HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

4 Pagini V  « < 2 3 4  
Closed TopicStart new topic
> Despre Rugaciune, pareri si viziuni
edinide
mesaj 24 Mar 2005, 06:49 PM
Mesaj #106


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Interesul in aceasta problema fiind strict istoric, te-as ruga sa folosesti surse adecvate pe viitor, Biblia nu e o sursa istorica, ci doar un text religios.

Cine este Robert Kysar, intruchiparea Adevarului Istoric, esenta Sursei Istorice?! Pe Ioan nu-l crezi, dar pe Kysar il crezi! De ce nu-l l-ai crede atunci pe George Busch?!
Daca consideri un Psalm, care vorbeste despre Suflet si Inima, acela este un text religios, sau cultural, sau artistic. Daca consideri Evanghelia, care vorbeste atit despre Inima cit si despre locuri, personaje, evenimente, date si restul, devine si sursa istorica. Chiar si Vechiul Testament este sursa istorica, de multe ori numai sursa istorica rupta de orice fel de spiritualitate.
Traditia este sursa istorica, legendele sint surse istorice, cintecele si folclorul sint surse istorice (Citeste-l pe Densuseanau care coreleaza folclorul cu ... ramasitele arheologice!), memoria personala este sursa istorice, ramasitele arheologice sint surse istorice si de o vreme incoace si documentele scrise sint surse istorice. Tu tinzi sa reduci sursa istorica la un singur aspect al ei, cel documentar, care si el este, ca tot ce e uman, subiectiv. Daca eu scriu un raport despre intilnirea mea cu George Busch, care se pastreaza peste timp, sau daca pur si simplu povestec tuturor despre aceasta intilnire, si se transmite mai departe, care este diferenta? Se va spune in viitor ca Busch nu a existat decit in imaginatia mea, pentru ca-i povestita, sau ca a existat cu adevarat, pentru ca-i scrisa?
"Sursele adecvate" nici nu sint necesare din punct de vedere spiritual: "18. Nu va voi lasa orfani, Ma voi intoarce la voi... Dar Mingiietorul, adica Duhul Sfint, pe care-L va trimite Tatal, in Numele Meu, va va invata toate lucrurile, si va va aduce aminte de tot ce v-am spus Eu." Crestinul Cultural, care merge la biserica din obisnuinta, se apleaca supra documentelor istorice dar Crestinul Spiritual, care merge la biserica ca sa se intregeasca, nu cauta Iubirea in documente deoarece o simte cu Inima si nu cauta Lumina in documente deoarece o vede.
Dilema ta era si ea, ca tot ceea ce exista, cunoscuta lui Isus: "Voi cercetati Scripturile, pentru ca socotiti ca in ele aveti viata vesnica;" Adevarul poate fi scris in documente dar ADEVARUL NU VINE DIN DOCUMENTE.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 24 Mar 2005, 07:10 PM
Mesaj #107


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE (Mentosana in corpore sano)
Biblia nu e o sursa istorica, ci doar un text religios.


"THE BIBLE AS A HISTORIC DOCUMENT

Uniqueness: The Bible was written over a 1,600 year span, during 60 generations, by 40 plus authors from every walk of life (kings, peasants, philosophers, fishermen, poets, statesmen, scholars, etc.), in different places (wilderness, palace, prison, hillside, battlefield), at different times (war, peace), on three continents (Asia, Africa and Europe), and in tree languages (Hebrew, Greek and Aramaic). No other book in existence has accomplished such a feat.

Circulation: The Bible has been read by more people and published in more languages than any other book in history. In this century alone there have been over one billion Bibles printed in more than 250 different languages. The Bible has remained on the top ten list of books purchased every year since this list began. Its circulation has survived significant persecution (Diocletian) and criticism (Voltaire) for almost two thousand years. Yet demand for the Bible remains as strong as ever. No other book, religious or secular, has a circualatoin record that is remotely comparable.

Content: The Bible is the only book in human history to contain such a large body of prophecies relating to individual nations, cities, people and major world events. The ancient world had many ways of divining the future, but none left their beliefs or methods on record as clearly as the Bible. In the entire gamut of Greek and Latin literature you can find few real specific prophecies of great historic events that were to occur in the future. Also, in describing Hebrew traditions of tribal and family origins no literature from ancient Egypt, Babylonia, Assyria, Phoenicia, Greece or Rome compares with the Old Testament. As a historical document the Bible excels beyond any other document we have at present.

Historical Reliability: There are some 8,000 manuscripts of the Latin Vulgate 5,000 copies of Greek manuscripts and 13,000 copies of portions of the New Testament. There is nothing else in ancient literature that compares with this volume of initial transcripts. For instance, there are only 10 copies of Caesar, 5 of Aristotle, 7 of Plato, 9 of Euripedes and 8 of the historian Herodotus.

Additionally, we have writings by the early church fathers that contain numerous references and quotations from the Bible, men such as Ignatius (A.D. 110), Clement of Rome (A.D 95), Polycarp (A.D. 156), and Justin Mrtyr (A.D. 133)."

Mai vreti? Mai am. smile.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 25 Mar 2005, 12:06 AM
Mesaj #108


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (edinide @ 23 Mar 2005, 09:41 PM)
QUOTE
- evident sarmanule orb, insa nu in varianta ta fanatizata. Ce mai cauta intermediarul FIUL daca tot bati cimpii cu "fara intermediar" ? Iisus este un intermediar divin. El este in felul Sau un "GURU" al meu.

Daca-L percepi pe Fiul ca pe un "guru", nu ai cunoscut inca adevarata Inaltime Divina la care trebuie sa aspiri.

- edinide baiete, tu esti un program de calculator, script, program de "Inteligenta Artificiala" ... sau fiinta umana dotata cu minte si gindire proprie ? unsure.gif

- ti-am mai spus, esti dus cu pluta pe ape, sau altfel spus esti RATACIT, dar ai tupeul nemargint sa-i numesti pe altii rataciti. Am mai spus ce inseamna "guru", dar vad ca nu te tin memoriile. Treci de la SIMM si DIMM la DDR macar. Guru este "cel ce te scoate din intuneric", adica iti aduce lumina si adevarul la nivelul constiintei, sau altfel spus te aduce mai aproape de Dumnezeu si de starea de fuziune continua si constienta cu Dumnezeu, sau asa zisa stare de indumnezeire, eliberare, mintuire etc. In acest context am precizat ca bati cimpii (si nu inteleg de ce tot insisti cu asta) cind spui ca eu nu il apreciez pe Iisus si nu ma raportez la El ca ceea ce e, un INTERMEDIAR DIVIN SUPREM. Ca tu bati cimpii cu viziunile tale dogmatice si sectare despre Iisus , Dumnezeu samd ... e FIX treaba si LIMITA ta.

- afirmatia mea de mai sus reflecta o parte din relatia mea cu Iisus, adica aceea de maestru si discipol. Cum imi este el maestru si cum ii sint eu discipol asta e deja problema mea launtrica, spirituala, personala. Eu nu ii neg valoarea si importanta lui IIsus si a invataturii Sale, ci a dogmelor si aberatiilor inventate si deviate ale unor asa zisi "crestini" care si-au batut joc de invatatura lui Iisus care a ajuns in zilele noastre niste dogme sterile, moarte si fanatisme si habotnicisme strigatoare la cer. Daca unii un pot iesi din aceste dogme si le considera invataturi e treaba lor, sa le urmeze si sa vada singuri unde ajung urmind aceste dogme, caci e libertatea lor, e capacitatea lor de intelegere si nivelul de constiinta de la care ei vad si inteleg realitatea divina, spirituala si religioasa. Este o treapta, o cale, un moment in viata lor spirituala si daca altceva nu pot sa vada si sa urmeze, macar aceste "invataturi" sa le urmeze. E libertatea lor. De aici si pina la a tipa in gura mare ca ei ar fi "detinatorii unici" ai adevarului sau calea lor e unica iar toti ceilalti sint niste rataciti si celelalte religii si cai spirituale sint si ele ratacite e deja o MARE MARE NEBUNIE si INCONSTIENTA si lipsa de bun simt. Prin atitudinea ta tu denigrezi alte religii si cai spirituale si ai grija ca asta e interzis in acest forum.

Universul Credintei:
Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.


- daca ai ceva argumente si dovezi ca anumite credinte si religii ar fi deviate sau ratacite adu acele argumente spirituale, logice si de bun simt si nu veni cu citate aiurea selectionate din cartea ta "sfinta". Asta se numeste sofism, daca ai auzit vreodata de el.

- dincolo de asta, vad ca majoritatea userilor deviaza de la subiectul acestui topic, care e rugaciunea fratilor !

QUOTE
De la un "guru" astepti, Fiul te asteapta;

- Guru autentic e un Fiu al lui Dumnezeu si este alaturi de Dumnezeu si face VOIA Sa. El este in intermediar intre sufletul si spiritul tau adormit si Dumnezeu. El pt. asta s-a si intrupat, REINCARNAT, sa faca VOIA lui Dumnezeu si sa-si ajute fratii mai mici si inca adormiti. Chiar daca Iisus ar fi un Fiu mai mare sau cel mai mare asta nu schimba cu nimic caracterul de Fii ai celorlalti invatatori divini intrupati si manifestati in decursul vremurilor. Cu totii fac parte din aceasi FRATIE SPIRITUALA de spirite care ajuta umanitatea si spiritele in general sa se trezeasca si sa ajunga si ele la Dumnezeu.

- indiferent de locul pe care il ocupa Ei alaturi de Dumnezeu, Ei sint cu totii ACOLO. Uneori ma infior la cit de ignoranti sint unii oameni si in ce limite grotesti se pastreaza in domeniul ocult ezoteric in ceea ce priveste realitatile divine invizibile. Jenant este ca astfel de indivizi, care au ABCDarul in mina, se apuca sa tina lectii si sa judece pe cei cu liceul si facultatea facuta. Pai tu semneni cu un tinc de cresa care vine la student si vrea sa-i vorbeasca de Rectorul facultatii si de cum decurg lucrurile la facultate, ce profesori sint, ce materii se predau, ce seminarii si ce probe practice si exemene se dau la facultate. sad.gif

QUOTE
"guru" te rupe de Dumnezeu, Fiul te face Una cu Dumnezeu;

- GURU = FIUL lui Dumnezeu = Intermediar Divin = Invatator divin

- autenticul GURU este acea fiinta care e UNA cu Dumnezeu. Proportia in care Ei sint UNA cu Dumnezeu le da si gradul de Fii treziti spiritual de de intermediari divini.

- daca am judeca cu o minte la fel de ingusta ar trebui sa-i denigram si huiduim pe toti apostolii si sfintii crestini pt. ca ei au murit si sint "putregai si oase". Nu haina (corpul fizic) pe care au purtat-o cit au trait in planul fizic ii face sfinti, ci spiritul lor care e etern si treaz, fata de al nostru care e la fel de etern dar nu e treaz. Cind spui GURU, Apostol, Iisus, etc nu te gindesti precum orbul si prostul la corpul Lor fizic, ci la spiritul divin din Ei. Acesta - spiritul - ramine si dupa asa zisa "moarte" si tocmai d'aia au efecte rugaciunile facute acestor spirite (alta data fiinta vii, intrupate in lumea fizica).

QUOTE
"guru" va fi oale si ulcele, Fiul este Vesnic Viu;

- uite, pt. ca esti prea ingust la minte, o sa joc rolul unui ateu si in paralel au unui hindus fanatic si habotic.

- ateu: nu exista nici o dovada concreta si palpabila ca cel pe care il numesti tu Iisus e Viu sau ca nu i-au furat unii corpul si apoi au inventat povestea cu ridicatul la cer. Si apoi, in care cer ? Pe ce planeta a acestui cer vorbesti tu aici ca alt cer nu a fost demontrat de stiinta ca ar exista.

- hidus: nu scrie nimic in Gita de vreun asa zis Fiu al lui Dumnezeu, vreun Iisus, Moise sau mai stiu eu ce inventii au nascocit acesti "nascocitori" autointitulati crestini. Singurul Dumnezeu pe Pamint este Krishna si El este Insusi Dumnezeu dupa cum spune si Gita:

QUOTE
   Bhagavat a spus:
1. Ascultă mai departe, o tu cel cu braţul mare, īnaltul meu cuvīnt pe care ţi-l rostesc ţie, care mi-eşti drag, spre binele tău.
2. Nici mulţimea zeilor, nici marii Rishi nu cunosc naşterea mea, căci eu sīnt singura obīrşie a zeilor şi a marilor Rishi.
3. Cel care mă ştie ca Marele Stăpīn Divin al Lumii, nenăscut şi fără de īnceput, acela, netulburat printre muritori, se eliberează de toate păcatele.

QUOTE
    Bhagavat a spus:

19. Fie, īţi voi vorbi despre divinele īntruchipari ale fiinţei mele, [numai] despre cele importante, o cel mai bun dintre Kauravi, căci īntinderea mea este fără sfīrşit.
20. Eu sīnt Sinele, o Gudakesha, care sălăşluieşte īn inima tuturor fiinţelor, eu sīnt īnceputul, mijlocul şi sfīrşitul tuturor fiinţelor.
21. Pentru zeii Aditya eu sīnt Vishnu; pentru luminatori, eu sīnt Soarele strălucitor; eu sīnt Marici pentru Maruti şi Luna pentru stele.
22. Pentru Vede eu sīnt Saman pentru zei - Vasava pentru simţuri sīnt simţul intern, şi gīndirea pentru fiinţe.
23. Pentru zeii Rudra eu sīnt Shamkara {­120%N120}, pentru demonii Yaksha şi Rakshas eu sīnt stăpīnul bogaţiilor pentru zeii Vasu eu sīnt focul, pentru munţi sīnt Meru.
24. Să ştii, o fiu al lui Pritha, ca pentru preoţi eu sīnt cel dintīi - Brihaspati - pentru conducătorii de oşti sīnt Skandapentru ape sīnt oceanul.
25. Pentru marii Rishi, eu sīnt Bhrigu pentru cuvinte - silaba unica, pentru sacrificii eu sīnt sacrificiul rugăciunii, pentru munţi - Himalaya.
26. Pentru toţi arborii sīnt smochinul, Narada  - pentru divinii Rishi, Citraratha - pentru Gandharva ascetul Kapila - pentru cei ce au atins desăvīrşirea [spirituală]
27. Pentru cai, să ştii ca sīnt Uccaihshravas cel născut din nectarul nemuririi (amrita); pentru elefanţii regali sīnt Airavata pentru oameni - regele.
28. Pentru arme sīnt fulgerul, pentru vaci - vaca dorinţelor; eu sīnt Kandarpa ce da sămīnţa vieţii, pentru şerpi eu sīnt Vasuki
29. Pentru Naga sīnt Ananta pentru fiinţele marii - Varuna, Aryaman  - pentru străbuni, Yama  - pentru stăpīni.
30. Eu sīnt Prahladapentru demonii Daitya, timpul - pentru cei ce ţin numărătoarea pentru animalele sălbatice - leul, pentru păsări - fiul lui Vinata.
31. Eu sīnt vīntul pentru purificatori, Rama - pentru cei ce poartă armă, Makara  - pentru peşti, fiica lui Jahnu - pentru apele curgătoare.
32. Creaturilor le sīnt īnceput, sfīrşit şi mijloc, o Arjuna; cunoaşterilor eu le sīnt Cunoaşterea Sinelui Suprem, celor ce discuta [īn controversă] eu le sīnt doctrina [adevărată].
33. Literelor le sīnt A, cuvintelor compuse le sīnt dvandva eu sīnt stăpīnul indestructibil, orīnduitorul cu faţa īn toate părţile.
34. Eu sīnt şi moartea care ia totul, şi naşterea celor ce vor fi; īntre ce este femeiesc eu sīnt faima, frumuseţea, vorba, ţinerea de minte, īnţelepciunea, dīrzenia şi răbdarea,
35. Pentru Saman eu sīnt Marele Saman, gayatri  - pentru metri, pentru luni - Margashirsha anotimpurilor le sīnt primavara.
36. Celor ce īnşeală eu le sīnt jocul de noroc, celor puternici - puterea, eu sīnt biruinţa, eu sīnt neşovăirea, virtutea celor virtuoşi.
37. Pentru Vrishni eu sīnt Vasudeva, pentru fiii lui Pandu - Dhananjaya, asceţilor le sīnt Vyasa poeţilor (kavi) le sīnt Ushanas cel īnţelept.
38. Celor ce supun [pe alţii] le sīnt pedeapsa, doritorilor de mărire le sīnt priceperea politică, eu sīnt tăcerea tainelor, Cunoaşterea celor ce cunosc.
39. Sămīnţa tuturor fiinţelor eu sīnt, o Arjuna, căci nu există fiinţa mişcătoare sau nemişcătoare care să existe fără de mine.
40. Căci nu există capăt pentru īntruchiparile mele divine, o tu cel ce-ţi īnvingi duşmanii; aceasta este, rostită de mine pe scurt, īntinderea īntruchiparilor mele.
41. Orice fiinţa aratoasă, frumoasă sau puternică, să ştii este puterea mea cuprinsă īntr-o farimă.
42. Dar, la ce bun, o Arjuna, să le ştii pe toate acestea? Eu stau sprijinind īntreaga aceasta lume cu o farimă [din mine].


- chiar daca ar fi existat acest invatator Iisus, el nu se compara cu Insusi Dumnezeu care e Krishna. Daca acest Iisus este Fiul, Krishna este Tatal. Toti acesti crestini care spun altceva decit spun eu, sint niste rataciti. Asa zisa lor carte sfinta numita biblie este o carte de povesti. Singura carte sfinta este Bagavat Gita. Veda, vedele si celalalte carti sint "invatatura veche". Gita e "invatatura noua". Nimic din ce va mai apare sau a aparut nu este autentic, ci numai viziunea mea, cartea mea sfinta si numai din ea imi ofer citate si argumente si dovezile autenticitatii adevarurilor spirituale pe care le promovez aici. Nici o alta carte nu are vreo valoare spirituala. Numai prin Krishna se ajunge la Dumnezeu, pt. ca El este alaturi de Dumnezeu, este in Dumnezeu, este UNA cu El si este de fapt chiar Dumnezeu.

- acum, vreau sa vad si eu cum contraargumentezi in fata unor astfel de afirmatii in mod rational, inteligent si cu bun simt si sustinut de legile divine ale Creatiei. Dupa cum se vede, sofisme pot aborda toti.

QUOTE
"guru" este pe Pamint, Fiul este in Ceruri;

- si pe Marte cine e ? Dar pe Luna ? Tu pari a fi pe (in) Luna ! ohyeah.gif

- si Cerurile unde sint ? Dar Imparatia Cerurilor ?

QUOTE
"guru" este Lumesc, Fiul este Dumnezeiesc;

- ce e lumea ? Planeta Terra ? Ce e aia dumnezeisc ? Ce stii tu ? Ce zice cartea ?

QUOTE
"guru" este supus Pacatului,

- GURUL a supus pacatul pt. ca el controleaza legile si energiile Karmei.

QUOTE
Fiul poate da Viata,

- si GURUL=FIUL da viata

QUOTE
"guru" stii tu singur ce poate da;

- da, eu stiu. Tu nu !

QUOTE
"guru" poate aspira catre Fiul, daca vrea s-o faca, desi ma indoiesc, dar nu este Fiul; etc.etc.

- etc etc e cel mai convingator argument al tau. Bravo ! Aproape m-ai convins ! thumb_yello.gif

QUOTE
Nu neaga nimeni rolul pe care "guru" l-a avut in viata ta, poti sa-l si respecti pentru ceea ce el este si daca ti-a dat ceva, unde altii nu ti-au dat nimic, sa-i fii chiar recunoscator, dar nu uita nici o clipa ca daca ti-a dat ceva NU TI-A DAT DE LA EL, si NU TI-A DAT DIN ALE LUI, si mai ales, nu ti-a cumparat Sufletul cu aceasta.

- am mai spus, dar nu ai urechi, ca GURUL e in INTERMEDIAR DIVIN, un RELEU DIVIN, deci el da ce da de la Dumnezeu ... si te deschide fata de Dumnezeu. Ai idei preconcepute si penibile fata de ceea ce inseamna un invatatror spiritual autentic. Daca un incuiat ar studia in felul sau biblia, ar "deduce" ca un om, cu numele de Iisus i-a manipulat pe unii si i-a facut dependenti de el si de o asa zisa stare a lui de Fiu si astfel ii indeamna pe toti mai apoi sa i se roage lui pt. intermediere catre alt personaj numit Dumnezeu. Scopul final al acestor "invataturi" este manipularea mintilor inguste ale oamenilor si folosirea in scopuri personale a acestor beneficii (a se vedea locul si pozitia bisericii, banii pe care ii invirt samd).

- sufletul meu nu e de vinzare, insa un invatator spiritual m-a ajutat sa constientizez existenta sufletului si sa-l trezesc si deschid ... atit la mine cit si la altii. Tot el m-a invatat ca prin practica spirituala personala (chiar si un gram de practica) cistigul meu spiritual este net superior fata de tone de teorie. Aceasta practica spirituala mi-a aratat direct si concret ca prin trezirea si deschiderea sufletului ma pot apropia de Dumnezeu si El de mine si sa pot avea astfel o "relatie directa si nemijlocita" cu Dumnezeu. Rugaciunea este o parte din aceasta "relatie" pe care o am cu Dumnezeu, iar asta se datoreaza in primul rind unei invataturi inteligent si rational expuse si mai apoi practicii mele directe si personale si ca aceasta valoreaza cit tone de teorii ale diversilor (semi)docti pe care ii intilnesc in calea mea.

QUOTE
Omul care are ceva de dat, trebuie respectat, dar daca ajunge divinizat, se identifica cu S[...]

- confunzi persoanele si invatatorii. La fel spun si alti orbi de Iisus si discipolii Lui.

QUOTE
Fiul Tatalui nu sint Cei Multi ci Fiul Tatalui este Cel Unul.

- bati cimpiile dar e alegerea/intelegerea ta.

QUOTE
In fatza Tatalui nu te prezinti ca Persoana, Persoana fiind Decaderea Omului, ci te prezinti IN UNITATE, care este ridicarea din Cadere:

- mergi pe pajiste si fa o meditatie, o rugaciune ... si poate mai afli noi detalii cum e acolo, in fata lui Dumnezeu si sa vii sa ne SF-povestesti si noua. spoton.gif

QUOTE
"Eu le-am dat slava, pe care Mi-ai dat-o Tu, pentru ca ei sa fie una, cum noi suntem una," Tu ar trebui sa intelegi ceea ce Isus spune aici, El nu vorbeste despre Fratie Lumeasca ci despre Unitate Spirituala: "Eu in ei, si Tu in Mine, pentru ca ei sa fie in chip desavirsit una," Fiul Tatalui NU ESTE UN INTERMEDIAR ci El este Multiplul Comun al tuturor Energiilor Spirituale individuale.

- diferenta intre un bun vazator si un uliu este ca fiecare vede un mic detaliu ... unul de la citiva metri .. altul de la citeva sute.

QUOTE
Evanghelia lui Isus Cristos este mult mai profunda decit cuvintul comun o sugereaza, si de aceea nu se adreseaza urechilor infundate ci celor deschise.

- tocmai d'aia mergi la doctor sa ti le desfunde/deschida. jamie.gif Acest desfundat/deschis in termeni oculti se numeste elevarea/inaltarea/rafinarea nivelului de constiinta si de vibratie aurica.

QUOTE
Evanghelia lui Isus Cristos

- adevarata si totala Evanghelie a lui Iisus este cea dictata de El insusi lui Jakob Lorber - Marea Evanghelie a lui Ioan. Restul sint ramasite truncheate si in parte denaturate din ce a spus El lumii.

Citeva texte din mai multe scrise de Lorber prin procedeul ocult numit: "dicteu divin"

QUOTE
  MAREA EVANGHELIE A LUI IOAN, 10 volume a cāte 500 pagini.
Īncununarea descrierii vieţii lui Iisus şi totodată principala operă a Noii Revelaţii. Conţine pentru prima oară pe acest pămānt o descriere amănunţită, aproape zi de zi, a tot ce a făcut Iisus īn cei trei ani ai misiunii sale pe pămānt, cāt a peregrinat prin ţară dintr-un loc īn altul. Īn aceasta operă se dezvăluie pentru īntāia dată pe acest pămānt secretul personalităţii lui Iisus Cristos şi adevărata īnvăţătură Dumnezeiască a Māntuitorului.
          CASA DOMNULUI, 3 volume a cāte 500 de pagini.
Geneza lumii spirituale, naşterea lumii materiale, crearea omului şi preistoria omenirii pānă la potop.
          TINERETEA LUI IISUS, 430 pagini.
Evanghelia, nou revelată şi completă, a lui Iacob despre naşterea şi copilăria lui Iisus.
          EPISCOPUL MARTIN, 496 pagini.
O călătorie pe lumea cealaltă.
          DIN IAD PĀNĂ LA CER, 2 volume a cāte 520 pagini.
O descriere a vieţii tainice de pe lumea cealaltă a lui Robert Blum, care a fost īmpuşcat īn anul 1848.
          SOARELE SPIRITUAL, 2 volume a cāte 540 pagini,
O operă despre corespodenţele care au existat cu lumea cealaltă. Aici se explică legăturile care există īntre lumile vizibile ale universului material şi lumile invizibile ale universului spiritual
          SOARELE NATURAL, 320 pagini.
Opera aceasta face pentru prima dată o descriere exactă a configuraţiei şi a esenţei soarelui nostru, şi reuşeşte o descriere pertinentă a esenţei luminii şi a forţei sale tainice.


QUOTE
Citeste-l pe Ioan inca o data, cu Ochii Spirituali

- zise orbul vazatorului ... sorry.gif

Acest topic a fost editat de thunder: 25 Mar 2005, 01:41 AM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 25 Mar 2005, 12:06 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
edinide
mesaj 25 Mar 2005, 03:54 AM
Mesaj #109


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Daca unii un pot iesi din aceste dogme si le considera invataturi e treaba lor, sa le urmeze si sa cada singuri unde ajung urmind aceste dogme

Ce spui tu aici este Satanismul lui Guru tau care ti-a deschis Sufletul ca sa ti-l consume clipa de clipa pina traiesti, si apoi cu totul cind vine Ceasul. Ce se intimpla cu Sufletul fiecaruia nu este o problema personala, deoarece Aproapele este Sinele. Eu o tot repet, tu o tot ignori, pentru ca nu este in tine acest Adevar Divin. Daca tu consideri ca Spiritualitatea este precum brinza, cine ajunge bine, cine nu, inghite in sec, este RATACIRE SATANICA pentru ca esti rupt de Dumnezeu, si lipit de un FALS DUMNEZEU, KRISHNA ta. Dumnezeu este Tatal care isi iubeste TOTI FII SAI. Daca tu ai fi Parintele avind Sapte Fii neascultatori, spui "treaba lor" ?! Daca mina ta dreapta este prinsa in cursa, incerci s-o salvezi sau zici "treaba ei", si o tai jos cu dispret, ca s-a ratacit in cursa? In orbirea ta nu-ti dai seama ca "sa cada singuri" = "sa cad singur".
Cit timp spui "treaba lor" sau "sa cada singuri", Dumnezeu nu este cu tine ci Satana este in Inima ta, indiferent cit Invatatura Satanica ai dobindi.

Acest topic a fost editat de edinide: 25 Mar 2005, 03:57 AM


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 25 Mar 2005, 06:05 AM
Mesaj #110


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
reflecta o parte din relatia mea cu Iisus, adica aceea de maestru si discipol

Daca ar fi cazul, cum sustii mai sus, n-ai face NICIODATA o asemenea afirmatie, si totusi, AR FI EVIDENTA. In schimb, tu faci afirmatia verbal, dar NU ESTE EVIDENTA, chiar contrar.
QUOTE
reflecta o parte din relatia mea cu Iisus,

citat din Thunder, "discipolul" lui Isus:
-"nu exista nici o dovada concreta si palpabila ca cel pe care il numesti tu Iisus e Viu sau ca nu i-au furat unii corpul si apoi au inventat povestea cu ridicatul la cer."
- "chiar daca ar fi existat acest invatator Iisus..."
In Dumnezeu nu exista inselaciune, numai in Satana.
QUOTE
"nu exista nici o dovada concreta si palpabila ca cel pe care il numesti tu Iisus e Viu sau ca nu i-au furat unii corpul si apoi au inventat povestea cu ridicatul la cer."

Exista: "si Tatal Meu il va iubi. Noi vom veni la el, si vom locui impreuna cu el." De aceea este loc larg Satanei in tine, pentru ca Fiul nu este cu tine, si nici Tatal.

Acest topic a fost editat de edinide: 25 Mar 2005, 10:19 AM


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 25 Mar 2005, 09:56 AM
Mesaj #111


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
"guru" este pe Pamint, Fiul este in Ceruri;
- si pe Marte cine e ? Dar pe Luna ? Tu pari a fi pe (in) Luna ! 
- si Cerurile unde sint ? Dar Imparatia Cerurilor ?

"5. Ei sint din lume, de aceea vorbesc ca din lume, si lumea ii asculta. 6. Noi insa, suntem din Dumnezeu; cine cunoaste pe Dumnezeu ne asculta, cine nu este din Dumnezeu, nu ne asculta. Prin aceasta cunoastem duhul adevarului si duhul ratacirii.
"
Exista Duhul Adevarului, de la Tatal trimis prin Fiul, si exista Duhul Ratacirii, de la Satana trimis prin Gurul tau. Ti-ma mai spus asta, cit timp exista Mindrie in tine, esti al Satanei, deoarece NU EXISTA MINDRIE INTRU DUMNEZEU ci pur si simplu EXISTA MINDRIE IN SATANA CARE S-A RUPT DE DUMNEZEU. Cine simte Atigerea Tatalui, se SMERESTE pina la a spala picioarele Aproapelui, ci simte ATINGEREA SATANEI, SE MINDRESTE PINA LA DISPRETUL APROAPELUI.
In Dumnezeu exista Smerenie, in Satana exista Mindrie.
Sa-ti ajute Dumnezeu sa vezi Adevarul.
QUOTE
- si Cerurile unde sint ? Dar Imparatia Cerurilor ?

"21. Nu se va zice: "Uite-o aici", sau: "Uite-o acolo!" Caci iata ca Imparatia lui Dumnezeu este inlauntrul vostru."


Acest topic a fost editat de edinide: 25 Mar 2005, 09:58 AM


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 25 Mar 2005, 10:13 AM
Mesaj #112


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
Pe ce planeta a acestui cer vorbsti tu aici ca altul nu a fost demontrat de stiinta ca ar exista.

Astepti sa-l descoperi pe Dumnezeu cu telescopul? Poate cu Microsocpul? [Tomas 77] "Eu sint cel ce e totul. Din Mine au izvorit toate si in Mine s-au reunit toate. Despica o bucata de lemn si Eu sint acolo. Ridica o piatra si Ma vei gasi acolo."
Eu inteleg intrebarea Satanei, "unde este Imparatia", asa ca n-o sa-i raspund, decit tot cu Cuvintul Lui care produce infiorare Satanei in a carui/carei urechi suna precum Clopotele Mortii: "Cine cauta, gaseste!" De aceea, Satana nu va gasi NICIODATA Imparatia lui Dumnezeu.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 25 Mar 2005, 10:30 AM
Mesaj #113


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE
- hidus: nu scrie nimic in Gita de vreun asa zis Fiu al lui Dumnezeu, vreun Iisus, Moise sau mai stiu eu cer inventii au nascocit acesti "nascocitori" autointitulati crestini

Desigur ca nu scrie, doar Satana n-o sa te invete despre Dumnezeu ci despre ea insasi. Daca vrei sa citesti despre Isus, cauta Cuvintul Adevarului, daca vrei sa-l gasesti pe Isus, cauta Adevarul in sine: "cine cauta, gaseste". Pentru tine va fi foarte greu sa gasesti Adevarul deoarece Calea se umbla in Iubire dar Sufletul ti l-a luat intre timp Satana, cu Mindrie, Dispret, Razvratire si Ura. Cu aceasta incarcatura dupa tine, nu vei putea intra, si nu vei putea nici iesi prin Poarta Mintuirii: "Daca intra cineva prin Mine, va fi mintuit; va intra si va iesi, si va gasi pasune." Pentru tine, Poarta este inca prea strimta, bagajul tau fiind prea mare. Arunca-ti bagajul, leapada-l de le tine, si vei gasi odihna pentru Sufletul tau zbuciumat.


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
edinide
mesaj 25 Mar 2005, 10:40 AM
Mesaj #114


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.197
Inscris: 1 November 04
Forumist Nr.: 4.799



QUOTE

MAREA EVANGHELIE A LUI IOAN, 10 volume a cāte 500 pagini.
CASA DOMNULUI, 3 volume a cāte 500 de pagini.
TINERETEA LUI IISUS, 430 pagini.
EPISCOPUL MARTIN, 496 pagini.
DIN IAD PĀNĂ LA CER, 2 volume a cāte 520 pagini.
SOARELE SPIRITUAL, 2 volume a cāte 540 pagini,
SOARELE NATURAL, 320 pagini.

Thunder,
Isus Cristos, marturia lui Ioan: 33 pagini...
De aceea Isus este Fiul, iar Lorber este ... Lorber!
Poti face din 33 pagini 7546.3 pagini? Sigur, daca vrei, pot muta zecimala spre dreapta de citeva ori! Poti face din Lorber 33 de pagini? Niciodata!
De aceea Lorber a scris depsre Isus, nu Isus despre Lorber...

Acest topic a fost editat de edinide: 25 Mar 2005, 10:44 AM


--------------------
Edinide
Cauta ceea ce ai si vei gasi tot ceea ce nu ai!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 25 Mar 2005, 02:49 PM
Mesaj #115


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (edinide @ 25 Mar 2005, 04:54 AM)
QUOTE
Daca unii un pot iesi din aceste dogme si le considera invataturi e treaba lor, sa le urmeze si sa vada singuri unde ajung urmind aceste dogme

Ce spui tu aici este Satanismul lui Guru tau care ti-a deschis Sufletul ca sa ti-l consume clipa de clipa pina traiesti, si apoi cu totul cind vine Ceasul.

- dintr-un mesaj lung, "programul de AI edinide" ia doar ce ii place si ii pare gresit. Sa stii ca intradevar era ceva gresit acolo, si deja am modificat si eu in mesajul original, dar oricum contextul si punerea in fraza dpdv gramatical nu "se pupa" cu ce ai inteles tu sau mai bine zis cu cuvintul scris. Alta data foloseste creierul pt. a deslusi scrierile in ansamblul lor si nu pe parti.

- cuvintul "cheie" nu e "sa cada", ci "sa vada". Iar aceasta modificare am facut-o deja aseara, dupa ce am recitit mesajul si l-am mai corectat. Scriu mult si repede si astfel de greseli de scriere pot apare mai des decit la cel care scrie putin, dupa cum spune si "proverbul" ala: "cei ce muncesc mult pot sa faca mai multe greseli decit cei ce muncesc putin". Cu toate acestea, fraza nu are nici o logica cu integrarea cuvintului "cada". "Sa cada singuri unde ajung urmind aceste dogme" este o evidenta eroare gramaticala sau de scriere. Un om inteligent s-ar fi sesizat si ar fi incercat sa vada care ar putea fi greseala sau sa intrebe ce s-a dorit de fapt sa se spuna. Nu se poate cere asta unui program de gindire artificial. hh.gif

- iata istoria mesajelor: Acest mesaj a fost editat de thunder pe 25 Mar 2005, 02:41 AM iar mesajul tau a fost scris si trimis la: edinide, 25 Mar 2005, 04:54 AM. La mai bine de 2 ore de la editare tu ai trimis un mesaj. Ori ti-a trebuit 2 ore sa concepi un mesaj de 20 de linii, ori in mod meschin ai omis aceasta modificare. Oricum ai da-o, ca de obicei tu esti cel care se face de ris. biggrin.gif

- inca odata dai dovada de lipsa crasa de cunoastere ezoterica si de aici si palparile suave ale cimpilor. Sufletul este analogic vorbind precum este un corp fizic imbracat cu o prima haina de corp. In cazul analogiei mele, "corpul fizic este Spiritul neumuritor, care este etern si esenta din esenta Tatalui Ceresc, "dupa chipul si asemanarea Sa". Acest spirit etern, sau dupa cum mai este el numit in mod "simbolic" in crestinism "Imparatia Cerurilor", este in fiinta noastra. Acest spirit "imbraca" mai multe "haine", din ce in ce mai grosiere. Cea mai grosiera "haina" este corpul fizic. Cea mai subtila este alta, nu intru in detalii, denumiri si descrieri, insa in momentul in care spiritul o imbraca, acel "rezultat" se numeste "suflet". Acest suflet nu are cum sa se consume, pt. ca este ETERN, iar haina lui este un corp subtil al fiintei care nu se consuma, ci cel mult se dinamizeaza, se trezeste. Cei care au acest ultim corp subtil trezit si dinamizat, au aces la realitatile divine dumnezeiesti, la asa zisa "lume a lui Dumnezeu". Cu toate acestea, pt. a trai starea de UNA cu DUMNEZEU se petrece cind este transcens si aceasta ultima "haina" (corp subtil) si traiesti efectiv esenta lui Dumnezeu, care e in fiecare din noi.

- tehnicile spirituale autentice trezesc si dinamizeaza aceste copuri si structuri subtile ale fiintei (om) si-l ajuta sa devina constient de realitatile inalte, elevate, nevazute ale lumilor paralele subtile. Faptul ca un invatator spiritual sau/si tehnicile spirituale trezesc sufletul nu fac decit sa-l aduca pe om cit mai aproape de Dumnezeu si de starea de indumnezeire. Numai cel care se zbate intr-un crincen habarnism poate sa faca afirmatii hilare de acest gen. "Guru tau care ti-a deschis Sufletul ca sa ti-l consume clipa de clipa"

QUOTE
Ce se intimpla cu Sufletul fiecaruia nu este o problema personala, deoarece Aproapele este Sinele. Eu o tot repet, tu o tot ignori, pentru ca nu este in tine acest Adevar Divin.

- bati cimpii in habarnismul tau de sera. Ce repeti tu ca papagalul sint aberatii si intelegeri hilare ale realitatilor divine, la care nici teoretic nu ai acces, ce sa mai zic dpdv practic. Tu nu ai habar ce e sufletul sau Sinele nici macar teoretic. Situatia in care se afla sufletul tau acum este cutremuratoare. Este mic, inchistat, chinuit si are pusa o "carapace" ce ti-a fost impusa de lipsa unui discermanint si a unei treziri spirituale dar si de karma de limitare si suferinta pe care o are sufletul si spiritul tau. Neintimplator se spune: "fiecare are parte de invatatorul/invatatura pe care il/o merita". Buddha spunea altfel: "puterea de intelegere si actiune depinde de karma". Asta nu ti-o spun din teorie sau rautate, ci din(prin) perceptie subtila extrasenzoriala (empatie).

QUOTE
Daca tu consideri ca Spiritualitatea este precum brinza, cine ajunge bine, cine nu, inghite in sec, este RATACIRE SATANICA pentru ca esti rupt de Dumnezeu, si lipit de un FALS DUMNEZEU, KRISHNA ta.

- ce imi atribui tu mie iti este caracteristic si chiar mai rau de atit, caci inca nu te-ai dat in petec cu toate gaunosenile "viziunii" tale. Te afli, ca de altfel cum se afla ORICE fanatic indiferent de religia sa, intr-o stare de posesiune demoniaca cu anumiti demoni de tip mentali, care au succes in special la cei cu mintea slaba, ingusta si putin inteligenti. In aceste minti f. usor intra sugestiile si influentele acestor tipuri de demoni mentali.

- nici macar nu ai citit ceea ce condamni cu atita vehementa. Krishna este UN BARBAT, este incarnarea SPIRITULUI LUPTATOR si ELIBERATOR al lui Dumnezeu. El este acea parte din Dumnezeu intrupata la acea vreme istorica. "Krishna ta". rofl.gif

user posted image

- El s-a nascut ca si Iisus din fecioara si a murit ca si El, rastignit (de un copac). La moartea Sa, la fel ca si in cazul lui Iisus, cerul s-a intunecat si o mare furtuna s-a abatut asupra Pamintului. Cu toate ca putea sa lupte si sa-i invinga pe ucigasii Lui, El i-a lasat sa-i bata joc de el, sa-l rastigneasca si sa-l "ucida". Este, poate in mic, acelasi tip de sacrificiu pe care si Iisus l-a facut peste ani pe cruce.

- Krishna este prin definitie un spirit LUPTATOR al lui Dumnezeu. El vine (se intrupeaza) cind Dumnezeu doreste ca DISTRUGA fortele raului si sa ELIBEREZE fiintele de jugul acestor forte malefice. De mic copil El a ucis tot felul de demoni. Neintimplator este profetit ca El se va reintrupa in "vremurile din urma" (a se vedea Apocalipsa) si v-a distruge fortele raului de pe planeta.

user posted image

QUOTE
Dumnezeu este Tatal care isi iubeste TOTI FII SAI. Daca tu ai fi Parintele avind Sapte Fii neascultatori, spui "treaba lor" ?!

- DA ! Dumneeu ne-a dat cel mai mare cadou: LIBERUL ARBITRU si cu el putem alege, fie binele fie raul, fie calea scurta, fie cea lunga. Nu sintem roboti sau papusi manipulate, ci spirite libere. Libertatea noastra se intinde in limitele legilor divine supreme imuabile pe care Dumnezeu le-a manifestat odata cu Creatia. Nu Dumnenzeu te impinge intr-o directie sau alta, ci caracterul restrictiv al acestor legi divine.

QUOTE
Daca mina ta dreapta este prinsa in cursa, incerci s-o salvezi sau zici "treaba ei", si o tai jos cu dispret, ca s-a ratacit in cursa? In orbirea ta nu-ti dai seama ca "sa cada singuri" = "sa cad singur".

- cind invatatura nu e apreciata, doar experienta proprie si suferinta te mai poate indrepta si ajuta si invata.

- partea cu "cada=vada" e deja aberatia ta.

Acest topic a fost editat de thunder: 25 Mar 2005, 02:53 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 25 Mar 2005, 03:08 PM
Mesaj #116


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (edinide @ 25 Mar 2005, 07:05 AM)
QUOTE
reflecta o parte din relatia mea cu Iisus, adica aceea de maestru si discipol

Daca ar fi cazul, cum sustii mai sus, n-ai face NICIODATA o asemenea afirmatie, si totusi, AR FI EVIDENTA. In schimb, tu faci afirmatia verbal, dar NU ESTE EVIDENTA, chiar contrar.

- ce stie orbul cum e lumina si surdul cintecele privighetorii

QUOTE

QUOTE
reflecta o parte din relatia mea cu Iisus,

citat din Thunder, "discipolul" lui Isus:
-"nu exista nici o dovada concreta si palpabila ca cel pe care il numesti tu Iisus e Viu sau ca nu i-au furat unii corpul si apoi au inventat povestea cu ridicatul la cer."
- "chiar daca ar fi existat acest invatator Iisus..."

- de ce faci pe prostul sau nesimtitul ? Nu se vede clar ca acolo este o afirmatie venita din partea unui "ateu", in rolul caruia eu am intrat pt. a vedea reactia unui ateu si ca tu sa raspunzi la asemenea atitudine ? Pina unde duce meschinaria ta ?!

- repet afirmatia mea caci cine stie, poate mai sint si alti rauvoitori si nesimtiti:

QUOTE
- uite, pt. ca esti prea ingust la minte, o sa joc rolul unui ateu si in paralel au unui hindus fanatic si habotic.

- ateu: nu exista nici o dovada concreta si palpabila ca cel pe care il numesti tu Iisus e Viu sau ca nu i-au furat unii corpul si apoi au inventat povestea cu ridicatul la cer. Si apoi, in care cer ? Pe ce planeta a acestui cer vorbesti tu aici ca alt cer nu a fost demontrat de stiinta ca ar exista.


- fac asta pt. a se vedea ca si altii pot aborda atituni fanatice imbracate cu diferite haine (ateism, hinduism, etc)

QUOTE
In Dumnezeu nu exista inselaciune, numai in Satana.

- ateul: stiinta nu a dovedit ca ar exista Dumnezeu si/sau satana. Pe de alta parte, alte religii si carti asa zis sfinte prezinta lucrurile altfel decit le prezinti tu. Cu ce dovediti voi, reprezentantii acestor religii si carti ca a voastra carte (viziune) este cea reala si obiectiva ?

QUOTE
QUOTE
"nu exista nici o dovada concreta si palpabila ca cel pe care il numesti tu Iisus e Viu sau ca nu i-au furat unii corpul si apoi au inventat povestea cu ridicatul la cer."

Exista: "si Tatal Meu il va iubi. Noi vom veni la el, si vom locui impreuna cu el." De aceea este loc larg Satanei in tine, pentru ca Fiul nu este cu tine, si nici Tatal.

- ateul: vreau dovada concreta si palpabila, ca la tribunal, cu vorbele tale din cartea inventata de tine si ai tai pt. a va sustine sofismele.
- cum poti tu dovedi ca satana nu e in tine si ea/el joaca rolul de "lup in haina de oaie" cum propria voastra carte prezinta ca sint si vor fi/veni ?


PS. Erata pt. militienti: ohyeah.gif Vezi, ca esti orb, afirmatiile venite din partea ateului au culoarea "gri" iar cele ale hindusului au culoarea "purpuriu".

Acest topic a fost editat de thunder: 25 Mar 2005, 03:13 PM


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 25 Mar 2005, 03:13 PM
Mesaj #117


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



wink.gif sper sa intervina moderatorul pentru a calma spiritele


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 25 Mar 2005, 03:15 PM
Mesaj #118


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



Regret sa inchid inca un thread din cauza certurilor.

Ar trebui sa tai ingrozitor de mult de aici.

Topic closed. O sa-i rog pe cei care au scris chiar frumos despre rugaciune sa ma ierte, insa daca as taia, ar trebui sa tai aproape integral posturile lui thunder si edinide. Si nu s-ar mai intelege nimic din toata discutia.
Sau, poate, sa fac asta?... rolleyes.gif

Thunder si edinide! O sa va rog pe viitor sa va abtineti de la atacuri la persoana. Si de la pagini intregi de propaganda. mad.gif

REPET: din punctul de vedere al fiecaruia, aveti dreptate. A va izbi insa credintele pe acest forum NU intra in arta de a conversa! Iar a recurge la invective arata ori o lipsa de argumente, ori o lipsa de caracter!

Repetati asta si pe alte threaduri de aici si va asigur ca se va lasa cu sanctiuni! devil.gif

Si cu asta basta.


Acest topic a fost editat de 1,618033: 25 Mar 2005, 03:28 PM


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pagini V  « < 2 3 4
Closed TopicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 11:30 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman