HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dezbateri Filosofie

Acest subforum este destinat dezbaterilor filosofice. Pentru discutii religioase va initam sa vizitati subforumul Universul Credintei.

 
Reply to this topicStart new topic
> Convertire Neobisnuita?!
Catalin
mesaj 5 Jan 2005, 09:35 PM
Mesaj #1


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Toti am auzit de cazuri de oameni care au trecut de la ateism la credinta sau invers. Totusi, trebuie sa recunoastem ca un profesor de filosofie de 81 de ani e un exemplu tare ciudat. rolleyes.gif

Si totusi... se pare ca dupa atitia ani de ateism militant, ani care au inclus chiar si dezbateri, articole, o mentiune intr-o companie selecta de atei, si un loc in catedra de filosofie de la Oxford, Anthony Flew s-a decis ca, totusi, Dumnezeu s-ar putea sa existe intr-o forma sau alta. Interesanta este si motivatia sa: aparent, domnul profesor Flew a fost convins de ideea ca ADN-ul trebuie sa aiba o cauza supranaturala. Asta in conditiile in care Flew nu este un expert in biologie si recunoaste asta. Mie mi se pare cel putin ciudata decizia... eu ca sa devin convins de ceva la care m-am opus (cu tarie, nu doar pasiv) toata viata as avea nevoie de ceva mult mai serios decit ideea "eu, in nepriceperea mea, nu inteleg cum ADN-ul poate avea cauze naturale"... pareri?

Un articol pe tema scris de unul dintre ateii proeminenti contemporani, Richard Carrier: http://www.secweb.org/asset.asp?AssetID=369


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 5 Jan 2005, 09:51 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE
Anthony Flew s-a decis ca, totusi, Dumnezeu s-ar putea sa existe intr-o forma sau alta. Interesanta este si motivatia sa: aparent, domnul profesor Flew a fost convins de ideea ca ADN-ul trebuie sa aiba o cauza supranaturala.


Cred ca e o chestiune care tine de notatie. Daca prin Dumnezeu notezi cauza lucrurilor carora nu le poti gasi o cauza naturala, dupa care descoperi un asemenea lucru, e evident ca spui ca Dumnezeu exista. Practic, rationamentul e ceva de genul:

Dumnezeu= cauza lucrurilor carora nu le poti gasi o cauza naturala => daca exista asemenea lucruri, exista Dumnezeu (1)
ADN-ul nu are o cauza naturala din punctul meu de vedere (2)

(1) + (2) => Dumnezeu exista


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 5 Jan 2005, 09:58 PM
Mesaj #3


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Da, cam asta e rationamentul. De fapt e un rationament gresit din punct de vedere logic. Pentru ca ceva ce eu nu pot explica natural nu este automat ceva ce nu se poate explica natural.

Am si zis ca nu convertirile sunt ceva ciudat in sine. Ci faptul ca un profesor de filosofie si militant ateist poate fi subiectul unor astfel de convertiri. Ce vreau sa spun este ca poate ne scapa ceva! poate exista ceva real in spatele acestui banal sofism... sau e doar problema lui? poate e, pur si simplu afectat de batranete? hh.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 5 Jan 2005, 09:58 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Maharajah
mesaj 5 Jan 2005, 11:08 PM
Mesaj #4


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



Mai mereu se omite faptul ca in proportie mai mare "Dumnezeu" este cel care il alege pe om si nu omul este cel care alege sa devina credincios. Intr-o astfel de situatie comentariile sunt de prisos. Cum ai putea sa te opui?!?
Acest profesor nu este singurul caz bineinteles. Ce sa mai spuem despre cei care ar fi fost in stare sa faca si crima impotriva credinciosilor, si care au fost profund convertiti. Un exemplu elocvent este Sf. Pavel.

Acest topic a fost editat de Maharajah: 5 Jan 2005, 11:09 PM


--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 5 Jan 2005, 11:21 PM
Mesaj #5


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Nu se poate face comparatie. Anthony Flew nu a avut nici o revelatie extraordinara! Nu i s-a aratat nimic...


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 6 Jan 2005, 12:01 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



@Catalin

QUOTE
De fapt e un rationament gresit din punct de vedere logic. Pentru ca ceva ce eu nu pot explica natural nu este automat ceva ce nu se poate explica natural.


Evident, insa, la 80 de ani, te mai lasa gandirea logica.

@Maharajah

QUOTE
Mai mereu se omite faptul ca in proportie mai mare "Dumnezeu" este cel care il alege pe om si nu omul este cel care alege sa devina credincios. 


Cum exista necredinciosi, ar trebui sa intelegem ca Dumnezeu nu vrea ca toti oamenii sa fie credinciosi ?

Off-topic:

Maharajah,
QUOTE
"Faith is like Himalaya Mountains which cannot possibly change"
e semnatura ta. Se tine cont si de avalanse ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Maharajah
mesaj 6 Jan 2005, 09:27 AM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 326
Inscris: 4 January 05
Forumist Nr.: 5.362



QUOTE (Catalin @ 5 Jan 2005, 11:21 PM)
Nu se poate face comparatie. Anthony Flew nu a avut nici o revelatie extraordinara! Nu i s-a aratat nimic...

Minunea in sine este convertirea, de cele mai multe ori se produce fara a se arata vreo revelatie sau orice altceva. Exemplul pe care l-am dat cu Sf. Pavel face parte din alta categorie, dar cel mai "spectaculos" este sa te apropii de "Dumnezeu" in liniste, aproape neobservat, de ce nu, dintr-un motiv banal in aparenta!


--------------------
We are like monkeys who dwell in the forest and shit on the very branches from which we hang
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abureala
mesaj 6 Jan 2005, 10:59 AM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.191
Inscris: 24 September 03
Forumist Nr.: 835



QUOTE (Catalin @ 5 Jan 2005, 10:58 PM)
poate ne scapa ceva! poate exista ceva real in spatele acestui banal sofism

Ti-am mai spus demult ca intotdeauna iti scapa esentialul. Si anume ca PUR SI SIMPLU DUMNEZEU EXISTA. Dar fiindca de la balconul tau, din barurile prin care umbli, din lecturi "stiintifice" , din caterica si betii nu se vede, atunci NU EXISTA. Intotdeauna mi-a placut logica. E atat de cuprinzatoare.:-)

Stiinta? Nici un animal din rezervatia din Sri Lanka nu a murit din cauza tsunami-ului. Ce au vazut acele animale, caci in fond sunt niste animale, noi oamenii sunt extraordinari si plin de logica. Logica este superioara animalului, nu? E logic, nu.:-)

Toata "stiinta" voastra nu poate explica un fapt banal, care pur si simplu s-a petrecut. Eu nu i-as psune "stiinta". Ci mai degraba, tentativa de a explica lucrurile, vesnic uimita cand apare ceva nou. Logica? E argumentul unor infatuati, plini de basini pe internet, ajunsi in moderatori, care cenzureaza ceea ce nu le convine, insa si asta o fac tot din pasiune apentru logica.:-)


--------------------
"Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul."

Petre Tutea
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 6 Jan 2005, 02:38 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE
Toata "stiinta" voastra nu poate explica un fapt banal, care pur si simplu s-a petrecut.


Si anume ce nu poate explica stiinta ?

QUOTE
Logica? E argumentul unor infatuati, plini de basini pe internet, ajunsi in moderatori, care cenzureaza ceea ce nu le convine, insa si asta o fac tot din pasiune apentru logica.:-)


Eu as zice sa-ti revizuiesti comportamentul.

QUOTE
Si anume ca PUR SI SIMPLU DUMNEZEU EXISTA. Dar fiindca de la balconul tau, din barurile prin care umbli, din lecturi "stiintifice" , din caterica si betii nu se vede, atunci NU EXISTA.


Adica, daca nu exista argumente, exista Dumnezeu ?


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 6 Jan 2005, 03:32 PM
Mesaj #10


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Dacă mă gīndesc la modul cum am trecut eu de la ateism la credinţă nu mi se pare ceva neobişnuit. Īn ceea ce mă priveşte, tocmai īn vremea cīnd "īnotam" mai cu sīrg prin răcoritoarele bazine pline ochi cu īncīntătoarea logică (īntrebīndu-mă candid, totuşi, de ce naiba e aşa de umed şi de rece īn jurul meu...), "pac" - s-a aprins "beculeţul", īntr-un mod analog scenelor din desenele animate! Brusc şi deodată!

Convertirile de genul celei care i s-a īntīmplat profesorului menţionat cred că ţin de taina care īnvăluie (valabil pt noi, muritorii) pe Dumnezeu ca o platoşă impenetrabilă. Īncercarea de a īnţelege 100% logic/ştiinţific mecanismul acelei taine duce la surprize, la... ciudăţenii! smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 6 Jan 2005, 03:38 PM
Mesaj #11


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



cred ca omul acum in aproprierea mortii sa incerce sa se puna bine cu d-zeu laugh.gif , dar tot degeaba, in iad o sa ardem toti rofl.gif spoton.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 6 Jan 2005, 04:00 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (abureala @ 6 Jan 2005, 11:59 AM)
Ti-am mai spus demult ca intotdeauna iti scapa esentialul. Si anume ca PUR SI SIMPLU DUMNEZEU EXISTA. Dar fiindca de la balconul tau, din barurile prin care umbli, din lecturi "stiintifice" , din caterica si betii nu se vede, atunci NU EXISTA. Intotdeauna mi-a placut logica. E atat de cuprinzatoare.:-)

Vad ca tu semeni mult cu animalele alea care au scapat de tsunami. Il simti pe Dumnezeu, simti mai mult decat un om normal.

Acest topic a fost editat de axel: 6 Jan 2005, 04:02 PM


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 6 Jan 2005, 04:04 PM
Mesaj #13


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Mai, era un topic interesant, zic eu... nu e pacat? sad.gif


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 8 Jan 2005, 09:33 AM
Mesaj #14


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



Cataline cand ai sa ai 80 de anisori si tu ( sa ai bafta si de mai multi din partea mea ) ai sa vezi ca perspectiva umana se schimba , dorinta de continuare a existentei te face sa incepi sa crezi . Nu trebuie sa consideri ca domnul respectiv a fost cu adevarat motivat de ADN , probabil el deja cauta ceva care sa ii ofere mica speranta in existenta divinitatii, iar ADN-ul i-a servit-o calda.Omul e egoist vrea sa existe , sa fie ...... iar in ateism omul exista doar o perioada dupa care dispare pt totdeauna.


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 8 Jan 2005, 02:48 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("Catalin")

s-a decis ca, totusi, Dumnezeu s-ar putea sa existe intr-o forma sau alta.


Mai stiu un prieten - pe nume Catalin - care nu exclude posibilitatea existentei lui Dumnezeu sub o forma sau alta. Numai ca nu ii place sa redeschida un subiect atat de... intim (cine cunoaste anumite discutii stie ce vreau sa spun). In plus el, spre deosebire de distinsul domn profesor Flew, Catalin nu e convins, insa nu exclude posibilitata existentei lui Dumnezeu.

Mai mult? Nu exclude posibilitatea unui Dumnezeu... persoana!!!! Este Catalin ateu? Greu de zis. El spune ca nu este.

=================================================

QUOTE ("Catalin")

Interesanta este si motivatia sa: aparent, domnul profesor Flew a fost convins de ideea ca ADN-ul trebuie sa aiba o cauza supranaturala.


Aici dl. profesor se inseala amarnic. Nu pot exista cauze supranaturale prin simplul fapt ca nu exista supranatural. Termenul de "supranatural" a fost legat de religie de catre ateism, insa teologia nu-l recunoaste. Din contra, teologia patristica sustine ca supranaturalul nu este altceva decat naturalul pe care inca nu-l cunaoastem. Problema e legata mai mult de o idee preconceputa, si anume ca stiinta isi va micsora treptat proportia dintre cunoscut si necunoscut, necunoscutul devenind din ce in ce mai mic, pana la disparitie.

Problema e ca stiinta, chiar daca il poate descoperi pe Dumnezeu, nu va certifica in nici un fel ca acea forma de energie sau orice altceva este chiar Dumnezeu. Teoria deja exista, anumiti savanti tipand sus si tare ca au descoperit o forma de energie ciudata care se potriveste foarte bine in tiparul numit "Dumnezeu".

Cert este ca pentru stiinta Dumnezeu nu exista. Punct. Chiar si atunci cand il va descoperi.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Eclectic
mesaj 8 Jan 2005, 05:39 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.926
Inscris: 6 April 04
Forumist Nr.: 2.950



QUOTE
Cert este ca pentru stiinta Dumnezeu nu exista. Punct. Chiar si atunci cand il va descoperi.


E clar. Adica... cum ? Explica putin, te rog.


--------------------
Nu semnez.
I love flowers.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 10 Jan 2005, 11:22 AM
Mesaj #17


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Cred ca am mai explicat. Stiinta poate descoperi la un moment dat un tip de energie necunoscuta, care s-ar putea incadra in conceptul de Dumnezeu. Atunci se va discuta despre descoperirea lui Dumnezeu, insa stiinta ca disciplina nu va face niciodata o asemenea afirmatie, pur si simplu pentr ca in arsenalul ei nu exista nici o speculatie cu privire la Dumnezeu, al Bine, Rau etc. Pentru stiinta va fi o forma de energie, si rezultatul va fi o analiza pur stiintifica.



--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 4 May 2024 - 05:03 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman