUOTE
Este cunoscut printre cei interesaţi de tehnicile de īnaintare spirituală pe calea ortodoxiei (mi se pare e īntālnită şi la catolici) că un instrument foarte util este Rugăciunea lui Iisus. Aceasta constă īn repetarea īn gānd a rugăciunii inimii, pentru menţinerea unui contact permanent cu Iisus Este īntālnită sub mai multe forme, este scurtă, o variantă mai des īntālnită este „Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieşte-mă pe mine păcătosul”. O tehnică mai subtilă asociată este aceea de a determina „coborārea minţii īn inimă”, de fapt a centrului eteric (cum zice Rudolf Steiner) al fiinţei īn această zonă. Este mai greu de explicat īn cuvinte, singura care lămureşte lucrurile e practica. Această rugăciune trebuie efectuată pānă cānd ajunge de se ”rosteşte singură”, ceea ce nu este altceva decāt o permanentă aducere aminte cu iubire şi devotamnt de Dumnezeu.

- aceasta repetare tine loc de concentrare si focalizare si tine mintea "ocupata" cu o singura idee, nepermitindu-i sa "zboare pe coclauri". Este o metoda pt. cei cu un mental mai slab si imbrastiat, dar este o metoda eficienta si in acest caz. La nivelul inimii se afla asa zisul suflet, sau JIVATMA, intr-o zona in care este proiectia Sinelui Nemuritor (ATMA) din fiinta, care isi are "locasul" in crestetul capului. El isi reflecta lumina divina la nivelul lui JIVATMA si focalizarea asupra proiectiei, este analogic vorbind ca si cum am privi intr-o oglinda reflexia originalului. Dupa un anume timp de focalizare atentia si constiinta aspirantului este "extrasa" si "liftata" in ATMA, moment in care traieste starea de indumnezeire, de a fi UNA cu SINELE, cel care e poarta catre Tatal, deci devi UNA cu Tatal Ceresc. In acea stare poti spune ca esti UNA cu Tatal si Tatal cu tine, ca tu esti in Tatal si Tatal e in tine. Pt. ca este mai dificila focalizarea directa asupra Sinelui, anumite cai spirituale au folosit aceast "joc" de privire in "oglinda" si identificarea cu reflexia originalului. Este indirecta metoda, dar dupa cum se vede da rezultate si e f. eficienta fata de multe alte metode, inclusiv de rugaciunea verbala, sau Japa. Japa daca vreti este o prima faza in aceasta tehnica. Dupa ce traiesti acea stare nu mai e nevoie de rostire pt. a reintra in ea, dar la fel de bine si rostind numele lui Dumnezeu poti trai sau/si intra in acea stare de comuniune cu El.

QUOTE
Citatele pe care le voi prezenta din cărţile de yoga vor lămuri probabil mai bine acest lucru, deşi vin din spaţii spirituale diferite. 1-pg.33:„ Īn stare trează  inima funcţionează īn creier, īn stare de somn īn apropierea gātului, iar īn somn adānc coboară spre inimă. Deci scopul ultim al meditaţiei interioare este de a aduce mintea la inimă.

- scopul meditatiei e altul, dar poate fi interpretat in acest fel din perspectiva tehbicii si viziunii acelei metode. Adevartul scop al meditatiei este IDENTIFICARE totala si plenara cu "obiectul" meditatiei, in cazul de fata cu Sinele, cu Iisus, cu Dumnezeu etc. In meditatie nu mai conteaza locul si spatiul, caci aceste dispare odata cu intrarea in stare de comuniune du infinitul. Ce loc si ce spatiu mai poate exista in Infinit ? In primnele faze ale meditatiei pot ajuta diferite proiectii ale mintii, ale focalizarii, ale concentarii, ale altor metode ... insa in fazele de inalta comuniune cu divinitatea chiar si ideea de meditatie dispare, ea fiind pina la urma un instrument, nu un scop/tel. Odata ce ai ajuns acolo, nu mai ai nevoie de instrumente.

- aceasta asa zisa "migrare" a ceea ce numeste autorul "inima", este de fapt constiinta (numita aici "inima"), ce isi schimba nivelul de proiectie si de vibratie. Asta arata modul in care constiinta ia diferite forme dupa haina pe care o poarta. Locul unde isi are proiectia in mod global constiinta, are o denumire generica de "focar de asamblare". Locul unde se afla acest focar da si caracteristicile, personalitatea si tipologia unui om. Miscarea controlata a acestui focar de asamblare conduce dupa sine modificarea nivelului de constiinta si a tuturor celorlalte schimbari si transformari care apar. Prin meditatie, rugaciune, japa, etc se produce aceasta focalizare constanta a atentiei si mai apoi a focarului de asamblare in acea zona, ceea ce aduce dupa sine si aparitia acelor strari de constiinta si trairi mistice, euforice, extatice etc, de unde si expresia de "extazul mistic crestin" de ex.

QUOTE
Acest lucru se realizează īn 3 etape: mintea trece de la obiectul exterior la cap (adică īn centrul aflat īntre sprīncene) iar apoi la inimă. ” p.35 –Dar cīnd ve-ţi trece efectiv la practica Yoga veţi descoperi cāt este ea de dificilă.. Shadana are trei braţe: 1. Rutina zilnică a practicii.. trei puncte sunt importante (a)- JAPA- spuneţi īncontinuu nişte mantre (”rugăciuni” scurte) pentru a vă menţine un nivel echilibrat al conştiinţei ....2. o hotărāre anulat㠖 Juraţi să renunţaţi la obiceiurile urāte cum ar fi jignirea sau rănirea celorlalţi ..3. Un jurnal spiritual,seara īnainte de a adormi trebuie sa revedeţi ceea ce a-ţi făcut de dimineaţă..
p. 37 Japa este considerată cea mai eficientă metodă de practică spirituală, īntrucāt este īn mod intim legată de realităţile imediate ale vieţii ...dar şi de scopul final al Yogei. ..Ea nu este doar o repetare mecanică a unui nume sau a unei formule, ci include şi contemplarea simultană a sensului acesteia. Unii adepţi afirmă că şi numai prin repetarea mecanică se obţin efecte benefice. Forţa numelui lui Dumnezeu īşi are acţiunea sa asupra īntregului sistem, corporal sau psihologic, astfel īncāt ne purifică.

- aceste detalii deja tin de tipologia acelei cai, nu de meditatie in sine.

QUOTE
Pentru a sublinia existenţa şi valoarea devoţiunii către Dumnezeu, cale alternativă la cunoaşterea ocultă, iată cāteva pasaje:
2 pg. 45. Bhakti Yoga este cea mai adevărată şi sinceră căutare a lui Dumnezeu, o căutare care īncepe, continuă şi se sfārşeşte īn iubire... Cānd omul este pătruns de această iubire el iubeşte tot, se simte mereu mulţumit ...Marele avantaj al ramurii Bhatki constă īn faptul că ea reprezintă prin sine cea mai uşoară cale pentru atingerea scopului divin suprem – eliberarea;

- repet, cea mai rapida si usoara cale este cea potrivita tie. Pt. unul poate fi calea devotiunii, Bhakti Yoga, pt. altul calea Sinelui (Atma Yoga), altul daruirea neconditionata (Karma Yoga) samd.

QUOTE
principalul ei neajuns este īnsă că īn formele inferioare ea degenerează deseori īntr-un fanatism dezgustător....

- este aspectul cel mai des intilnit la toate formele de religie. Fanatismul si habotnicia ... care sint intradevar DEZGUSTATOARE si degradante. Aceste hibe au o rezonanta energetica specifica, identica de la un fanatic la altul, de nu conteaza ce religie. Interior aceti fanastici sint aproape IDENTICI. Difera foar haina si manifestarea lor exterioara. Unul va striga Iisus, altul Krishna, altul Mahomed, altul Buddha etc. In realitate, toti sint o apa si un pamint. Intiatii stiu la ce se refera aceasta asa zisa "apa si pamint", adica nivelul de constiinta la care se afla acesti fanatici, adica al Apei si Pamintului subtil, primii si cei mai de jos si grosieri centri de forta din fiinta, specifice celor mai de jos nivele de constiinta ale fiintei. La nivelul apei (apas) se afla si manifestarea credulitatii, pe care multi o confunda cu credinta, motivul pt. care ei sint niste fanatici si nu niste credinciosi autentici. Aparent, exterior vorbind, credulul si credinciosul poate fi confundat unul cu altul ... dar doar ce cei superficiali si "orbi".

QUOTE
Revenind la practica, pg. 48... – „Meditaţia īnseamnă a avea īn permanenţă īn minte obiectul contemplat, scurgāndu-se asemeni unui jet de ulei scurgāndu-se dintr-un vas īn altul. Cānd acest gen de aducere aminte a lui Dumnezeu este atinsă, atunci toate lanţurile robiei sunt sfărāmate. ..Pentru ca Domnul a spus: „Cei ce se gāndesc necontenit la Mine şi mi se roagă cu iubire, voinţa acelora o īndrept astfel īncāt ei să ajungă la Mine”. Tocmai această necontenită aducere aminte se şi numeşte īn cuvinte Bhatki. De Atman (Dumnezeu) este dorit numai acela care īl iubeşte pe Atman cu ardoare...Din cele spuse reiese limpede că Bhatki este un şir sau o succesiune de eforturi mentale īntru realizare religioasă, avāndu-şi īnceputul īn rugăciunea simplă şi īncheindu-se cu cea mai intensă iubire a lui Ishvara ”(un alt nume a lui Dumnezeu)
Aşa se explică ce urmăresc călugări prin rugăciunea inimii.

- pacat ca putini inteleg si practic asta. sad.gif

QUOTE
După cum uşor se observă, scopul final şi mijlocul prin care se realizează relaţia profundă cu Dumnezeu sunt īn ultimă instanţă aceleaşi īn ambele religii. Nu este relevant să discutăm despre influenţe, adevărul poate fi descoperit chiar şi independent, īn medii diferite. Ceea ce contează este asemănarea izbitoare, care confirmă calea creştină, pe care mergem (dacă o facem cu adevărat !) majoritatea dintre noi.

- acum mai conteaza si aplicarea teoriei si depasirea acelei faze care produce dezgustul. Succes !


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 12 Jun 2005, 05:29 AM
Mesaj #88


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (bdl @ 12 Jun 2005, 06:48 AM)
Si lorber ala....cum a reusit sa transcrie cuvint cu cuvint?

- s-a mai spus, dar unii sint prea preocupati de circul/bufoneriile (a se citi mlastina sau noroiul) in care se zbat, sau au mintea si memoria prea scurta ca sa tina minte: prin dicteu divin !


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 05:01 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman