HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Calator, descrierea subiectului
fdx
mesaj 14 Jan 2005, 04:48 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 13 January 05
Forumist Nr.: 5.438



Dupa degetul pe care mi-l zarii ingropat pina la jumatate in nara stanga, am dedus ca trebuie sa am cel mult patru ani...in curind am sa-mi iau probabil vreo palma peste ceafa ''na, baga-l si pe-alalalt, daca iti place asa mult''.
Da, mi-a iesit inca o data, uite-ma, sint viu, de fapt nici nu mai am sentimentul ala lipicios si rece, murisem urat de data asta, imi amintesc involuntar si scarbit de capacul de canal spre care vazusem sangele negru si gros scurgandu-se, caldarimul rece si intunericul care astupase zgomotul de sirene si fiare rupte...
Imi place sa mor frumos, inca nu stiu cum sa aleg asta, odata am avut parte de chipuri dragi la capatai, mi-au dat impresia ca regretau chiar sa ma vada plecind, insa nu, nu eram inca decis pentru pasul cel mare, incercarea aceea trebuie sa aiba loc numai atunci cind voi fi incredintat ca merita....ceva atit de nou si maretz poate avea, desigur, efecte surpriza...
Sa ma ridic, sa iau de mana pe cea sau pe cel care m-a convins (in fond, se pare ca nici nu e vorba de o convingere, ci de un sentiment adanc) sa ma ridic ziceam si sa-i spun ok, am sa raman cu tine... Ce caracter mi-ar trebui, ce nivel de intelegere ?...
Am si rochitza, e roz, acum o vad....incep sa lamuresc. E graba acum, trebuie sa imi aleg iute: timp, locatie, parinti, aceeasi paradigma primitiva, limitata de un timp de gandire atit de scurt...
Totul fuge, se sterge, se scurge gros, ireparabil, rautacios....nu am puterea sa retin nimic, ma las uitarii, moale, inciudat si neputincios, ma aud graind cu o voce mica si peltica:''Ma...ma. Maaaa!''


-Jane ! Jaaaaaane ! urla barbatul printre lacrimi. Sughite, plange si rade de bucurie.
-Jaaaaaane ! E bine, nu a patit nimic ! Se strecoara printre cioburi si din masina contorsionata scoate un ghemotoc palpitand infasurat intr-o paturica....il intinde femeii....

Politaiul Joe beleste ochii, isi da cascheta pe ceafa si se scarpina ganditor la tampla stanga. Emite apoi prin statie: ''Copilul a supravietuit accidentului. Trimiteti urgent o ambulanta.'' Se uita la masina turtita de tot, la cioburile care acopera totul in jur, la motorul care a fost impins practic inauntru, peste sofer... Alaturi ii vede pe cei doi ageamii, plangand si strangandu-si fetita in brate; a mica e singura care nu urla pe aici...priveste linistita la ei si isi indeasa cu sarg degetul in nas, de parca abia ar fi venit de la plimbare...''ma, da-ma naibii'' murmura omul si pleaca in intampinarea ambulantei.
(14.1.05.)



=================================================
Evident, nu e un editorial. E aici din lipsa de rubrica. Scuze.



Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 05:30 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman