HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Ce Insemna Rock Comercial
Judge_Aris
mesaj 26 Apr 2003, 11:36 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 3
Inscris: 26 April 03
Forumist Nr.: 246



Am vazut ca multi dintre voi se comenteaza intr-un fel sau altul evolutia, stilul sau aparitia unor trupe pe care le numesc comerciale.

Stiti ce inseamna Rock comercial?

Pentru cei care acuza....ati compus vreodata un ritm, ati avut vreodata o aparitie live, ati insufletit vreodata o masa de oameni?

Ascult cu aceeasi placere Fear Factory - Sepultura - Messugah precum Linkin Park or Limp Bizkit, imi place la nebunie Pantera si dau din cap pe Pro Pain de prin '94

Am cantat live atunci cand multi au auzit de Metallica dupa "Nothing else..."
Iata ca ma vad catalogat drept prost. asta pentru ca ascult linkin park

De ce?
Exista vreo regula?

prin '94 daca nu aveai plete si blugi desenati cu pixu' sau geaca de motor nu erai considerat rocker. Nu am avut niciodata plete si nici blugi desenati cu pixu - in schimb am cantat in fataza unor oameni care dadeau din cap!

Acum nu se mai pune problema de plete - asta pentru ca nici "adevaratzii" nu se prea mai poarta la plete, acum se pune problema de a fi sau nu comercial;

Asadar definitzi comercialul!


--------------------
Judge Aris
________________

Incompetenti din toata lumea uniti-va
vrem sa va cunoastem!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 2 May 2003, 10:56 PM
Mesaj #2


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Rockul comercial (si in genere orice gen de muzica) este comercial daca este facut doar pentru a aduce bani; daca 'artistul' creeaza nu din pasiune sau placere ci pentru ca astfel scoate bani; daca 'artistul' nu pune suflet in muzica sa, daca nu se regaseste in melodiile sale prin ideile (mesajele) care vrea sa le transmita atunci se numeste ca e comercial.

Trebuie sa se faca diferenta intre mainstream si comercial. Nu poti zice ca orice formatie care are videoclipuri, concerte, fani, intr-un cuvant succes, este comerciala doar pentru motivul ca scoate bani din ceea ce face.

In general trebuie sa se evite extremele iar apoi sa se tina cont de gusturile fiecaruia.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 3 May 2003, 01:47 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



imi pare rau dar nu am insufletit niciodata o masa de oameni si de aceea cer si eu voie sa-mi exprim parerea......
dupa mine rockul comercial e acela care se face la duzina albumele fiind promovate doar de un singur "hit" dupa al carui model sunt facute si restul de piese de pe album.
Si in general rockul numit comercial e pentru aceia care prefera alt gen de muzica si asculta rock in masura in care are o formatie succes la radio -tv. nu zic nu, ascult si limp bizkit insa nu cu aceeasi placere cu care as asculta Alice Cooper de exemplu.


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 3 May 2003, 01:47 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
oaspetele
mesaj 12 May 2003, 10:50 AM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 266
Inscris: 12 May 03
Din: Bistrita
Forumist Nr.: 284



QUOTE (Carmi @ May 3 2003, 03:10 PM)
imi pare rau dar nu am insufletit niciodata o masa de oameni si de aceea cer si eu voie sa-mi exprim parerea......
dupa mine rockul comercial e acela care se face la duzina albumele fiind promovate doar de un singur "hit" dupa al carui model sunt facute si restul de piese de pe album.
Si in general rockul numit comercial e pentru aceia care prefera alt gen de muzica si asculta rock in masura in care are o formatie succes la radio -tv. nu zic nu, ascult si limp bizkit insa nu cu aceeasi placere cu care as asculta Alice Cooper de exemplu.

Alice Cooper , in special in perioada "contemporana" , este un exemplu de rock comercial :
-linie melodica usoara , cu refren usor de memorat
-strofa -refren-strofa-refren-solo-strofa-refren
-versuri fara mesaj
-lungime medie spre scurta a pieselor
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 12 May 2003, 12:43 PM
Mesaj #5


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Dar daca e prea lunga piesa... nu risca sa devina plictisitoare??? blink.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 12 May 2003, 07:53 PM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



Dupa mine cred mai degraba ca se "adapteaza" si nu neaparat pietei.Oricum poti sa cam faci deosebire intre piesele de pe acelasi album. Si daca esti fan al unei formatii cred ca gasesti sensuri "profunde" in spatele unor versuri aparent banale fiind o problema de subiecivitate.Si de ce piesele n-ar putea avea o linie melodica usoara?Iar tendinta ca piesele sa -si reduca durata este o tendinta generala.....sau cel putin asa mi se pare mie.Intr-adevar nu pot sa neg "reteta" prezentata de tine biggrin.gif .Dar dupa tine, este ceva negativ rock-ul comercial? unsure.gif


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 12 May 2003, 09:23 PM
Mesaj #7


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



QUOTE
Dar dupa tine, este ceva negativ rock-ul comercial?


Imi permit sa raspund si eu: da, normal ca este ceva negativ rockul comercial; scaderea calitatii ar fi una din primele influente negative.

Lungimea unei melodii cred ca nu are nici o importanta.
De ex:
HIM - Temple of Love are 8 min. si este de fapt dublul celei de la Sisters of Mercy. Nu aduce nimic nou, nu impresioneaza prin nimic. Pe de alta parte Therion - O Fortuna, care de fapt e cover dupa Carl Orff - Carmina Burana (O Fortuna), si are doar 2 min. pur si simplu te inalta.... Si ca sa dau ex. si de o melodie lunga frumoasa, Pink Floyd - High Hopes.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oaspetele
mesaj 13 May 2003, 01:55 PM
Mesaj #8


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 266
Inscris: 12 May 03
Din: Bistrita
Forumist Nr.: 284



QUOTE (black ice @ May 12 2003, 10:46 PM)
QUOTE
Dar dupa tine, este ceva negativ rock-ul comercial?


Imi permit sa raspund si eu: da, normal ca este ceva negativ rockul comercial; scaderea calitatii ar fi una din primele influente negative.

Lungimea unei melodii cred ca nu are nici o importanta.
De ex:
HIM - Temple of Love are 8 min. si este de fapt dublul celei de la Sisters of Mercy. Nu aduce nimic nou, nu impresioneaza prin nimic. Pe de alta parte Therion - O Fortuna, care de fapt e cover dupa Carl Orff - Carmina Burana (O Fortuna), si are doar 2 min. pur si simplu te inalta.... Si ca sa dau ex. si de o melodie lunga frumoasa, Pink Floyd - High Hopes.

Da , rockul comercial e ceva negativ. Sau tinde , avand in vedere amploarea fenomenului , fata de anii 70-80.

Intr-adevar , lungimea unei melodii nu este un criteriu definitoriu al calitatii ei , insa e clar ca o piese comerciala va avea o durata mai scurta , in genere. Tocmai aici apare o deosebire : avand o linie simpla , cei care compun aceste piese se feresc sa repete de prea multe ori aceleasi linii melodice , ar plictisi repede.
dry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 13 May 2003, 02:30 PM
Mesaj #9


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Nu, nu, nu! 5.gif
Ati inteles gresit intrebarea mea - nu ziceam ca o piesa lunga este de o calitate mai slaba decat o piesa cu o durata medie/mica. Ziceam doar ca exista riscul de a plictisi, la un moment dat...

Insa, am inteles smile.gif la ce va refereati voi... pentru ca eu am pus intrebarea din punctul de vedere al unei persoane care nu prea asculta rock si aude mereu aceleasi beaturi si linii melodice intr-o melodie. Aici da, ar plictisi. Dar, fiind vorba de rock (-ul vostru tongue.gif ) mi-am dat seama ca gresesc... Deci... totul clar! blink.gif


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 13 May 2003, 08:20 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



De ce e negativ? In principiu in rock-ul comercial predomina linia melodica (insotita de niste versuri cam "uscate") si atunci cand nu prea ai chef de "meditatie" nu-ti suna mai bine o chestie nu asa de profunda? in fond nici un artist nu e 100% original.....si fiecare are influente.
Daca pe tine nu te impresioneaza o piesa si are unele influente crezi ca e comerciala?In fond ne intoarcem la intrebarea principala: Care sunt trasaturile rock-ului comercial?Daca iti place il cumperi, daca este pe placul tau este comercial?


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AIWA
mesaj 20 May 2003, 04:45 AM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 938
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 69



Am si eu o intrebare legata se subiect smile.gif
De la noi care trupa cinta rock comercial?


--------------------
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac , viata o demonstreaza zilnic !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oaspetele
mesaj 20 May 2003, 06:41 AM
Mesaj #12


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 266
Inscris: 12 May 03
Din: Bistrita
Forumist Nr.: 284



QUOTE (AIWA @ May 20 2003, 06:08 AM)
Am si eu o intrebare legata se subiect smile.gif
De la noi care trupa cinta rock comercial?

Un excelent exemplu ni-l da trupa Compact .
Pe undeva , poate si Holograf , da ei au alunecat spre pop.
Din pacate , si Iris-ul incepe sa dea semne de slabiciune.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 20 May 2003, 09:15 PM
Mesaj #13


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Acum mi-a venit in minte trupa Voltaj, cei care au castigat cateva premii la categoria rock din nu mai stiu ce concursuri. Ei bine, ei, daca ar canta rock, ar fi o trupa comerciala wink.gif


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
oaspetele
mesaj 21 May 2003, 05:18 AM
Mesaj #14


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 266
Inscris: 12 May 03
Din: Bistrita
Forumist Nr.: 284



QUOTE (black ice @ May 20 2003, 10:38 PM)
Acum mi-a venit in minte trupa Voltaj, cei care au castigat cateva premii la categoria rock din nu mai stiu ce concursuri. Ei bine, ei, daca ar canta rock, ar fi o trupa comerciala wink.gif

Perfect !!
Exact la acest exemplu m-am gandit prima data , doar ca vorba ta , daca.......
6.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rork
mesaj 12 May 2004, 05:54 PM
Mesaj #15


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 35
Inscris: 7 May 04
Forumist Nr.: 3.413



Rock comercial?

Peste 90% din muzica rock straina si autohtona pe care o auzim la posturile de radio romanesti, in afara emisiunilor specializate care prezinta diverse grupuri-legenda sau alte teme cu caracter istoric!
Rockul acela usurel, siropos care nu ne povesteste altceva decat eterna si supralicitata poveste cu un el si o ea bla bla bla... cu un refren usor de ingurgitat si care nu iese din tipare. Trece pe langa si prin urechile noastre si nu reuseste altceva decat sa ne scufunde in periculosul somn al ratiunii. Da' ce bine prinde cand suntem la volan sau intr-un bar si ne da ocazia sa ne laudam si noi ca nu suntem manelisti, nu suntem hip-hoperi, nu suntem, nu suntem, nu suntem. Da' nici rockeri nu suntem.
Decat rock sirop, mai bine stau si citesc.

Apropo de asta, mie pana si o trupa gen Nightwish mi se pare comerciala, ca sa nu mai spun de HIM, care ne vand insa alte stereotipii decat cele roz bonbon.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 13 May 2004, 12:54 AM
Mesaj #16


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Aici e vorba de gusturi.. nu inseamna ca daca nu-ti place tie, daca nu te regasesti in versuri, piesa e de rahat. Parerea mea e ca muzica trebuie simtita cu sufletul nu luate in calcul durata melodiei, etc. Rolul muzicii este acela de a te inspira, de-ati schimba starea se spirit... Cred ca si voua vi s-a intamplat sa vi se faca pielea de gaina atunci cand ascultai o piesa laugh.gif Uneori ne inspira versurile, alteori linia melodica.. Muzica e muzica.. Cat timp isi indeplineste rolul nu cred ca e important daca se vinde sau nu, daca e siropoasa sau "profunda" si-asa mai departe tongue.gif Si acest termen de "comercial" eu il inteleg ca pe ceva la care nu si-a dat nimeni silinta, in care nu a pus suflet.. ceva facut doar pentru a se vinde.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tossmaster
mesaj 14 May 2004, 08:30 AM
Mesaj #17


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 17
Inscris: 12 May 04
Din: Oradea, Rusia
Forumist Nr.: 3.469



Rock comercial:
Metallica de la Load incoace (inclusiv)
Limp Biskit
TOATE trupele ce canta NUmetaluser posted image


--------------------
Tosser Allmighty
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 16 May 2004, 01:04 AM
Mesaj #18


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.099
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Scorpions: de la Animal Magnetism incoace > comercial
Bon Jovi: de la Slippery When Wet incoace > la fel
"Bed of Roses" de ex: curge comercialul din boxe... dar se vindeeee hh.gif

Acest topic a fost editat de genicon: 16 May 2004, 01:14 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PIT-a-PAT
mesaj 16 May 2004, 10:42 PM
Mesaj #19


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 102
Inscris: 20 February 04
Forumist Nr.: 2.295



Pentru mine nu prea exista rock comercial. Muzica este o indrustie, si tot ce se produce este comercial. Unii pun suflet, au talent, altii copie si scot un hit in viata (ma intreb ce trupa rock a facut asa). Exista un numar enorm de stiluri, iar e normal ca unele sa ni se para doar de dragul de a canta, depinde ce ne place. Prea usor acuzam trupele de spiritul lor mercantil, iar parerea mea este ca orice trupa cat de cat cunoscuta are acest sentiment. Nici nu cred ca ar putea rezista o piesa care nu are nimic in ea. Din moment ce vrei sa patrunzi pe piata muzicala, automat accepti partea comerciala, devii inevitabil comercial, daca nu ramai si canti de placere pentru prieteni, prin baruri etc. Cum spunea unul din pilonii rockului daca imi permiteti: "We're olny in it for the money".
Totul ramane cat de puternic este interesul banului la o formatie si cum ne raportam noi la un anumit stil (de ex. pentru mine rock-ul e sa facut sa si dansezi pe el, sa te simti bine la o petrecere etc).


--------------------
Doi copii numarau o bila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 3 May 2024 - 06:21 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman