HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

6 Pagini V  « < 4 5 6  
Reply to this topicStart new topic
> Ce Bine E Sa Fii Divortat(a), Single again...Wow, I feel good!!!
ypsilonalpha
mesaj 12 Apr 2006, 03:04 PM
Mesaj #176


Cel Mai Bun Moderator :: Premiul 'ARTA de a conversa'
******

Grup: Moderator Global
Mesaje: 2.573
Inscris: 3 March 03
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7



Luaţi o pauză ...

Topic temporar īnchis pentru curăţenie, plus ceva avertizări.


--------------------
This is my last act as your King. Do not be afraid. All things change. I am Arthur of Camelot and I command you now...to fight! Fight like you never fought before! Never Surrender! Never Surrender!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai
mesaj 12 Apr 2006, 03:12 PM
Mesaj #177


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Topic redeschis.
Contul Fitzcarraldo a fost banat pentru 90 de zile.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 12 Apr 2006, 10:56 PM
Mesaj #178


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



chiar daca n-am divortat dupa o vreme ni se uraste cu casnicia, sunt de acord cu pauzele... unu la patru ani insa... pare mult si greu, mai bine o zi pe saptamana! smile.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 12 Apr 2006, 10:56 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Crisse
mesaj 12 Apr 2006, 11:03 PM
Mesaj #179


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE
chiar daca n-am divortat dupa o vreme ni se uraste cu casnicia, sunt de acord cu pauzele... unu la patru ani insa... pare mult si greu, mai bine o zi pe saptamana!


Sau ce-ar fi un contract pe 5-7 ani:). In casnicie cei doi sau macar unul din partenri se culca pe-o ureche dupa ce are actul in mana. Nu se mai ingrijeste, nu-i mai pasa cum apare in fata celuilalt, cum gandeste etc. Ce bine ar fi daca ce este la inceput intr-o relatie, s-ar mentine tongue.gif . E ceva munca, dar se merita ptr un drum lung. Ce ziceti?


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 13 Apr 2006, 08:46 AM
Mesaj #180


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE (Erwin)
chiar daca n-am divortat dupa o vreme ni se uraste cu casnicia, sunt de acord cu pauzele... unu la patru ani insa... pare mult si greu, mai bine o zi pe saptamana!

spoton.gif

QUOTE (Crisse)
In casnicie cei doi sau macar unul din partenri se culca pe-o ureche dupa ce are actul in mana.

Pai da, pentru ca sunt unii care vad in casnicie ceva in care daca o data intri, stai bine-merci si te lafai fara sa faci nimic. Depinde insa foarte mult si de celalalt partener, daca ii permite sau nu asta. Vorba aia: nu-i prost cel care cere ci ala care da. Cred ca un contract pe 2-3 ani ar rezolva problema rolleyes.gif


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
calfa
mesaj 13 Apr 2006, 09:15 AM
Mesaj #181


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 2.894
Inscris: 7 December 03
Forumist Nr.: 1.410



QUOTE (Crisse @ 13 Apr 2006, 01:03 AM)
QUOTE
chiar daca n-am divortat dupa o vreme ni se uraste cu casnicia, sunt de acord cu pauzele... unu la patru ani insa... pare mult si greu, mai bine o zi pe saptamana!


Sau ce-ar fi un contract pe 5-7 ani:). In casnicie cei doi sau macar unul din partenri se culca pe-o ureche dupa ce are actul in mana. Nu se mai ingrijeste, nu-i mai pasa cum apare in fata celuilalt, cum gandeste etc. Ce bine ar fi daca ce este la inceput intr-o relatie, s-ar mentine tongue.gif . E ceva munca, dar se merita ptr un drum lung. Ce ziceti?

Iar contractul sa stipuleze ca primele 6 luni sunt de proba, nu ? laugh.gif Sa aiba timp sa iasa la iveala eventualele tendinte de lasare pe o ureche. spoton.gif

Realitatea e ca intervin schimbari, asa incat "bine ar fi daca ce este la inceput intr-o relatie, s-ar mentine" e din start un ideal aproape de neatins (foarte rar atins, foarte greu de atins).

Intervin de exemplu schimbari de conceptii, imprevizibile la inceput, pentru ca tin fie de maturizare, fie de ceea ce imprumuti de la anturaje in care intrii fara sa stii dinainte (de exemplu colegii de serviciu, serviciu care se poate schimba, dar si cercuri de prieteni, rudele partenerului/partenerei, etc.), fie de schimbari in scopuri si obiective (odata atins un scop, el e schimbat cu altul). Si "peste noapte" unul, celalalt sau amandoi se pot trezi ca nu mai vad lumea la fel, nu se mai vad unul pe altul la fel, nu mai isi doresc unul de la altul aceleasi lucruri.

Iar stradaniile pentru a "mentine" sau chiar "imbunatati" pot duce si ele la schimbari, care se pot dovedi dupa un timp contrare asteptarilor celuilalt, care sunt si ele in schimbare.

Cat priveste subiectul de la care s-a plecat, e greu de generalizat daca e bine sau nu sa fii divortat. Odata ce ai divortat, oricum cel mai util e sa crezi ca e bine ce ai facut, altfel risti ca decizia sa te macine, fara rost poate. In tot cazul, existenta copiilor complica mult toata discutia, framantarile de dupa un divort. In lipsa lor, totul poate fi privit mai detasat.


--------------------
... incertitude in certitude ... independence in dependence ... insight in sight ...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 13 Apr 2006, 09:29 AM
Mesaj #182


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE
Realitatea e ca intervin schimbari, asa incat "bine ar fi daca ce este la inceput intr-o relatie, s-ar mentine" e din start un ideal aproape de neatins (foarte rar atins, foarte greu de atins).


Atunci ar trebui sa fim realisti si cand decidem sa traim alaturi de cineva, sa-l ni-l/ne-o imaginam mai putin curat, mai putin manierat mai putin ...din fiecare. Hmm, cine poate face asta?

QUOTE
Intervin de exemplu schimbari de conceptii, imprevizibile la inceput, pentru ca tin fie de maturizare, fie de ceea ce imprumuti de la anturaje in care intri fara sa stii dinainte ......... schimbari in scopuri si obiective (odata atins un scop, el e schimbat cu altul).


Schimbarile sunt bune, depinde insa in ce directie. Cred ca idealul fiecarui om este sa evolueze, nu sa stagneze. Adevarat ca si drogurile, bauturile selecte etc..sunt o evoluare  cool.gif

QUOTE
Si "peste noapte" unul, celalalt sau amandoi se pot trezi ca nu mai vad lumea la fel, nu se mai vad unul pe altul la fel, nu mai isi doresc unul de la altul aceleasi lucruri.


Asta se intampla destul de des. Tocmai de aceea important intr-o relatie este comunicarea. Desigur ca ceea ce te intereseaza pe tine, nu poate deveni peste noapte interesul celuilalt.

Acest topic a fost editat de Crisse: 13 Apr 2006, 09:33 AM


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 13 Apr 2006, 09:45 AM
Mesaj #183


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



QUOTE (Ovidius @ 13 Apr 2006, 10:46 AM)
QUOTE (Crisse)
In casnicie cei doi sau macar unul din partenri se culca pe-o ureche dupa ce are actul in mana.

Pai da, pentru ca sunt unii care vad in casnicie ceva in care daca o data intri, stai bine-merci si te lafai fara sa faci nimic. Depinde insa foarte mult si de celalalt partener, daca ii permite sau nu asta. Vorba aia: nu-i prost cel care cere ci ala care da. Cred ca un contract pe 2-3 ani ar rezolva problema rolleyes.gif

Oare chiar permit?
Femeile se adapteaza foarte repede la schimbari...in rau. El fumeaza, si o saruta imediat iar ea trece peste mirosul lui. Dimineata fac dragoste, si ea accepta unele lucruri care-i displac (nu faptul ca se iubesc ci altele). Unele defecte, lipsuri, disconforturi, se indreapta, se discuta cu multa finetze. Asa s-ar crede.

Cat de usor va este sa-i spune-ti partenerei/partenerului ca va deranjeaza respiratia lui/ei? Brr, despre ce vorbesc ohyeah.gif



--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ovidius
mesaj 13 Apr 2006, 10:11 AM
Mesaj #184


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.849
Inscris: 30 March 04
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 2.824



QUOTE (Crisse)
Unele defecte, lipsuri, disconforturi, se indreapta, se discuta cu multa finetze. Asa s-ar crede.
Cat de usor va este sa-i spune-ti partenerei/partenerului ca va deranjeaza respiratia lui/ei? Brr, despre ce vorbesc

Intr-adevar nu e un lucru usor sa discuti chestii de genul "iti miroase gura", dar ele trebuie totusi discutate si puse in lumina, altfel omul nu are cum sa stie ca-i provoaca celuilalt discomfort. Insa daca omului i se rupe de tine, atunci chiar e o problema si chiar nu merita sa mai stai langa el.


--------------------
Suntem ceea ce gāndim. (Buddha)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 13 Apr 2006, 11:05 AM
Mesaj #185


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Asta e o problema delicata si cine are de-a face cu asta - nu prea are curaj....
Pt. ca nu stie cum reactioneaza resoectivul/respectiva.
E si o diferenta de cāti ani esti căsătorit.
Dupā 20 de ani zici: "Te măăă, la dentist"


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 13 Apr 2006, 12:05 PM
Mesaj #186


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE (Crisse @ 13 Apr 2006, 11:45 AM)
[

Cat de usor va este sa-i spune-ti partenerei/partenerului ca va deranjeaza respiratia lui/ei? Brr, despre ce vorbesc  ohyeah.gif

Sa spun asta,np...mai nasol e ca dupa aia tot eu trebuie sa muncesc! rofl.gif


Alte avantaje ale faptului de a fi divortat in afara ca nu trebuie sa-i mai spui nimanui ca-i pute gura nu mai sunt??Ca eu aici nu am nici un avantaj si vreau sa stiu daca sa divortez au ba!

Acest topic a fost editat de Michelle: 13 Apr 2006, 01:45 PM


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 13 Apr 2006, 05:16 PM
Mesaj #187


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Michelle, nu incurajez divortul. Recunosc ca eu ma simt minunat, free, free free free tongue.gif . Cu toate astea nu incurajez divortul. Fa o lista si tu cu ce este pozitiv si cu ce este negativ in casnicia ta si daca nu sunt lucruri prea greu de indreptat, atunci lucreaza la casnicie (lucrati). Uneori lipseste doar comunicarea...si asta dupa parerea mea este o lipsa imensa care aduce multe probleme.

Ma gandeam ca nu o sa aduca nici un replay discutia inceputa despre anumite ..disconforturi. Da, e un subiect sensibil si este greu de discutat cu partenrul/partenera. Eu l-am discutat ani de zile, insa asa cum cineva spunea mai devreme, tot eu a trebuit sa fac pace hh.gif . Fiecare doreste o anumita liniste in camin.


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 13 Apr 2006, 05:46 PM
Mesaj #188


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Crisse, cred ca cel mai principal lucru e sa-l accepti pe celalat asa cum este, fara sa incerci sa-l schimbi.
Noi, fiecare avem tāmpeniile noastre in cap, daca sunt acceptate, nu vad probleme wink.gif
Dimpotriva, se mai si rāde despre asta... īn doi smile.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 13 Apr 2006, 08:47 PM
Mesaj #189


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Cla, normal ca-l accepti pe celalalt asa cum este. Sunt unele lucruri care trebuiesc insa indreptate mwah1.gif . Am intalnit odata un barbat extraordinar de ordonat. Mi-am dat seama ca ptr el trebuia sa devin mult mai ordonata rolleyes.gif . Era un lucru bun in viata mea si eram decisa sa-l adopt

Deci... tongue.gif

Acest topic a fost editat de Crisse: 13 Apr 2006, 08:51 PM


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 20 Apr 2006, 12:23 AM
Mesaj #190


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Am intalnit odata un barbat extraordinar de ordonat. Mi-am dat seama ca ptr el trebuia sa devin mult mai ordonata  . Era un lucru bun in viata mea si eram decisa sa-l adopt


dupa ce am facut ceva asemanator si au trecut anii, inca ma dispera ordinea respectiva si nu ma simt in largul meu, prefer sa fiu eu insumi, prefer sa am ordine in cap decat in jur... injur de azi dimineata rofl.gif


--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 20 Apr 2006, 04:48 AM
Mesaj #191


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.101
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Am mai zis-o īnc-odata pe undeva:
Cine tine ordine - e prea lenes sa caute spoton.gif


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de cļæ½nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Crisse
mesaj 20 Apr 2006, 09:18 AM
Mesaj #192


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.008
Inscris: 15 January 04
Forumist Nr.: 1.834



Grea tare ideea aia a taCla rofl.gif

Nu cred ca e rau sa inveti anumite lucruri de la cel/cea de langa tine. Totusi anumiti oameni merg cu ordinea (de exemplu) pana la perfectiune.

Erwin, de cati ani tzii ordine? cool.gif


--------------------
din nou o zi minunata;)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Michelle
mesaj 20 Apr 2006, 09:29 AM
Mesaj #193


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.750
Inscris: 8 January 05
Din: ???
Forumist Nr.: 5.402



QUOTE (Crisse @ 13 Apr 2006, 07:16 PM)
Fa o lista si tu cu ce este pozitiv si cu ce este negativ in casnicia ta si daca nu sunt lucruri prea greu de indreptat, atunci lucreaza la casnicie (lucrati). Uneori lipseste doar comunicarea...si asta dupa parerea mea este o lipsa imensa care aduce multe probleme.


Nu prea pot sa fac 2 liste...eu am doar o lista,aia cu pozitive wink.gif Ma amuzam si eu la ce elemente pot fi aduse in discutie la un eventual divort!Sorry de deranj!


--------------------
Life is about having the mixture of the curiosity of an older person and the imagination of a child
Daphne Guiness

Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti, decit iubit pentru ceea ce nu esti!
Anatole France
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Erwin
mesaj 20 Apr 2006, 10:01 AM
Mesaj #194


Cronicar
******

Grup: Admin
Mesaje: 5.082
Inscris: 26 December 05
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 7.531



QUOTE
Erwin, de cati ani tzii ordine?


in cap tin ordine de cand sunt viu iar in jur am tinut pana mi-a placut... dar nu mai gasesc nimic asa ca le-am pus la loc, ca de fiecare data cand fac ordine in lucruri pe urma nu mai tin minte pe unde le-am pus, cu ocazia cautarii prin dezordine mai intai gasesti ceva ce ai cautat demult si n-ai gasit, lucrul cautat ba, dar data viitoare iti amintesti precis ca l-ai vazut undeva... unsure.gif



--------------------
pantha rhei
Universul Fractal
The universe appears to be fractal, cyclic and self-regenerating. Implied is that it is eternal and infinite.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
janine
mesaj 23 Oct 2006, 08:54 PM
Mesaj #195


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 318
Inscris: 3 July 04
Forumist Nr.: 3.997



vin cu o intrebare stupida ...poate...
de unde stii cand e momentul sa faci pasul? unsure.gif
fiind subiectiv, normal ca te crezi mai neindreptatit, decat partenerul...vb aia, de unde stii cand partenerul intrece anumite limite si trebuie pus punct?
cum pui punctul fara sa iti intorci chiar toata viata cu craci'n sus??
cum treci de jena aia (daca a trecut cineva prin ea) de parintii partenerului, de propria-ti familie, de prietenii care nu banuiesc nimic si pe care ii sochezi cu..."intre noi e gata totul?".

hh.gif


--------------------
user posted image
!!retupmoc eht ni deppart m'I !pleH

When The Power of Love overcomes The Love of Power the World will know Peace.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pagini V  « < 4 5 6
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 16 May 2024 - 03:47 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman