HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Forum Arhiva

Forum Read-Only. NU pot fi trimise mesaje noi.

9 Pagini V  « < 7 8 9  
Reply to this topicStart new topic
> Incercari de fraudare a alegerilor
actionmedia
mesaj 10 Dec 2004, 05:56 PM
Mesaj #281


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



ALEGERILE AU FOST FRAUDATE

Politia a confirmat ca ancheta a scos la iveala unele nereguli la votul din 28 noiembrie, in special de tipul votului multiplu dar si de tipul introducerii mai multor buletine de vot in urna, persoane insotite in cabina de vot, sustrageri de buletine de vot si stampile.

Stirea a fost prezentata la Realitatea TV
Revenim cu amanunte dragilor. laugh.gif Probabil dupa turul 2 de scrutin cand dupa ce iese Basescu o sa intre in priza toate institutiile statului si in sfarsit adevarul va iesi la lumina tongue.gif


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gonen
mesaj 10 Dec 2004, 05:58 PM
Mesaj #282


ex-bogho
*****

Grup: Membri
Mesaje: 637
Inscris: 21 October 04
Forumist Nr.: 4.717



Probabil ca Politia isi da seama ca Nastase pierde si vrea sa aiba alibiuri ca a e fost cat se poate de corecta!

Din pacate declaratia asta vine mult prea tarziu. Alegerile din primul tur au fost deja validate si e cam greu anularea lor.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 12 Dec 2004, 11:36 AM
Mesaj #283





Guests






In cateva minute ma duc sa votez... Sa vaz: de data asta tot cu abtipildul se voteaza sau se va face kalumea, cu cartea de alegator si stampila? hmm.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 Dec 2004, 11:36 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
contraste
mesaj 12 Dec 2004, 11:41 AM
Mesaj #284


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



La primul vot nu a vrut sa imi primeasca cartea de alegator.
Acum, am sa vad...


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(Afrodita)
mesaj 12 Dec 2004, 11:47 AM
Mesaj #285





Guests






La mine e si mai misto biggrin.gif Io tre' sa votez pe listele speciale ca nu-s in orasul natal acuma ...Am auzit ca vor sa le scoata sau sa le monitorizeze cumva...Sper sa nu imi puna nimeni bete in roate ca fac scandal biggrin.gif Bat comisia rofl.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Evolution
mesaj 13 Dec 2004, 07:38 AM
Mesaj #286


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 145
Inscris: 13 August 04
Forumist Nr.: 4.248



REVISTA PRESEI arata fraudele :

Fraude majore si la acest scrutin

Istoria s-a repetat, duminica, la vot. Un intreg convoi de autobuze a plecat cu noaptea in cap in judetul Dolj sa transporte alegatorii in beneficiul PSD, scrie Curentul. PSD a invatat ceva din experienta turului intii.

La actiunea “Autobuzul” s-a schimbat tactica, turismul electoral capatand unda verde doar dupa lasarea intunericului, scrie Ev. Zilei. In orasul Voluntari din judetul Ilfov, aflat la doar un kilometru de Capitala au votat sute de bucuresteni care au votat si la sectiile unde au fost arondati, scrie Ziua. Asociatia Pro Democratia acuza ca proasta organizare a sectiei de votare din Gara de Nord s-a facut in mod deliberat pentru a descuraja sutele de oameni care au stat la coada in frig, scrie Gardianul.
Microbuzul lui Vanghelie a dus urna mobila la sectiile de votare organizate in Scoala Generala "I. Gh.Duca" din Capitala, scrie Romania Libera.

Masina de vot a iesit din nou pe drumurile tarii
Operatiunea "Autobuzul", turul II
articol preluat din Curentul

Istoria s-a repetat, ieri, la vot. Un intreg convoi de autobuze a plecat cu noaptea in cap in judetul Dolj sa transporte alegatorii in beneficiul PSD. "Intre orele 5.00 si 7.00, de la RAT Craiova au plecat aproximativ 50 de autobuze cu placute , fara ca aceste curse sa fie curse curente, acestea fiind facute doar pentru ziua de astazi", se arata in intampinarea Aliantei D.A.

semnata de copresedintele judetean Radu Berceanu. Daca va imaginati ca a fost vorba de un caz singular, v-ati inselat. Pe tot cuprinsul tarii, autocarele au avut motoarele turate la maximum. Din Ialomita, de pilda, un autocar cu numarul predestinat parca, 02 Il-PCR, si un altul cu numar de rodaj au plecat spre Valea Prahovei facand popasuri de votare in mai multe locuri.

Apoi, spre seara se indreptau pe Valea Macinului.

Constatand aceasta situatie, Pro Democratia a facut in cursul zilei mai multe rapoarte privind turismul electoral si in zonele limitrofe Bucurestiului.

Adrian Horincar

Curentul


Sute de bucuresteni dusi la vot in Voluntari
articol preluat din Ziua

In orasul Voluntari din judetul Ilfov, aflat la doar un kilometru de Capitala au votat ieri sute de bucuresteni. La sectia speciala pentru cetatenii aflati in tranzit au votat zeci de cetateni cu domiciliul stabil in Capitala, mai ales din Sectorul 2. Liderii Aliantei din Voluntari si-au exprimat ingrijorarea legat de aceasta invazie electorala care s-a abatut asupra orasului ilfovean.

Ei cred ca este vorba de o frauda electorala, iar bucurestenii care au votat in Voluntari si-ar fi exprimat opinia si la sectiile de vot la care sunt arondati dupa domiciliul stabil. Redactorii ZIUA au obtinut o copie dupa lista persoanelor, majoritatea bucuresteni, care au votat in Voluntari.

O alta abatere constata in orasul Voluntari din judetul Ilfov se refera la aplicarea unor stampile de flotant unor persoane care nu au domiciliul stabil in aceasta localitate. Astfel, Serviciul de evidenta a populatiei din cadrul Politiei Voluntari a pus vize de flotant pe buletinele a sute de cetateni, pentru ca acestia sa poata vota pe listele speciale de tip I.

"Acordarea vizei de flotant s-a facut in mod abuziv, fara respectarea legislatiei in vigoare.

Nici unul dintre cetatenii carora li s-au pus vize de flotant pe buletinul sau cartea de identitate nu a venit insotit de persoana ce domiciliaza in oras, pentru a-si exprima acordul scris de luare in spatiu, acord ce nici nu a fost prezentat de vreunul dintre beneficiarii vizei de flotant instant" - sustine Departamentul de comunicare al Aliantei D.A. PNL-PD intr-un comunicat remis presei.


Doua microbuze de Voluntari
APD a atras atentia asupra faptului ca observatorii sai au fost impiedicati sa intre in sectiile de votare. Asa s-a intamplat in sectorul 1, la sectia 1340, unde observatorul nu a fost primit sub pretextul ca pe acreditare nu este trecut numarul sectiei, desi acreditarea este valabila pentru toata circumscriptia.

Pro Democratia a mentionat existenta unor suspiciuni de turism electoral din cauza prezentei alegatorilor in grupuri organizate localitate, cum ar fi la sectia 905.

Aici o alegatoare a semnalat APD faptul ca sunt adusi alegatori, se pare ca din Voluntari, cu microbuzele: B 29 UTN si B 94 ECM. In sectorul 2, la sectia 253, una dintre cele in care pot vota persoanele cu domiciliul in alte localitati, alegatorii vin in grupuri mai, insotite de "sefi de grup" care ii asteapta in afara sectiei. APD a trimis o echipa mobila. (L.K.)

Ziua - 13 decembrie 2004

Pro Democratia: Organizare proasta a votarii in Gara de Nord
articol preluat din Gardianul

Asociatia Pro Democratia (APD) a sesizat, ieri, proasta organizare a sectiei de votare din Gara de Nord, unde sute de oameni au stat la coada in frig. APD a subliniat ca procesul de vot s-a desfasurat anevoios deoarece incaperea unde era amenajata sectia nu avea mai mult de 15 metri patrati.

Avand in vedere faptul ca, la scrutinul din 28 noiembrie, aceasta sectie de votare a fost organizata in sala de asteptare de la clasa I , nu putem sa nu fim convinsi de faptul ca este vorba de o actiune deliberata de a ingreuna sau a descuraja participarea la acest al doilea tur a unor categorii de cetateni.

Acestia sunt, in marea lor majoritate, tineri absolventi de studii superioare, care lucreaza in Capitala si locuiesc aici, de cele mai multe ori cu chirie, fara a avea viza de flotant, a mai subliniat APD.

Gardianul - 13 decembrie 2004

Microbuzul lui Vanghelie a transportat urna mobila
articol preluat din Romania Libera

Microbuzul Primariei Sectorului 5 a dus urna mobila la sectiile de votare organizate in Scoala Generala "I. Gh. Duca" din Capitala. Reprezentantii PSD au sarit ca arsi in momentul in care jurnalistii de la "Romania libera" au inceput sa se intereseze de microbuz si au incercat sa-i alunge pe reprezentantii presei, asmutind Politia impotriva lor.

Cele doua persoane care au iscat scandalul au refuzat sa se legitimeze si au disparut apoi intr-o masina cu permis de acces in Parlament. De altfel, la toate sectiile de votare cu liste speciale a fost aglomeratie, posibilitatea de turism electoral nefiind exclusa.

Romania Libera - 13 decembrie 2004

Revista Presei, 13 dec 2004


--------------------
ANTICIPATE SA SCAPAM DEFINITIV DE PUR SI PSD:
http://www.basescu.ro/
http://www.da.ro/
www.anti-psd.ro.vg
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gonen
mesaj 13 Dec 2004, 08:52 AM
Mesaj #287


ex-bogho
*****

Grup: Membri
Mesaje: 637
Inscris: 21 October 04
Forumist Nr.: 4.717



Degeaba!
Nu pot ei fura, cat putem noi vota! spoton.gif

Acest topic a fost editat de bogho: 13 Dec 2004, 08:53 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 13 Dec 2004, 10:44 AM
Mesaj #288


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Va amintiti prezenta la vot din Jud Ilfov pe 28 noiembrie? Era de vreo 72%. Era pe primul loc din tara, la mare distanta de celelalte centre.

Cat este acum? 59,16% sursa depasit de alte 5 judete.
Unde au fost semnalate cele mai multe fraude in turul 1? In jurul Bucurestiului, in Ilfov. Cred ca cel putin 12% din prezenta la vot inregistrata in turul 1 a insemnat frauda, turism electoral. 12% pe o circumscriptie electorala inseamna foarte mult. Ar trebui reluate alegerile in acea circumscriptie.

Cred ca prea multe fraude nu au mai reusit sa faca in turul 2, cel putin pana la inchiderea urnelor.

Singura frauda majora este ingradirea unui drept constitutional. Dreptul oricarui cetatean de a-si exprima liber votul. Magaria din Gara de Nord a fost o frauda majora. Au fost zeci de mii de romani care fie nu au reusit sa voteze fie au renuntat sa mai mearga pana la sectia de votare speciala, din cauza aglomeratiei. Nu este admisibil sa organizezi o singura sectie speciala in Bucuresti, orasul cu cei mai multi "vizitatori" din Romania. Eu am anticipat nebunia si am plecat in orasul natal ca sa pot sa votez nestingherit.

Ma intreb de ce nu a semnalat nimeni problema aceasta, de ce nu a fost nimeni in stare sa anticipeze aceasta problema a insuficientei acoperiri a electoratului aflat in tranzit in Bucuresti? Daca eu, un om obisnuit am anticipat asta cred ca cel putin o organizatie civica ar fi putut face acelasi lucru.

O alta frauda mi se pare conferinta de presa a PSD in mijlocul zilei de votare ca sa acuze pe Basescu ca a incalcat legea electorala. Se spunea in acea conferinta ca Basescu s-a lansat in "atacuri dure" la adresa puterii. Marturisesc ca am urmarit cu atentie buletinele de stiri de la mai multe televiziuni, inca de la ora 9:20 dimineata. Nu am vazut nici o declaratie a lui Basescu, care sa incalce legea. Frauda vine din faptul ca acea conferinta de presa a fost organizata la sediul de campanie PSD, sub microfon scria foarte vizibil Nastase Presedinte si mai jos cei 3 trandafiri, iar in spate era un banner cu mesajul "Mergem inainte impreuna". Ceea ce au acuzat cei de la PSD (contiunarea campaniei electorale) au facut si ei prin acea conferinta de presa. Diferenta este ca Basescu nu s-a vazut deloc (cel putin eu nu l-am vazut) dand acele declaratii, in timp ce conferinta PSD a fost reluata pe toate canalele audio-vizualului.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

9 Pagini V  « < 7 8 9
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 10:40 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman