HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Dumnezeu Cel Bun Sau Cel Rau
OMU'BUN
mesaj 20 Jun 2003, 09:07 PM
Mesaj #36


Batranul Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.491
Inscris: 5 June 03
Din: Romania
Forumist Nr.: 360



QUOTE
<<Crezi ca este un raspuns multumitor?  >>


Aha, deci astepti un raspuns ! Stiu si eu? E mult prea delicat acest subiect! In general ai dreptate. Viata mea de-atunci incoace a fost jalonata la fiecare pas de "semne". Ca atare , oricate tentatii mi-ar aparea in cale ( si parca se inghesuie in ultimul timp) constiinta nu ma slabeste o clipa... De cate ori apare ceva , o si "aud" : "Pai ce faci? Esti convins ca drumul asta nu se termina prost? Ia mai gandeste-te!" Ma-ntreb daca n-o sa zic precum Bula intr-o zi: Ia mai las-o-ncolo de constiinta !...
Daca n-ar exista comparatiile... Daca n-ar exista posibilitatile... Avem o viata pe care o traim cum o traim... Uneori ne mai apuca si furia. Adica vedem cu ochii nostri cum altii iau din viata tot ce le place, fara nici cea mai mica retinere, iar cand noi dorim sa ne mai infruptam din cupa slabiciunilor, ne pomenim scuturati din toate incheieturile. Simti cum cineva "te pandeste" , si-ti mai trage cate-un sut in fund cand o iei pe abatuta... Nu ma plang ca ar fi o mare tortura, dar cum spuneam, nu pot sa nu fac comparatii: Ce bine i-o fi lu' Cutare!... Ce constiinta? Ce bun simt? Se sterge la fund cu toate ! Si ii merge in plin! Pana cand? Ce conteaza ?
Credinta? DA! (Oricum eu cred in Dumnezeu, dar credeam si inainte de a ma imbolnavi) A facut multe minuni in decursul celor 16 ani care au urmat. De fiecare data cand am simtit ca am nevoie neaparat de ceva anume, am spus: Doamne, eu stiu ca nu merit, da' ce sa fac? Tie unuia ti-am gresit, dar tie unuia ma inchin. Eu Iti spun ca nu pot sa obtin acel ceva fara o smecherie, ceva de-a Ta. Tu imi dai numa' daca vrei si daca-mi face bine mie ca Om. Daca-mi face rau, las-o balta; considera ca n-am spus nimic!" Si NICIODATA n-am fost refuzat; in cel mult 40 de zile ajungeam in niste imprejurari ciudate, niste coincidente aparent fara noima, si obtineam acel ceva important, pentru care altii lupta ani in sir, sau o viata ... Ei, vise am eu multe, dar nu-s numai eu pe lista aia a Lui, si nici nu-mi propun sa-L scot din sarite... Mai rarut ca-i mai dragut!...
Altfel? Poate crezi, Melinda, ca in perioada de "revenire" dupa boala aia ( si ea ciudata la randul ei ) nu faceam altceva decat sa ma rog intreaga ziulica. Da, aveam o candela aprinsa in camera mea, si-si vedea de treaba ei. Eu am hotarat atunci sa m-apuc sa scriu un roman. Cred ca a fost pentru mine cea mai buna terapie, evident combinata si cu un anumit regim naturist. Deci nu credinta mea a facut minunea, ci asa a considerat Dumnezeu ca trebuie. Ca a avut El un plan ? Pai cum sa nu ? Habar n-ai ce nevasta mi-am gasit dupa aia, si ce nazdravani de baieti mi-a oferit ( Ee' mi-am mai dat si eu silinta pe ici pe colo!...) De fapt cred ca in asta consta si fericirea : sa fii sanatos si util atat cat iti sta in putere, celor din jur, si celor dragi tie! Daca poti sa nu tii manie; daca poti sa ierti si sa nu te razbuni niciodata ( daca nu cumva ai facut-o instantaneu mad.gif ) daca poti sa iubesti sincer si sa nu fii patimas cand altul are ceea ce TU crezi ca nu i se cuvine, daca poti sa spui la sfarsitul zilei " Doamne, nu stiu daca am facut pe cineva fericit, azi, dar macar Iti multumesc pentru ca n-am facut pe nimeni sa sufere datorita deciziilor mele!", si-or mai fi multi alti "daca", dar chiar ca nu tre' sa transcriem Biblia moderna pe stingherul topic, atunci nu mai ai nevoie de nimic pentru a obtine absolut tot ce-ti doresti!!!

PS - Poate unii mai cred ca exagerez. Este problema lor. Problema mea este aceea de a nu minti niciodata si de a nu glumi pe seama Lui Dumnezeu. El, STIE tot ce i-am cerut, si tot ce mi-a dat. Ca am meritat sau nu? Eu zic ca nu, dar sa-l aud pe unul care-i parinte, sa spuna ca nu-i da copilului ceea ce el ii cere , chiar daca mai face si bazaconii, ca am sa-l intreb o ... "Intrebare-ntrebatoare"!!!


--------------------
Dincolo de inocenta e alunecare !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melinda
mesaj 27 Jun 2003, 02:44 PM
Mesaj #37


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 474
Inscris: 11 April 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 181



OB, eu stiu ca nu exagerezi! Si nu cred in coincidente ci in determinism (sper ca asa se numeste! huh.gif ). Toate evenimentele vietii noastre, mai importante sau mai lipsite de importanta, sunt necesare (chiar daca noi nu constientizam asta mereu) strabaterii drumului care ne-a fost trasat prin ceea ce unii numesc "destin". De fapt, fiecare dintre noi are de jucat un rol foarte bine stabilit pe scena vietii; acum, cum si-l joaca fiecare, e alta poveste; fiecare are libertatea de a face din rolul sau arta sau un fiasco! wink.gif Ma bucur pt. tine ca faci parte dintre cei care se straduiesc sa-si joace rolul la un nivel cat mai inalt! Sa-ti dea Dumnezeu puterea sa nu-i scazi calitatea niciodata, ci sa o imbunatatesti continuu! Asemenea celor ca si tine! smile.gif
Pt. cei care inca nu stiu cum sa se roage, le adresez un sfat (nu e obligatoriu sa-l si urmeze wink.gif ): recititi acest mesaj al lui OB de cateva ori, pana ii veti intelege esenta! smile.gif


--------------------
Traieste-ti fiece zi ca si cum ar putea fi ultima...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 27 Jun 2003, 09:45 PM
Mesaj #38


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (melinda @ Jun 27 2003, 03:19 PM)
De fapt, fiecare dintre noi are de jucat un rol foarte bine stabilit pe scena vietii;

Melinda,
Din citatul asta sa inteleg ca esti de acord cu predestinarea, ce ti-e scris in frunte ti-e pus si orice ai face nu se poate schimba nimica?


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 Jun 2003, 09:45 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Sagitarius
mesaj 26 Sep 2003, 08:23 PM
Mesaj #39


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 212
Inscris: 16 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 782



Dumnezeu e bun si ingaduitor cu toti
Chiar daca esti rau...EL te iarta...vezi pilda "Intoarcerea fiului risipitor"


--------------------
La vita e bella!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 28 Sep 2003, 11:09 AM
Mesaj #40


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



QUOTE (Figaro @ Apr 25 2003, 01:36 PM)
De ce permite Dumnezeu violenta gratuita, abuzul parintilor asupra copiilor, accidentele nejustificate ori de alta natura? De ce vina parintilor se transfera si asupra copiilor?

Un profesor violeaza o eleva. Nu cumva ar trebui sa eliminam toti profesorii? Nu cumva ar trebui sa distrugem tot sistemul de invatamant?

O mama este seropozitiva. Cumva pentru pacatele ei, pentru o viata sexuala dezordontata. Semnul de intrebare apare atunci cand copilul capata si el boala.

Nu stiu daca exista raspunsuri foarte clare in aceasta privinta, insa nu trebuie sa uitam ca notiunea de fericire e relativa. Un copil foarte bogat poate avea probleme majore de adaptare. In plus copii abuzati sau cu situatie materiala precara au o conduita morala extraordinara, sunt pregatiti pentru viata si sunt apreciati de cei din jur. Mai mult, se stie ca cei care au avut totul pe tava sunt superficiali si risipitori, iar cei care au avut de suferit sa comporta cu totul altfel.

Se pare ca divinitatea daca exista nu tine cont prea mult de ce se intampla aici pe Pamant... pare cumva desprinsa de problemele noastre, este cred un motiv in plus pentru a ne pune unele intrebari!


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 29 Sep 2003, 09:23 AM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Necazul e ca perceptia noastra asupra lui Dumnezeu este inevitabil umanizata. E o tara pe care o aplicam oricarei fiinte cu care intram in contact. Gasim unui caine trasaturi umane, ii aplicam concepte ca "bun" sau "rau". Ca definitie, Dumnezeu este intotdeauna altceva, insemnand ca felul in care il privim e doar o palida interfata.


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marky
mesaj 29 Sep 2003, 10:46 AM
Mesaj #42


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.146
Inscris: 13 May 03
Din: Bukale
Forumist Nr.: 287



Viziunea fiecaruia asupra divinitatii ( si intensitatea acesteia) este diferita de la pers la persoana , Figaro.
Chiar daca ti-ar explica tot nu ai intelege... vad ca nu vrea sa-ti intre in cap lucrul asta


--------------------
Life is a sexually transmitted disease.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 29 Sep 2003, 10:51 AM
Mesaj #43


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Uite Figaro, gindeste-te asa: eu sunt un fel de om si tu esti un fel de furnica. Dumnezeu este copacul. Modul in care vad eu copacul nu ti-l pot explica tie, furnica, pentru ca nu beneficiem de perceptii comune. Ca atare, conceptele fiecaruia ar fi lipsite de sens pentru celalalt.


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 29 Sep 2003, 10:52 AM
Mesaj #44


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



Eu am pus in discutie existenta acestei divinitatii, nu perceptia ei. Ateul este cel care nu crede in existenta unei divinitati/principiu suprem, sau chiar in existenta unui principiu natural universal (forta vie, energia liant etc.)


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 7 May 2024 - 06:28 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman