HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> CERSETORIA..., ce parere aveti
ajutati sarmani care cersesc?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 31
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
flori
mesaj 27 Dec 2004, 04:22 PM
Mesaj #36


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Fiecare om este pus cel putin o data in viata lui in situatia de a cersi , depinde de ce este lihnit. unul cere bani ,altul cere de mancare ,altul de munca sau altul un pic de dragoste....in concluzie fiecare ne aflam macar o data in viata in postura de cersetori . Eu de exemplu cind am fost lihnita de foame am cersit de munca si multumesc lui Dumnezeu am gasit chiar daca n.am primit cine stie ce , de foame n-am murit , culmea e ca incet incet prin munca am capatat si bani si dragoste si tot ce mi-am dorit , mai mult sau mai putin! "c`est la vie ", in ce priveste munca ma consider o norocoasa si nu cred ca lipseste pe undeva acest lucru , da de! cind e prea mult e greu de ales si tot cautind ceva potrivit si cu cit mai multi bani te trezesti lihnit de foame! Pin sa pui tu umarul , constati ca te-au parasit puterile si tot asa ....ajungi sa-ntinzi mina ca e mai usor.

Acest topic a fost editat de flori: 27 Dec 2004, 04:30 PM


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 27 Dec 2004, 04:35 PM
Mesaj #37


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (Puss In Boots @ 27 Dec 2004, 01:09 PM)
un fost sef de intreprindere povestea cum ajunsese sa cerseasca si spunea ca momentul cel mai dificil a fost cānd s-a aflat pentru prima oara-n viata, lihnit de foame, īn fata unui cos de gunoi pe malul Senei....  a ales sa traiasca si a māncat resturile gasite īn acel cos.

Mde... Pe malul Senei nu-i asa usor sa ajungi sef de interprindere ca-n Romania (mai ales cea comunista!) si cum alte munci erau prea injositoare , sau poate greu de pus in practica daca le cunostea cel putin teoretic!

Acest topic a fost editat de flori: 27 Dec 2004, 04:38 PM


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Puss In Boots
mesaj 27 Dec 2004, 05:38 PM
Mesaj #38


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 293
Inscris: 1 July 04
Forumist Nr.: 3.977



Nu stiu care este sistemul īn alte tari dar la francezi daca ajungi īn strada nu mai poti face mare scofala si asta independent de motivatia personala pe care o ai sa te ridici. Asta pentru simplul fapt ca nu te angajeaza nimeni fara domiciliu stabil si fara cont īn banca (iar cont nu poti sa-ti faci daca nu justifici domiciliul).
Oricum, este foarte adevarat ca mai devreme sau mai tārziu toti cersim cāte ceva ... thumb_yello.gif

Acest topic a fost editat de Puss In Boots: 27 Dec 2004, 05:40 PM


--------------------
Total respect ! Zero limite !
user posted image
Cānd omul va fi taiat ultimul copac, dupa ce va fi poluat si ultima picatura de apa, cānd va fi ucis ultimul animal si va fi pescuit ultimul peste, atunci, īsi va da seama ca banii nu-s buni de māncat. Un proverb indian mohawk
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 27 Dec 2004, 05:38 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
flori
mesaj 27 Dec 2004, 07:39 PM
Mesaj #39


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Sfatul meu pentru oricine are posibilitatea este sa iasa din tara si sa traiasca macar o perioada in alta parte. Daca nu pentru strans averi, atunci poate macar sa vada ca e greu peste tot, oriunde ai fi. Si ca plecat de acasa poate intelegi mai bine ce inseamna dragostea de tara sau dorinta de ai ajuta pe altii. Dar daca vezi ca nu merge trebuie sa fii inconstient sa ajungi in asa o situatie poti sa te intorci , este asa multa munca si in Romania , lupta pentru supravietuire este peste tot indiferent daca muncesti in romaneste sau in alte graiuri! Trebuie sa muncim si nu pentru averi sau pentru bani multi ci ca pentru Dumnezeu si atunci restul vine de la sine oriunde ai fi!

Acest topic a fost editat de flori: 27 Dec 2004, 07:40 PM


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 27 Dec 2004, 08:09 PM
Mesaj #40


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Asa-i, flori, ai dreptate, e greu oriunde. Hai sa ne aducem aminte de radacinile noastre pt ca peste tot te mananca goana dupa bani... nu are rost... hai acasa la oamenii nostri... tu esti la fel ca mine un pom fara radacini, care au ramas in alta parte... cry.gif



--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 27 Dec 2004, 09:01 PM
Mesaj #41


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Cla multam fain pt. invitatie ...dar toate la timpul potrivit ,oare cind o fi ala? laugh.gif pina una alta pom fara radacina eu nu prea ma simt mai degraba o iedera agatatoare care se intindeeee...ma rog.... ce mai sper sa nu-mi uit radacinile ca pin la urma orice pasare tot pe limba ei moare!!!!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 27 Dec 2004, 09:18 PM
Mesaj #42


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



biggrin.gif

Anunt: Pom cauta iedera pt inradacinare tongue.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 27 Dec 2004, 09:40 PM
Mesaj #43


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Cla s-avem pardon dar sa nu devenim ridicoli transformind topicul asta care daca te uti mai sus vei afla cum se numeste... nu anunturi matrimoniale!!! ohmy.gif Hai lassa n-o lua chiar asa in serios ...sper ca nu ti-am fript inima!!! blink.gif sorry.gif

Acest topic a fost editat de flori: 28 Dec 2004, 06:55 PM


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 28 Dec 2004, 02:14 PM
Mesaj #44


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Maaaa,FLORI, dar cerseto-matrimoniale, ce are ! Vorba aia, da-mi Doamne sa nu mai fiu singur !

Acest topic a fost editat de contraste: 28 Dec 2004, 02:34 PM


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Puss In Boots
mesaj 28 Dec 2004, 02:19 PM
Mesaj #45


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 293
Inscris: 1 July 04
Forumist Nr.: 3.977



Exact contraste laugh.gif spoton.gif , flori e lupu' moralist! blush.gif whistling.gif


--------------------
Total respect ! Zero limite !
user posted image
Cānd omul va fi taiat ultimul copac, dupa ce va fi poluat si ultima picatura de apa, cānd va fi ucis ultimul animal si va fi pescuit ultimul peste, atunci, īsi va da seama ca banii nu-s buni de māncat. Un proverb indian mohawk
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 28 Dec 2004, 06:54 PM
Mesaj #46


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



QUOTE (Puss In Boots @ 28 Dec 2004, 02:19 PM)
Exact contraste  laugh.gif  spoton.gif , flori e lupu' moralist!  blush.gif  whistling.gif

Poti sa fii un pic mai explicit? ca nu prea stiu cum sa interpretez !!! Eu lup si inca si moralist de unde ti-a venit ideia asta? ohmy.gif

Acest topic a fost editat de flori: 28 Dec 2004, 06:57 PM


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Puss In Boots
mesaj 29 Dec 2004, 10:45 AM
Mesaj #47


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 293
Inscris: 1 July 04
Forumist Nr.: 3.977



Fiecare om este pus cel putin o data in viata lui in situatia de a cersi , depinde de ce este lihnit. unul cere bani ,altul cere de mancare ,altul de munca sau altul un pic de dragoste....in concluzie fiecare ne aflam macar o data in viata in postura de cersetori .

Erau cuvintele tale Flori ... cuvinte care m-au impresionat foarte mult prin profunzimea lor.
Postul meu se vroia o glumitza īn continuare la observatia lui contraste ... si care-l privea īn mod indirect si pe Cla (care nu se poate supara pe Puss tongue.gif laugh.gif )
Imi pare rau daca te-am jignit cu ceva!!! unsure.gif flowers.gif


--------------------
Total respect ! Zero limite !
user posted image
Cānd omul va fi taiat ultimul copac, dupa ce va fi poluat si ultima picatura de apa, cānd va fi ucis ultimul animal si va fi pescuit ultimul peste, atunci, īsi va da seama ca banii nu-s buni de māncat. Un proverb indian mohawk
user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 29 Dec 2004, 04:19 PM
Mesaj #48


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



OK Puss , no problem nu prea se intelegea si gindeam ca gindesi....altceva despre mine! mwah1.gif


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 29 Dec 2004, 05:31 PM
Mesaj #49


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



QUOTE (flori @ 27 Dec 2004, 08:01 PM)
pina una alta pom fara radacina eu nu prea ma simt mai degraba o iedera agatatoare care se intindeeee...

Mamaaaa, cat am de raspuns hh.gif
Agatatoare? ohyeah.gif
QUOTE
Cla multam fain pt. invitatie ...dar toate la timpul potrivit ,oare cind o fi ala?

No zi si tu, pe langa asta daca nu si atragatoare pe deasupra... sorry.gif
QUOTE
...sper ca nu ti-am fript inima!!! blink.gif

Ai tu habar... biggrin.gif
QUOTE (contraste)
Maaaa,FLORI, dar cerseto-matrimoniale, ce are ! Vorba aia, da-mi Doamne sa nu mai fiu singur !

clapping.gif Exact!! rofl.gif

Cui nu-i convine, il rog sa mute la "Gogosi" spoton.gif

rofl.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 30 Dec 2004, 11:10 AM
Mesaj #50


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Mai, CLA, sunt si altii singuri, singuri in mijlocul unei familii, singuri intr-un spital, singuri intr-o chilie, singuri ca observatori ai vremii pe un varf de munte, singuri fara prieteni. Dar cea mai mare singuratate este cand nu iti ajungi tie insuti. Adica, cand nu mai ai nimic de spus si de facut . Atunci te plictisesti. Nu mai ai nimic de dat si nu mai poti primi.
Sunt unii - aici cred eu ca te incluzi tu - care vede viata impartita cu o familie. Acomodeaza-te, lipeste-te undeva. Chiar daca prima data nu a mers.
Totul cu demnitate, cersind acestea toate, nu vei avea nimic din cele dorite. Ti se arunca faramele de cuvinte care sunt jignitoare. Cersetoria este o cerere, o rugaminte verbala dar si muta uneori, si, este privita peiorativ. Este adevarat, cand ti-e foame de sentimente nu poti spune ca nu doresti un cuvant bun, o mangaiere... Dar vei primi ce primesc si cersetorii care cer hrana: resturi ramase in frigiderul care trebuie dezghetat din 6 in 6 luni.
De ce sa ceri?
Priveste la ploaia care cade si spala relele, la acel tsunami inalt care a ingropat durerile nestiute dand in loc dureri noi, acuma stiute. Trimite un gand de mangaiere, formulat in limba ta.
Priveste la creanga de brad care impodobita iti aduce bucurie. Bradul viu a fost taiat... Si nu a cerut sa fie impodobit spre bucuria nimanui...Nimeni nu vrea sa fie singur, nimeni nu vrea sa fie taiat. Dar acel brad impodobit aduce bucurie unui om poate singur, cat si unei familii intregi, deopotriva. Cel singur ca si bradul cel impodobit poate aduce bucurie, si, asa cum spune Mark Twain -spun cu aproximatie - este bucuros si rade cel ce aduce rasetul in jurul sau.
Eu incerc sa aduc un strop de intelegere, de pace, de calm, acum, la cumpana dintre ani.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 30 Dec 2004, 04:18 PM
Mesaj #51


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Minunat contraste thumb_yello.gif Cla uneori sintem nevoiti sa cersim si un pic de singuratate . Asa ca apreciaza ceea ce ai .Ce e al tau este intodeauna cel mai bun .Iubeste-l si infrumuseteaza-l si vei fi fericit! Doresc tuturor sa aiba si sa primeasca tot ce-si doresc si sa nu mai existe nimeni nevoit sa cerseasca!

Acest topic a fost editat de flori: 30 Dec 2004, 04:22 PM


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 30 Dec 2004, 04:54 PM
Mesaj #52


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



flori + contraste: clapping.gif frumos le-ati spus, dar nu stiu de ce am impresia ca nu am aflat nimic nou? blink.gif cel putin pt mine... wink.gif

a, doar una:
QUOTE (contraste)
Mai, CLA, sunt si altii singuri, singuri in mijlocul unei familii, singuri intr-un spital, singuri intr-o chilie

Si altii sub chelie... spoton.gif

In rest ne-am inteles... wink.gif flowers.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dualist
mesaj 6 Mar 2005, 03:01 AM
Mesaj #53


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 316
Inscris: 26 February 05
Din: simt aer jegos de Bucuresti
Forumist Nr.: 5.800



Da, ii ajut. Ii ajut sa se distruga.


--------------------
"Veti fi asemeni zeilor, cunoscand binele de rau."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 9 Apr 2005, 08:18 AM
Mesaj #54


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



frumos a mai scris Flori... realizez ca sunt printul cersetorilor.... nu prea exista mare lucru ce sa nu fi cersit pina acuma, de la mincare pina la sex, de la dragoste pina la mila...

dar fiinta patetica din mine are totusi o scapare, nu a exercitat acest santaj psiho-social la coltul strazii sau printre masinile ce asteapta la semafor

poate de aia nu am primit sex?


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 9 Apr 2005, 01:47 PM
Mesaj #55


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Dar vei primi ce primesc si cersetorii care cer hrana: resturi ramase in frigiderul care trebuie dezghetat din 6 in 6 luni.
Hombre, vezi ca s-au inventat frigiderele cu decongelare automata....asa ca sint mincati cersetorii.... tongue.gif

Mutule,
Daca stai linga semafor si cersesti sex, trebuie sa mu ai nici o haina pe tine....garantat vei avea parte de o noapte de sex nebun..... in arestul politiei.... thumb_yello.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 10 Apr 2005, 08:06 AM
Mesaj #56


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



BDL - asa cum ziceam si eu... nu am cerut unde trebuie, de aia nu am primit. daca e sa ma uit la oferta... nici nu am de gind sa o fac rolleyes.gif

mai bine virgin, decit cersetor


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Saramago
mesaj 11 Apr 2005, 03:25 AM
Mesaj #57


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 134
Inscris: 10 April 05
Forumist Nr.: 6.102



Cand ii vad pe astia din Canada, imbracati mai bine ca mine, mai tineri si mai zdraveni ca mine si care evident stiu si mai bine engleza... si ma intreaba: "Could you spare some change for a cofee? " (Poti sa renunti la niste maruntis sa imi iau o cafea?) ma apuca ... nu va spun, dar ii trimit undeva la munca... mad.gif
Dar nu pot sa nu mi se franga inima cand vad cersetorii din Romania... cu picioarele taiate, batrani, copii fara copilarie... chiar nici nu mai conteaza daca fata aia de 16 ani care umbla desculta si murdara toata ziua prin metrou si se scarpina pe tot corpul, minte ca sa obtina un ban... este oricum un suflet nenorocit pentru ca a ajuns asa... sau tiganca aia care sta la intrarea in magazin toata ziua pe piatra aia rece de la intrare cu pruncul in brate la piept... sau cea de 12 ani care o vad mereu in acelasi loc cu o pancarta pe piept si nu spune nimica... daca o intreb ceva... ii curg siroaiele de lacrimi... fie cum spun unii... joaca teatru desavarsit... dar daca nu? Nu conteaza daca ii incurajez sau nu... de obicei nu dau la cei obraznici... dar nu saracesc de la cateva mii de lei.
Ce e de facut cu ei? Nu ai ce face... cand economia tarii merge mai bine... le merge si lor mai bine... Ma gandesc ca in trecut (ma refer secolele anterioare) erau cu mult mai putini copii cersetori... stiti de ce? Pentru ca la oameni le era mila si luau in casa acei "copii de pripas" si erau adoptati pur si simplu fara nici un fel de birocratie. De obicei familiile sarace spre nivel mediu aveau mai multa mila... ce mai conta inca un blid pe masa? De ce nu pot sa fac asta in ziua de azi? Pentru ca a ajuns asta o adevarata afacere de stat.
Nu ma mir ca sunt care dispretuiesc pe cersetori, de parca ei nu ar fi tot oameni. Niciodata satulul nu intelege pe flamand. Daca iti este frica ca te fraiereste de bani, cumpara-i o gogoasa... un suc ... Nici mie nu imi plac, dar nu e vina lor ca sunt asa... si nu uitati ca toti suntem cersetori la mila lui D-zeu... fie ca credem sau nu asta... in fiecare dimineata cand ne trezim si vedem soarele inca o zi... smile.gif




--------------------
24. "Lumina se află īnăuntrul unei fiinţe luminoase
şi ea luminează lumea toată." Nag Hammadi- Evanghelia dupa Toma


Go to the top of the page
 
+Quote Post
flori
mesaj 11 Apr 2005, 09:11 AM
Mesaj #58


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.024
Inscris: 6 September 04
Din: somewhere over the rainbow...
Forumist Nr.: 4.413



Saramago hug.gif han.gif Adevar graiesti, se vede lumina intelepciunii crestinesti in cele scrise de tine! thumb_yello.gif Continua asa speram sa citim mai multe asemenea mesaje!


--------------------
Nu anii din viata mea sint importanti ci viata din anii mei...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 11 Apr 2005, 05:50 PM
Mesaj #59


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



Da, ii bag in seama pe cersetori! Nu pe toti.

In Pitesti (unde am locuit 10 ani inainte sa plec afara) sunt foarte multi. La un moment dat am ajuns sa-i cunosc pe multi dintre ei. Cel mai mult ma impresioneaza batranii care stau langa usile magazinelor si de cele mai multe ori nu zic nimic.

Un cunoscut spunea ca nu le-ar da nici un leu pentru ca parintii lui au muncit toata viata pe rupte ca sa-si asigure un trai decent la batranete, ei de ce n-au putut? In sfarsit... ce mai conteaza ce-a fost? Daca pot sa dau ceva, bani sau mancare sau altceva, atunci dau.

Ma feresc de tiganii pe care deja-i cunosc, intregi sau schilozi, care au 'pesti'.

Am intalnit copii de 7-8 ani care-mi cereau bani. I-am intrebat de ce au ajuns sa cerseasca? de unde sunt si parintii lor ce fac. Mi-au zis ca parintii i-au trimis la cersit. In sfarsit, e greu sa faci o alegere. Parca poti sa stii vreodata care minte si care nu? Daca as fi avut o stare materiala mai buna, i-as fi pus sa faca ceva pentru bani. asa ar invata ca se pot castiga bani prin munca, fara atata umilinta. unsure.gif


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mothman
mesaj 12 Apr 2005, 01:00 AM
Mesaj #60


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 783
Inscris: 30 July 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 4.160



Este un fenomen social de care, probabil, nu vom scapa prea curand. Fenomenul e cu atat mai complicat, cu cat exista si o mafie a cersetorilor. Multi, daca nu chiar toti, dupa cum bine stiti, nu sunt pe cont propriu, ci au un fel de "pesti", care beneficiaza de pe urma banilor primiti de acestia de la trecatori. Cred ca se poate vorbi chiar de niste retele, unde cersetorii sunt exploatati la maxim de niste oamenii fara pic de constiinta. Astfel de retele facuandu-si veacul mai ales prin afara, unde castigurile sunt mai substantiale. De asemenea, din cate am inteles, ar exista si o dispunere a lor pe anumite teritorii, iar incalcarea acestora, ar putea duce la conflicte intre capii retelelor, etc. Trist dar adevarat.


--------------------
The decision to build artilects or not, will be the toughest decision that humanity will ever have to make.
Personally, I'm glad to be alive now
- Hugo de Garis
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Saramago
mesaj 12 Apr 2005, 06:15 AM
Mesaj #61


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 134
Inscris: 10 April 05
Forumist Nr.: 6.102



Nu o sa inteleg niciodata oamenii care cumpara mancare pentru caini, dar la cersetori nu ar da nici ce le ramane de la masa ("pentru ca daca le dai, ii incurajezi sa cerseasca"). Apoi se simt fericiti ca au avut grija fata de bietele animale. sad.gif

Si ce daca au un "peste" care profita? Ala trebuie bagat la inchisoare evident. Dar cu ce sunt de vina cersetorii? Daca ai fi cersetor si in toate locurile "bune" unde circula lume, esti gonit de "peste" si risti sa mananci bataie, ai de ales intre a sta intr-un loc unde nu trece mai nimeni si sa mori de foame sau un loc bun, dar trebuie sa dai la "peste" jumate din castig... puneti-va in situatia batranului, femeii sau copilului care trebuie sa aleaga...


--------------------
24. "Lumina se află īnăuntrul unei fiinţe luminoase
şi ea luminează lumea toată." Nag Hammadi- Evanghelia dupa Toma


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 12 Apr 2005, 11:17 AM
Mesaj #62


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (Saramago @ 12 Apr 2005, 07:15 AM)

...dar trebuie sa dai la "peste" jumate din castig...


Nu l-ai citit pe Delavrancea?

'Jumate' asta de care zici tu s-ar putea sa insemne zero taiat. poate o bucata de paine si o mama de bataie.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Yvonne
mesaj 19 Apr 2005, 08:33 AM
Mesaj #63


Eternul Visator
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.405
Inscris: 5 November 03
Din: arad
Forumist Nr.: 1.137



Azi in mijlocul orasului,o femeie tipa:dati-mi si mie o mie doua ca nu saraciti. Cinstit si pe fata.


--------------------
unu si cu unu fac 2
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Felina
mesaj 19 Apr 2005, 03:55 PM
Mesaj #64


bulina
******

Grup: Membri
Mesaje: 10.490
Inscris: 19 January 05
Forumist Nr.: 5.473



QUOTE (dificila @ 19 Apr 2005, 09:33 AM)
Azi in mijlocul orasului,o femeie tipa:dati-mi si mie o mie doua ca nu saraciti. Cinstit si pe fata.

Curat cinstit!

in cateva secunde pleaca trenul. ii fac cu mana surorii mele care ma priveste pe geam. oPserv uimita ca cersetorul cu un singur picior care sedea pe peron acum alearga sprinten cu carjele in aer si se suie agil in trenul care se misca incetisor: taca-taca, taca-taca.


--------------------
"Be kind, for everyone you meet is fighting a hard battle."
Never asume.
A friend told me I was delusional. I almost fell off of my unicorn.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MonicaV
mesaj 30 Jun 2005, 05:03 AM
Mesaj #65


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 518
Inscris: 13 December 03
Forumist Nr.: 1.472



Pe ce criterii hotariti daca un cersetor merita sa primeasca ceva? De exemplu, cersetorul din Canada o fi fost imbracat "bine" dupa parerea unui Roman, dar acolo, poate ca parea imbracat saracacios sau normal. De exemplu, daca avea o geaca, o fi fost pentru ca era frig. Daca avea, sa zicem, blugi, la ei, asta nu e o tinuta eleganta. Dimpotriva, exista locuri (de exemplu, unele joburi) unde n-ai voie cu asa ceva pentru ca nu e destul de elegant. Daca purta ceva mai ca lumea, nu uitati ca la ei e o societate de consum. E normal sa gasesti haine care par frumoase cind sint noi. Nu sint neaparat foarte durabile, dar in sezonul urmator, iti ei altele (daca lucrezi), sau te duci cu ele la cersit. Un somer care are hainele pe care si le-a cumparat cind lucra poate sa para "bine imbracat", dar poate ca intr-adevar n-are bani in momentul respectiv. Daca avea un costum, nu uitati ca aici, costumul nu e un mare lux, ci tinuta obligatorie sau recomandata la servici, daca lucrezi intr-un birou sau esti gestionar. Gestionarul unui fast-food sau un casier de banca, de exemplu, cistiga putin, ceea ce nu il impiedica sa aiba eleganta clasica a omului muncii capitalist.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 30 Jun 2005, 05:20 AM
Mesaj #66


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



monicav - eu am criterii simple.
daca individul presteaza ceva - cinta la acordeon, muzicuta, etc, sau spune versuri, sau.. etc - orice forma de activitate => primeste
daca individul sta si atit => nu primeste

de ce crezi ca cersetorii din canada vor fi vitregiti de romani pentru ca sunt mai bine imbracati decit cei din romania? stai linistita ca nu de aia nu le dam, nu le dam pentru ca nu prea avem nici noi prea mult


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 April 2024 - 01:17 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman