HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Marfar Muzical La ... Cronica Crcotasilor, Las-o ba, ca merge asa (parerea mea)
calfa
mesaj 20 Dec 2004, 10:42 AM
Mesaj #1


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Se pare ca se "cronicizeaza" acea "boala" a Carcotasilor de a promova ... originalitatea ... in muzica romaneasca.

Dupa ... Trupa Fara Zahar si Fenomenul Stratan, in urma cu ceva timp am putut afla ... ca merge asa. Iar acum cei de la MARFAR au scos deja un clip, si cred ca si un CD. Intre timp, trupa MARFAR a aparut si pe postul public de TV !

Piesa pare un imn, nu al neaparat al Romaniei, cum se spune in citatul care urmeaza, cat un IMN AL MESERIASULUI ROMAN de formatie ceausista (fie el constructor, instalator, etc.).

Iata cateva cuvinte gasite la http://www.muzicabuna.ro/cms/stiri/las-o_b...rerea_mea.html:

QUOTE
Veselie si "Galagie" mare la filmarile primului videoclip al trupei MARFAR.

Trupa MARFAR a luat fiinta la initiativa binecunoscutului muzician Vali Neamtu (zis si "Galagie", membru si in trupa PARTIZAN). Cu o medie de varsta de 25 de ani, componentii trupei Marfar se pot mandri cu un debut spectaculos. Andrei (chitara), Dragos (bass), Vali (tobe), Adi si Toni (voce) alcatuiesc un cvintet pitoresc in muzica romaneasca!

Prima piesa, cea care da si numele albumului de debut al trupei Marfar, "LAS-O BA, CA MERGE ASA... (PAREREA MEA)" este o incisiva satira sociala, un adevarat IMN AL ROMANIEI.

Pe baza unui text inspirat din viata de zi cu zi a romanilor simpli, formatia MARFAR a dat viata unei piese ce satirizeaza modul in care in Romania lucrurile se fac de mantuiala.
Piesa este pigmentata de acordurile muzicii lautaresti si de vocea inedita a lu' TANTI LINA, femeia de serviciu de la sala de repetitii a trupei Marfar.

Videoclipul piesei s-a filmat zilele trecute in Bucuresti. Locatiile au fost alese cu mare grija pentru a reda cat mai veridic atmosfera si mesajul piesei. S-a filmat in zona Garii de Est din Bucuresti, intr-un vestiar muncitoresc, pe strada, in sala de gimnastica si pe coridoarele Scolii nr. 26 din Bucuresti. Cu acesta ocazie trupa MARFAR multumeste tuturor celor care le-au oferit sprijin in realizarea filmarilor.
[...]


Acest topic a fost editat de calfa: 20 Dec 2004, 04:25 PM


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 20 Dec 2004, 11:01 AM
Mesaj #2


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



mie chiar imi place cind cinta tanti lina despre madagascar, serios!
cit despre "las-o bai ca merge asa" ... sorry dar e o boala de care noi nu vom scapa prea curind. abia astept sa apara cd ca sa il trimit unui foarte bun prieten al meu care a emis o chestie asemanatoare intr-un service. Mecanicul mi-a propus o improvizatie in locul piesei care imi lipsea, la care prietenul meu (acum in Canada) zice "ai grija sa lucre bine, ca improvizatiile la noi sunt de obicei definitive"


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 20 Dec 2004, 11:11 AM
Mesaj #3


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



Adevarul e ca ... inainte sa aflu cine canta piesa, auzind-o la radio, ceea ce mi-a ramas in memorie a fost solo-ul lui tanti Lina. Talent nativ, e clar ... biggrin.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 20 Dec 2004, 11:11 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
genicon
mesaj 20 Dec 2004, 01:48 PM
Mesaj #4


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Nu am apucat sa ascult piesa celor de la Marfar, insa sunt de-a dreptul curios, mai ales pentru ca am auzit multe cuvinte de lauda la adresa ei.
In ceea ce priveste colaborarea cu tanti Lina, pare-se ca ciudateniile de genul asta prind foarte bine. Nu pot sa-l uit pe 'nea Gogu al Parazitilor (portarul de la casa de discuri) care devenise si el o voce des intalnita pe piesele lor... Revin cu niste pareri dupa ce ascult piesa (eventual tot albumul tongue.gif)


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 20 Dec 2004, 01:56 PM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE (genicon @ 20 Dec 2004, 02:48 PM)
Nu am apucat sa ascult piesa celor de la Marfar, insa sunt de-a dreptul curios, mai ales pentru ca am auzit multe cuvinte de lauda la adresa ei.
In ceea ce priveste colaborarea cu tanti Lina, pare-se ca ciudateniile de genul asta prind foarte bine. Nu pot sa-l uit pe 'nea Gogu al Parazitilor (portarul de la casa de discuri) care devenise si el o voce des intalnita pe piesele lor... Revin cu niste pareri dupa ce ascult piesa (eventual tot albumul tongue.gif)

Cred ca la Kiss FM poti asculta ... smile.gif


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 20 Dec 2004, 02:42 PM
Mesaj #6


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Sora mea mi-a adus si mie melodia... Dupa ce am ascutat-o singura chestie care s-a "lipit" a fost solo-ul lui Tanti Lina smile.gif Nu stiu daca imi place sau nu, dar stiu ca se incadreaza in genul care l-am tot ascultat in ultimul timp: parodie, nu muzica...


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 20 Dec 2004, 06:38 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Mi se par oribili. Vocea inedita a lui Tanti Linea? Nu ma surprinde cu nimic.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
NoMemory
mesaj 20 Dec 2004, 08:47 PM
Mesaj #8


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 206
Inscris: 16 March 04
Forumist Nr.: 2.608



nici mie nu prea imi place...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 21 Dec 2004, 08:21 AM
Mesaj #9


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Geni - ii ascult cu placere la radio... dar nu m-as risca sa dau banii pe tot albumul


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AIWA
mesaj 23 Dec 2004, 08:29 PM
Mesaj #10


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 938
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 69



QUOTE (Aramis @ 20 Dec 2004, 02:42 PM)
Sora mea mi-a adus si mie melodia... Dupa ce am ascutat-o singura chestie care s-a "lipit" a fost solo-ul lui Tanti Lina smile.gif Nu stiu daca imi place sau nu, dar stiu ca se incadreaza in genul care l-am tot ascultat in ultimul timp: parodie, nu muzica...

Ai cum sa o trimiti pe un mail ceva?



Sau daca o are cineva o poate trimite ?


--------------------
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac , viata o demonstreaza zilnic !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AIWA
mesaj 24 Dec 2004, 12:19 AM
Mesaj #11


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 938
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 69



Am facut rost
Gata maine sta pe repeta cred!


--------------------
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac , viata o demonstreaza zilnic !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
genicon
mesaj 24 Dec 2004, 02:14 PM
Mesaj #12


Cronicar oPsedat
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.227
Inscris: 8 March 03
Din: Din sud
Forumist Nr.: 45



Am reusit sa ascult si eu piesa... Ce sa zic? Am fost oarecum dezamagit. Ma asteptam la mult mai mult dupa toate laudele pe care le auzisem la adresa lor. Dar... fiecare cu gusturile lui...


--------------------
Am incalcat cel putin 5 din 10 porunci/Ma pocaiesc la 90 de ani, pacatuiesc pana atunci

PreaoPsedatul genicon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Serenity
mesaj 28 Dec 2004, 05:52 AM
Mesaj #13


Hipopotamu' Somnoros
******

Grup: Moderator
Mesaje: 5.493
Inscris: 18 April 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 3.143



Mda, am si eu prieteni si cunostinte care fac "muzica" de genul asta rofl.gif

Ce parere am eu? Las-o ba ca la noi merge si-asa! laugh.gif
Am ascultat piesa in varianta neprelucrata pe calculator si, sincera sa fiu, nu mi se pare de nici o culoare. Iar vocea lui Tanti Lina in capul meu cred ca reprezinta vocea tuturor vecinelor barfitoare care m-au traumatizat de-a lungul timpului rofl.gif Nu se compara nici cu 'Nea Gogu, nici cu MC/Dj Vasile. Parerea mea, parerea mea.. tongue.gif



Acest topic a fost editat de Serenity: 28 Dec 2004, 05:55 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Boro
mesaj 30 Dec 2004, 12:58 AM
Mesaj #14


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 14
Inscris: 28 February 04
Forumist Nr.: 2.380



Mie imi place melodia...si am impresia ca la un moment dat sau chiar de mai multe ori zice: "Las-o ma sa merge asa".


--------------------
Old loves...they die hard, old lies...they die harder [Wish I Had An Angel]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ksandra
mesaj 3 Jan 2005, 12:34 PM
Mesaj #15


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 48
Inscris: 8 December 04
Forumist Nr.: 5.123



sincer, cred ca am dat de un prototip al unei piese cu lipici la poporul roman, un "imn", o oda inchinata propriei noastre tampenii, dar care nu deviaza nici ea de la cretinism. parerea mea...o melodie de chachat.
(da, si tanti Lila)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Peppy_032002
mesaj 11 Dec 2006, 07:03 PM
Mesaj #16


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 9 December 06
Forumist Nr.: 9.060



S-a lansat www.marfar.ro
Site si forum Oficiale MARFAR




------------------
MARFAR

Acest topic a fost editat de Peppy_032002: 11 Dec 2006, 07:04 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 04:15 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman