HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Important:

Pentru propunerea spre dezbatere (pareri, critici, comentarii) asupra unui anume site (personal sau nu) va rugam sa vizitati forumul Design si Programare Web

 
Closed TopicStart new topic
> [Ajutor] Fake Mailer
Aramis
mesaj 2 Feb 2005, 02:05 PM
Mesaj #1


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Nu stiu daca mai exista vreun subiect asemanator pe aici, daca da, atunci imi cer scuze, dar chiar sunt disperata!
Acum cateva minute am primit o serie de 3 e-mail-uri care la adresa sender-ului aveau tocmai adresa mea de e-mail! Subject-urile erau de genul "ti-am vazut pozele" (am niste poze intr-un fisier al inbox-ului) si "am citit tot ce era pe hard-ul tau"
Este posibil asa ceva?
Parola mea, pe langa faptul ca are nu stiu cate caractere e cunoscuta numai de mine si de sora mea, plus ca nu poate fi ghicita, fiind total lipsita de logica. Oricum, acum am schimbat-o...
Un coleg mi-a spus sa-mi instalez BlackIce Firewall (aveam Panda). Ce sa fac?
Chiar e posibil asa ceva?


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 2 Feb 2005, 03:13 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



Da, este posibil sa primesti mailuri cu sender-ul modificat. Nu sunt sigur, dar cred ca poti vedea si cine este adevaratul expeditor: dai click dreapta pe mail si cauti "Properties" o sa-ti afiseze o lista cu tampenii printre care si IP-ul expeditorului. Trebuie insa sa stii sa citesti ce-i pe acolo...daca nu, da la cineva care se pricepe.
In legatura cu parola, vreau sa-ti spun ca acestea se fura si nu se ghicesc sau decodifica.

QUOTE
Ce sa fac?

Sa stai linistita. Ori sunt simple SPAM-uri, ori e vreunul care vrea sa se dea important si face glume proaste.


--------------------
Suntem ceea ce gândim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
rebel
mesaj 2 Feb 2005, 03:13 PM
Mesaj #3


Don Juan Cronicar
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.524
Inscris: 14 February 04
Din: Aproape în aproape
Forumist Nr.: 2.225



Există ceea ce se cheamă Fake Mailer, ce trimite un e-mail către o anumită adresă de pe orice adresă alege cel ce foloseşte un astfel de program. Nu-i nimic nemaiîntâlnit până acum, programele de genul putându-se face chiar foarte uşor. La Yahoo! nu există o opţiune de vizualizare a IP-ului de unde e-mail-ul a fost trimis, însă există domenii de e-mail (nu chiar gratuite, din păcate) ce oferă o astfel de posibilitate.

Odată ce-ai opţine IP-ul expeditorului, ar fi relativ simplu să afli cine este sau măcar din ce zonă este.

Aşadar, când vi se întâmplă să primiţi un e-mail de la propria adresa sau de la adrese care sunt evident false (gen: ceva@nasa.gov) şi ce conţin texte gen ştiu unde stai; ţi-am văzut pozele; şi-am copiat hdd-ul etc., setaţi-vă contul astfel încât toate e-mail-urile trimise să fie duplicate către Sent Mail (pentru prima variantă în mod excepţional) sau găsiţi-vă un domeniu ce oferă şi IP-ul server-ului de e-mail de unde a fost trimis mesajul (ex. Another.com) în cazul doi.

În general, se recomandă totuşi să vă schimbaţi parolele lunar sau să vă alegeţi parole cât mai complicate. Farsele de genul sunt relativ inevitabile, programul despre care-am vorbit mai sus putând genera e-mail-uri de pe orice adresă, având - de asemenea - capacitatea de ataşa fişiere .html e-mail-ului.

Apropo de firewall, cel mai bun mi se pare Zone Alarm-ul oferit de Zone Labs, însă pentru calculatorul personal îţi recomand Sygate. Am folosit Black Ice, dar nu mi-a lăsat o impresie prea bună.

Off:topic - Discutasem cu Aramis [mwah1.gif] înainte să răspund aici, de-aici ştiind detaliile cazului.


--------------------
Dragostea, precum un râu, îşi va găsi un nou curs de fiecare dată când va întâlni în cale un obstacol.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 2 Feb 2005, 03:13 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Aramis
mesaj 3 Feb 2005, 02:15 PM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Multumesc pentru sfaturi mwah1.gif
Puteti sa radeti, dar in prima faza chiar m-am panicat tongue.gif


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 10:48 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman