HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Iadul E Aici Pentru Unii..., socant
cociuba
mesaj 30 Jan 2005, 10:14 PM
Mesaj #36


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



zed imi placi thumb_yello.gif
OMU'BUN
QUOTE
Nu prea inteleg de unde s-a tras concluzia ca biserica ar fi o mare putere financiara sau ca ar avea cine stie ce mare cuvant de spus acolo unde

hai sa vedem de unde:mii de hectare de padure primeste biserica , sunt curios ce va face cu ele,
in orasul meu,Oradea, se investesc zeci de miliarde in constructii, biserici, cand cele existente sunt si asa pe jumatate goale...,
daca IPS vrea sa lase ceva dupa el, ca spalare a pacatului ca nu a fost in stare sa faca ceva in vremea lui ceausescu atunci poate ar fi cazul sa construiasca spitale, camine de batrani... ce zici nu ar fi mai crestinesc ? wink.gif

Acest topic a fost editat de cociuba: 30 Jan 2005, 10:19 PM


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 30 Jan 2005, 11:16 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Tanti ZED , tare imi esti draga !
Apropos de ce spuneai tu despre Yugoslavia... am prietene sirboaice, doua surori... cind tot globul stia ca Serbia va fi bombardata, sirbii nu stiau ... cea mare suna din Romania unde era studenta acasa, iar familia ei nu habar nu avea... Iar ce mi-au povestit fetele m-a facut sa mi se faca pielea de gaina...


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 31 Jan 2005, 12:36 AM
Mesaj #38


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



QUOTE
in orasul meu,Oradea, se investesc zeci de miliarde in constructii, biserici, cand cele existente sunt si asa pe jumatate goale...,


sau:

QUOTE
Spune tu care e rostul sa bagi 3 mil de $ in instalatia de sonorizare a unei biserici?


Uneori lucrurile iau un curs tare ciudat. In primul rand fiindca suntem dispusi sa credem chiar tot ce se barfeste pe la coltul strazii (eu unul nu pot sa cred ca o instalatie de sonorizare ar putea costa atat, dar nu-i exclusa o spalare de bani chiar daca e vorba de o biserica. Dar nici varianta unei barfe la colt de strada n-o scot din calcul, din pacate!...)
Faptul ca se investeste prea mult in biserici, nu stiu cine poate sa spuna asta? Omul simte nevoia sa doneze bani bisericii tocmai fiindca face prea multe prostii, si-si imagineaza ca daca a furat de si-a ridicat el cateva vile, n-ar strica sa ajute la ridicarea unei jumatati de biserica... Ma intreb cum am putea cataloga un preot care accepta banii unui mafiot recunoscut de comunitate, care face bani din jecmaneli pe fata!... Are taria sa refuze? Asa ar trebui, dar si el e tot un om, in final... Sau poate se gandeste ca daca n-ar primi, ar risca sa-si faca dusman pe cine nu trebuie!... E tere greu sa te pui in pielea unui asemenea preot, dupa parerea mea. Chiar cinstit sa fie, ma tem ca nu prea are sanse sa ramana asa!...

In rest, nu stiu. Fiecare are propria parere in ce priveste prea mult sau prea putin. Ca biserica si-a recuperat niste pamanturi, cred ca nu le-a luat cu japca. Ce va face cu ele? Pai si regele si-a luat? E problema noastra cum si le expluateaza? Pentru unii se pare ca exista o mare grija pentru evidentierea parohiilor bolnave, dar asta nu fiindca ar fi niste buni credinciosi, ci doar carcotasi. Asa e si la scara nationala; scoatem in evidenta toate rautatile tarii, iar cele bune le trecem de multe ori sub tacere. Si-atunci ce sa le mai cerem celor care privesc din exterior?
Inainte sa iau decizia de a pleca in Marea Britanie, imaginea mea despre aceasta lume era deosebit de pozitiva. Mi-am zis ca in aceasta tara nu se omoara nu se trage cu arma pe strada, este o tara civilizata. Civilizata, cred ca da! Dar drogati sunt si pe-aici, iar pe strada mea au fost impuscati doi negri in interval relativ scurt. Credeti ca am vazut ceva la stiri despre aceste fapte? Strada a fost inchisa doua zile pe acel sector, cordoane de politie din 10 in 10 metri, dar nimeni nu rasufla nimic; nu camere de luat vederi, nu fotoreporteri indiscreti, nimic!... In mod sigur le pasa de siguranta societatii, dar au mare grija la imaginea promovata, fiindca nu sunt doar mandri, ci si discreti! Noi ce facem? Numaram orataniile din ograda bisericii si-l injuram pe preot ca in postul mare la el miroase a friptura! Cand o sa intelegem ca modul in care el isi onoreaza credinta pe care o propovaduieste, nu este treaba noastra? Oricum sunt sigur ca nimeni dintre cei de rand n-ar dori sa fie in locul acelui preot la un anumit moment dat!


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 31 Jan 2005, 12:36 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
axel
mesaj 31 Jan 2005, 12:51 AM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (OMU'BUN @ 30 Jan 2005, 01:50 AM)
Hm! Nu prea inteleg de unde s-a tras concluzia ca biserica ar fi o mare putere financiara sau ca ar avea cine stie ce mare cuvant de spus acolo unde interesele politice sunt cu adevarat in largul lor!...

Ori esti tare naiv, ori ..., ori te prefaci. Biserica catolica (tot sistemul piramidal condus de papa) este probabil cea mai bogata organizatie din lume.

Acest topic a fost editat de axel: 31 Jan 2005, 12:56 AM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 31 Jan 2005, 10:33 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



QUOTE (Diana-Maria @ 31 Jan 2005, 12:16 AM)
Tanti ZED , tare imi esti draga !
Apropos de ce spuneai tu despre Yugoslavia... am prietene sirboaice, doua surori... cind tot globul stia ca Serbia va fi bombardata, sirbii nu stiau ... cea mare suna din Romania unde era studenta acasa, iar familia ei nu habar nu avea... Iar ce mi-au povestit fetele m-a facut sa mi se faca pielea de gaina...

Ce are asta cu ceea ce am scris eu si ce are cu subiectul de aici ?! huh.gif


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 31 Jan 2005, 12:17 PM
Mesaj #41


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE
Donatiile din alte surse , nu de la biserica sint mult mai mari decit ceea ce face biserica...oamenii simpli dau si ei cit pot...dar daca faci raportul intre ce dau ei raportat la puterea lor financiara si ce da biserica raportat la puterea ei financiara, vei avea o surpriza....


Contrar parerilor voastre, Biserica nu e o institutie abstracta, in genul unei corporatii. Biserica e alcatuita din totalitatea credinciosilor. Nu stiu cum o fi in cazul bisericii catolice, dar la ortodocsi donatiile Bisericii sint donatiile credinciosilor. Asadar, puterea financiara a Bisericii e data de puterea financiara a credinciosilor ei.

QUOTE
Spune tu care e rostul sa bagi 3 mil de $ in instalatia de sonorizare a unei biserici? Asta e caz real din zona mea.... si nu e catedrala sau ceva maret... e o biserica si atit.... care e rostul sa pui banci de mahon intr-o biserica?


Bdl, daca intr-adevar s-au bagat 3 milioane de dolari (ceea ce nu cred) in sonorizarea bisericii tale, ar trebui sa ceri socoteala preotului sau consiliului parohial. Daca insa nu e vorba de biserica ta, atunci chiar nu vad de ce te-ar preocupa felul cum isi cheltuie banii.

QUOTE
Pentru Sudan si Somalia nu e valabila .
Ei sunt in razboi de ani si ani de zile , nu au scoli , le numeri pe degete , ce sa mai spun de gradini botanice , opera , teatru , cinematograf .


Zed, ce legatura are credinta cu cinematograful?!? blink.gif Nici stramosii nostri n-aveau cinematografe, au trecut si ei prin foamete, boli si razboaie si n-au renuntat la credinta lor, ba dimpotriva. Poporul lui Moise a ratacit zeci de ani prin desert dupa ce statusera in sclavie tot cam atita... nici ei n-aveau cinematografe sau scoli. Daca vrei sa excludem monoteismul din discutie, gindeste-te la triburile primitive, abia coborite din copac: si la ei speranta de viata e scazuta, si ei se omoara intre ei, nici ei nu-si cunosc bunicii si totusi credintele religioase se perpetueaza. Toate astea ca sa-ti demonstrez ca nu ai nevoie de un anume grad de confort ca sa fii credincios.

QUOTE
Crezi ca un crestin este un om mai bun sau superior celorlalti ?!


Nu as putea sa fac astfel de ierarhizari, dar cred ca un om credincios e mai bogat sufleteste decit unul care nu crede in nimic sau crede "in el insusi". Pe urma, nu inteleg de ce ai atita aversiune fatza de crestini? Crestinii nu sint perfecti, nici supraoameni... sint indivizi obisnuiti, cu bune si rele, care isi asuma un set de norme de comportament si incearca sa-si conduca viata dupa aceste norme. Unii reusesc, altii nu... Iar daca gasesti un crestin care nu se ridica la inaltimea asteptarilor tale, nu trebuie sa dai vina pe religie pentru asta.

QUOTE
Te rog data viitoare daca mai ai astfel de complimente la adresa mea si nu poti sa te stapanesti , trimite-mi un PM si btw sunt o tanti .


Imi cer scuze daca te-am jignit cu ironia mea nevinovata, dar iti amintesc ca tu ai dat tonul, acuzindu-ma de "afirmatii puerile".

Acest topic a fost editat de Superunknown: 31 Jan 2005, 12:20 PM


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 31 Jan 2005, 01:34 PM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



@Superunknown

Un popor da mai departe cultura , in ea intra si credinta dar niciodata nu da numai credinta .
Nu am chef sa repet iar ceea ce am scris , ma oboseste , daca s-a inteles numai asta din toata pagina ... that's life .

Intotdeauna voi acuza pe cineva care afirma ca Dumnezeu a vrut asta si apoi isi pune mainile in san si nu face nimic . E o scuza pertinenta si la -ndemana fara sa creeze batai de cap .

In rest , numai bine . thumb_yello.gif


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 31 Jan 2005, 02:44 PM
Mesaj #43


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE
Nu am chef sa repet iar ceea ce am scris , ma oboseste , daca s-a inteles numai asta din toata pagina ... that's life .


Pacat, se anunta o discutie interesanta, dar iti dau dreptate: punctul tau de vedere era imposibil de sustinut cu argumente. Ai luat o decizie inteleapta retragindu-te.

QUOTE
Intotdeauna voi acuza pe cineva care afirma ca Dumnezeu a vrut asta si apoi isi pune mainile in san si nu face nimic . E o scuza pertinenta si la -ndemana fara sa creeze batai de cap .


Sint de acord cu tine, e o atitudine urita. Ceea ce am spus eu a fost insa, ca cei care cred ca "Dumnezeu a vrut asta" nu se prevaleaza de asta ca de un pretext pentru a nu face nimic, ci de regula chiar ei sint cei care se implica mai tare si isi ajuta semenii aflati in suferinta.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 31 Jan 2005, 03:54 PM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



QUOTE (Superunknown @ 31 Jan 2005, 03:44 PM)
Sint de acord cu tine, e o atitudine urita. Ceea ce am spus eu a fost insa, ca cei care cred ca "Dumnezeu a vrut asta" nu se prevaleaza de asta ca de un pretext pentru a nu face nimic, ci de regula chiar ei sint cei care se implica mai tare si isi ajuta semenii aflati in suferinta.

Eh vezi ?! asta nu poti nici tu sa argumentezi tongue.gif
Asa ca situatia cine ajuta mai mult , ateii sau credinciosii ramane fifty-fifty jamie.gif

Acest topic a fost editat de Zed: 31 Jan 2005, 04:11 PM


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 31 Jan 2005, 05:34 PM
Mesaj #45


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Încet, încet discuţia a alunecat spre omniprezenta gîlceavă pe probleme religioase! Chiar nu se pot evita niciunde/nicicînd contrele de acest gen?

Acum, uitîndu-mă în urmă şi gîndindu-mă la întrebarea iniţială (ce putem face pentru ei) am realizat că eu, personal, am donat f putin pentru Asia şi nu mi-e ruşine s-o spun că mă simt vinovat că n-am dat mai mult. Voi - credincioşi sau nu - cum vă simţiţi?...

Acest topic a fost editat de milimetru: 31 Jan 2005, 05:36 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 31 Jan 2005, 05:55 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



@milimetru
Nu exista "am donat foarte putin" . Nu conteaza cat donezi , conteaza ca o faci . De la oamenii saraci se strang banii , crede-ma ca stiu despre ce vorbesc . Chiar si cu putin , daca ai reusit sa oferi cuiva un simplu vaccin sau cativa litrii de apa potabila , ai facut un mic miracol .
Si eu am donat tongue.gif dar nu in numele credintei , am donat pentru ca am vrut si am avut posibilitatea sa ajut .


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 31 Jan 2005, 06:17 PM
Mesaj #47


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE
Eh vezi ?! asta nu poti nici tu sa argumentezi
Asa ca situatia cine ajuta mai mult , ateii sau credinciosii ramane fifty-fifty


Pai sa vedem: eu pot sa-ti dau citeva exemple in care Biserica si credinciosii se implica in actiuni caritabile si isi ajuta semenii aflati in suferinta. Tu poti sa-mi dai tot atitea exemple de atei (sau organizatii ateiste) care fac acelasi lucru?

Complex Social infiintat de Biserica Sfintii Arhangheli din Bucuresti
Asociatia Pro Vita
Asistenta sociala in Biserica Ortodoxa Romana
Colecta pentru ajutorarea sinistratilor din SE Asiei, organizata de Arhiepiscopia Clujului
Asezamintul Vasiliada
Mitropolia Olteniei - Activitatea filantropica
Mitropolia Banatului - Asistenta sociala si religioasa
Arhiepiscopia Sloboziei - Asistenta sociala
... si asta e doar inceputul.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zed
mesaj 31 Jan 2005, 06:33 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.766
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 671



@Superunknown

Eu as putea sustine ca toate celelalte organizatii sunt necrestine . tongue.gif .
Exemplu unicef , unde sunt mebru de 6 ani , nu am vazut niciodata sa scrie undeva ca apartin vreunei religii . jamie.gif
La fel si acesta organizatie

Idem

Hai sa lasam discutiile pe teme religioase aici ca nu este locul potrivit , la fel cum acum o dam in filozofie .

Acest topic a fost editat de Zed: 31 Jan 2005, 07:14 PM


--------------------
I'm hanging on your words /Living on your breath
Feeling with your skin /Will I always be here ?!

Iarta-ti mereu dusmanii. Nimic nu-i supara mai tare.
www.unicef.org
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 31 Jan 2005, 08:54 PM
Mesaj #49


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (Superunknown @ 31 Jan 2005, 01:17 PM)
Contrar parerilor voastre, Biserica nu e o institutie abstracta, in genul unei corporatii. Biserica e alcatuita din totalitatea credinciosilor. Nu stiu cum o fi in cazul bisericii catolice, dar la ortodocsi donatiile Bisericii sint donatiile credinciosilor. Asadar, puterea financiara a Bisericii e data de puterea financiara a credinciosilor ei.

SuperUnknown, faci o grava confuzie intre cum este biserica si cum ai vrea tu sa fie biserica.
Biserica (ortodoxa si catolica, dar in special cea catolica) este o afacere care vinde servicii spirituale, clientii sai fiind enoriasii. Biserica catolica are ca CEO papa de la Vatican.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 31 Jan 2005, 11:27 PM
Mesaj #50


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



QUOTE
Biserica catolica are ca CEO papa de la Vatican.

sa nu uitam cum se iertau pacatele in trecut de catre biserica catolica 6.gif

bun, sa revenim ontopic:
e foarte greu sa reusesti sa ajuti atatia oameni, si cineva spunea ca de asta r trebui sa se ocupe statele bogate, ce parere aveti? ajutoarele trimise de ei sunt insuficiente? wink.gif

Acest topic a fost editat de cociuba: 31 Jan 2005, 11:29 PM


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Superunknown
mesaj 31 Jan 2005, 11:57 PM
Mesaj #51


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 911
Inscris: 15 February 04
Forumist Nr.: 2.236



QUOTE
SuperUnknown, faci o grava confuzie intre cum este biserica si cum ai vrea tu sa fie biserica.
Biserica (ortodoxa si catolica, dar in special cea catolica) este o afacere care vinde servicii spirituale


Da-mi voie sa cred ca stiu mai bine decit tine cum e biserica mea. Vorbesc de cea ortodoxa, pentru ca pe cea catolica nu o cunosc atit de bine. Daca tu preferi sa ai o viziune marxista asupra bisericii (servicii spirituale) e parerea ta.


--------------------
"Screw you guys, I'm going home" (E. Cartman)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMU'BUN
mesaj 1 Feb 2005, 01:15 AM
Mesaj #52


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



Iadul e aici... Bizar topic! Citind parerile fiecaruia (aici sau prin alte parti ale acestui forum care se doreste a fi un reusit exemplu de intelegere si comunicare) descopar de multe ori ura si rautate, dar care nu strabat de la cineva ce a avut intr-adevar mari probleme in viata (de fapt nici nu cred ca ceea ce au trait ei pana acum se poate numi viata!!!) ci pur si simplu refuza sa-si puna si intrebari decente despre tot ceea ce-i inconjoara pentru ca e mult mai incitant sa improsti cu noroi de dragul importantei care ti se ofera, nu neaparat fiindca stapanesti un adevar anume! Iar acest gen de filosofie chiar prinde din pacate, daca fondul moral nu este destul de bine limpezit.
Ma intreb inca de ce mai revin pe acest forum? Unii si-au castigat un statut destul de solid, in ciuda caracterului indoielnic. Nu poti sa faci nimic: nu poti sa intervii cu parerea ta impotriva parerii lui, fiindca te va cauta prin toate arhivele, ca sa dovedeasca celorlalti ca el e cel mai destept, iar tu cel mai prost. Iar interventiile sunt intotdeauna ironice, acide si evident spuse de la un inalt nivel de cunoastere. Cunoastere pe care cei care o contesta nu gasesc deloc intelept sa intervina si bine fac.
Iadul e aici, printre noi, si nici macar nu suntem constienti de satisfactia pe care o au cei ce intretin focul sub cazanul cu smoala in care sunt amestecate si gandurile noastre zbuciumate.


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 1 Feb 2005, 09:53 AM
Mesaj #53


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Omule Bun, cred ca dramatizezi un pic cam mult situatia. Banuiesc ca schimbarea de atmosfera (care era normal sa se petreaca !) fata de primele luni ale Hanului (cand era si el "bebelus", nu ?) e cauza pentru care te intrebi retoric "de ce mai revin pe acest forum ?".

Esti sigur ca e general valabil ca "Unii si-au castigat un statut destul de solid, in ciuda caracterului indoielnic." ?

Chiar asa sa fie ... "Nu poti sa faci nimic: nu poti sa intervii cu parerea ta impotriva parerii lui, fiindca te va cauta prin toate arhivele, ca sa dovedeasca celorlalti ca el e cel mai destept, iar tu cel mai prost. " ?

Cred ca depinde de dispozitia sufleteasca a fiecaruia.

Uite, iti dau dreptate ... "Iadul e aici... Bizar topic!". Ei si ? Pentru ca e bizar si pentru mine evit sa comentez prea mult.

Ne "despartim" insa ca atitudine apoi. Tu spui "Citind parerile fiecaruia (aici sau prin alte parti ale acestui forum care se doreste a fi un reusit exemplu de intelegere si comunicare) descopar de multe ori ura si rautate".

Ei bine, eu "Citind parerile fiecaruia descopar de multe ori iubire si bunatate". Pentru ca asta urmaresc sa descopar. wink.gif

Desigur, fiecare e liber sa aleaga cum vede lucrurile ...

La buna recitire ! smile.gif

p.s.
Desi poate parea off topic, in realitate mesajul meu e ... foarte "pe subiect". smile.gif


Acest topic a fost editat de calfa: 1 Feb 2005, 09:55 AM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 1 Feb 2005, 03:21 PM
Mesaj #54


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



off topic
calfa (sunt curios de unde vine acest nick) si OMU'BUN parca cei ''batrani'' sunt mai suparaciosi decat ''tineri'', normal ca nu poate fi ca la inceput, dar hanu e o experienta extraordinara, atat cu + cat si cu - wink.gif
off topic
si ontopic , as vrea sa vad ce raspunsuri aveti fata de ultimele intrebari ?


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Diana-Maria
mesaj 1 Feb 2005, 11:34 PM
Mesaj #55


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.796
Inscris: 22 August 03
Forumist Nr.: 654



Omule Bun, nu te necaji !
Cel care va incerca sa ne demomnstreze ca e el destept si ca noi, restul, sintem niste prosti, are mari probleme ! E o persoana complexata si atit, un om care trebuie sa isi dovedeasca lui insusi mai intii ca e ,,destept" .Iar asta poate fi un iad, crede-ma!
Cu toate divergentele de opinii pe care le-am avut noi doi de citeva ori, te pretuiesc pentru ca ai bun-simt si uneori spui lucruri intelepte. Ar fi pacat sa pierd un asemenea interlocutor, cel putin din punctul meu de vedere !
Altfel... Cu cine o sa ma mai contrazic ?! smile.gif
hug.gif


--------------------

NIHIL SINE DEO!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 2 Feb 2005, 10:33 AM
Mesaj #56


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Pentru a-i ajuta pe oamenii din poze, cred ca in primul rand trebuie revizuita notiunea de institutie umana. O institutie umana este un loc caldut in care unii isi gasesc linistea si sunt ocrotiti, insa aceeasi institutie poate fi un tavalug nemilos pentru alti oameni (cei dinafara).

Aproape toti dintre noi ar pune mana si ar ajuta daca ar avea un vecin aflat in nevoie. Dar daca bietul om este in afara institutiei din care facem noi parte, nu ne mai simtim responsabili. Sa-l ajute ai lui cool.gif

De pilda o institutie poate recompensa cu sute de mii de dolari o tanara care pozeaza. Dar daca cel care pozeaza este din afara institutiei, nu conteaza ca moare de foame, recompensat va ramane numai fotograful. mad.gif



--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dualist
mesaj 6 Mar 2005, 02:56 AM
Mesaj #57


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 26 February 05
Din: simt aer jegos de Bucuresti
Forumist Nr.: 5.800



Libertate, Fraternitate, EGALITATE
Mai ales egalitate baneasca. Nu mi se pare corect ca indivizi gen Becali sa aibe suficienti bani pentru zece generatii si altii sa nu aibe din ce bea apa. Donatiile nu sunt o solutie viabila. De ce spun asta ? Fiindca la randul meu am facut donatii si stiu ca donatiile nu sunt o solutie. Pentru unii ideea ca nu toti au aceeasi sansa de realizare economica nu o pot accepta. Pentru mine ideea ca unele state sunt prospere (de exemplu, statul masonic USA) si pe de alta parte statele africane "mor de foame" si cer ajutorul (fratern sau nefratern) imi da fiori. De ce ?
Fiindca averile tiranilor din statele bananiere au ajuns pe mainile altora. Banii trimisi de altii, precum si banii celor care muncesc si mor de foame in loc sa rezolve problemele celor multi, au ajuns aiurea. Mostenitorii au incercat sa introduca acesti bani in sistemul bancar romanesc. Sa multumim Bancii Nationale a Romaniei precum si bancilor contactate ca acest lucru nu s-a intamplat. Insa banii nu s-au reintors in stomacul celor multi.


--------------------
"Veti fi asemeni zeilor, cunoscand binele de rau."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 6 Mar 2005, 03:24 AM
Mesaj #58


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Libertate, Fraternitate, EGALITATE
Mai ales egalitate baneasca.

Corect badie....
Zi cit ai in banca, sa facem imparteala.....ca de.... sa fim egali .... wink.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 6 Mar 2005, 03:37 AM
Mesaj #59


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



Iadul e aici dar e pavat cu...intentii bune!! wink.gif


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 7 Mar 2005, 03:02 PM
Mesaj #60


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



problema suferintei celorlalti e foarte complexa, nu se poate considera SUA vinovata pentru Africa (am putea vedea un vinovat in fostele puteri coloniale), deci propriu-zis ei nu sunt obligati sa-i ajute pe acei oameni, la fel nici noi nu suntem obligati sa-i ajutam dar vrem, trebuie sa vrei wink.gif
dar intervine un alt aspect,sua trebuie sa ajute respectivele state ca sa nu-i apuce pe aia cheful sa emigreze cu milioanele...
(capitalismul salbatic nu a disparut, ci a evoluat, caci hoardele infometate pot sa distruga averea intr-un timp scurt...

QUOTE
Libertate, Fraternitate, EGALITATE
Mai ales egalitate baneasca

cine imparte parte-si face !
deci cine va face imparteala ? wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maria Luiza
mesaj 7 Mar 2005, 03:53 PM
Mesaj #61


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 372
Inscris: 13 February 05
Forumist Nr.: 5.695



QUOTE (cociuba @ 7 Mar 2005, 03:02 PM)
problema suferintei celorlalti e foarte complexa, nu se poate considera SUA vinovata pentru Africa (am putea vedea un vinovat in fostele puteri coloniale), deci propriu-zis ei nu sunt obligati sa-i ajute pe acei oameni, la fel nici noi nu suntem obligati sa-i ajutam dar vrem, trebuie sa vrei

Nu poti zice ca SUA este vinovata, sau Franta sau Spania sau Rusia, nu tarile sau popoarele sint vinovati ci politica care la vremea respectiva a facut ce a facut. Politica e facuta de anumite varfuri care au intotdeauna interesele lor. Oricata democratie ar exista de coruptie nu scapa nimeni. Africa este un continent distrus din mai toate punctele de vedere...de ce? Cine are timp sa vada care sint companiile care sug de acolo poate sta cateva ore pe internet si se poate lamuri...in mare!
Africanilor li s-a impus un sistem si o cultura vestica improprie dezvoltarii lor seculare, rezultatele se vad. Mai mare genocid ca cel african nu exista. Asa ca da, vrem sa facem bine, binele ala pe care-l credem noi de cuvinta si uite ca nu e bine de loc, e iadul pe pamint. Va puteti imagina cum este sa fii mama sau tata intr-o tara ca Liberia, Coasta de Fildes sau Irak? Cum e sa nu sti cu ce sa-ti hranesti copilul, sa nu fie apa, medicamente sau nici o instalatie sanitara?! Si mai ales sa n fie nici o speranta de bine?


--------------------
Nu trimiteti copii la umplut cu sifoane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 11:10 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman