HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Intre Adevar Si...Realitate
Credeti ca produsele si serviciile prezentate in reclame radio sau tv beneficiaza de o prezentare exacta sau sunt "introduse" calitati fictive ale respectivelor produse si servicii?
Nu puteti vizualiza rezultatele sondajului inainte de a vota. Va invitam sa va logati si sa votati pentru vizualizarea rezultatelor.
Nr. Voturi: 20
Musafirii nu pot vota. Va invitam sa va logati / inregistrati. 
FM!
mesaj 23 Apr 2003, 07:52 AM
Mesaj #1


Vataf
***

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 207
Inscris: 18 March 03
Din: On The Air
Forumist Nr.: 94



Un mic sondaj de opinie printre cei care s-au gandit sa dea o fuga pe acest topic. Sunt binevenite si opiniile voastre legate de adevarul si fictiunea din reclamele comerciale de la radio sau tv.


--------------------
Deconectat ... Permanent
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 23 Apr 2003, 09:51 AM
Mesaj #2


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Stiu ca in cadrul unei reclame la ciocolata a fost folosita vopsea pentru 'a da mai bine'.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 24 Apr 2003, 08:09 PM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



eu nu cred in reclamele de detergenti "ieftini si buni" si cum se spala unele sosete pline de noroi doar cu detergentul minune. imi insulta partea "casnica"


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 24 Apr 2003, 08:09 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
dificilaold
mesaj 27 Sep 2003, 08:25 AM
Mesaj #4


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 20 August 03
Forumist Nr.: 640



L'oreall da,e cum se lauda,salamurile Cristim sint pline de coloranti si e-uri.Ce-mi place la nebunie e ca toate sint prezentate supradimensionat,Crem-Bonjour de exemplu.Cind o vezi pe raft e mica-mica....sau rujurile alea cu slipiri de diamant...bleh,sint proaste rau de tot.Mai aparu acum aceea cu (,) Colgate,cu fraierii aia cascati...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
allexa
mesaj 28 Sep 2003, 10:58 AM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 440
Inscris: 12 August 03
Forumist Nr.: 594



Absolut "umfla" adevarul, aceasta daca nu mint cu nerusinare.
Era o tipa creata care a jucat in Spitalul de urgenta si spunea intr-un interviu ca a facut reclama la o solutie de permanent, cand de fapt era parul ei natural mad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sagitarius
mesaj 28 Sep 2003, 12:04 PM
Mesaj #6


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 212
Inscris: 16 September 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 782



Nu am crezut niciodata in reclamele romanesti...sunt lipsite de sens wink.gif si nu arata deloc adevarul spoton.gif


--------------------
La vita e bella!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Carmi
mesaj 9 Oct 2003, 04:17 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.677
Inscris: 29 March 03
Forumist Nr.: 141



QUOTE (Sagitarius @ Sep 28 2003, 12:09 PM)
Nu am crezut niciodata in reclamele romanesti...sunt lipsite de sens wink.gif si nu arata deloc adevarul spoton.gif

unele reclame din occident sunt mai rele...si in orice padure sunt "uscaturi" shifty.gif


--------------------
Am zis!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 9 Oct 2003, 06:26 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



In afara sunt legi care pedepsesc publicitatea mincinoasa. Treaba asta se refera in special la ingredientele unui produs. (noul sampon cu coenzima Q10) Cu siguranta firmele mari nu-si permit sa riste. Si nici nu au de ce...


--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 9 Oct 2003, 08:58 PM
Mesaj #9


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Publicitatea mincinoasa e una si inflorirea adevarului e alta. Rar sa se potriveasca o reclama cu calitatea produsului, toate sunt facute sa arate produsul ca fiind cel mai tare.
Firmele mari si cu firma de avocatii proprii au invatat sa spuna in reclame ca produsul lor are (sa zicem) coenzima Q10 care face piciorul mic si mana in forma de zambila, dar NU ca produsul lor are acele efecte. Intelegi diferenta? deci... chestie de interpretare. Plus ca majoritatea reclamelor aici au un "fine print" cand e cazul, pe care mai nimeni nu apuca sa-l citeasca pentru ca apare 1/16 de secunda, dar aia e ce acopera firma in cazuri legale.

Mihai, de curand am aflat ca tonul si somonul se vopsesc pe bune inainte de comercializare ca sa arate mai apetisant.
In reclame, ca sa faci produsul sa arate cat mai bine se foloseste orice mijloc. De ex, o friptura e facuta cu o lampa cu gaz (blow torch) si urmele de gratar sunt facute cu o sarma inrosita in foc. In reclama totul trebuie sa arate perfect si scopul suna mijloacele. Puii sunt vopsiti cu caramel, care le dau si luciu si culoare. "Food stylist" e o meserie. spoton.gif


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 12:10 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman