HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

 
Reply to this topicStart new topic
> Transplantul De Organe Si Religia
Mihai
mesaj 22 Apr 2003, 01:26 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Considerati ca transplantul de organe contravine normelor religioase?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 22 Apr 2003, 09:50 PM
Mesaj #2


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



Din punctul meu de vedere nu.
Ca acele norme religioase mentionate de tine nu sunt cunoscute de mine, e partea a doua. Ca nu cred in ele, e partea a doua, puntul 2) sectiunea B.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melinda
mesaj 23 Apr 2003, 07:39 AM
Mesaj #3


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 474
Inscris: 11 April 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 181



Acum, depinde de punctul din care privesti:
Daca privesti transplantul ca pe un ajutor acordat omului in suferinta, ar trebui considerat ca o fapta buna. Daca il privesti ca pe un amestec in "programarile" lui Dumnezeu, ma indoiesc sa mai aprecieze gestul... smile.gif Oricum, nu cred ca se poate gasi in Biblie ceva referitor la asta intrucat, la acele vremuri, numai Dumnezeu ar fi putut sti ce inseamna asta; si asa, fiind pomenite numai aspecte simple ale vietii, tot a depasit puterea de intelegere a oamenilor (Biblia)... smile.gif


--------------------
Traieste-ti fiece zi ca si cum ar putea fi ultima...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Apr 2003, 07:39 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Mihai
mesaj 23 Apr 2003, 10:15 AM
Mesaj #4


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Biserica si-a dat 'verdictul' in acest caz. In curand va dau detalii.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bdl
mesaj 26 Apr 2003, 04:20 PM
Mesaj #5


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



QUOTE (melinda @ Apr 23 2003, 08:02 AM)

Daca privesti transplantul ca pe un ajutor acordat omului in suferinta, ar trebui considerat ca o fapta buna.

Ai auzit de cineva sa-si faca un transplant de organ doar de amorul artei? biggrin.gif


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 10 Sep 2003, 03:57 PM
Mesaj #6


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Dar schimbarea de sex? Si asta e tot un fel de transplant de organe! Eu zic ca transplantul contrazice normele religioase. In acelasi timp, a nu face un transplant poate uneori sa contravina normelor religioase la fel de bine. Pe vremea cind au fost elaborate normele, transplantul de organe nu exista nici macar in imaginatia oamenilor


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 10 Sep 2003, 09:12 PM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



QUOTE
Mihai:
Considerati ca transplantul de organe contravine normelor religioase?

Pai depinde, unele religii nu accepta nici macar banala transfuzie de sânge, prefera sa moara în caz de accident decât sa pacatuiasca.
QUOTE
Biserica si-a dat 'verdictul' in acest caz. In curand va dau detalii.
Care biserica? Lasa, oricum nu conteaza ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Iarina
mesaj 11 Sep 2003, 01:54 PM
Mesaj #8


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 308
Inscris: 3 April 03
Forumist Nr.: 160



Poate contravine ANUMITOR norme religioase, personal mi se pare absurd sa nu iti faci un transplant atunci cand ai nevoie gandindu-te ca Dumnezeu s-ar putea supara din cauza asta. Am senzatia ca Dumnezeu este tare amuzat uneori de felul ingust in care il privesc unii oameni. E doar parerea... mea.


--------------------
Success usually comes to those who are too busy to be looking for it.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
melinda
mesaj 19 Sep 2003, 07:10 PM
Mesaj #9


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 474
Inscris: 11 April 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 181



Daca voi ati fi sefi si ati lua hotararea sa se faca un anumit lucru iar un subaltern v-ar sabota planurile, cum v-ar pica? In acest caz, planul lui Dumnezeu poate ar insemna sfarsitul unei vieti, chemarea la El a unui anumit muritor... Parerea mea!...


--------------------
Traieste-ti fiece zi ca si cum ar putea fi ultima...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mi_
mesaj 19 Sep 2003, 08:09 PM
Mesaj #10


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 476
Inscris: 15 August 03
Forumist Nr.: 609



Lasa, asa cum d-zeu accepta sa întârzie trenurile, sa accepte si câteva întârzieri cu sfârsitul vietii unor vizati. Ca sunt doar întârzieri, nu anulari, nu-i cere nimeni banii înapoi. rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Radu Hincu
mesaj 19 Sep 2003, 09:57 PM
Mesaj #11


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 162
Inscris: 2 September 03
Forumist Nr.: 701



Ca individ teribil de sensibil din motive obiective pe subiectul "transplant /libertate de alegere personala fara imixituni externe de ordin religios", sunt incantat sa vad pozitia celor care si-au exprimat un punct de vedere.
Insa as merge un pic mai departe; nu, nu e clonaj, desi si aici tre' sa existe o discutie swerioassa intrucat si aceszta se pare ca s-ar preta cazndva unei vocatii terapeutice, ci de problema celulelor suse. De problema transata de Bush pentru toata lumea, zic asta intrucat din pacate cercetarea in domeniul bio e extrem de concentrata pe tarlaua 'mnealui, in ce priveste utilizarea EMBRIONILOR DIN CLINIUCILE DE FERTILIZARE ARTIFICIALA, EMBRIONI CARE ORICUM SUTN DESTINATI ARUNCARII SI CARE SUNT O NECESITATE TEHNOLOGICA, INTRUCAT TEHNICA E CU RANDAMENT SCAZUT.
Am sa revin cu mai multe amanunte.

radu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 19 Sep 2003, 10:23 PM
Mesaj #12


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



QUOTE (melinda @ Sep 19 2003, 08:10 PM)
Daca voi ati fi sefi si ati lua hotararea sa se faca un anumit lucru iar un subaltern v-ar sabota planurile, cum v-ar pica? In acest caz, planul lui Dumnezeu poate ar insemna sfarsitul unei vieti, chemarea la El a unui anumit muritor... Parerea mea!...

Incantat sa te revad la Han, melinda! smile.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ares
mesaj 19 Sep 2003, 10:50 PM
Mesaj #13


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 805
Inscris: 5 September 03
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 711



Fara sa fiu rautacios, mie mi se pare ca Biserica (la modul general) l-a ars pe unu' ca avea tupeul sa spuna ca Pamantul e rotund... Iar normele religioase sunt zamislite tot de oameni aia. Asa ca...
Eu sunt de parere ca multi incurca Biserica cu Dumnezeu... Mare greseala.
A salva viata unui om este o minune... In orice mod e realizata. Iar transplantul de organe ceva absolut normal, greu de acceptat numai in societati neolitice precum Romania sad.gif
Fara sa te supar melinda, eu cred ca sefii mai fac si greseli si de aia exista subalteri destepti (uneori).

Acest topic a fost editat de Ares: 19 Sep 2003, 10:50 PM


--------------------
Atat de multe carti si atat de putin timp... Vizitati "Pagina Cronicarului".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 19 Sep 2003, 11:21 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



Pe brat am tatuat A plus..sangele! Iar in portofel am card-ul in care scrie exact ce organe pot fi transplantate fara acordul nimanui, chiar si fara celui de Sus. Daca prin moarte am sa dau Viata, la judecata de apoi nu mi-e frica de nimeni.

Si unde scrie ca a fi om, are legatura cu Religia sau cel de sus???

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Radu Hincu
mesaj 20 Sep 2003, 03:08 AM
Mesaj #15


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 162
Inscris: 2 September 03
Forumist Nr.: 701



Imi exprim sustinerea pentru Ares si Sorin, si inca o fac cu entuziasm si speranta. Insa pentru a ramane obiectiv, trebuie sa recunosc ca punctul de vedere al domnitei este extrem de pertinent si nu usor de demontat. Asta nu inseamna ca e infailibil . . . . . . El arata insa ca se poate interpreta ca o inconsecventa si superficialitate atitudinea pro-transplant a unor credinciosi, intrucat din perspectiva lui Dumnezeu, viata, sau crampeiul de viata castigat de un individ prin transplant nu reprezinta nimic, desi noi, biete fapturi muritoare lipsite de mari certitudini in ceea ce priveste lumea cealalta, gandim o lecuta diferit . . . . .
Interpretand lumea ca un mare laborator unde Dumnezeu regleaza si cele mai mici si neinsemnate aspecte (chestie extrem de naiva, evident . . . ), a interfera cu actiunile divinitatii nu poate fi o chestie isteata si de recomandat.
Totusi ar fi interesant sa vedem pe ce pasaje sau pe care dogma a crestinismului isi bazeaza respinerea transplantului doamna melinda (daca nu ma insel).
Pentru mine ca ateu, aici ca si in muuulte alte ocazii se adevereste faptul ca o mare parte din credinciosi isi traiesc si interpreteaza credinta in mod personal (cata dreptate are bietu’ fields . . .), chestie care din perspectiva fundamentalista neputand fi interpretata decat ca o superficialitate. Ca individ care am patruns prin ironia (si cruzimea soartei, as zice), in viata unor oameni ai unei biserici crestine romanesti (si nu ma refer aici la secte neoprotestante), a unor preoti mai exact, teologi, doctori in teologie, scriitori si oameni cu autoritate in biserica lor, pot insa sa spun ca inconsecventele cele mai mari, la ei le-am gasit: viata nu copiaza visurile si realitatea, vorbele. Ca-n zicala! De fapt mai rau . . . . .

radu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 23 Sep 2003, 08:39 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



QUOTE
Daca voi ati fi sefi si ati lua hotararea sa se faca un anumit lucru iar un subaltern v-ar sabota planurile, cum v-ar pica? In acest caz, planul lui Dumnezeu poate ar insemna sfarsitul unei vieti,

Pai in cazul asta, seful pote face ca transplantul sa nu reuseasca, organul sa fie respins, sa nu se gaseasca donator, sa intarzie trenul care aduce organul smile.gif, etc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lilith
mesaj 24 Sep 2003, 02:47 AM
Mesaj #17


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 316
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 263



Sorine , esti nemaipomenit ! Si eu ma gandeam cum sa fac sa las ceva scris...Le-am spus celor din jur ce vreau daca mor , dar nu am incredere ca vor face exact asa , mai ales ca vreau sa ma arda . Trebuie sa fac pe undeva vreun act , sa nu treaca peste cuvantul meu devil.gif

( Mihai , imi plac mult figurile ! )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
atheos
mesaj 24 Sep 2003, 07:48 AM
Mesaj #18


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 44
Inscris: 26 August 03
Forumist Nr.: 674



Din cite stiu io doar anumite secte au asemenea interpretari ale bibliei [ex Martori lui Jehova daca nu ma insel] Personal mi se pare absurd , ceea ce este de asteptat de la un ateu insa totusi , cind viatza unui copil este in pericol ori cit ai vrea sa ii respecti opiniile religioase ale unei persone , tot itzi vine sa il iei la palme.
Prietenul meu cel mai bun este "born again Christian" [roman din Suceava de origine] si desi in general evitam discutziile pe tema religiei din motive evidente user posted image tzin minte ca am discutat pe tema asta o data. Mi-o zis un banc care cred io ca explica [din punctul lui de teist] de ce mentalitatea asta este gresita

Inundatie mare , apa pina la geam , Ion pe casa
Vine barca de salvare zice lui Ion sa sara
Ion- N-an nevoie ca ma rog la dumnezeu si el o sa ma salveze
Apa pina la etaju unu
Vine inca o barca de salvare zice lu Ion sa sara sa se salveze
Ion - N-am nevoie ca am incredere in dzeu sa ma salveze
Apa pina la acoperis , vine elicopteru sa il salveze
Ion - N-am nevoie ca dzeu no sa ma lase sa mor
Moare Ion , ajunge in fatza lui Dzeu
Ion-Pai fusesi om credincios toata viatza , am avut incredere in tine si tu asa ma rasplatesti ?
La care Dzeu- Pai tzi-am trimis doua barci si un elicopter , ce vroiai , o raza de lumina din cer ?


cam asa si cu oameni care refuza ajutor medical din motive religioase si in aceelasi timp se roaga la Dzeu sa le salveze copchilu. Daca chiar ideea de Dzeu are fii reala [ de dragu exemplului] de unde nu ar stii ei ca exact asa ar fii cum ar vrea "el" sa ii ajute iara ei pacatuiesc puternic prin a refuza ajutor medical ?


--------------------
Just cos I don't know what happens after I die , I should not be an ignorant coward and invent story's about heaven and the virtues of my highly moral life , just so I can sleep better at night.
We are what we are - intelligent animals and for one I am very proud of that . If I have to believe in someone I chose to belive in myself and if it is in my nature to worship I chose to worship nature and every second of life I have on this planet
-Atheos
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 24 Sep 2003, 08:01 AM
Mesaj #19


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Lilith, poate si la tine se face ca la mine: donarea de organe se poate trece pe permisul de conducere, sau la un avocat. In limbaj avocatesc se cheama "proxy". Sunt formulare tip care le completezi tu, si apoi familia este instiintata pe cale legala.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 24 Sep 2003, 09:03 AM
Mesaj #20


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



atheos, o mica corectie: martorii lui iehova nu refuza tratamentul medical. in schimb, refuza includerea in acest tratament a transfuziilor sanguine, cerand si acceptand terapii alternative, care exista, de altfel. transplantul de organe nu il refuza.
nu cunosc cazuri in care respectivii sa fi stat cu mainile in san si sa se roage lui Dumnezeu sa le scape copchilu', desi nu exclud sa existe.
nu comentez asupra motivelor care stau la baza deciziei lor.


cel mai rau lucru pe care il poate face o religie este acela de a impune membrilor sai ce sa faca cu propriul trup, in materie de sanatate. dupa parerea mea, astea sunt decizii personale.
a, sa sfatuiasca, sa dea principii - pai chiar asta este rolul religiei. dar sa impuna - asta este alta poveste


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lilith
mesaj 24 Sep 2003, 07:04 PM
Mesaj #21


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 316
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 263



Da , Misti , nu m-am gandit ...sper sa nu fie mult de umblat ...ca vreau sa-mi fac si-o asigurare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SORIN
mesaj 24 Sep 2003, 07:35 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.344
Inscris: 8 March 03
Forumist Nr.: 41



QUOTE (Lilith @ Sep 24 2003, 02:52 AM)
Sorine , esti nemaipomenit !

Deloc draga Lilith....am sa-ti spun un secret: am vazut prea multa moarte ca sa stiu sa apreciez viata. Iar daca din moartea mea cineva va castiga viata, o parte din mine o sa continue sa traiasca.... asa ca n-a fost degeaba.

Sincer sa fiu...te admir de faptul ca gandesti ca Misti si ca mine 40.gif

Sorin.


--------------------
When you have to shoot, shoot, don't talk.

Mai usori ca vulturii, mai tari ca leii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lilith
mesaj 25 Sep 2003, 03:19 AM
Mesaj #23


Vornic
****

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 316
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 263



Stii , de multe ori ma gandeam daca ar fi corect sa iau decizia pt cineva care stiu ca ar face asta , dar nu a apucat s-o faca legal ,cum ati facut voi . Deci , daca ceilalti din familie nu ar fi de acord , si eu as putea semna pt cineva vreodata , m-am tot gandit daca as lua hotararea corecta,. Pt ca sunt oameni care nu inteleg , care privesc totul ca pe o mutilare , ca pe o profanare . Exact cum as lua hotararea sa ard pe cineva . Ar fi corect pt ceilalti ? Pt cei care nu sunt de acord si care vor suferi crezand , dpdv religios ca am comis o ´´crima ´´???
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 25 Sep 2003, 03:54 AM
Mesaj #24


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Ce cred eu: asa cum eu vreau sa mi se respecte dorintele, asa le respect si eu pe ale altora. Nu as lua nici o decizie pentru altcineva decat daca nu si-au exprimat niciodata dorinta intr-un fel sau altul. Altfel, as face asa cum au decis ei.
Nu ma astept ca toata lumea sa vrea ce vreau eu - iau decizii doar in ceea ce priveste persoana mea. In felul asta, fiecare cu pacatul lui.

Am uitat sa adaug: sa-ti faci proxy dureaza exact atat cat completezi formularele. Suna un avocat la intamplare daca nu ai deja unul pe care il cunosti, si intreaba la telefon (fie si secretara, care ar trebui sa stie) daca fac proxy.
Proxy este cu totul altceva decat asigurarea pe viata, pentru aia te duci la o companie de asigurari.

Acest topic a fost editat de Mistinguett: 25 Sep 2003, 03:58 AM


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin
mesaj 25 Sep 2003, 08:01 AM
Mesaj #25


Filosof boem
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.222
Inscris: 10 July 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 445



Lilith:
QUOTE

Ar fi corect pt ceilalti ? Pt cei care nu sunt de acord si care vor suferi crezand , dpdv religios ca am comis o ´´crima ´´???


Crima ar fi daca nu ai face-o pentru ca, in acel caz, cineva ar muri fara sa fie necesar cind tu puteai preveni lucrul acesta. Gindeste-te ca si omul care este salvat are o familie, asa ca, vrei nu vrei, tot o sa faci pe cineva sa sufere, macar salveaza o viata...

Mistinguett:
QUOTE

Nu ma astept ca toata lumea sa vrea ce vreau eu - iau decizii doar in ceea ce priveste persoana mea. In felul asta, fiecare cu pacatul lui.


Nu stiu daca e chiar asa. In primul rind, dupa ce ai murit, 'persoana' ta nu mai exista. Deci n-ai cum sa iei decizii in ceea ce o priveste. Apoi, pacatul tau nu e neaparat numai al tau... oricine poate salva o viata si nu o face ar putea fi considerat un pacatos, nu?


--------------------
A nation cannot prosper for long when it favors only the prosperous - Obama
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mistinguett
mesaj 25 Sep 2003, 08:17 AM
Mesaj #26


Cea Mai Impaciuitoare Forumista din 2003
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.395
Inscris: 25 April 03
Forumist Nr.: 240



Nu, Catalin, ma astept ca familia sa dispuna de corpul meu asa cum doresc eu. Cum as putea face eu altfel pentru ei? "Dorinta (altuia) pe patul de moarte" este mai presus de ce cred sau vreau eu. Scuze, asta e parerea mea.


--------------------
Life is what happens to you while you're busy making other plans.
"An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Figaro
mesaj 25 Sep 2003, 11:43 AM
Mesaj #27


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.234
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 63



QUOTE ("Ares")

Fara sa fiu rautacios, mie mi se pare ca Biserica (la modul general) l-a ars pe unu' ca avea tupeul sa spuna ca Pamantul e rotund... Iar normele religioase sunt zamislite tot de oameni aia. Asa ca...


Haideti sa lamurim un lucru: Biserica are niste norme standard. Problema e ca in afara acestor norme anumite persoane din cadrul Bisericii, sau chiar Biserici locale pot practica anumite procedee care sunt mai mult sau mai putin bazate pe normele standard. Aceste norme nu includ chestii de genul transplantului de organe, fumatului etc. Unele practici sunt cumva logice. De pilda cand te angajezi la o firma nu ti se specifica in contract interdictia de a vorbi la telefon. Nimeni nu te va opri sa vorbesti la telefon cu cine doresti. Insa daca vei vorbi cate 2 ore zilnic e posibil sa ai probleme.

In cazul transplantului de organe problema nu e religioasa, ci medicala. Libertatea e totala. Practic nu vad care e rostul acestei discutii.
=================================================================

In legatura cu Inchizitia, cred ca lucrurile ar trebui lamurite. A fost din start o aberatie a catolicilor, insa una destul de logica.

Cand Biserica s-a scindat, noua Biserica - care si-a luat denumirea de universala (catolica) - a venit cu o noua conceptie de conducere centralizata. Problema era complicata, pentru ca, spre deosebire de ortodocsi, statele catolice aveau de acum o conducere superioara. Regii deveneau un fel de marionete in mana papalitatii. Inchizitia a venit ca o necesitate de impunere in forta a papalitatii. Ca s-a ocupat si cu diverse e partea a doua, insa ratiunea principala a fost cea de impunere/aparare a primatului papal. Din cate stiu doar Inchizitia spaniola a fost cea mai renumita pentru excese. Inchizitia germana nu s-a remarcat in nici un fel. De altfel nemtii sunt mai disciplinati din fire, asa ca probabil nu a fost nevoie.



--------------------
Vreti sa vedeti ceva funny? Tastati alinalinuta in Yahoo.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aschiutza
mesaj 12 Oct 2003, 10:08 PM
Mesaj #28


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 61
Inscris: 30 September 03
Forumist Nr.: 881



Daca samariteanul ar fi stat pe ginduri sa ajute acel om in pustiu sub acelasi gind: daca Dumnezeu are ginduri sa ia acestui om viata? Eu cred ca atunci cind ne sta in putere sa ajutam un om nu facem decit sa fim in asentimentul celui de Sus. Cum credeti el ca s-ar apuca el sa acuze pe cineva ca a ajutat un om sa-i fie mai bine? Oare operatiile si transplanturile nu fac parte dintre "ajuta-ti aproapele"? Iar daca Dumnezeu are plan intr-adevar sa ia pe cineva sus, atunci operatia nu reuseste.
Tot ce exista in lume e creatia celui de Sus. Asa ca orice miscare, orice floare pe care o taiem, orice pisicuta pe care nu o lasam in mijlocul iernii sa moara pe strada, orice facem ii schimba creatia. Cred ca el ne-a dat acest drept! Depnde de noi ca aceste schimbari sa fie bune si in spiritul lui. De exemplu Dumnezeu ne-a dat si dintii, dar nu am auzit pe nimeni sa-ii acuze din punct de vedere religios pe dentisti ca scot dintii cuiva smile.gif!
Mai bine sa ma cuze Dumnezeu ca am ajutat un om la nevoie decit sa ma acuze ca nu am facut nimic!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
1,618033
mesaj 13 Oct 2003, 10:40 AM
Mesaj #29


Cronicar
******

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 1.500
Inscris: 6 May 03
Forumist Nr.: 267



bine ai venit in acest iatac al Hanului, aschiutza tongue.gif


ai dreptate. viata este sacra. acesta este de altfel principalul mesaj al Bibliei.


--------------------
<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>
An angel led me when I was blind
I said take me back, I've changed my mind
Now I believe
From the blackest room, I was torn
He called my name, a love was born
So I believe.

DM - Suffer Well (Playing the Angel)</span>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 6 May 2024 - 09:15 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman