HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

2 Pagini V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
> Cea Mai Fastă Perioadă..., ... din Istoria Romānilor
milimetru
mesaj 21 Oct 2004, 10:40 AM
Mesaj #1


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Care credeţi că a fost cea mai bună perioadă din istoria romānilor? Perioada īn care ţara noastră a dus-o cel mai bine, la modul general vorbind, şi de ce optaţi pt acea perioadă? Aud vorbindu-se ba de perioada interbelică, ba de domnia lui Carol I, ba de Ştefan cel Mare, Mihai Viteazul sau Mircea cel Bătrīn. Mai sīnt şi alte variante, care nu-mi vin acum īn minte... Mai sīnt?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 21 Oct 2004, 11:09 AM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



1920-1939.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 21 Oct 2004, 11:25 AM
Mesaj #3


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (dead-cat @ 21 Oct 2004, 12:22 PM)
1920-1939.

De ce?
Atunci au fost o multime te probleme gen Legionari si convulsii sociale, criza economica, etc.

Eu aş zice ca perioada cea mai buna a fost in 1878-1913. Monarhie constitutionala, un rege puternic, o tara independenta si oameni politici de valoare. In acea perioada Romanica noastra a crescut. Cred ca Regele Carol I a fost cel mai bun rege al Romaniei. Nici Ferdinand nu a fost rau in timpul domniei lui a fost primul razboi mondial care pana la urma s-a dovedit benefic adica la 1918 Romania a avut cea mai mare intindere teritoriala din istorie (vorbesc de Romania nu de principate sau de Dacia sau de altceva).
Totusi dupa moartea lui Ferdinand trebuirile au inceput sa se imputa deci dupa 1927 nu prea mai e bine in Romania.

Acest topic a fost editat de actionmedia: 21 Oct 2004, 11:27 AM


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 21 Oct 2004, 11:25 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
dead-cat
mesaj 21 Oct 2004, 11:29 AM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



pai in perioada aia mureau oamenii de foame, ca or pus-o taranii de-o rascoala in 1907.
n-as zice ca a dus-o tara prea grozav in perioada aia.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 21 Oct 2004, 11:42 AM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (dead-cat @ 21 Oct 2004, 12:42 PM)
pai in perioada aia mureau oamenii de foame, ca or pus-o taranii de-o rascoala in 1907.
n-as zice ca a dus-o tara prea grozav in perioada aia.

In afara de rascoala de la 1907 ce a mai fost?
Si uite si o alta viziune cu privire la asa-zisa rascoala de la 1907 despre care noi am invatat la scoala ca fiind un exemplu al exploatarii omului de catre om si al cruzimii autoritatilor fata de oamenii obisnuiti:
http://www.itcnet.ro/history/archive/mi200...rrent1/mi14.htm googlemania spoton.gif


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 21 Oct 2004, 12:58 PM
Mesaj #6


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



votez si eu perioada interbelica, cand bucurestiul era real "micul paris", iar timisoara "mica viena".


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 21 Oct 2004, 01:01 PM
Mesaj #7


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Si eu as fi de parere ca perioada spusa de dead-cat ar fi cea mai buna. Dar treaba cu 'micul Paris' ma enerveaza de-a dreptul. De ce tot trebuie sa facem comparatii din astea? Stiu, au spus-o altii, cu mult timp in urma, dar mi se pare o tampenie. Parisul avea imaginea si caracteristicile lui, iar Bucurestiul pe ale sale, mult mai apropiate de Balcani. Asa ca...


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ypsilonalpha
mesaj 21 Oct 2004, 01:01 PM
Mesaj #8


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



QUOTE (actionmedia @ 21 Oct 2004, 01:55 PM)
In afara de rascoala de la 1907 ce a mai fost?

Miscarile taranesti de la 1888. wink.gif


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 21 Oct 2004, 01:09 PM
Mesaj #9


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



QUOTE (nefertiti @ 21 Oct 2004, 02:14 PM)
Si eu as fi de parere ca perioada spusa de dead-cat ar fi cea mai buna. Dar treaba cu 'micul Paris' ma enerveaza de-a dreptul. De ce tot trebuie sa facem comparatii din astea? Stiu, au spus-o altii, cu mult timp in urma, dar mi se pare o tampenie. Parisul avea imaginea si caracteristicile lui, iar Bucurestiul pe ale sale, mult mai apropiate de Balcani. Asa ca...

cred ca acea comparatie se refera la, ca sa zic asa,"aerul pe care il respira orasul", adica mai degraba o chestie de genul "orasul luminilor"....in rest, evident, fiecare cu caracteristicile sale. raman totusi la parerea ca astfel de comparatii ne fac cinste.


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 21 Oct 2004, 01:14 PM
Mesaj #10


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Eu prefer personalitatea si trasaturile proprii, ale Bucurestiului in acest caz, fara alte comparatii. wink.gif

Acest topic a fost editat de nefertiti: 21 Oct 2004, 01:15 PM


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 21 Oct 2004, 01:43 PM
Mesaj #11


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



in fine, fiecare are dreptul la parerea si preferintele lui.

eu prefer timisoara rofl.gif


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 21 Oct 2004, 01:45 PM
Mesaj #12


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Bucuresti

Pe undeva chiar are acoperire chestia cu Parisul. Dar in imaginile alea e ceva anormal : centrul e bine intretinut si mai ales CURAT ohmy.gif . Cred ca inca n-auzisera de binefacerile mizeriei. Inapoiati, ce mai !

Acest topic a fost editat de Achernar: 21 Oct 2004, 01:46 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 21 Oct 2004, 01:46 PM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (ypsilonalpha @ 21 Oct 2004, 02:14 PM)
Miscarile taranesti de la 1888. wink.gif

Daca e sa o luam asa miscari sociale au tot existat in orice perioada. Eu m-am gandit ca in 1978 - 1913 Romania a trecut printr-o perioada relativ stabila din mai multe puncte de vedere, politic, economic, social, militar. Exista si autoritate, exista si democratie (partiala cei drept). Exista o armonie.
In perioada 1920 - 1939 au existat mult mai multe convulsii, atat sociale cat si politice si economice, Daca intre 1920 si 1927 Romanica a avut crestere economica extraordinara, dupa 1929 au inceput problemele si oscilatiile, Criza agrara, miscarile muncitoresti, greva CFR-istilor, somajul alarmant etc. Tot in aceasta perioada si-au intarit pozitia partidele extremiste si pe plan politic Romania a fost un dezastru.
O perioada intradevar super ok cred ca a fost imediat dupa 1918, odata cu reconstructia si expansiunea economica. problema a fost ca in plina epoca industriala, Romania a ramas o tara preponderent agrara. Pe vreme aia se numea Granarul Europei. De aici si problemele care au urmat. Totul a inceput cu caderea bursei din New York si scaderea pretului graului pe pietele internationale, mii de tarani abia improprietariti s-au vazut inglodati in datorii.
Si sa nu mai vorbesc de poluare. Cred ca in perioada 1878-1913, aerul era inca curat,

Referitor la "Micul Paris", Bucurestiul a fost numit asa in special datorita cladirilor si monumentelor arhitecturale realizate tot in perioada 1878 - 1913.

Deci eu raman la acea perioada Regele Carol a fost cel mai bun. Cresterea Romaniei in acea perioada a fost una sanatoasa. Convulsiile sociale au fost rare si de mica amploare, daca nu se tragea in oameni nici nu s-ar fi vorbit foarte mult despre ele. La vremea respectiva inca se mai incerca uzurparea puterii din Roamnia atat din interior cat si din exterior. Dar monarhia a rezistat.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 21 Oct 2004, 01:49 PM
Mesaj #14


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Monarhia o fi rezistat, dar era una impusa de afara si poate tocmai asta a ajutat sa nu cada. Cat priveste chestia cu aerul mai curat, e normal, anumite tehnologii inca nu cunoscusera evolutiile ulterioare.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Achernar
mesaj 21 Oct 2004, 01:58 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.907
Inscris: 11 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.553



Aerul ca aerul, dar nu tu o chestie aruncata pe jos, nu tu o rigola pline de zoaie si noroaie, nu tu un zid jegos ... Si nici macar o groapa in pavaj ... Cred ca erau maniaci. Brrrrrrr yikes.gif . Bine ca n-am prins vremurile alea !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 21 Oct 2004, 02:07 PM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

timisoara "mica viena".

pe vremea cind Timisoara era denumita "mica Viena" nu apartinea de Romania ci de Imperiul Austro-Ungar.

dar am trecut prin Vienna si cam tot ce are in comun cu Timisoara, in afara de accentul (timisoareniilor vorbitori de lb. germana nascuti pre 1930) e un carter care se numeste Josefstadt. si cam atit.
la fel ca smecheria cu "micul Paris" e mai mult o chestie de wannabe.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 21 Oct 2004, 02:08 PM
Mesaj #17


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



spoton.gif


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 21 Oct 2004, 02:11 PM
Mesaj #18


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



Monarhia o fi rezistat, dar era una impusa de afara si poate tocmai asta a ajutat sa nu cada

Din cīte cunosc eu monarhia nu a fost impusă din afară... Dimpotrivă, ai noştri s-au dus cu jalba īn proţap după ea... Nu-i aşa?

Monarhia a fost ajutată să nu cadă (şi) de către sistemul de alianţe europene care exista pe atunci şi īn care eram şi noi integraţi prin persoana (casa regală din care făcea parte) regelui...

Acest topic a fost editat de milimetru: 21 Oct 2004, 02:13 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 21 Oct 2004, 02:15 PM
Mesaj #19


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



QUOTE (dead-cat @ 21 Oct 2004, 03:20 PM)
QUOTE

timisoara "mica viena".

pe vremea cind Timisoara era denumita "mica Viena" nu apartinea de Romania ci de Imperiul Austro-Ungar.

dar am trecut prin Vienna si cam tot ce are in comun cu Timisoara, in afara de accentul (timisoareniilor vorbitori de lb. germana nascuti pre 1930) e un carter care se numeste Josefstadt. si cam atit.
la fel ca smecheria cu "micul Paris" e mai mult o chestie de wannabe.

no, c-am dat cu boata-n balta! rofl.gif

ce mai conteaza? daca e chestie de wannabe, io as vrea sa fie "mica roma" (aia antica!)


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 21 Oct 2004, 02:40 PM
Mesaj #20


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



daca te uiti mai atent la viata urbana din Roma antica, o sa ajungi la concluzia ca ai prefera sa locuiesti la Iecea Mare. rofl.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 21 Oct 2004, 02:59 PM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (dead-cat @ 21 Oct 2004, 02:20 PM)
QUOTE

timisoara "mica viena".

pe vremea cind Timisoara era denumita "mica Viena" nu apartinea de Romania ci de Imperiul Austro-Ungar.

dar am trecut prin Vienna si cam tot ce are in comun cu Timisoara, in afara de accentul (timisoareniilor vorbitori de lb. germana nascuti pre 1930) e un carter care se numeste Josefstadt. si cam atit.
la fel ca smecheria cu "micul Paris" e mai mult o chestie de wannabe.

Nu e chiar asa, Timisoara si-a pierdut specificul de "mittel-Europa" dupa invazia masiva a "emigrantilor interiori", bastinasii trecuti de o anumita varsta INCA pomenesc cartierele dupa denumirea germana/maghiara... si isi amintesc de lucruri care azi au disparut...
Cand fructele muncii localnicilor nu erau pompate la centru, sa intretina lenea si indolenta tipic "sudista", cand in cartierele periferice nu erau inca construite cartierele de blocuri-bidonville pline cu tarani dezradacinati plutind intre doua culturi, cand aproape oricine iti putea raspunde in 2-3 limbi din cele 4 care se predau in scolile locale (este, probabil, un caz unic in lume...), cand iti faceai prieteni de orice origine etnica si sarbatoreai cu ei Pastele de 2 ori (catolic/ortodox), anul nou de 2 ori (romanesc/sarbesc), "mica Viena" era aproape o realitate...
Timpul a schimbat multe, dar ceva tot a ramas... daca nu ma insel TImisoara INCA e mai aproape de Viena decat de Bucuresti... macar geografic... rolleyes.gif
Este probabil unul dintre motivele pentru care multi banateni au preferat sa se duca la munca in Austria, in loc sa viseze la o "cariera in Capitala"... rofl.gif
Cat despre comparatia Bucurestiului cu Parisul... NO COMMENT... drool.gif singurul lucru pe care-l au in comun este ca ambele au o Gara de Nord... ohyeah.gif

Acest topic a fost editat de sorin666: 21 Oct 2004, 03:04 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 23 Oct 2004, 12:48 PM
Mesaj #22


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



Perioade faste pentru Romania au fost 1860-1943, dar si 1963-1978 si 1999-2004.
Mersul pana la Don si Stalingrad sunt unele dintre cele mai mari fapte de arme ale Romaniei in istoria ei,si le-as asocia cu o perioada clar fasta.

Privitor la arhitectura si salubritate din diverse orase ca Bucuresti sau Timisoara, si comparatiile aferente, va invit sa vizitati orase cum sunt Viena, Paris, Roma, New York, Detroit la cartierele periferice. Daca nu stiti unde va dau eu nume sau numere de strazi. Acolo veti vedea atata mizerie cat n-ati vazut niciodata in Romania. Dar asta nu inseamna ca in arhitectura sau salubritate nu se poate inzeci efortul...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 23 Oct 2004, 12:51 PM
Mesaj #23


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



QUOTE (dead-cat @ 21 Oct 2004, 03:53 PM)
daca te uiti mai atent la viata urbana din Roma antica, o sa ajungi la concluzia ca ai prefera sa locuiesti la Iecea Mare. rofl.gif

dar cine spune ca vroiam intre plebei? ohmy.gif
mi-as fi distribuit rolul de mama de-mparat!!! dar nu orice imparat


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 23 Oct 2004, 01:03 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



Viena in mare parte arata civilizat. sa-mi arate cineva oras de 5+ millioane de locuitori in care nu exista un slum. sau 2+ millioane, din partea mea.

QUOTE

1963-1978

eu n-as numi o perioada sub o dictatura crincena fasta, in care zeci de mii mureau in puscarii si la canal, cum n-as numi nici o zi din WW2 fasta; si nici de una singura n-a avansat armata romana pina la Stalingrad.

QUOTE

mi-as fi distribuit rolul de mama de-mparat!!! dar nu orice imparat

sfirseai ca si Caligula rofl.gif

Acest topic a fost editat de dead-cat: 23 Oct 2004, 01:03 PM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 23 Oct 2004, 01:05 PM
Mesaj #25


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



ei, dar traiam o zi ca vultur!!!


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 23 Oct 2004, 01:06 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



eagles may soar, but weasels don't get sucked into jet engines.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
carrad
mesaj 23 Oct 2004, 01:08 PM
Mesaj #27


care este oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.061
Inscris: 27 September 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 4.566



rofl.gif rofl.gif


--------------------
prietenia e o chestiune de opinie!
"cine se iubeste se (auto)tachineaza" (carmelita)
oPsedatii stiu de ce :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 23 Oct 2004, 10:15 PM
Mesaj #28


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (dead-cat @ 21 Oct 2004, 12:42 PM)
pai in perioada aia mureau oamenii de foame, ca or pus-o taranii de-o rascoala in 1907.
n-as zice ca a dus-o tara prea grozav in perioada aia.

Eee - asta e īn bună măsură o deformare comunistă a istoriei şi a evenimentului de la 1907. Comparativ cu restul Europei stăteam probabil cel mai bine din istoria modernă - pentru că social nu era mare evoluţie pe atunci. rolleyes.gif

Şi eu personal īnclin spre perioada 1881 ( proclamarea Regatului Roman independent ) şi undeva spre moartea lui Ferdinand I.
Aaa - şi Carol I nu e eroul "principal" al acestei situaţii. Brătianu şi "oculta liberală" au avut un rol muuuult mai important ... wink.gif

Sunt curios īnsă de ce tu consideri dead-cat ( care oricum le ai cu istoria smile.gif ) perioada 1920-1939 cea mai fastă. blink.gif

Acest topic a fost editat de MIA: 23 Oct 2004, 10:44 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 23 Oct 2004, 10:19 PM
Mesaj #29


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (Achernar @ 21 Oct 2004, 03:11 PM)
Aerul ca aerul, dar nu tu o chestie aruncata pe jos, nu tu o rigola pline de zoaie si noroaie, nu tu un zid jegos ... Si nici macar o groapa in pavaj ... Cred ca erau maniaci. Brrrrrrr yikes.gif . Bine ca n-am prins vremurile alea !

Eu cred că glumeşti ... blink.gif

Tu ai citit ce motive enumera Caragiale pentru auto-exilarea sa la Berlin ?? rolleyes.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MIA
mesaj 1 Nov 2004, 10:29 PM
Mesaj #30


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.320
Inscris: 21 April 04
Din: Timisoara, Romania
Forumist Nr.: 3.188



QUOTE (sorin666 @ 21 Oct 2004, 02:59 PM)
cand iti faceai prieteni de orice origine etnica si sarbatoreai cu ei Pastele de 2 ori (catolic/ortodox), anul nou de 2 ori (romanesc/sarbesc), "mica Viena" era aproape o realitate...

Sorin - chestiile ce le-ai enumerat tu acolo nu prea au nimic de-a face cu noţiunea de ... "mica Viennă" ... sorry.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ilie
mesaj 26 Nov 2004, 03:33 PM
Mesaj #31


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.816
Inscris: 16 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.605



dead-cat:

QUOTE

1963-1978

Citat:

eu n-as numi o perioada sub o dictatura crincena fasta, in care zeci de mii mureau in puscarii si la canal, cum n-as numi nici o zi din WW2 fasta; si nici de una singura n-a avansat armata romana pina la Stalingrad.



Poate gresesti...dupa '63 nu s-a mai stat la canal sau in puscarii (decat in mica masura in puscarii, cazuri izolate gen Goma).
Iar daca cele aratate de mine nu sunt faste...care ar fi? Ia priveste la restul...Poate ar fi bine sa dam o definitie a cuvantului fast in cazul discutiei noastre...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 26 Feb 2005, 07:08 PM
Mesaj #32


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



1989-1993 - cind faceam trafic la sirbi, bulgari, moldova, turcia, etc...
tot romanul era bagat in vreo cotzcarie pe unde va


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
(yronick)
mesaj 28 Feb 2005, 03:11 PM
Mesaj #33





Guests






1866 - 1940, perioada monarhiei
Asa spun si istorici. Atunci au fost recuperate toate teritoriile, economia functiona, am ajuns sa fim cei mai mari exportatori de materii prime din europa centrala, s.a.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 28 Feb 2005, 03:51 PM
Mesaj #34


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



QUOTE (yronick @ 28 Feb 2005, 03:11 PM)
1866 - 1940, perioada monarhiei
Asa spun si istorici. Atunci au fost recuperate toate teritoriile, economia functiona, am ajuns sa fim cei mai mari exportatori de materii prime din europa centrala, s.a.

Trecea pe la noi Orient Express rolleyes.gif Asta imi aminteste de Raliroad Tycoon.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 28 Feb 2005, 04:37 PM
Mesaj #35


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



ala-i "Simplom Orient-Express".

cel original (1883) avea ruta Paris - Strasburg - Karlsruhe -Stuttgart - München - Salzburg - Linz - Viena - Bratislava - Budapest - Belgrad - Nis - Sofia - Istanbul.

intr-un timp trecea si prin Timisoara (1896 cred unsure.gif )


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pagini V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 29 March 2024 - 12:43 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman