HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Universul Credintei:

Mesajele cu caracter ateist sau care au ca scop denigrarea unei religii sunt interzise in cadrul acestui forum.

7 Pagini V  « < 5 6 7  
Reply to this topicStart new topic
> Frica De Dumnezeu Sau Frica De A Greşi, Pentru credinciosi si necredinciosi
gypsyhart
mesaj 6 Oct 2004, 10:44 AM
Mesaj #211


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@IO
Nu imi iau acest angajament.
Tu ai facut anumite afirmatii aici...
Tu ai pus anumite intrebari aici...
Daca era vorba de lucruri care nu pot fi spuse in public de ce m'ai mai intrebat in public?
Asa cum eu ti'am raspuns in public desi nu eram obligat sa o fac, asa mi se pare corect sa faci si tu.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 6 Oct 2004, 11:02 AM
Mesaj #212


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



gypsyhart

Te-am intrebat pe public pentru ca stiam ca nu poti da un raspuns exact.
Tot ce pot sa spun aici e ca ego-ul lui Osho e mai mic ca al meu, iar al tau e mai mare ca al meu. Pe PM ti-as fi explicat aceste afirmatii, dar asa... cum i-ai spus clarei04...? rolleyes.gif
QUOTE
Foloseste'ti bunul simt si apreciaza daca am gresit sau nu....


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 6 Oct 2004, 11:59 AM
Mesaj #213


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@IO

QUOTE
Te-am intrebat pe public pentru ca stiam ca nu poti da un raspuns exact


Pai asta inseamna ca ai facut exact ceea ce ma acuzai pe mine ca fac: ca pun intrebari doar de dragul de a le pune. DE fapt nu te interesa raspunsul ci sa arati ca eu nu am dreptul sa fac observatii vizavi de afirmatiile tale pentru ca tu STII mai multe...

Consider in continuare ca nu esti corect prin refuzul de raspunde la acele intrebari....

Am zis ce am avut de zis.







Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 6 Oct 2004, 11:59 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
IO
mesaj 6 Oct 2004, 10:13 PM
Mesaj #214


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



QUOTE
Pai asta inseamna ca ai facut exact ceea ce ma acuzai pe mine ca fac: ca pun intrebari doar de dragul de a le pune.

Ntz, ti-am pus cateva intrebari ca sa te ajut sa realizezi ca nu stii raspunsurile. Si ca, prin urmare vorbesti despre ego in general si despre ego-ul meu in particular fara sa stii ce este ego-ul si fara sa fii capabili sa determini ego-ul unei fiinte spoton.gif

QUOTE
DE fapt nu te interesa raspunsul ci sa arati ca eu nu am dreptul sa fac observatii vizavi de afirmatiile tale pentru ca tu STII mai multe...

Stiam ca nu poti da un raspuns cat de cat competent. Daca vrei, iti mai pun intrebari si despre alte aspecte ale spiritualitatii... insa ma tem ca vei raspunde la fel ca si despre ego. Acum, ai dreptul sa faci cate observatii vrei pe marginea a ceea ce postez, insa te situezi in postura ingrata a unui critic de pictura.... orb. blink.gif

QUOTE
Consider in continuare ca nu esti corect prin refuzul de raspunde la acele intrebari....

Aiurea, ti-am oferit posibilitatea cu PM-ul si ai refuzat-o. Sau nu poti sa tii un secret? tongue.gif Ca a mai fost un "caz"... Oricum ti-am dat un raspuns: ego-ul lui Osho e mai mic ca al meu, in timp ce al tau e mai mare ca al meu.

QUOTE
Am zis ce am avut de zis.

Bravo tie, da' n-ai zis mare lucru... rolleyes.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Inorog
mesaj 7 Oct 2004, 01:05 PM
Mesaj #215


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.182
Inscris: 9 May 04
Forumist Nr.: 3.435



Scuzati-mi ignoranta. Cine este Osho ?


--------------------

A mai venit si-un inorog straveziu foarte speriat, foarte livid. Locuia intr-un viitor aramiu cu vedere la vid.
Nichita Stanescu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
saldora
mesaj 7 Oct 2004, 01:18 PM
Mesaj #216


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 732
Inscris: 24 April 04
Forumist Nr.: 3.238



QUOTE (IO @ 6 Oct 2004, 11:26 PM)
Bravo tie, da' n-ai zis mare lucru... rolleyes.gif

si dupa parerea ta ce trebuia sa zica ca sa fii multumit?


--------------------
Am adunat cuvintele si acum suflu peste ele... ca intr-o papadie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 7 Oct 2004, 01:57 PM
Mesaj #217


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



@Inorog
Osho este un mistic indian. O parte din el se gaseste si prin google....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
clara04
mesaj 7 Oct 2004, 09:46 PM
Mesaj #218


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 64
Inscris: 28 August 04
Din: Iasi
Forumist Nr.: 4.357



QUOTE
Osho este un mistic indian. O parte din el se gaseste si prin google....


Cate o mana, cate un picior... smile.gif Cum se nimereste... wink.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gypsyhart
mesaj 8 Oct 2004, 08:11 AM
Mesaj #219


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.854
Inscris: 4 December 03
Forumist Nr.: 1.365



[off-topic]
@clara04
Depinde de fiecare "cat" primeste....Si oricum internetul e doar o fata a "problemei"....

Acest topic a fost editat de gypsyhart: 8 Oct 2004, 08:12 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 8 Oct 2004, 10:00 AM
Mesaj #220


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



saldora
QUOTE
si dupa parerea ta ce trebuia sa zica ca sa fii multumit?

Nimic despre ego-ul unui seaman
sau
O apreciere precisa a acestuia, daca a tinut sa evidentieze anumite aspecte.
mwah1.gif

clara04
Pot sa te intreb de ce razi de Osho? E la acelasi nivel spiritual cu Sfintii Martiri. Stii tu, aia care si-au jertifit viata pentru Hristos, cateodata sub mana calaului. Cate o mana, cate un picior... Cum s-a nimerit.
Amuzant, nu? wink.gif


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
clara04
mesaj 9 Oct 2004, 10:07 PM
Mesaj #221


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 64
Inscris: 28 August 04
Din: Iasi
Forumist Nr.: 4.357



Nu e nimic amuzant la Sfintii Martiri, pur si simplu mi-a venit sa rad de un mod de exprimare. Cat despre Osho, recunosc ca nu stiu nimic. Dar daca nu si-a dat viata pentru Hristos sau fiind nedreptatit sau jertfindu-se pentru cineva... Nu stiu cat de martir poate fi considerat. Din cate spuneti voi nici nu era crestin.

Sa ma ierti daca ai vrut sa spui altceva, IO, si nu am inteles.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 10 Oct 2004, 04:06 PM
Mesaj #222


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



clara04

Cred ca eu sunt cel care ar trebuie sa-ti ceara iertare... sorry.gif m-am exprimat cam dur. Totusi, cand am facut comparatia intre Sfintii Martiri si Osho, am vrut sa spun altceva, nu ca Osho ar trebui considerat martir... sau crestin... wink.gif Pur si simplu constat ca Osho se afla la un nivel vibrational asemanator Sfintilor Martiri, nivel la care spiritualitatea orientala de care apartine Osho afirma ca "s-a eliberat din legea karmei" iar spiritualitatea crestina de care apartinem noi afirma ca "s-a mantuit".
In legatura cu jertfa pentru Hristos... ai atins un subiect foarte delicat, pe care cred ca e mai bine sa nu-l detaliez, insa e bine de stiut esenta: fiecare dintre oameni va trebui mai devreme sau mai tarziu sa plateasca, prin jertfirea propriei vieti, o parte din Jertfa Mantuitorului Hristos. Umanitatea trebuie sa intoarca darul de iubire primit de la Iisus Dumnezeu. Nu exista dovada mai mare de iubire decat sa-ti dai viata pentru cei dragi.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
clara04
mesaj 10 Oct 2004, 11:10 PM
Mesaj #223


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 64
Inscris: 28 August 04
Din: Iasi
Forumist Nr.: 4.357



IO, nu trebuie sa-ti ceri iertare, ca nu m-am suparat pe tine. M-am gandit ca n-ai inteles ce-am vrut sa zic, n-avea rost sa ma supar.

Am vazut ca se vorbeste si aici si dincolo, la "Cele 10 porunci", despre karma, cand ea nu e un concept crestin. Stiu ca am fost atentionata dincolo pentru ca as fi cam ignoranta, sa zicem, pe tema asta. E adevarat ca nu am studiat in detaliu credintele orientale, dar, sa ma iertati, eu raman la Sfintii Parinti si la conceptele vehiculate de acestia. Cum karma nu se numara printre ele, zic "pas". Daca insa karma se regaseste sub o alta denumire la Sfintii Parinti, as vrea sa cercetez mai mult asta. Dar sincer ma indoiesc, as fi aflat-o pana acum, cred.

Sper sa nu ma condamnati... Dar eu ma ghidez dupa acel "inceputul intelepciunii este frica de Dumnezeu". Si mie sincer mi-e frica sa nu gresesc. Si nu pot avea incredere in ceea ce spun unii pe forum, ca un lucru ar fi sau nu crestin, atata timp cat nu imi este confirmat lucrul asta si de un preot sau, oricum, de cineva in tema. Nu stiu ce calificare au cei de pe forum, dar cand vad ce alte afirmatii mai fac pe langa acelea despre karma, ma indoiesc cu adevarat ca ar fi chiar in spiritul crestinismului (si chiar al ortodoxiei). Iar eu vreau sa raman ortodoxa, orice ar fi.

Din pacate n-am avut ocazia sa-l intreb pe parintele meu duhovnic (inca) despre asta, dar cred ca va raspunde cum am spus si eu (din cate stiu ca mi-a mai spus).

Si apoi Sfintii nostri mai vechi, cum ar fi Sfantul Serafim de Sarov, de pilda, nu pomeneau de karma si s-au mantuit. Si care credincios n-ar vrea sa ajunga in locul unde a ajuns Sfantul acesta? Parerea mea e ca e mai bine sa nu vorbim despre lucruri care risca sa fie straine de credinta si sa cautam sa ne mantuim prin lucrarea de fapte bune.


smile.gif Fara sa vreau, am ajuns sa raspund si subiectului propus pe topicul acesta. smile.gif Sa fiti sanatosi!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
IO
mesaj 11 Oct 2004, 12:56 AM
Mesaj #224


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.637
Inscris: 20 January 04
Forumist Nr.: 1.907



clara04

In primul rand, daca ai sa cauti oriunde in teologia patristica termenul de "karma", evident n-ai sa-l gasesti. Este un termen oriental. Daca ai sa cauti insa conceptul de "rasplata", cred ca ai sa gasesti destule. Ca sens, cel mai apropiat termen este de cel al "traistei de pacate", ca definind povara karmica a unui om. Totul despre legea karmei gasesti in VT, care graviteaza in jurul acestei legi, mai numita si "a Talionului". In schimb, NT este centrat pe legea iubirii adusa de Hristos.

QUOTE
Parerea mea e ca e mai bine sa nu vorbim despre lucruri care risca sa fie straine de credinta si sa cautam sa ne mantuim prin lucrarea de fapte bune.

Pai tocmai aici e problema. Cum sa te mantui (adica sa iesi din legea karmei) cand nici nu stii ce este aceasta lege care te apasa si cum sa faci sa te eliberezi din ea? Asta ar insemna sa aplici mesajul hristic fara sa pui nici o intrebare... insa oamenii vor sa inteleaga... si este greu sa intorci si obrazul celalalt, e greu sa raspunzi cu iubire la orice agresiune, e greu sa ierti neconditionat etc. fara sa intelegi ca doar asa se poate iesi din legea karmei si atinge mantuirea. Trebuie sa cunosti legea karmei ca sa stii s-o eviti. Trebuie sa intelegi legea vechiului testament ca sa poti aprecia la adevarata valoare noua lege adusa de Iisus. Trebuie sa-ti vezi pacatele daca vrei sa te mantui de ele. Si trebuie sa ierti pacatele celui de langa tine, indiferent cat de mari ar fi. Daca in aceasta viata n-am ucis pe nimeni, asta ne da dreptul sa ne credem mai presus decat ucigasii? De-a lungul existentei noastre, fiecare dintre noi s-a facut vinovat de toate crimele posibile si imaginabile, iar masura cu care vom fi iertati este masura cu care si noi iertam pe cei care acum trec prin ce am trecut la randu-ne in trecut. Crima aproapelui nostru este testul nostru. Cu cat suntem mai elevati, cu atat examenele sunt mai dure si mai greu de trecut, pana la testul suprem - sa te rogi pentru iertarea celor pe care i-ai ajutat, si care in semn de recunostinta te ucid.
De fapt, senzatia mea este ca in crestinism ideea de lege a karmei este respinsa cu atata virulenta pentru ca aduce cu sine un mare adevar pe care Biserica Crestina l-a pus la index: reintruparea.

QUOTE
Si apoi Sfintii nostri mai vechi, cum ar fi Sfantul Serafim de Sarov, de pilda, nu pomeneau de karma si s-au mantuit. Si care credincios n-ar vrea sa ajunga in locul unde a ajuns Sfantul acesta?

Pai intai ar trebui sa stie unde este Sf. Serafim, de ce a venit acest inger la intrupare si pe urma, daca se simte in stare, poate sa vrea sa-l si urmeze... Ma tem insa ca (auto)mentinerea in ignoranta si desconsiderarea unor legi divine nu este de natura sa ajute pe nici un crestin sa sporeasca duhovniceste.


--------------------
Perseverenta e favorabila.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pagini V  « < 5 6 7
Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 14 May 2024 - 10:33 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman