HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Dincolo de Ratiune

Ideea acestui forum nu este de a starni polemici intre cei ce cred si cei ce nu cred in astre, in Dumnezeu, in terapii naturiste, in miracole sau in ghicitul in palma. Pragul acestui forum poate fi pasit de oricine, fara nici o exceptie, dar cei care nu sunt de acord cu ideile sau marturisirile celor care posteaza aici, sunt rugati sa se abtina in a face comentarii malitioase, sau contradictorii. Aici ne dorim sa avem coltisorul lipsit de orice stres, iar scopul real ar fi acela de a-i ajuta pe cei din jurul nostru sa se simta bine, ba chiar sa gaseasca solutii catre iesirea din situatii disperate - de ce nu?

 
Reply to this topicStart new topic
> Miscare Si Perceptie -, pasele magice in Siberia, China, Arabia
little1
mesaj 25 Oct 2004, 02:33 PM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



Exista o multitudine de metode pentru a manipula perceptia.
Meditatia, rugaciunea, contemplatia - sunt cai statice

Gesturile simbolice, ritualurile - ies, deocamdata din discutie.

m-ar interesa parerea voastra in legatura cu acele dansuri considerate sacre, miscari care "misca" perceptia. se pot intalni in multe tari, pe diverse meridiane

in functie de gradul de interes general, pot scrie cateva lucruri interesante despre tai chi, "pasele magice chinezesti". Si o sa incep, neaparat, cu acea fraza din Blade II "Forget what you know about tai chi" - ,ma rog, nu era chiar asa cool.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thunder
mesaj 2 Dec 2004, 03:31 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.480
Inscris: 12 December 03
Forumist Nr.: 1.466



QUOTE (little1 @ 25 Oct 2004, 03:33 PM)
Exista o multitudine de metode pentru a manipula perceptia.
Meditatia, rugaciunea, contemplatia - sunt cai statice

Gesturile simbolice, ritualurile - ies, deocamdata din discutie.

- ai surprins f. bine diferenta intre un tip de atitudinei si altele: statice si in miscare. Ma bucur. Nu multi si-au dat seama de asta ...

- tot la capitolul static intra si anumite tehnici spirituale conexe cu diferite traditii spirituale, inclusiv asanele (exercitii fizice) din yoga. Ca sa pot fi inteles mai usor in ce voi spune mai jos, aduc citeva idei in discutie.

- o tehnica spirituala are ca drept scop principal, "tehnicist" vorbind, modificarea starii de constiinta, a nivelului de constiinta altfel spus, sau a nivelului de vibratie al constintei/energiei subtile. Sint cai spirituala si/sau tehnici care fac apel direct la vehicularea (receptionarea, amplificarea, trezirea etc) energiilor subtile, numite generic cai (tehnici) energetice, si alte cai/tehnici care fac apel direct la modificarea starii de constiinta ... si unele care fac apel si la una si la alta.

- dpdv al energiilor subtile, exista mai multe forme de receptare-emisie a energiei subtile, printre care se afla si cele bazate pe asa zisele energii de forma, mai precis spus, o anume forma are o anume tipologie de rezonanta vibratoria care te pune in contact (receptie) cu UN ANUME tip de energie, sau set de energii .. asa ca cum am avea, sui generis vorbind, o antena. O asana, este sui generis vorbind, o modalitate prin care fiinta isi foloseste corpul fizic pt. a-l transforma intr-o "antena" cu ajutorul careia receptioneaza-emite o anume energie sau set de energii.

- mudrele fac si ele intr-o masura mai mica insa din aceiasi categorie de antene sui generis ... insa acolo, functie de tipul e mudra folosit, se face apel la energiile de forma, sau la alte tipuri de energie (nu doresc sa intru in detalii) sau si una si alta.

- in cazul folosirii yantrelor, a mandalelor, sau chiar a simbolurilor, principala forma de energie este ce de tip "vizual", si mai putin cele de forma. In acest caz, e nevoie de folosirea vazului pt. a intra in contact cu acele energii specifice yantrelor samd. In cazul simbolurilor, efectele sint complexe, functie de forma si continutul simbolului, cit si de valoarea si utilitatea pe care i-o ofera cel care foloseste acel simbol. De ex, se stie ca zvastica este un simbol spiritual, insa el poate fi folosit de ex. atit in varianta YANG, cit si cea YIN (difera orientarea crucii, in sensul acelor de ceasornic sau invers acestora) au efecte diferite, insa si in functie de motivatia benefica sau malefica pe care i-o dai utilizarii ei ... cum a fost de ex. folosirea ei in sens malefic de Hitler.

- si ritualurile intra aici, la capitolul veficularea energilor si a invocari unor arhetipuri cosmice, insa nu ma refer la ele, incercind sa ma refer la problema pusa de little.

QUOTE
m-ar interesa parerea voastra in legatura cu acele dansuri considerate sacre, miscari care "misca" perceptia. se pot intalni in multe tari, pe diverse meridiane

- dansul, kata sau alte astfel de actiuni cu o orientare spirituala au pe linga efectul integrarii energiilor de forma (datorat pozitiilor si gesturilor pe care le abordeaza participantul), combinat si cu acela al simbolurilor, al mudrelor si chiar sunetelor ... toate in miscare, angrenind aceste energii subtile, care mai apoi le poate pastra si folosi in folos propriu, dar si darui si celor din jur, cum ar fi de ex. in cazul dansurilor initiatice, katasurilor, etc.

- perceptia unui om este data de nivelul de vibratie al "modulului" launtrica de la care se face acea perceptie, de ex. cea vizuala, cea auditiva, sau chiar altele mai subtile, ca de ex. simtirea/mirosul/gustul/vazul/auzul subtil. Cu alte cuvinte, la ce nivel de vibratie se afla energiile subtile specifice acelui "modul" da si calitatea perceptiei cu acel "modul". Daca ai o vibratie lenta, joasa, grosiera la nivelul acelui "modul", perceptia ta va fi pe masura. Integrarea ta ca persoana intr-un mediu public, un spectacol de ex. cu un astfel de dans initiatic, te ajuta sa intri intr-un cimp subtile de energie, care e modulat si controlat de dansatoari/dansatoare, adica iti este facilitata asimilarea unor energii subtile superioare care iti va transforma in mod conex si perceptia subtila la nivelul acelui modul launtric.

- pe scurt, cam asta ar fi "misterul" (secretul) dansului initiatic si modul cu opereaza el asupra constiintei si perceptiei auditoriului.

QUOTE
in functie de gradul de interes general, pot scrie cateva lucruri interesante despre tai chi, "pasele magice chinezesti". Si o sa incep, neaparat, cu acea fraza din Blade II "Forget what you know about tai chi" - ,ma rog, nu era chiar asa

- asteptam smile.gif


--------------------
"De fiecare dată cānd Legea decade, cānd dezordinea se face simţită,
Eu mă supun la o noua naştere pentru a-l apara pe virtuos, pentru a-l distruge pe răufacător.

Pentru a restabili Legea, din cānd īn cānd trebuie să renasc. "
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 2 Dec 2004, 12:52 PM
Mesaj #3


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



am deja o discutie deschisa pe alt forum, despre tai chi, insa de fiecare data discutia este orientata in functie de interesul comun

- martialitate

- terapie

- alchimie interna

- modus vivendi

- filosofie

- practica

toate se combina intr-un tot unitar, la un moment dat, insa mintea noastra, occidentala, este mai obisnuita cu a lua lucrurile pe rand

so - ce va intereseaza despre tai chi ?

PS: miscarea exteriorara sau miscarea interioara - ambele circula puterea


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 2 Dec 2004, 12:52 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
carpatic
mesaj 22 Dec 2004, 10:48 AM
Mesaj #4


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 650
Inscris: 4 November 03
Forumist Nr.: 1.128



Nu stiu prea multe despre Tai Chi (in afara de cateva idei generale legate de istoric si modul de practica) si nu l-am incercat niciodata. Dar cu siguranta vreau sa incerc.
Cateodata, cand "am chef" adica simt ca am o stare propice pentru asta, eu fac un fel de gimnastica oarecum asemanatoare cu Tai Chi, in sensul ca execut miscari legate din brate si corp, o gimnastica elastica si fluida, insa diferentele (din cate stiu eu despre el) fata de Tai Chi sunt semnificative - viteza miscarilor mele alterneaza intre lent si rapid ( sunt succesiuni lente apoi un sir rapid), nu ridic picioarele mai mult decat e necesar pt a pasi si nu ma aplec mai mult decat o usoara fandare, nu stau pe un loc fix ci folosesc o suprafata mai mare ( tot interiorul unei camere de exemplu). Ce se intampla insa e deosebit - dupa cateva miscari intru intr-o stare pe care as putea-o numi "ca de drog slab", complet deconectat si prins doar in dansul acesta, si pe de alta parte ma simt imersat efectiv intr-un fluid, pe care il simt fizic cand ma misc, ceea ce imi da o senzatie asemanatoare cu inotul. Desigur e vorba si de aerul din jur si rezistenta lui, dar cu siguranta nu e numai asta. Pasele cu palmele mi-au iesit intotdeauna imediat, dar niciodata n-am avut rabdare sa ma educ pentru a ajunge la mai mult de aici.
@little1, un exemplu pentru ceea ce cauti tu prin topicul asta e dupa mine Sema, dansul dervisilor mewlewi.
De cativa ani sunt interesat de mistica islamica si in special de sufism, iar anul trecut am ajuns intr-o scurta vizita si la Konya, locul unde secta mewlewitilor s-a nascut. Acest grup a fost infiintat in secolul 13 de catre Jalaluddin Rumi, Mawlana (Mevlana in transcriere turca) - scrierile lui sunt foarte interesante si merita citite, macar ca si cultura generala, acum au inceput sa fie traduse si in romana dar se gasesc si pe web. De aici se desprinde in mod indirect semnificatia si mai ales motivatia dansului, precum si conceptele care stau la baza lui - modul de raportare a individului la ceilalti oameni si la divinitate.
Puteti gasi ceva mai multe date aici dar si in alte parti.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
little1
mesaj 29 Dec 2004, 02:23 PM
Mesaj #5


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 471
Inscris: 19 February 04
Forumist Nr.: 2.280



hello carpatic - interesante informatii

sa sti ca faza cu "inotul", a simti aerul likid in jurul tau - demonstreaza ca ai o senzitivitate crescuta asupra chi-ului, asupra propriei tale energii.

tai chi poate fi pentru tine un mod in care sa inveti sa comunici cu aceasta energie - aceasta arta contine multe subansamble, care, reunite, iti pot da o idee asupra a ceea ce experimentezi

pentru mine inseamna mult senzatia, si la fel de mult inseamna semnificatia ei


PS: iti recomand o discutie despre tai chi, pe care o poti urmari pe link-ul http://www.martial.ro/forum/viewtopic.php?t=118&start=0 . initiatorul discutiei sunt eu, "micul taoist", iar ceilalti sunt (more or less biggrin.gif ) prietenii mei



--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 11:31 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman