HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Argumente Si Contra-argumente, Despre gandire
The Beast Within
mesaj 28 Jan 2005, 05:33 PM
Mesaj #1


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 78
Inscris: 27 January 05
Forumist Nr.: 5.544



Propun un subiect pe care l-am analizat de ceva vreme in diverse cercuri. As vrea sa stiu ce parere aveti despre afirmatia "Lipsa contra-argumentelor nu este un argument".

Cateva precizari legate de acest topic:

- Nu am inca o parere complet formata despre adevarul sau falsitatea acestei propozitii. Dar, pe cat posibil, voi incerca sa aduc contra-argumente indiferent de pozitiile voastre. Asta nu inseamna ca sunt de partea cealalta pozitiei voastre.
- As vrea sa stiu mai mult decat "e adevarat" sau "e fals". Cu alte cuvinte, ma intereseaza in special argumentarile.
- Pe cat posibil as prefera tratarea serioasa a acestui subiect. Putem glumi pe multe teme, chiar si pe asta, insa ma intereseaza opiniile legate de fondul problemei mai mult decat cele legate de forma ei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 28 Jan 2005, 05:44 PM
Mesaj #2


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Sa zicem ca avem o afirmatie X. Si in sprijinul ei vin diverse argumente. Cu cat sunt argumentele mai solide cu atat afirmatia X e mai credibila. Lipsa argumentelor inseamna o credibilitate minima. Contra-argument pentru X este un argument care sustine non-X. Lipsa contra-argumentelor inseamna credibilitate minima pentru non-X. Dar daca lipsesc si argumentele atunci avem credibilitate minima si pentru X si pentru non-X. Deci lipsa contra-argumentelor este un argument, intr-adevar, dar el nu creste credibilitatea lui X, ci doar scade credibilitatea lui non-X. Daca cineva incearca sa isi justifice faptul ca el crede X prin "argumentul lipsei contra-argumentelor" face o greseala.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
The Beast Within
mesaj 28 Jan 2005, 06:12 PM
Mesaj #3


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 78
Inscris: 27 January 05
Forumist Nr.: 5.544



QUOTE
Deci lipsa contra-argumentelor este un argument, intr-adevar, dar el nu creste credibilitatea lui X, ci doar scade credibilitatea lui non-X. Daca cineva incearca sa isi justifice faptul ca el crede X prin "argumentul lipsei contra-argumentelor" face o greseala.


Daca afirmatia X este o afirmatie de care nu te-ai indoit niciodata, ceva care nu ti-a fost nicicand pus sub semnul intrebarii de nimeni si de nici un gand de al tau, putem spune ca lipsa contra-argumentelor iti intareste cel putin 'credinta' in X.

De exemplu afirmatia "Omul are un instinct de supravietuire". In afara de cele cateva cazuri de oameni care au renuntat la viata lor fara motiv si pe care probabil ii incadrezi in categoria celor cu probleme psihice, nu prea cred ca ai auzit / gandit ceva care sa iti schimbe parerea sau macar care sa ti-o puna sub semnul intrebarii. As putea spune ca esti sigur de asta si o folosesti ca baza pentru multe alte explicatii. Cred, cel putin in acest caz, ca lipsa unor contra-argumente este unul din principalele argumente pentru care ai putea fi de acord cu acea afirmatie.

Problema se refera in special la argumentele de tipul "spune tu cum e mai bine" sau "nu se poate altfel". Iar intrebarea principala care reiese din problema este "cate situatii / evenimente / obiecte nu pot fi 'altfel' sau nu pot fi 'decat' asa sau asa".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 28 Jan 2005, 06:12 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
framboise
mesaj 8 Feb 2005, 05:31 PM
Mesaj #4


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 109
Inscris: 5 February 05
Din: Canada
Forumist Nr.: 5.639



QUOTE (The Beast Within @ 28 Jan 2005, 05:33 PM)
As vrea sa stiu ce parere aveti despre afirmatia "Lipsa contra-argumentelor nu este un argument".


Afirmatie adevarata.

Se poate sa nu cunoastem contra-argumentele...Si de fapt aceste contra-argumente, nu sunt oare generate de mintea noastra, la fel ca si argumentele?


--------------------
Sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 06:53 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman