HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Forum Arhiva

Forum Read-Only. NU pot fi trimise mesaje noi.

 
Reply to this topicStart new topic
> Urmeaza Runda Finala Nastase-Basescu..., Cui vor ceda voturile ceilalti ?!
March
mesaj 29 Nov 2004, 08:24 PM
Mesaj #1


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Asadar Nastase va realiza in jur de 40,3 % iar Basescu cca 33.9 %.
( luind drept ghid rezultatele provizorii din jurul orei 17:00 si care dau un indiciu asupra rezultatului final din turul unu)

Acum o intrebare ar fi cum vor vota in runda finala din 12 decembrie cei care au dat voturile celorlalti candidati la presedintie in turul unu , adica :

- Cei cca 12.3 % care au votat cu Vadim
- 6.18 % cu Marko Bello
- 1.8 % cu Ciuhandu
- 1.8 % cu Becali
- 1.34 % Roman
- si restul de cca 2.4 % ( Dinu,Milut,Tudorici,Radulescu,Tunaru)

Desigur cunoastem fraza standard : " invit alegatorii mei sa voteze cum le dicteaza constiinta" ! Oare cum o fi asta pentru alegatorii peremisti ? Sau pentru cei udemeristi ?

De asemenea , o mare necunoscuta pentru amandoi finalistii este modul in care vor inclina balanta cei care se vor prezenta la vot in turul doi , dar nu au votat in primul. Pentru ca batalia finala va fi apriga si cred ca procentul celor care vor participa la vot in turul doi va fi categoric mai ridicat.





--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
axel
mesaj 30 Nov 2004, 02:41 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.255
Inscris: 3 October 03
Forumist Nr.: 899



user posted image


--------------------
Azi avem.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 30 Nov 2004, 10:44 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Ciuhandu, Roman, Milut, Marko Bela, Raj Tunaru, Tudorici si probabil si altii, au papat in special di electoratul lui Basescu. Sunt convins ca cei mai multi nu il vor pe Nastase si nici PSD la guvernare si ii vor da votul lui Basescu.
De asemenea Vadim l-a tot atacat pe Nastase, iar PSD a scapat porumbelul ca "nu va negocia cu PRM". In plus Basescu are un discurs usor radical, care prinde la electoratul lui Vadim deci mare parte din voturile lui Vadim vor merge catre Basescu.

Nastase va lua mai multe voturi de la Gigi Becali.

Cred ca nastase nu va creste prea mult. El are acum vreo 4.000.000 de votrui. Cred ca se va duce undeva la 4.500.000

Basescu are acum vreo 3.400.000 votrui si va merge undeva catre 4.700.000 asta in conditiile in care participarea la vot va fi mult mai mica, undeva pe la 51% fata de 63% in primul tur. Basescu va castiga foarte strans probabil undeva pe la 51% fata de 49%.

Eu vad distributia in felul urmator:

Electorat Vadim:
60%- Basescu
30%- Nastase
10%- Nu voteaza

Electorat Marko Bela:
45% - Basescu
40% - Nasetase
15% - Nu voteaza

Electorat Gigi Becali
20% - Basescu
60% - Nastase
20% - Nu voteaza

Electorat Ciuhandu:
50%- Basescu
25%- Nastase
25%- Nu voteaza

Electorat Roman:
40%- Basescu
30%- Nastase
30%- Nu voteaza

Restul:
30% - Basescu
30% - Nastase
40% - Nu voteaza



--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 30 Nov 2004, 10:44 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Ovidius
mesaj 30 Nov 2004, 11:15 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE (actionmedia)
De asemenea Vadim l-a tot atacat pe Nastase, iar PSD a scapat porumbelul ca "nu va negocia cu PRM". In plus Basescu are un discurs usor radical, care prinde la electoratul lui Vadim deci mare parte din voturile lui Vadim vor merge catre Basescu.

Cred ca este plauzibila ipoteza asta si atunci chiar ca turul doi poate sa ne rezerve surprize fata de sondaje care-l dau drept invingator pe Nastase.

QUOTE
Electorat Roman:
40%- Basescu
30%- Nastase
30%- Nu voteaza

Aici cred ca gresesti mult. Esti sigur ca votantii lui Roman or sa-l voteze pe Basescu, calaul lui Roman? Eu cred ca nici 10% n-or sa-l voteze!

Acest topic a fost editat de Zorro: 30 Nov 2004, 11:18 AM


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gonen
mesaj 30 Nov 2004, 11:45 AM
Mesaj #5


ex-bogho
*****

Grup: Membri
Mesaje: 637
Inscris: 21 October 04
Forumist Nr.: 4.717



Din cate stiu eu, Basescu a facut oeri o afirmatie cum ca nu va negocia cu UDMR !?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 30 Nov 2004, 11:54 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (Zorro @ 30 Nov 2004, 11:15 AM)
QUOTE
Electorat Roman:
40%- Basescu
30%- Nastase
30%- Nu voteaza

Aici cred ca gresesti mult. Esti sigur ca votantii lui Roman or sa-l voteze pe Basescu, calaul lui Roman? Eu cred ca nici 10% n-or sa-l voteze!

Roman are aproximativ 150.000 de alegatori. 40% inseamna aproximativ 60.000, iar 30% insemana cam 45.000. Cred ca 45.000 este cifra celor care sunt cu adevarat loiali lui Roman si care nu vor vota nici cu Basescu nici cu Nastase.
Cred ca 60.000 din cei care l-au votat pe Roman au fost la inceput nehotarati si au fost convinsi de acesta pe parcursul campaniei electorale. Ei isi doreau totusi o schimbare. Pentru ca isi doreau o schimbare il vor vota pe Basescu pentru ca este singurul care poate aduce o schimbare.
Probabil vor mai fi inca vreo 45.000 care nu il vor cu nici un chip pe Basescu si vor vota cu nastase (astia fiind snobi sau muierile de la Apaca tongue.gif )
Ce inseamna 60.000 de oameni pai vreo 0.8-0.9% nu mai mult.

Banuiesc ca nu te astepti ca electoratul lui Roman sa voteze masiv cu Nastase. Repet cei care ii sunt loiali sunt mult mai putini decat cei ce au votat, ei nu vor vota deloc. Restul probabil se vor imparti. Oricum nu electoratul lui Roman este decisiv.

Pe mine unul nu ma deranjeaza ca aia care l-au votat pe Vadim il vor vota pe Basescu. Foarte bine. Orice vot e bun. Important este ca Basescu sa iasa.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 30 Nov 2004, 11:56 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (bogho @ 30 Nov 2004, 11:45 AM)
Din cate stiu eu, Basescu a facut oeri o afirmatie cum ca nu va negocia cu UDMR !?

Nu cred! ohmy.gif
Pai UDMR sustine cota unica de impozitare.
Singura formatiune cu care Basescu a declarat ca nu negociaza este PSD-ul.
Nu m-ar mira ca dupa ce iese Basescu, Voiculescu sa dezerteze spoton.gif


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 30 Nov 2004, 12:17 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



Pai aici pe forum sunt niscai PUR-isti - nu ? Ne pot spune ei ... "pulsul intern" ... devil.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 30 Nov 2004, 12:25 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (MIA @ 30 Nov 2004, 12:17 PM)
Pai aici pe forum sunt niscai PUR-isti - nu ? Ne pot spune ei ... "pulsul intern" ... devil.gif

Nu inainte de 12 decembrie ca daca iese Nastase, s-au fript, nu mai pupa ei ciolan.

Dar meserias ar fi Basescu daca nu i-ar primi. laugh.gif devil.gif

Cred ca ideal ar fi un guvern UDMR sustinut tacit de Alianta si Uniune.
UDMR-ul nu prea va putea sa-si traga cate sfori vor ei ca nu vor avea sustinere. Vor face cum le dicteaza cele 2 formatiuni. Intr-un final s-ar putea sa fie mai bine pentru ca pana la aderare tre sa fie cuminti si unii si altii.



--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
March
mesaj 30 Nov 2004, 12:58 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 18.844
Inscris: 30 January 04
Din: EU
Forumist Nr.: 2.042



Dar daca guvernul ( fie format de Uniune fie de Alianta) , pe linga udemeristi, va fi completat si cu cativa ministri "independenti" sustinuti(propusi) de peremisti 43.gif


--------------------
Un prost gaseste intodeauna unul mai prost , care sa-l admire

Nicolas Boileau


Go to the top of the page
 
+Quote Post
xsimonax
mesaj 30 Nov 2004, 01:15 PM
Mesaj #11


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 40
Inscris: 23 November 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 1.274



Alianta impreuna cu UDMR si cu minoritatile natioanale nu vor putea face singure guvern, asa cum se pare ca nici Uniune+UDMR+minoritati nu va putea. Si atunci cineva trebuie sa se dea bine pe langa PRM...... hh.gif ......
Probabil ca dupa ce se va incheia turul II si vom vedea cine este presedinte, se va hotari clar soarta guvernului.

Eu cred ca lui Basescu ii va fi f. greu sa castige, avand in vedere ca totusi la parlamentare a inregistrat o infrangere, iar PSD va face tot posibilul sa o prezinte ca atare..

Acest topic a fost editat de xsimonax: 30 Nov 2004, 01:16 PM


--------------------
"Intre lege si judecata unei minti echilibrate, o prefer intotdeauna pe cea din urma"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 30 Nov 2004, 01:20 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Cred ca deosebirea dintre electoratul UDMR si electoratul PRM, este ca cel dinatai va fi instruit cum sa voteze, pe cand cel din urma nu. Eu nu prea il vad pe Vadim oferindu-i lui Nastase sau Basescu sprijin. Asadar, voturile PRM se vor imparti probabil in mod egal. Singurul care va conta in turul doi va fi electoratul disciplinat al UDMR. O indrumare clara a acestuia va inclina in mod indubitabil balanta care va indica noul presedinte al Romaniei.

Asadar cea mai serioasa analiza a situatiei este paradoxal caricatura hazlie postata de axel pe la inceputul topicului. biggrin.gif


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 01:34 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman