HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor avānd ca temă principală Politica Interna. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

7 Pagini V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Au trecut atatia ani de la Revolutie...., unde am ajuns ? ce-am realizat ?
March
mesaj 9 Dec 2004, 03:18 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Iata ca au trecut 15 ani de la , dupa unii, Revolutie, dupa altii ,Lovilutie. Cati mai pomenesc astazi despre aceste eveniment ? Si daca da cum o fac ? Unde am ajuns astazi si ce-am realizat ? Au meritat sa moara atunci sute din romanii iesiti pe strazi vizavi de situatia de azi din tara noastra ?


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 9 Dec 2004, 03:47 PM
Mesaj #2


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Eu cred ca trebuie sa o privim doar ca pe un moment oarecare din istorie. Unul necesar, desi felul in care s-a produs nu a fost cel mai potrivit. In rest, cred ca ar trebui sa lasam deoparte resentimentele si sa privim inainte.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 9 Dec 2004, 08:40 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Nu-mi pot aduce aminte cine a spus : " Vai de cei care nu-si cunosc istoria" ! sad.gif

Acest topic a fost editat de March: 9 Dec 2004, 08:43 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 9 Dec 2004, 08:40 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
solipso
mesaj 9 Dec 2004, 11:44 PM
Mesaj #4


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 106
Inscris: 22 September 04
Forumist Nr.: 4.532



Perioada 1989-1990, cu Revolutie, mineriade, studenti in strada, etc ramane dupa parerea mea o perioada mult prea putin mediatizata. Exista carti despre acea perioada, dar cred ca ar fi mult mai util sa aflam parerile celor care au trait evenimentul fie direct, fie prin intermediul presei. Trebuie sa ne cunoastem trecutul, pentru ca inca ne bantuie. Cei care ne conduc acum au luat prim-planul la Revolutie. De unde provin ei? Ei sunt cei care au facut Revolutia? Ce s-a intamplat in "Zona libera de neocomunism"? De ce au venit minerii? Sunt multe intrebari la care doar cei care s-au aflat in mijlocul evenimentelor pot raspunde.. Eu abia astept sa aud (citesc) parerile lor..


--------------------
Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj!
Ion Creanga
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Evolution
mesaj 10 Dec 2004, 01:21 AM
Mesaj #5


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 13 August 04
Forumist Nr.: 4.248



Cat o sa fie PSD=PCR la putere nu o sa auzi de mediatizarea acelei perioade !


--------------------
ANTICIPATE SA SCAPAM DEFINITIV DE PUR SI PSD:
http://www.basescu.ro/
http://www.da.ro/
www.anti-psd.ro.vg
Go to the top of the page
 
+Quote Post
solipso
mesaj 10 Dec 2004, 08:10 AM
Mesaj #6


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 106
Inscris: 22 September 04
Forumist Nr.: 4.532



Si Internetul este o sursa de mediatizare. Suntem pe Internet si nu cred ca pot fi controlate afirmatiile facute aici.. (sa nu ducem teoria conspiratiei prea departe). PSD-ul poate cenzura presa dar nu si oamenii. Intr-o discutie de 10 minute cu un martor am aflat mai multe despre Revolutie&Co decat in 15 ani.

Acest topic a fost editat de solipso: 10 Dec 2004, 08:10 AM


--------------------
Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj!
Ion Creanga
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 10 Dec 2004, 10:15 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Imi amintesc ca acum 14 ani singura sursa de informare era TVR. Si pe vremea aceea ca si acum eram manipulati.

Pe vremea aia credeam ca Iliescu si FSN sunt cei care vor salva Romania si ca Ratiu, Campeanu si multe alte "fosile" au venit dupa ce au stat in strainatate si "nu au mancat salam cu soia" sa ne conduca pe noi cei care au indurat comunismul. Erau evident mesaje propagandistice cu care Iliescu si ai lui manipulau masele prin intermediul TVR.

Imi aduc aminte ca am vazut golaniada la TVR. Am vazut un miting FSN organizat ca raspuns la golaniada. Am vazut la televizor, reluat de n-spe ori o secventa in care un tanar "golan" spuneau ei o loveste peste picioare pe o doamna "militant FSN" tot TVR spunea asta. Si imi spuneam atunci uite ce oameni tembeli, de ce nu ii lasa frate sa ne scoata la liman?

L-am vazut pe Iliescu cand a chemat minerii, dar am vazut si niste autobuze arzand si niste "huligani" atacand TVR-ul. Emisiunile prezentate la TVRL (pe vremea aia) m-au facut sa cred ca venirea mineruilor in Bucuresti a fost legitimata pentru ca in capitala era haos. TVR nu a prezentat atunci ororile facute de mineri. Foarte tarziu s-a criticat aceasta actiune si atunci Iliescu a negat ca i-a chemat. Dar eu am vazut si imi amintesc cum a spus, in direct ca ii roaga sa vina.

Sa nu uitam ca PCR a avut un sistem de propaganda foarte bine pus la punct. Iliescu si FSN-FDSN-PDSR-PSD l-au mostenit si s-au folosit de el pentru a-si proteja imaginea. De aceea am ajuns in situatia actuala, cand PSD este unpartid corupt, nu a facut nimic in interesul tarii ci numai in interesul liderilor de partid si romanii cred ca Nastase ne baga in UE, ca el le-a marit pensiile ca le protejeaza locurile de munca s.a.m.d.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 10 Dec 2004, 12:59 PM
Mesaj #8


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



acum 15 ani avem o dictatura clara, acum avem o pseudodictatura...
p.c.r.(pile,cunostinte,relatii) functioneaza si acum ca si atunci daca nu mai bine wink.gif
au reusit sa privatizeze totul intre ei ph34r.gif , cei care erau sefi de magazine acuma sunt patronii ph34r.gif
ne merge din ce in ce mai bine... mad.gif



--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 10 Dec 2004, 01:09 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



Pai de-asta exista teoria (destul de bine fundamentata) ca revolutia/lovilutia a fost organizata de mai-marii din PCR si de securisti, pentru ca se saturasera de imposibilitatea de a-si capitaliza potentialul.
Exista o vorba in engleza: follow the money.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 10 Dec 2004, 01:10 PM
Mesaj #10


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (solipso @ 10 Dec 2004, 12:44 AM)
Perioada 1989-1990, cu Revolutie, mineriade, studenti in strada, etc ramane dupa parerea mea o perioada mult prea putin mediatizata.

De ce crezi ca a fost putin mediatizata? De 15 ani incoace, in fiecare decembrie, numai despre asta auzi sau citesti. Ca sa nu mai spun ca si peste an vine prin presa cate un curent nostalgic care despica firul acelor zile in patru. Nu spun ca nu e un moment important, dar s-a cam spus tot ce era de spus. Marea noastra problema este, din nou, ca nu ne saturam sa stam sa barfim ce a fost, in loc sa ne gandim ce sa facem de acum inainte. Tipic romanesc.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 10 Dec 2004, 03:00 PM
Mesaj #11


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



QUOTE
in loc sa ne gandim ce sa facem de acum inainte

ai perfecta dreptate, de ce nu ne gandim la viitor, uite unul dintre gandurile mele: hai sa-i impuscam pe toti... spoton.gif nu, nu e buna ideea ca nu avem unde sa-i ingropam...,de fapt daca i-am incinera thumb_yello.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
solipso
mesaj 10 Dec 2004, 08:02 PM
Mesaj #12


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 106
Inscris: 22 September 04
Forumist Nr.: 4.532



Ne aducem aminte de Revolutie la fel cum ne aducem aminte de 1 Dec 1918. Un moment important, un moment de cotitura in istoaria Romaniei. Dar cu asta nu se raspunde intrebarilor care exista de 15 ani. Despicam firul in patru. Dar de fiecare data sunt acele fire care nu au legatura cu puterea actuala. Au trecut doar 15 ani. Exista mii de oameni care au trait in direct acele evenimente. Nu trebuie sa asteptam 50 de ani pentru a-i asculta.Trebuie sa privim inainte, dar nu trebuie sa uitam. Nu putem merge mai departe fara sa intelegem ce a fost atunci. Situatia Romaniei de acum este prea strans legata de Revolutie. Domnul Iliescu sustine acelasi lucru.. Sa privim inainte. De ce? Pentru ca daca am privi inapoi l-am vedea impreuna cu toata suita lui actuala slujind cu patos vechea oranduire.. Si nu ar da bine la imagine. De ce in Romania nu a existat un proces al Comunismului? Pana si in Bulgaria a existat unul. Nu avem dreptul sa trecem cu vederea, nu avem dreptul sa uitam, nu avem dreptul sa iertam. Este extrem de usor sa ierti, sa uiti raul ce a fost facut altcuiva. Cred ca asta este mai degraba o tara a romanilor. Nu faptul ca nu privim inainte.



--------------------
Stiu ca sunt prost. Dar cand ma uit in jur, prind curaj!
Ion Creanga
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 10 Dec 2004, 09:33 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (nefertiti @ 10 Dec 2004, 02:10 PM)
Nu spun ca nu e un moment important, dar s-a cam spus tot ce era de spus. Marea noastra problema este, din nou, ca nu ne saturam sa stam sa barfim ce a fost, in loc sa ne gandim ce sa facem de acum inainte. Tipic romanesc.

Pai tocmai de asta barfim . Pentru ca nu s-a spus adevarul despre evenimentele de atunci. Si din cauza asta si acum la 15 ani , societatea e asa de nenorocita, divizata si plina de ura si venin... Si asa va fi in continuare pina nu vor dispare generatiile de extractie comunista cu varfurile ei de "revolutionari" devil.gif

Acest topic a fost editat de March: 10 Dec 2004, 10:42 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Justice
mesaj 10 Dec 2004, 09:54 PM
Mesaj #14


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 95
Inscris: 31 August 04
Forumist Nr.: 4.374



QUOTE (nefertiti @ 9 Dec 2004, 03:47 PM)
In rest, cred ca ar trebui sa lasam deoparte resentimentele si sa privim inainte.

Mai intai trebuie sa curatam orizontul plin de ceata, iar apoi putem privi usurati inainte.
Se apropie momentul in care trebuie sa facem IAR ceva.
Se va repeta oare istoria din 1989 sau nu ? Ce credeti ? Eu tind sa cred ca da.

Acest topic a fost editat de Justice: 10 Dec 2004, 09:55 PM


--------------------
Deeds, not words shall speak me.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 11 Dec 2004, 03:05 AM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



QUOTE (solipso @ 10 Dec 2004, 09:02 PM)
De ce in Romania nu a existat un proces al Comunismului? Pana si in Bulgaria a existat unul.

Pentru ca comunistii in continuare conduc tara. Si o vor face in continuare, daca oamenii nu-si vor lasa lehamitea la o parte si nu se duc duminica la vot.


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 11 Dec 2004, 01:41 PM
Mesaj #16


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



QUOTE (Justice @ 10 Dec 2004, 10:54 PM)

Se va repeta oare istoria din 1989 sau nu ? Ce credeti ? Eu tind sa cred ca da.

Ti-a ghicit Mama Omida sau de unde ai ideile astea? laugh.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Justice
mesaj 11 Dec 2004, 02:37 PM
Mesaj #17


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 95
Inscris: 31 August 04
Forumist Nr.: 4.374



rofl.gif

Mi-am ghicit singur wink.gif . Ce te face sa crezi ca ce am spus eu este un basm ? Nu este asa departe de realitate, si NU am zis ca se intampla luni. Nastase nu va rezista mult la putere, pentru ca "ulciorul nu merge de multe ori la apa". Primul pas a fost facut:

QUOTE (Ziua)
Cabinetul Nastase dat in judecata

Cunoscutul opozant si jurnalist Doru Braia a decis sa dea in judecata Cabinetul Adrian Nastase, considerandu-l vinovat de "subminarea economiei nationale" si "desconsiderarea interesului national". Motivul care l-a determinat sa recurga la acest protest a fost desprins dintr-o emisiune televizata la care a participat ministrul Justitiei, Cristian Diaconescu. Potrivit lui Braia, ministrul a recunoscut public, in cursul acestei saptamani, intr-o emisiune de la Realitatea TV, moderata de Robert Turcescu, faptul ca Romania a returnat suma de 470 de milioane de dolari Bancii Mondiale pentru ca partidul de guvernamant nu a fost in stare sa faca programele necesare, in conformitate cu criteriile impuse de Banca Mondiala, pentru restructurarea sistemului judiciar si penitenciar din Romania.


Sursa: http://www.ziua.net/display.php?id=34700&data=2004-12-11

Acest topic a fost editat de Justice: 11 Dec 2004, 02:37 PM


--------------------
Deeds, not words shall speak me.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Evolution
mesaj 11 Dec 2004, 09:05 PM
Mesaj #18


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 13 August 04
Forumist Nr.: 4.248



Toti romanii ar trebui sa-i dea in judecata pe acesti fosti comunisti. Sa nu mai aiba timp de plimbare cu Mercedesurile in coloana oficiala, licitatii si partide de vanatoare.

Nu te-ai saturat sa le vezi odraslele in Kristal, Space, Office cu tarfe de lux, plini de fitze in masini scumpe ? Nu te-ai saturat sa-i vezi pe ultimii retarzi pe care ii stiai - sa-i vezi mari "oameni de afaceri" plini de pile si relatii - dar ei tot agramat vorbesc ? Mercedes, mercedes dar tot cu manele la CD player ?

Tony Grebla, Tritza Fanitza, Mitrea, Geoana - asta e echipa lu' Nastase din Ciocanesti.

Pana cand ? Pana cand - cat mai vreti sa indurati ? Ce vreti sa faceti cu viata voastra ?

Acest topic a fost editat de Evolution: 11 Dec 2004, 09:06 PM


--------------------
ANTICIPATE SA SCAPAM DEFINITIV DE PUR SI PSD:
http://www.basescu.ro/
http://www.da.ro/
www.anti-psd.ro.vg
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 17 Dec 2004, 12:32 PM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Da, au trecut 15 ani de la Revolutie. Indiferent cu ce gand o comemorati, poate este bine sa ne amintim ca in dupa-masa zilei de 17 decembrie 1989 a cazut primul om care si-a jertfit viata pentru libertatea romanilor. Pentru el (ea) si pentru cei care i-au urmat, sa pastram un moment de reculegere !


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 20 Dec 2004, 01:44 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Vad ca tot Timisoara este cea care aniverseaza cum se cuvine cei 15 ani scursi de la REVOLUTIE CONTRA LOVITURA DE STAT. Adica intr-un cuvant de la Lovilutie ! sad.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 20 Dec 2004, 04:13 PM
Mesaj #21


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



revolutia, sau cum vreti s-o numiti, s-a putut in Timisoara pentru ca si atunci, si acum orasul asta e altfel.
- traieste altfel
- gindeste altfel
- voteaza putin altfel
- se poarta altfel...
decit restul romanilor, si se vede asta.




--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 20 Dec 2004, 04:26 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Cine au fost conspiratorii ? Cine au fost teroristii ? Cine a tras in noi pe 22 ? Pe nimeni nu-i mai intereseaza nimic. Unde sunt astazi revolutionarii care la inceputul anilor '90 ii creau insomnii sau spume la gura Batrinului diavol bolsevic devil.gif ?

Daca cineva mai e interesat sa citeasca aici despre enigmele ,hai totusi sa-i spunem pina la aflarea adevarului, Revolutiei de atunci.

Acest topic a fost editat de March: 20 Dec 2004, 04:33 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 21 Dec 2004, 02:34 PM
Mesaj #23


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Batranul diavol bolsevic si-a terminat rusinoasa lui "domnie" in ziua de 21 decembrie , la 15 ani de la macelul din zilele Revolutie ! Va aduceti aminte lozinca : Cine a tras in noi pe 21-22 ?!

Acest topic a fost editat de March: 21 Dec 2004, 02:35 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 21 Dec 2004, 05:12 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



"Calaii" Revolutiei scapati de justitie ! mad.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 21 Dec 2004, 05:53 PM
Mesaj #25


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



CIUDATENIA UNOR STATISTICI DRAMATICE.

Conform statisticilor intocmite ulterior de organele de ancheta, in zilele si noptile Revolutiei din decembrie 1989 si-au pierdut viata 1.104 persoane, iar alte 3.352 au fost ranite. Derularea concreta a evenimentelor a impus impartirea lor cronologica in doua perioade distincte.

Prima, intre 17 si 22 decembrie
, este perioada represiunii ordonate de regimul comunist. In acest interval, in toata tara au murit 162 de oameni si alti 1.107 au fost raniti. Victime produse mai ales prin impuscare. In ultimele 24 de ore ale regimului comunist, in Capitala au murit 48 de persoane, carora li s-au adaugat 1.879 de raniti.

Cea de-a doua perioada a debutat cu fuga Ceausestilor si a durat intre dupa-amiaza zilei de 22 decembrie si primele zile ale anului 1990. Aceasta din urma a fost o perioada deosebit de tulbure, in cursul careia aproape toata tara a devenit campul de lupta al razboiului contra "teroristilor", razboi straniu in cursul caruia, sub imensa presiune psihologica indusa de amenintarea "agentilor superinstruiti, care trag din orice pozitie", toata lumea s-a luptat cu toata lumea. Aceasta este si perioada cea mai sangeroasa a Revolutiei, in cursul careia, in toata tara, s-au inregistrat 942 de morti si 2.245 de raniti. Si de asta data, tributul de sange platit de bucuresteni a fost deosebit de dramatic: 447 de morti si 1.275 de raniti. Aceasta statistica sumara aduce la lumina una dintre primele ciudatenii ale Revolutiei din decembrie ’89: cele mai multe victime au aparut abia dupa plecarea Ceausestilor si la scurt timp dupa instalarea noilor autoritati. Reamintim ca, dupa fuga familiei Ceausescu, primul car[B]e a vorbit despre "teroristi", in seara de 22 decembrie 1989, a fost Ion Iliescu, pe atunci un simplu cetatean, caruia, ca prin minune, i s-au subordonat rapid comandantii tuturor structurilor militare, comandanti care, cu doar cateva ore inainte, coordonasera si executasera, plini de zel, reprimarea miscarilor de protest ale populatiei, ceruta de conducerea comunista.
Reamintim, de asemenea, ca, [/B] impotriva carora a luptat o tara intreaga. Cu toate acestea, in cursul acelui razboi dus contra unui adversar fantomatic, Armata a inregistrat 260 de morti si 545 de raniti. Desi atunci s-a spus ca "teroristii" apartin Securitatii, deci Internelor, acestea au avut "doar" 63 de morti si 73 de raniti. Statisticile arata ca, in ciuda faptului ca populatia civila era convinsa ca "Armata e cu noi", in urma actiunilor de lupta ale MApN, au murit 260 de oameni si alti 545 au fost raniti. Bilant tragic care aduce dupa sine o intrebare tulburatoare: din care "tabara" au facut parte "teroristii"? Dupa ani lungi de cercetari, organele de ancheta au reusit sa ofere un raspuns stupefiant: din nici una.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 22 Dec 2004, 10:54 AM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



QUOTE
Va aduceti aminte lozinca : Cine a tras in noi pe 21-22 ?!


Nu stiu inca cine a tras in noi, dar stiu pe cine a pus Iliescu la conducerea statului major general al armatei Romane:

http://www.e-next.ro/modules.php?op=modloa...rticle&sid=2757



--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Dec 2004, 01:08 PM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



De mina cu URSS - cititi aceasta analiza ca sa vedeti si voi cum a participat Ion Ilici Iliescu la Revolutia romana.

Aseara la OTV se aflau in jurul mesei fostii ofiteri care i-au tinut captivi si pazit timp de 3 zile pe Ceausesti la Targoviste.
Unu, col ( rez) Mareas, spunea ca Genialul cizmar devil.gif cand a auzit ca Iliescu este si el pe acolo prin "balcon" i-ar fi reprosat violent Savantei analfabete ca nu l-a lasat sa-l "termine" pe Iliescu la momentul potrivit ! Deci Leana ii dadu-se o mana de ajutor viitorului ex-cotrocel ca sa scape de furia "Geniului" Carpatilor ! devil.gif

Acest topic a fost editat de March: 22 Dec 2004, 01:44 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 22 Dec 2004, 06:40 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Acum 15 ani, in ziua de azi la ora 12:00 Ceausestii devil.gif devil.gif fugeau cu elicopterul de pe cladirea Comitetului Central al PCR ( actuala cladire a Senatului) iar la ora 13:30 la TVR un comitet revolutionar constituit ad hoc ,cu Iliescu strecurat in mijlocul lui mad.gif , declara prabusirea regimului dictatorial comunist din Romania.


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 24 Dec 2004, 06:26 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Oamenii care au murit pentru libertatea noastra


"Cine a tras in noi intre 16 - 22?" este intrebarea care staruie, de 15 ani, pe buzele romanilor. Este o intrebare la care, nici astazi, nu s-a dat un raspuns clar. La 15 ani de la Revolutia din Decembrie 1989, inca nu se cunosc vinovatii pentru moartea celor care au iesit in strada si au strigat "Libertate". sad.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 27 Dec 2004, 04:16 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



15 este un numar trist de comemorare al revolutiei. Conform legislatiei romanesti la 15 ani se prescriu pedepsele, chiar pentru fapte grave, asa cum sunt crimele.

Desi suna a paradox, cei murdari sunt curati mad.gif


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 7 Jan 2005, 05:33 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Ia cititi aici o ultima nerusinare prezidentiala : mad.gif

In aceeasi zi in care si-a acordat titlul de revolutionar si cu circa o saptamana inainte de a pleca definitiv de la Cotroceni, Ion Iliescu a semnat un decret prin care isi acorda Ordinul Victoria Revolutiei Romane din Decembrie 1989. La pozitia 530 din anexa la decretul prezidential semnat la 15 decembrie si publicat acum doua zile in Monitorul Oficial, figureaza Ion Iliescu, nascut la 3 martie 1930, la Oltenita, luptator remarcat pentru fapte deosebite la Revolutie. Fostul presedinte al Romaniei a conferit acest ordin unui numar de 1266 de persoane. Pe lista se gasesc si alti revolutionari reconfirmati recent de Iliescu, printre care seful SPP, Gabriel Naghi, senatorul PSD Razvan Theodorescu sau fostul sef al secretariatului pentru revolutionari, Emil Cutean. ( sursa : Adevarul)




--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 11 Jan 2005, 06:00 PM
Mesaj #32


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Patriarhul Teoctist audiat in dosarul Decembrie 1989

Ultima veste privitoare la ancheta redeschisa in cazul mortilor si ranitilor din decembrie 1989 la Bucuresti priveste intalnirea pe care procurorul inspector gen. Dan Voinea o va avea cu PF Teoctist. Conform purtatorului de cuvant al Parchetului Inaltei Curti, Simona Frolu, PF Teoctist va fi chemat pentru ca anchetatorii sa lamureasca anumite aspecte legate de acest dosar. Frolu a declarat pentru RADOR ca, in cursul zilei de ieri, gen. Dan Voinea a luat legatura cu seful de cabinet al Patriarhului Teoctist pentru a stabili aceasta intalnire. "Lamuririle nu le va da in calitate de martor, ci pur si simplu ca sef al Bisericii Ortodoxe Romane. Nu va fi o audiere propriu-zisa, ci va fi o discutie in scop de documentare, avand in vedere faptul ca in unele cimitire au avut loc incidente soldate cu moartea unor persoane", a declarat Simona Frolu.

Pe lista celor care vor fi audiati se afla nume sonore ale vietii politice, cel mai "greu" fiind al fostului presedinte Ion Iliescu. Apoi, audierile vor viza persoanele care au creat nucleul fostului Front al Salvarii Nationale, dar si pe cele care au condus institutiile strategice ale statului la acea vreme, cum sunt Armata, fosta Directie a Securitatii Statului, Ministerului de Interne, Radioul si Televiziunea, ultimele doua constituind arsenalul cel mai important folosit in manipularea maselor si in intoxicare. Vor mai fi audiate si o seama de personalitati ale vietii culturale romanesti, implicate direct in evenimente, cum ar fi Sergiu Nicolaescu si Mircea Dinescu, revolutionari ai asociatiilor din Bucuresti, fosta conducere a Institutului de Medicina Legala, precum si cei care au condus Garzile patriotice, iar, pe extinderea anchetei, sunt vizate persoanele care au condus grupurile de muncitori in actuala Piata a Revolutiei. Data audierii lui Ion Iliescu nu a fost inca stabilita. De asemenea, urmeaza a fi identificate o serie de persoane ce apar pe o caseta care nu a fost facuta publica, din zilele de 21-22 decembrie 1989, pusa la dispozitie de catre conducerea Asociatiei "21 Decembrie". ( sursa : "Ziua")


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 12 Jan 2005, 08:26 PM
Mesaj #33


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



QUOTE (March @ 7 Jan 2005, 06:33 PM)
Ia cititi aici o ultima nerusinare prezidentiala : mad.gif

[i]In aceeasi zi in care si-a acordat titlul de revolutionar si cu circa o saptamana inainte de a pleca definitiv de la Cotroceni, Ion Iliescu a semnat un decret prin care isi acorda Ordinul Victoria Revolutiei Romane din Decembrie 1989.

Decretul dat de Iliescu prin care isi acorda titlurile de mai sus nu a fost contrasemnat de prim-ministrul Nastase asa cum cere Constitutia !! Deci " Batrinul diavol bolsevic" nu-i chiar asa de cinstit dupa cum o tine langa ca e ! devil.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 14 Mar 2005, 06:37 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



S-au redeschis dosarele Revolutiei. Au fost re-audiati ex-generalul securist Vlad, ex-generalul Stanculescu si altii. Ion Iliescu nu s-a prezentat la audieri pretinzand ca a fost ocupat cu sedintele de partid ! Deci Procuratura sa-si regleze audierile dupa programul sedintelor de partid iliesco-pesediste. tongue.gif In plus Iliescu a spus ca o sa recomande procurorului ce se ocupa de aceste dosare ( generalul Voinea) sa studieze cartile pe care le-a scris el despre lovilutie , aaa... pardon Revolutie laugh.gif

Se pare ca ex-generalul Stanculescu va fi din nou inculpat !

Acest topic a fost editat de March: 14 Mar 2005, 06:38 PM


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 17 Mar 2005, 04:33 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Pentru ca forumul " Stirile zilei" este inca inchis plasez aceasta stire aici deorece are oarecare legatura si cu topicul acesta :

A murit Sergiu Cunescu ! Dumnezeu sa-l odihneasca in pace ! sad.gif




--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 26 April 2024 - 04:06 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman