HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Forum Ecologie
laurentia
mesaj 11 Nov 2004, 10:06 PM
Mesaj #1


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 11 November 04
Forumist Nr.: 4.882



Haideti sa gasim impreuna solutii pentru protejarea naturii!
http://aefc.keco.ro/forum/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Blakut
mesaj 11 Nov 2004, 10:37 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.405
Inscris: 16 May 04
Din: Bucuresti, the belly of heck
Forumist Nr.: 3.508



Hmm, impuscam toti oamenii de pe planeta. ultimul stinge luminile si uzinele si-si trage un glont in cap?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Astian
mesaj 1 Dec 2004, 10:40 AM
Mesaj #3


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 4
Inscris: 19 November 04
Forumist Nr.: 4.951



O protejare reala a naturii va fi posibila doar dupa ce oamenii ( care dupa stilul de viata se cam departeaza de "macheta" initiala ) isi vor schimba mentalitatea si vor constientiza ca omul traieste din natura si nu se poate lipsi de ea oricate trucuri si artifici s-ar inventa.Atat timp cat omul simplu, trecator pe o strada, arunca un ambalaj pe jos, pe un morman de mizerie cu pretextul ca " oricum mai sunt si altii care au aruncat,ce am aruncat eu nu se vede" n vom avea un mediu cu un minim de curatenie.Fiecare trebuie sa ia atitudine vis-a-vis de aceasta problema si sa ii convingem pe nepasatori sa-si pretuiasca casa.Eu ma lupt cu asa ceva-si nu ma voi opri,chiar daca stiu ca realizarile nu sunt satisfacatoare insa ytraiesc cu gandul ca asemenea mie mai sunt si altii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 1 Dec 2004, 10:40 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Octavi
mesaj 28 Feb 2005, 01:02 AM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 698
Inscris: 27 February 05
Forumist Nr.: 5.805



QUOTE (Blakut @ 11 Nov 2004, 10:37 PM)
Hmm, impuscam toti oamenii de pe planeta. ultimul stinge luminile si uzinele si-si trage un glont in cap?

roflmao.gif
Eu propun totusi sa lasam macar cativa ecologistii, ca sa taiasca ei in mare armonie cu ursii polari si speciile de gandaci parosi amazonieni.

Acest topic a fost editat de Octavi: 28 Feb 2005, 01:04 AM


--------------------
"Daca a nascut, atunci s-a culcat cu un barbat"
("Si peperit, cum viro concubit" - "De inventione rhetorica, Cicero, exemplu de propozitie irecuzabila)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 13 Apr 2005, 03:21 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Eu cred ca problema protejarii naturii este pusa gresit.
Ca in orice domeniu, omul este pus in centrul universului si in ceea ce priveste Natura. Ceea ce direct sau indirect ne face rau noua automat consideram ca face rau si naturii.
Problema se poate pune in felul urmator:
1. Nu este obligatoriu ca ceea ce este rau pentru noi sa fie rau pentru natura. Spre exemplu, incalzirea globala, topirea ghetarilor si cresterea nivelului oceanului planetar este o amenintare pentru omenire si pentru unele vietuitoare, totusi este o exagerare sa spunem ca este un fenomen antinatural. Din punct de vedere al naturii este un fenomen cat se poate de normal.
2. Nu este obligatoriu ca ceea ce este bun pentru noi sa fie bun pentru natura. De exemplu o plaja curata (lipsita de alge) e bun pentru noi, pentru natura s-ar putea sa nu fie buna.

Ceea ce vreau eu sa spun este ca orice excese am face noi oamenii ne vor dauna tot noua. Natura are puterea de a se regenera, de a renaste din propria cenusa. Indiferent daca oamenii sau alte specii supravietuiesc sau nu, natura va contiuna sa se automodeleze si cred ca suntem oarecum prea increzuti daca ne inchipuim ca am putea sa distrugem natura. Putem distruge natura pe care o cunoastem noi acum. Nimic insa nu este etern. Totul se trasforma.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Kyklos
mesaj 26 Nov 2005, 12:08 PM
Mesaj #6


Ex-Colimator
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.439
Inscris: 25 November 05
Din: Cosmos , Cetatean al Cosmosului
Forumist Nr.: 7.332



Din pacate nu ne folosim de ce avem in preajma noastra .
Sistemele geotermale se bazeaza pe energia termala naturala a Pamāntului . Din pacate in Romania este foarte putin exploatata .
Panourile solare , energia eoliana ........


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jo01
mesaj 11 May 2008, 12:54 PM
Mesaj #7


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 1
Inscris: 11 May 08
Din: Petrila
Forumist Nr.: 11.585



QUOTE(actionmedia @ 13 Apr 2005, 03:21 PM) *
Eu cred ca problema protejarii naturii este pusa gresit.
Ca in orice domeniu, omul este pus in centrul universului si in ceea ce priveste Natura. Ceea ce direct sau indirect ne face rau noua automat consideram ca face rau si naturii.
Problema se poate pune in felul urmator:
1. Nu este obligatoriu ca ceea ce este rau pentru noi sa fie rau pentru natura. Spre exemplu, incalzirea globala, topirea ghetarilor si cresterea nivelului oceanului planetar este o amenintare pentru omenire si pentru unele vietuitoare, totusi este o exagerare sa spunem ca este un fenomen antinatural. Din punct de vedere al naturii este un fenomen cat se poate de normal.
2. Nu este obligatoriu ca ceea ce este bun pentru noi sa fie bun pentru natura. De exemplu o plaja curata (lipsita de alge) e bun pentru noi, pentru natura s-ar putea sa nu fie buna.

Ceea ce vreau eu sa spun este ca orice excese am face noi oamenii ne vor dauna tot noua. Natura are puterea de a se regenera, de a renaste din propria cenusa. Indiferent daca oamenii sau alte specii supravietuiesc sau nu, natura va contiuna sa se automodeleze si cred ca suntem oarecum prea increzuti daca ne inchipuim ca am putea sa distrugem natura. Putem distruge natura pe care o cunoastem noi acum. Nimic insa nu este etern. Totul se trasforma.


In primul rand da-mi voie sa salut toti ecologistii: 5.gif
Si in al doilea rand sa te corectez: "in natura nimic nu se pierde si totul se transforma" asta cred ca ai vrut sa zici
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 01:25 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman