HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

3 Pagini V  < 1 2 3  
Reply to this topicStart new topic
> Profesori, mai vreti sa fiti ?
dascalita
mesaj 27 Nov 2005, 07:49 PM
Mesaj #71


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Cine mai vrea sa se faca profesor???In Turcia sunt batuti de politisti,in Bulgaria sunt mii in greva foamei,in Romania sunt iubiti si ...mai ales respectati! rolleyes.gif Ce cinste si onoare sa fie vizitat colegul nostru de...presedintele Basescuuu!(bine ca s-a grabit,omul mai avea putin si-si schimba domiciliul pe lumea cealalta... mad.gif )
Nu stiu daca voi vreti sa fiti sau nu...Eu voi ramane la prima alegere...catedra! wub.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 3 May 2006, 08:51 PM
Mesaj #72


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Am scos acest subiect de la naftalina... sorry.gif Despre viata scolii nu se mai vorbeste in ultimul timp decat atunci cand apare vreun subiect de senzatie...Vor incepe polemici aprinse in curand cu ocazia examenelor ce se apropie...
Ma gandeam sa va intreb,desi raspunsul e greu de gasit in Romania...Cum poti interveni intr-o famile in prag de divort,acolo unde elevul tau e martorul murdariilor si agresiunilor(uneori e paratrasnetul pe care se descarca toata furia... mad.gif ),cum sa-l ajuti sa-i stergi suferinta din ochi???In fiecare dimineata ma intampina o fatza trista,pe chipul lui durere,rusine...Cum poate un tata sa uite cat de mult si-a iubit copilul si sa-i faca viata un calvar?Cum poate alcoolul sa strice viata unor oameni...Ce pot sa fac eu?Nici o discutie nu ajuta,promisiunile se uita repede cu paharul in mana...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 4 May 2006, 09:19 AM
Mesaj #73


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE
cum sa-l ajuti sa-i stergi suferinta din ochi???

Din pacate, cred ca e o misiune imposibila... sad.gif
Eventual cel mult poti sa stai de vorba cu el si sa incerci sa-i mai dai din cand in cand ceva incredere in el. Sau sa incerci sa-l directionezi spre o anumita activitate in care sa-si gaseasca linistea. Asta in teorie, ca in practica...


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 4 May 2006, 09:19 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Felina
mesaj 4 May 2006, 11:35 AM
Mesaj #74


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (dascalita @ 3 May 2006, 07:51 PM)
Cum poti interveni intr-o famile in prag de divort,acolo unde elevul tau e martorul murdariilor si agresiunilor(uneori e paratrasnetul pe care se descarca toata furia... mad.gif )


In familie nu prea poti interveni...

QUOTE
cum sa-l ajuti sa-i stergi suferinta din ochi???


Nici asta nu se prea poate...

QUOTE
In fiecare dimineata ma intampina o fatza trista,pe chipul lui durere,rusine...Cum poate un tata sa uite cat de mult si-a iubit copilul si sa-i faca viata un calvar?Cum poate alcoolul sa strice viata unor oameni...Ce pot sa fac eu?Nici o discutie nu ajuta,promisiunile se uita repede cu paharul in mana...


Poti insa sa faci cate ceva pentru el.

Poti sa vorbesti cu el, sa-i explici ca nu trebuie sa-i fie rusine, pentru ca sunt chestiuni care nu tin de el, de copil, ca nu sta in puterea lui sa schimbe lucrurile. Sentimentele de vinovatie si rusine nu se pot sterge pur si simplu printr-o discutie, dar tot e ceva daca macar aude ideea.

Il mai poti invata sa fuga de bataie, sa fie putin mai smecher. Daca ai lui parinti sunt cum sunt si au problemele pe care le au, el nu e obligat sa incaseze bataie, macar in anumite situatii o poate evita.

Dar cel mai important lucru pe care-l poti face pt el e sa ti-l apropii din ce in ce. Poate sa-i devii un prieten de incredere care stie sa asculte.

Eu iti tin pumnii.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dascalita
mesaj 4 May 2006, 04:20 PM
Mesaj #75


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.373
Inscris: 2 May 05
Din: galati
Forumist Nr.: 6.233



Multumesc pentru sfaturi si atentia acordata subiectului!Ma straduiesc sa fiu alaturi de ea,o fetita este...subiectul discutiei.E greu,lucrurile au luat o intorsatura urata de curand,fata ii iubeste pe amandoi,tata iubeste mai mult paharul si scandalul... mad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DOINA BUMBUT
mesaj 27 May 2006, 05:33 PM
Mesaj #76


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 7
Inscris: 26 May 06
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 8.301



CINE ESTE nu mai vrea, CINE NU ESTE viseaza sa devina!
Intrebare retorica.
Depinde de atat de multi factori, varsta, studii, mediu, elev-profesor, salariat sau nu, firma particulara sau stat, vocatie, vis credinta, interes/dezinteres, bani ce pica, spaga, bani in cont, salarizare,pensie, perspective...etc. si mai ales cine si de ce raspunde.EXISTA UN site (oare) pe varste?
Te admir si te vreau ca profesoara!
TU?


--------------------
"Nu-i ambitie marunta sa vrei sa intri in sufletul oamenilor" FLAUBERT
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pagini V  < 1 2 3
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 03:22 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman