HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Forum Arhiva

Forum Read-Only. NU pot fi trimise mesaje noi.

 
Reply to this topicStart new topic
> Sa Nu Care Cumva Sa Tradati, daca trec la dusman?
cociuba
mesaj 13 Nov 2004, 11:25 PM
Mesaj #1


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



Observ o presiune mediatica :

''Daca va castiga Alianta DA, singura reteta de formare a unei majoritati fara PRM ar putea fi - daca estimarile nu vor fi date peste cap de dezbaterile televizate - o alianta, fie cu PUR si UDMR, fie cu PSD. In prima varianta ar urma, fireste, ca parlamentarii PUR, care au reusit pe listele PSD, sa paraseasca barca acestui partid si sa treaca de partea invingatorului, pentru ca PUR sa acceada la guvernare. Cea de-a doua varianta are un aparent inconvenient: dupa cum se stie, exista un conflict dur, acutizat de campania electorala, intre Alianta DA si PSD. Este acest conflict real sau mai degraba declarat? Daca judecam lucid, intre politicile promovate de cele doua forte exista mai multe puncte comune decat divergente. Iar daca discutam despre un conflict ireconciliabil, el se refera doar la cei doi lideri, Basescu si Nastase. Numai ca rezultatul campaniei prezidentiale il va scoate practic din joc pe unul dintre ei, plasandu-l in fruntea statului. Plecarea lui Basescu sau a lui Nastase din partid poate deschide drumul unui guvern de uniune nationala. In cea de-a doua ipoteza, in care castiga alegerile PSD+PUR, dar cu un scor insuficient pentru a forma o majoritate guvernamentala, ne uitam in cealalta tabara si descoperim ca Alianta DA isi pierde ratiunea de a exista. Ea s-a constituit exclusiv pentru a putea promova un presedinte, pentru a-si maximaliza sansele si pentru a obtine scorul electoral necesar guvernarii. In momentul incheierii alegerilor, intr-un fel sau altul toate aceste obiective se vor fi epuizat. Daca Alianta DA nu obtine victoria, ea se poate dizolva fara probleme. In aceasta situatie, pentru a obtine majoritatea, PSD are posibilitatea sa se alieze fie cu PNL, fie cu PD. Din nou, prin trimiterea la Cotroceni a lui Nastase sau Basescu, trebuie precizat ca o alianta cu PD este realizabila. A se observa ca cele mai multe posibilitati de a face combinatii pentru o viitoare guvernare, cu sau fara excluderea PRM, le are PSD.''
extra din ZIUA aici


Bun, si acum sa analizam ce ni se spune: din punctul meu de vedere daca FIE PD FIE PNL pactizeaza cu PSD ACESTA va fi ultimul meu vot dat pentru ei...

aici nu ne jucam cu jumatati de masura azi contra. maine pro................., daca acesta presupunere se adevereste PNL si PD va pierde increderea oamenilor wink.gif , sa nu uitam ce s-a intamplat cu PUR cand a intrat in alianta cu PSD, dezamagirea oamenilor va fi imensa................ sad.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 14 Nov 2004, 12:06 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



devil.gif devil.gif devil.gif

Welcome to the real world Cociuba !! ph34r.gif

Crezi ca nu merge o propaganda mica acolo pentru a justifica formarea unui guvern de ... "uniune nationala" în vederea integrarii în UE ? wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 14 Nov 2004, 12:10 AM
Mesaj #3


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



TRADARE...........
atat pot sa zic, sa incerce doar si vor mai pupa ei votul meu cand o zbura porcul sad.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 14 Nov 2004, 12:10 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
MIA
mesaj 14 Nov 2004, 12:16 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



Păi mă omule - nu trebuie să fii şi tu aşa "idealist" şi "radical" că nu e cazul ... tongue.gif

Ce crezi că o să se facă alianţa dacă ei şi eternii slugoi joli-jokeri de la UDMR nu au de majoritate pentru a forma guvernul ? unsure.gif
Să declare anticipate ( unde or să fie fără Băsescu pe post de locomotivă wink.gif ) şi să rişte să piardă după 6 luni alegeriile ? ph34r.gif

Nu se poate aşa ceva ... tongue.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Nov 2004, 06:00 PM
Mesaj #5


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



MIA,
Eu cred ca daca PNL sau PD ar face "pactul cu diavolul", marea majoritate a celor care voteaza Alianta ori nu vor mai vota, ori se vor indrepta spre PNTCD... Ar fi poate singura sansa de revigorare a PNTCD-ului...
Bineinteles, niciodata nu poti fi sigur de nimic, insa ipoteza unei intelegeri post-electorale intre PSD si Alianta (sau macar unul dintre partidele care o formeaza) mi se pare prea putin realista pentru a merita sa fie discutata. Eu unul as prefera mai degraba alegeri anticipate, daca nu se va putea forma un guvern D.A. (eventual impreuna cu UDMR sau/si PUR).


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 19 Nov 2004, 03:59 PM
Mesaj #6


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Adrain Severin lanseaza o noua diversiune, dupa cele ale lui Cozmanca sau Bejinariu: dupa el ar fi de dorit ca dupa alegeri sa avem un guvern de coalitie PSD-PUR-UDMR-PNL. Pesedistii ar face orice doar ca sa sparga Alianta D.A., semn ca le-a ajuns cutitul la os...
Tu, Cezarica, ce parere ai de o guvernare PSD-PNL? Sincer. Ti-ar place? De ce?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
caesar
mesaj 22 Nov 2004, 04:54 PM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 292
Inscris: 10 May 04
Din: Galati
Forumist Nr.: 3.442



Mi-ar surade o buna intelegere a partidelor de la guvernare, ceva care sa aiba ca rezultat o mai buna evolutie a tarii, legi mai bune, date si aplicate la timp. Mi-as dori si o politica externa unita avand ca scop comun ridicarea tarii si nu saparea partidului de la putere sau a celui aflat in opozitie. Totusi cred ca acest lucru nu se va intampla niciodata.


--------------------
Nu dormiti prea mult ca ramaneti in urma cu viata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 22 Nov 2004, 05:14 PM
Mesaj #8


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Nu inteleg care este raspunsul la intrebarea pe care ti-am pus-o; nu ai raspuns nimic concret, ci doar ai "aburit-o". Ce parere ai de o guvernare PSD-PNL?
Care dintre punctele din programul PNL crezi ca ar trebui preluate intr-o asemenea (ipotetica) guvernare?
Pana acum partidele din Alianta D.A. au exclus categoric orice asociere la guvernare cu PRM, si doar PSD-ul a lasat sa se inteleaga ca o colaborare post-electorala cu PRM-ul ar putea fi luata in considerare ("un partid de 20% nu poate fi neglijat", spunea Mitrea). Dealtfel, si in perioada 1992-1996 PRM a facut parte din "patrulaterul rosu" alaturi de PSD (atunci parca isi spunea PDSR), PUNR si PDAR... Ce parere ai despre o posibila guvernare PSD-PRM?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 5 Dec 2004, 06:03 PM
Mesaj #9


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



QUOTE

Patriciu trage către PSD

Gruparea Patriciu a ieșit ieri la lumină, solicitind, fără succes, Delegației Permanente a PNL să păstreze deschisă o portiță de negociere cu PSD, pentru a nu lipsi partidul de orice șansă de a accede la guvernare.

In ciuda demersului său, rezoluția finală adoptată de liberali respinge orice formă de colaborare cu partidul lui Adrian Năstase.

In Delegația Permanentă a PNL, pe aceeași lungime de undă politică cu Dinu Patriciu s-au situat Teodor Meleșcanu, impreună cu două foste membre ApR din conducerea PNL, Andra Rișnoveanu și Monica Știrbu, Radu Cimpeanu și un apropiat al său din fostul PNL-Cimpeanu, Mircea Andrei, dar și doi președinți de

organizații județene, Răducu Filipescu, de la Călărași, Ion Ciugulea, de la Olt, și Florin Andrei, venit de la PUR la PNL Prahova, filială condusă de Patriciu.
Tăriceanu a amenințat cu demisia

Pentru a lămuri tuturor opinia membrilor Delegației Permanente legată de disponibilitatea de a colabora cu PSD, Călin Popescu Tăriceanu a supus dezbaterii și un document de poziție.

Acesta oficializează faptul că PNL nu va colabora cu PSD, nici in cazul in care Traian Băsescu ar ciștiga turul al doilea și Alianța ar forma guvernul, nici in cazul in care Băsescu ar pierde, iar PNL și PD ar rămine in opoziție, in formula de Alianță.


Restul articolului, in Revista presei online:

http://www.revistapresei.ro/articol.php?a=10496&s=21&ss=-1


Care va sa zica, "tradarea" poate veni si din partea ailalta, adica PNL.

Desi, daca ma intrebi pe mine, un guvern PSD + PNL (deci fara PUR, PD, PRM sau UDMR ) ar fi cea mai buna solutie.


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 6 Dec 2004, 12:17 AM
Mesaj #10


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



ypsilonalpha dupa cum am observat ai o puternica inclinatie spre stanga(psd)........ liberalismul este de dreapta............... wink.gif .............

ceea ce sper sa inteleaga liberali este ca o posibila guvernare cu psd va face imposibila ocuparea pozitiei de dreapta...........deci in mod normal aceasta va fi ocupata de altcineva...poate pd............... wink.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 6 Dec 2004, 10:26 AM
Mesaj #11


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Tocmai asta e ideea: dreapta (la guvernare) tempereaza excesele stingii, si viceversa. asta vorbind asa, in planul general, caci modul practic de rezolvare a unui conflict intra-guvernamental PSD - PNL ar putea fi mai greu de gasit ... smile.gif dar am voie sa visez, nu?!?


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 6 Dec 2004, 11:15 AM
Mesaj #12


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Crezi in asa ceva? Singurul lor conflict ar fi pe marginea unor spagi luate. Adica nu le-ar ajunge, ca sa le imparta echitabil. laugh.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cactus
mesaj 6 Dec 2004, 11:21 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.126
Inscris: 10 August 04
Din: nu spui; s-a schimbat
Forumist Nr.: 4.232



QUOTE (nefertiti @ 6 Dec 2004, 11:15 AM)
Crezi in asa ceva? Singurul lor conflict ar fi pe marginea unor spagi luate. Adica nu le-ar ajunge, ca sa le imparta echitabil. laugh.gif

Cata dreptate ai...


--------------------
- "Help us, or else..!"
- "Or else what?"
- "Exactly!"

Nu e nimic mai trist decât tristeţea unui om vesel. (Armando Palacio Valdes)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 6 Dec 2004, 11:29 AM
Mesaj #14


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE (ypsilonalpha @ 5 Dec 2004, 06:03 PM)
Desi, daca ma intrebi pe mine, un guvern PSD + PNL (deci fara PUR, PD, PRM sau UDMR ) ar fi cea mai buna solutie.

Cei care au votat Alianta (si implicit PNL) au votat in primul rand impotriva PSD... O asemenea colaborare i-ar dezamagi profund si nu i-ar ierta pe liberali in viitor, la urne. Din punctul meu de vedere, daca Alianta nu poate guverna nici nu trebuie sa sprijine in vreun fel PSD-ul. In ultimii patru ani Nastase si ai lui si-au facut de cap tocmai pentru ca nu aveau o opozitie puternica; acum orice pas gresit al PSD-ului va putea fi sanctionat mult mai eficient.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 6 Dec 2004, 11:33 AM
Mesaj #15


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Nu pot sa nu remarc un lucru, asta vizavi de presupusele dezamagiri de care vorbesti tu. Si anume, ma uitam la ce au facut pana acum primarii de sector ai Aliantei, dupa ce au promis marea cu sarea. NIMIC! NIMIC! NIMIC! Pentru mine, asta e dezamagire. wink.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cociuba
mesaj 6 Dec 2004, 01:28 PM
Mesaj #16


Cavalerul nedesavarsit
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.548
Inscris: 25 April 04
Forumist Nr.: 3.251



dreapta nu se impaca cu stanga...politicile de liberalizare cu cele sociale wink.gif
cade rau la stomac terciul......... biggrin.gif

atat de multe amanunte sunt, cum ar fi bugetul utilizat de predecesori yikes.gif
campanie electorala..............
sau poate nefertiti ai vrea ca si primariile sa imparta covrigi si bere ohyeah.gif


--------------------

user posted image
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 6 Dec 2004, 05:24 PM
Mesaj #17


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



as vrea sa vad un partid care spune: noi avem doar 50 de candidati, uite lista... desi avem cam 2 milioane de membri, doar astia s-au calificat pentru parlament, pt ca sunt cei mai buni dintre noi.
atunci va conta cine cu cine se uneste, pina atunci... tot o varza e


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 06:29 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman