HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Informatii SubForum

Acest Subforum este dedicat discutiilor având ca temă principală Politica Externa. Vă invităm să folositi un limbaj decent. Dacă este cazul, contraziceti argumentat idei, nu atacati forumisti. Totodată, vă rugăm să nu citati mesajul imediat precedent, iar, in cazul articolelor din ziare, redati numai paragrafele importante, nu intreg articolul si mentionati sursa. Vă invităm la un dialog care să promoveze Arta de a conversa!

7 Pagini V  « < 5 6 7  
Reply to this topicStart new topic
> Basarabia - O Imensa Criza De Indentitate
Marduk
mesaj 28 Jan 2016, 01:49 PM
Mesaj #211


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 28 Jan 2016, 01:26 PM) *
...fie bani si reforme, fie nici reforme, dar nici bani.

Sa vedem daca aceasta conditionare va da rezultate.
QUOTE
sa il vad pe unde scoate camasa cand zeci sau sute de mii de oameni o sa ii ceara capul

N-o s-o scoata el, camasa, o sa i-o scoata alt politician care primeste ajutor de la rusi si "salveaza" tarisoara de asaltul "fascistilor" de la Bucuresti.
QUOTE
Nu stiu ce anume trebuia oferit si mai mult Moldovei...

Mult, mult mai mult. In opinia mea Moldova trebuia tratata inca din '90 ca un judet al Romaniei, cu toate greutatile noastre trebuia sa punem totul in slujba "recuceririi" Basarabiei, cultural in primul rand, economic, comercial, industrial etc.
QUOTE
Poate ca tot raul spre bine, cine stie...Este de discutat aici...

Dap, tu ar trebui sa stii cel mai bine, devil.gif eu cred ca doar Dumnezeu ar putea sa-i faca pe moldoveni sa se trezasca din mancurteala ruseasca, dar se pare ca pana si pe Dumnezeu l-au schimbat rusii.
QUOTE
Uita-te pe harta...

M-am uitat si inainte si acum, ce trebuia sa vad? un port numit Giurgiulesti, care are acces atat la Dunare cat si la Marea Neagra.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 28 Jan 2016, 02:20 PM
Mesaj #212


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 28 Jan 2016, 01:49 PM) *
N-o s-o scoata el, camasa, o sa i-o scoata alt politician care primeste ajutor de la rusi si "salveaza" tarisoara de asaltul "fascistilor" de la Bucuresti.

Ne asumam riscul. Ce altceva am putea face? Sa trimitem bani in Moldova fara numar si fara nici o conditionare? Nu ne-ar ajuta nici pe noi lucrul asta si nici pe moldoveni.

QUOTE
Mult, mult mai mult.

Adica ce anume?

QUOTE
tu ar trebui sa stii cel mai bine

Nu stiu. De asta am zis "cine stie". Pot doar sa banuiesc ca daca Romania si Moldova s-ar fi unit, acum trupele ruse din Transnistria ar fi fost o problema a statului roman; ca Rusia, in 1991, nu cu Moldova ar fi purtat razboi, ci cu Romania. Ca electoratul comunist din Moldova si cel pesedist din Romania ar fi facut ca Romania sa nu fie niciodata guvernata de CDR, PDL sau PNL, ci doar de PSD. Fireste, nu sunt certitudini, ci banuieli.

Asa, avem ocazia sa ii tragem si pe ei dupa noi in lumea civilizata, in UE si in NATO. Daca vor. Daca nu, nu.

QUOTE
M-am uitat si inainte si acum, ce trebuia sa vad? un port numit Giurgiulesti

Si portul ala este atat de important incat Rusia sa trimita miliarde de euro in Moldova?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Jan 2016, 11:41 AM
Mesaj #213


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 27 Jan 2016, 10:51 AM) *
Dar daca acest Plahotniuc e omul romanilor dismulat in oligarh.

Daca este adevarat ce scrie presa despre el, numai "omul romanilor" nu poate fi numit

http://independent.md/evz-continua-dezvalu...c/#.VqswUrKLTDd


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 29 Jan 2016, 11:41 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
abis
mesaj 29 Jan 2016, 12:34 PM
Mesaj #214


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Si tot din ciclul "omul romanilor"

http://ziarulnational.md/deputat-pd-plahot...deveni-premier/


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Jan 2016, 03:42 PM
Mesaj #215


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 28 Jan 2016, 02:20 PM) *
Ne asumam riscul. Ce altceva am putea face?...

Acum? pe termen scurt nu se mai poate face nimic, pe termen lung vom vedea, e nevoie de strategie in Moldova, chiar daca Moldova va alege sa mearga in CSI.
QUOTE
...Pot doar sa banuiesc ca daca Romania si Moldova s-ar fi unit, acum trupele ruse din Transnistria ar fi fost o problema a statului roman...

Transnistria nu este un teritoriu romanesc, este o enclava odios conceputa de Stalin, de sovietici pentru a mentine controlul gurilor Dunarii. Trupele ruse ramaneau in transnistria asa cum au ramas in Kaliningrad.
QUOTE
...nu sunt certitudini, ci banuieli.

Asa-mi place, e parerea ta, nu i-as zice "banuiala" este o parere foarte interesanta si sunt de acord cu ea.
QUOTE
...avem ocazia sa ii tragem si pe ei dupa noi in lumea civilizata, in UE si in NATO. Daca vor.

Nu cred. Nu stiu cati moldoveni stiu ce vor cu adevarat, cati sunt nostalgici, cati regreta ca nu mai sunt parte a unui mare imperiu, cati sunt nationalisti moldoveni, comunisti, mancurti, filorusi si cati unionisti etc. Daca ne uitam prin istorie moldovenii n-au fost chiar atat de unionisti nici la mica unire. In opinia mea Moldova este pierduta, cel putin pe termen scurt. Sunt probleme, disensiuni grave intre rusi si moldoveni ce nu se pot rezolva usor, diplomatic, fara implicarea marilor puteri.
QUOTE
...portul ala este atat de important incat Rusia sa trimita miliarde de euro in Moldova?

Portul ala este, ar fi in caz ca Moldova intra in CSI, exact precum "cuiul lui Pepelea". Asa cum investesc in Kaliningrad, rusii or sa investeasca si in Moldova sau Transnistria dupa caz.

Acest topic a fost editat de Marduk: 29 Jan 2016, 03:46 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 29 Jan 2016, 04:09 PM
Mesaj #216


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 29 Jan 2016, 03:42 PM) *
Transnistria nu este un teritoriu romanesc, este o enclava odios conceputa de Stalin, de sovietici pentru a mentine controlul gurilor Dunarii.

Cum controlezi gurile Dunarii din Transnistria?!

QUOTE
Asa cum investesc in Kaliningrad, rusii or sa investeasca si in Moldova sau Transnistria dupa caz

In Transnistria nu mai au bani sa investeasca, de asta e o criza economica uriasa acolo. ohyeah.gif

http://www.timpul.md/articol/transnistria-...atie-84413.html

Apropo de finantele ruse

Acest topic a fost editat de abis: 29 Jan 2016, 04:32 PM


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Jan 2016, 05:16 PM
Mesaj #217


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(abis @ 26 Jan 2016, 10:27 PM) *
Ia uite ce zice Ciolos:

„Înainte de a livra prima tranșă a acestui acord, ne așteptăm din partea Guvernului Republicii Moldova să vină cu câteva măsuri concrete, care să demonstreze voința de reformă. Și i-am spus (premierului moldovean — n.r.) că în următoarele zile, până la sfârșitul săptămânii, vom veni cu o listă de câteva măsuri pe care Guvernul ar putea să le ia înainte de a transmite de la București această primă tranșă. Totodată, România dorește să își coordoneze sprijinul financiar rambursabil și cu Comisia Europeană și cu FMI

Ce inseamna asta? Inseamna adio independenta pentru Moldova: politica Moldovei se va decide la Bucuresti. Chiar daca formal raman doua state, guvernul moldovean va fi doar executantul deciziilor luate in Palatul Victoria.

I-a trimis lui Filip lista cu ce are de facut daca vrea bani:

http://gov.ro/ro/stiri/premierul-dacian-ci...publica-moldova

Acum, sa vedem cum reactioneaza moldovenii. Se apuca de treaba sau o scalda?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 30 Jan 2016, 05:35 PM
Mesaj #218


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(abis @ 29 Jan 2016, 04:09 PM) *
Cum controlezi gurile Dunarii din Transnistria?!...

De vreme ce pe rusi ii intereseaza acest teritoriu, or avea ei ceva in cap.

QUOTE(abis @ 30 Jan 2016, 05:16 PM) *
...Acum, sa vedem cum reactioneaza moldovenii. Se apuca de treaba sau o scalda?

Sa vedem, zise orbul catre surd.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 30 Jan 2016, 07:53 PM
Mesaj #219


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



QUOTE(Marduk @ 30 Jan 2016, 05:35 PM) *
De vreme ce pe rusi ii intereseaza acest teritoriu, or avea ei ceva in cap.

De-ar avea niste gloante...

Bineinteles ca ii intereseaza, dar totusi nu pentru Dunare... E cale lunga din Transnistria pana in Delta. Ii intereseaza pentru ca este un cap de pod in spatele Ucrainei, un ghimpe in coasta Romaniei (mai ales in perspectiva care parea iminenta in 1991 a reunificarii), o piedica pentru Moldova...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 28 Jun 2016, 01:29 PM
Mesaj #220


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



76 de ani de la ocuparea Basarabiei de catre URSS. Ce se intampla in Basarabia dupa destramarea URSS? Pactul Ribbentrop-Molotov nu este blamat public, nu exista o lege care sa declare aceasta zi ca o tragedie a moldovenilor, daca nu a romanilor. Tinerii trebuie sa cunoasca ce s-a petrecut in acele zile cu neamul romanesc, prins intre cei mai mari imperialisti ai vremii, Germania si URSS.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Aug 2016, 07:52 AM
Mesaj #221


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Am ascultat si reascultat afirmatiile ambasadorului american la Chisinau, J.P. Ca "analist" amator, nu pot sa nu-i dau dreptate ambasadorului. Multi romani, politicieni, analisti etc. s-au grabit, purtati de mania patriotica, sa conteste afirmatiile ambasadorului, sa-l acuze ca ar fi o unealta a Moscovei etc. Poate ca nationalistii pun la cale manifestatii de protest, unionistii s-or pregati de marsuri, poate ca cineva din guvern se gandeste sa ceara USA demiterea ambasadorului etc. Ambasadorul J.P. reprezinta USA, a mentionat de cateva ori ca aceasta este politica USA, fata de Moldova, ca sa fie clar pentru toata lumea de pe ambele margini ale Prutului, ce vrea USA in aceasta parte a lumii. Multi s-au suparat ca USA, prin ochi si gura ambasadorului vede Moldova ca pe un stat independent, atat fata de Rusia cat si fata de Romania, ca moldovenii trebuie sa mearga pe drumul lor catre UE, sa-si intareasca increderea in ei si sa se descopere ca natiune, popor, limba, pentru ca Moldova nu este Romania. USA, partenerul Romaniei are o alta politica fata de viitorul Moldovei, ce nu concorda cu perspectiva unor politicieni din Romania. USA este o superputere, un "imperiu", cu interese proprii, incompatibile cu interesele altor puteri. Cum ar putea USA sa fie de acord cu unirea dintre Moldova si Romania? Cred oare politicienii romani ca USA este gata de dragul istoriei recente, sa deranjeze cu afirmatiile sale, interesele Rusiei? Daca cineva isi inchipuie ca USA este pregatita sa intervina in favoarea unirii, inseamna ca habar nu are de politica USA, de modul in care USA isi apara interesele si care este de fapt scopul USA, aici in estul Europei. Ca roman, membru al comunitatii stranse, in aceasta mare "poiana a lui Iocan" ce se numeste Romania, accept cu greu realitatea, cred insa ca fratii nostrii de peste Prut au dreptul sa-si decida singuri soarta, cata vreme nu cer unirea cu Moldova romaneasca. Romanii de pe ambele maluri ale Prutului au pierdut clipa istoriei, euforia, in care ar fi putut sa se uneasca, istoria nu ofera de doua ori aceiasi sansa. Rusia are interese in Moldova, in Transnistria, asa cum USA are interese in Panama, Ecuador, Cuba, Irak etc. Bine ar fi pentru romani ca cele doua superputeri sa nu-si dispute aceste interese prin razboi, aici in Romania, pe Prut sau pe Nistru sau oriunde in aceasta lume. La Chisinau se duce azi o batalie, pare o lupta intre moldoveni, dar de fapt este o lupta a intereselor marilor puteri, la care romanii nu pot fi decat spectatori. Sa-i sprijinim pe moldoveni dezinteresat, ca pe un frate ratacit, ce pare ca vrea sa se intoarca acasa, dar nu mai stie drumul, socat fiind de atata durere, frica si disperare oferite de istorie. Nu trebuie sa-i obligam pe moldoveni cu nimic, dar trebuie sa fim pregatiti sa-i primim in "casa parinteasca", daca vor decide asta, altfel sa-i ajutam sa-si zideasca o casa a lor, langa cea batraneasca, pentru ca tot e mai bine sa-si stim langa noi decat prin cine stie ce gulaguri.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 29 Oct 2016, 04:01 PM
Mesaj #222


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Basarabia trece prin clipe istorice. Are de ales intre un presedinte proeuropean si altul prorus (CSI). Toti romanii (traditionalisti, proeuropeni, nationalisti moderati, liberali etc.) ar trebui ca maine sa fie atenti la ce se intampla in Moldova (Basarabia). Maine Basarabia (Moldova) poate intra definitiv in sfera de influenta a Rusiei, sau poate alege calea europeana, romaneasca. Doua state romanesti, o limba comuna, un interes comun in Europa, ce poate fi mai frumos, mai inteligent. sa vedem ce cale vor alege moldovenii, cei care s-au lasat amagiti de propaganda sovietica, rusa, care a creat o limba, o istorie diferita de cea a Moldovei lui Stefan Cel Mare, a Romaniei. Sa le uram moldovenilor sa aiba mintea cea de pe urma, sa aleaga cu sufletul nu cu interesul politic si economic.

Acest topic a fost editat de Marduk: 30 Oct 2016, 02:23 PM


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cla
mesaj 31 Oct 2016, 07:38 PM
Mesaj #223


Cla
******

Grup: Membri
Mesaje: 16.098
Inscris: 7 May 04
Din: Noris Rock City
Forumist Nr.: 3.415



Marduk, chiar crezi ce scrii ? Stefan Cel Mare?La fel ca Fritz cel Mare, a crescut 160 cm rofl.gif
Si la fel, Carol cel Mare, de fapt mic.Da, stiu, au schimbat istoria Europei wink.gif

Acest topic a fost editat de Cla: 1 Nov 2016, 02:23 AM


--------------------
Cea mai buna inventie e dormitul, de c�nd au fost obositii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 1 Nov 2016, 12:54 PM
Mesaj #224


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



QUOTE(Cla @ 31 Oct 2016, 07:38 PM) *
...chiar crezi ce scrii ?...

Nu cred, sper ca moldovenii sa scape de MANCURTI. Din cate stiu, spre deosebire de statele baltice, moldovenii n-au avut curajul sau mintea, ca dupa declararea independentei sa nu permita rusilor veniti dupa reocuparea Basarabiei de catre sovietici, sa voteze. Mancurtii au servit intodeauna interesele rusilor in Basarabia, ei sunt rusi sau moldoveni, care refuza sa creada in aparteneta la neamul romanesc, vlah, valah. Eu m-as multumi cu o Moldova independenta, un alt stat romanesc, proeuropean, care sa elimine influenta rusilor si puterea prorusilor din Moldova.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 24 Dec 2016, 11:18 AM
Mesaj #225


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



"Statalitatea, suveranitatea țării nu sunt și nu pot fi subiecte de discuție. Eu, ca și majoritatea absolută a cetățenilor țării noastre, vreau să traiesc, să-mi cresc copii și să făuresc într-o țară independentă, într-un stat suveran pe nume Republica Moldova. Această dorință firească a noastră este ancorată în trecutul multisecular al neamului nostru. Avem o datorie sfântă de a onora testamentul sacru, pe care ni l-a lăsat Ștefan cel Mare și alți voievozi de faimă ai Moldovei medievale, este un semn de respect și eternă memorie pentru bravii fii ai neamului nostru, care și-au închinat viața pentru independența acestui stat. Statalitatea moldovenească are o istorie de secole. De-a lungul istoriei au existat multiple atentate la suveranitatea poporului nostru, dar am păstrat memoria conviețuirii într-un propriu stat, independent, moldovenesc"

Cat de ciudat suna aceste cuvinte rostite de gura unui mancurt. Poate ca undeva in acest univers Stefan Cel Mare e profund nemultumit de urmasii ostenilor sai care s-au lasat amagiti exact de cei care doreau disparitia Moldovei. In aceste zile de sarbatoare nu pot sa le urez romanilor de dincolo de Prut sa le vina mintea cea de pe urma, sa-si dea seama ca moldovenii nu sunt rusi moldovenii sunt rusificati. Un plan diabolic concentrat si bine chibzuit a fost pus in aplicare in Basarabia, inca din perioada tarista, pentru a transforma acest popor intr-un popor cu origini slave, cu o limba proprie diferita de limba romana. Rusii au reusit ceea ce turcii nici macar nu s-au gandit sa incerce in Tarile Romane, rusificarea, inducerea unei intregi constiinte nationale catre o MINCIUNA ISTORICA invelita "poleiala" de studii si carti, sprijinita de istorici si oameni de stiinta, menita doar pentru a genera confuzie si resemnare in fata destinului crunt. Ziua de 25 Decembrie 1991 trebuia sa fie ziua in care Romania si Moldova sovietica sa-si uneasca destinul firesc, istoric, n-a fost sa fie, am ratat secunda astrala care ne-ar fi dat sansa de a forma un singur stat romanesc. N-am reusit macar sa pastram 2 state romanesti cu orientare europeana, independente, democratice, iar azi vina nu mai este a rusilor, a americanilor, evreilor, polonezilor, ungurilor ci a noastra a tuturor romanilor. Prin aceasta afirmatie, Igor Dodon pare ca traieste in epoca ceausista :"...colaborarea noastră cu SUA și Republica Populară Chineză va constitui o prioritate pentru noi. Vom întinde poduri atât spre Est, cât și spre Vest"
Ceausescu a incercat o astfel de independenta, care s-a dovedit sa-i fie fatala in cele din urma. Dodon este presedintele unui stat mic din estul Europei, vrea sa fie independent sa joace un rol de legatura intre est si vest, intre orient si occident, a vorbit in doua limbi, rusa si moldoveneasca, dar sigur gandeste ruseste nu romaneste.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cyber-sapiens
mesaj 25 Dec 2016, 02:06 PM
Mesaj #226


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 602
Inscris: 8 January 08
Forumist Nr.: 11.104



Una este situatia de facto si alta este idealul.

Idealul:

Unirea Moldovei cu România prin referendum sau fortat in 1991 prin decret idem RFG cu RDG.
Sau România sa fi ajuns cel putin la nivelul Greciei si Portugaliei atragand moldovenii aici, apoi inevitabil si unirea teritoriala.

Situația de fapt:

Rep. Moldova este o țara in colaps economic, avand 3 regiuni preponderent alogene (Bălti, Transnistria-Bender si Gagauzia).
Probabil ca peste 20 de ani nu va mai exista un stat independent moldovenesc.

România este asemenea multor tari ex-comuniste, un stat falimentar in asteptarea colapsului. Probabil peste alti 30-50 de ani de aici vor fi plecat aproape toata populatia activa, iar tara va intra in disolutie.

Bulgaria, Ucraina, Slovacia, poate si Ungaria, vor avea aceeasi soarta.

Golul va fi umplut de niste oligarhi alogeni, armate de mercenari, probabil chiar si populatie din China si India, ...


--------------------
Iti suna cunoscut?! (... si da ai dreptate nu este nici macar aromana nici dalmata sau vegliota, nici istroromana) : Sta-sira vaiu ô tiatru = Asta seara voiu la tiatru! ; Du-mani ti scrivu = De maine 'ti scriu !; Bin-vinutu = Bine venit!; Comu si senti? Comu ti chiami? Di unni veni = De unde veni ? Nni videmu = Ne vedem !!! / Salutamu; Lassami in paci! Aiutu! Focu!; Bon Natali e filici annu novu;
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 26 Dec 2016, 10:09 AM
Mesaj #227


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Daca vrei sa faci un scenariu pentru viitor e dreptul tau. Idealul unirii Basarabiei cu Romania ramane un deziderat istoric ce poate fi infaptuit doar prin convingerea moldovenilor ca ei sunt de fapt romani si nu moldoveni. Rusia, atat in perioada tarista cat si sovietica au incercat si azi vedem c-au reusit, sa creeze o "realitate" acceptata majoritar de moldoveni, cum ca ei n-ar fi romani. O asemenea manipulare n-are legatura nici cu idealul cu viitorul si aproape deloc cu relitatea. Eu cred ca este vorba de o transformare mentala a moldovenilor, iar asta ar putea sa vina intr-un viitor din partea tinerilor care inca scoala vor intui, daca le va fi interzis, legatura istorica dintre Romania si Basarabia. Curios este ca nu vezi in scenariul tau colapsul Rusiei ci doar al tarilor mici si mijlocii din estul Europei. Eu cred ca Rusia va avea probleme mai mari decat tarile pe care le-ai mentionat. Rusia are regiuni mai mari decat toate tarile pomenite in care are probleme alogene, cu resurse care atrag "investitorii" si unde este nevoie de mana de lucru. Mancurtii de zi au in spate o forta, pe care se si bazeaza in toate actiunile lor, Rusia si rusii prezenti in Moldova. Odata ce aceasta forta, presiune dispare iar moldovenii isi schimba mentalitatea indusa de planul rusesc Basarabia are mari sanse sa revina la patria mama.


Nni videmu, Salutamu!

* asta e siciliana?


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Marduk
mesaj 24 Jan 2017, 04:52 PM
Mesaj #228


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 17.291
Inscris: 9 December 06
Din: Din acest univers.
Forumist Nr.: 9.062



Mica unire merita mentionata aici, unde discutam despre Basarabia. Ma gandesc la ce are in minte acest Dodon, referitor la o viitoare unire a celor doua Moldove despartite de Prut.
Nu cred, de fapt sper, sa nu apucam sa vedem acest cosmar dodonist pus in practica. Eu am mai spus pe aici ca in locul unei uniri cu Basarabia s-ar putea ca la un moment dat un mancurt de peste Prut sa propuna unirea a la rus. Poate ca tocmai de aceea Romania ar fi trebuit sa insiste mai putin pe unire si mai mult pe aderarea Moldovei la UE. S-a pierdut o clipa astrala in '90 iar apoi s-au irosit ani buni in care Romania avea sansa de convinge si atrage Moldova catre UE, prin renuntarea la unire, cel putin verbal, si sprijinirea proeuropenilor si nationalistilor moldoveni, in demersul acestora in asocierea cu UE. Dodonistii au castigat teren tocmai din cauza declaratiilor unor politicieni romani care doreau unirea cu orice pret, convingandu-i pe nationalisti ca odata unirea facuta toti acesti politicieni vor deveni niste neica nimeni in fata celor de la Bucuresti sau Iasi. Strategia dodonistilor a tinut, iar azi sarbatorim mica unire, in cel mai rau moment pentru Basarabia de dupa '90.


--------------------
"Problema cu lumea este că proștii și fanaticii sunt întotdeauna așa de siguri pe ei, în timp ce oamenii înțelepți sunt atât de plini de îndoieli." (Bertrand Russell)

"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

LINEDRONE
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V  « < 5 6 7
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 05:59 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman