HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Coaja
Cafe Del Mar
mesaj 13 Sep 2004, 08:16 PM
Mesaj #1


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 87
Inscris: 9 September 04
Forumist Nr.: 4.432



postasem la un alt topic...si mi s-a sugerat unsure.gif sa deschid un topic pe nelamuririle mele...
intrebam acolo cat impact are, cat conteaza coperta unei carti pentru voi, cititorilor.desi nu este un subiect obisnuit si in final se refera la "ambalaj" si nu la continut...eu as vrea sa stiu daca coperta cartilor voastre: va intereseaza in vreo masura?ca simbol, ca imagine...e suficient o coperta alba, neagra:rolleyes:...si scris cu simplitate titlul si autorul..., eventual o pot impacheta si in hartie de ziar dunno.gif ...sau....
va intreb asta din perspectiva unui grafician care printre altele se ocupa de copertile cartilor unor edituri.probabil ca nu e un subiect relevant dar eu as dori sa aud pareri....
glases.gif


--------------------
"Asa e ca pana acum nu stam nici bine, nici rau, adica nici asa, nici altminteri?"
Ion Luca Caragiale



"Nu poate fi inventat nici un kitsch pe care viata sa nu-l depaseasca."
Siegfried Krakauer
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 13 Sep 2004, 08:28 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Hehe, cred ca eu eram ala... smile.gif
Coperta este importanta, cred eu. Nu intotdeauna stii exact ce cauti, si poate nu ai nici timp sa rasfoiesti cartea. Sau daca ai timp, trebuie sa fii dispus sa o rasfoiesti. Si aici intervine coperta. Este reclama cartii respective.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Zooey
mesaj 13 Sep 2004, 10:45 PM
Mesaj #3


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 289
Inscris: 2 September 04
Forumist Nr.: 4.387



da, coperta conteaza, atunci cind nu cauti o carte anume... si prin felul in care arata iti sare in ochi. editurile care se respecta au deja o anumita tinuta si chestia asta e de apreciat. e foarte adevarat ca de mult ori ambalajul spune multe despre continut. INSA, atunci cind caut o carte anume, stiind [destul de] bine care e continutul ei, nu prea ma intereseaza coperta.



--------------------
[less is more]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 13 Sep 2004, 10:45 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Cafe Del Mar
mesaj 17 Sep 2004, 06:43 PM
Mesaj #4


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 87
Inscris: 9 September 04
Forumist Nr.: 4.432



ok..! rolleyes.gif
multam ptr raspunsuri...!
glases.gif


--------------------
"Asa e ca pana acum nu stam nici bine, nici rau, adica nici asa, nici altminteri?"
Ion Luca Caragiale



"Nu poate fi inventat nici un kitsch pe care viata sa nu-l depaseasca."
Siegfried Krakauer
Go to the top of the page
 
+Quote Post
atomixa
mesaj 18 Sep 2004, 04:12 PM
Mesaj #5


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 49
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.490



pai parerea mea e ca atunci cand vezi o carte primul lucru care te atrage e coperta...shi oarecum dupa coperta iti poti da seama daca e o carte de calitate cu hartie de calitate....dupa ce vezi coperta te intrebi:oare ce carte e asta??shi abia dup'aia te uiti la ce scrie...nu??


--------------------
"viata-i prea veche"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
gio19ro
mesaj 19 Sep 2004, 10:46 AM
Mesaj #6


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.656
Inscris: 6 March 03
Forumist Nr.: 21



QUOTE (atomixa @ 18 Sep 2004, 05:25 PM)
shi oarecum dupa coperta iti poti da seama daca e o carte de calitate cu hartie de calitate....

Si totusi o carte buna tot buna ramane si daca e scrisa pe hartie igienica.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 19 Sep 2004, 10:46 AM
Mesaj #7


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Mi-e greu sa cred ca mai intai te atrage coperta... Eu, in general, ma uit dupa ceva anume sau, daca pur si simplu ma uit dupa ceva nou si caut la intamplare, imi atrage atentia autorul, titlul, mai rar editura, iar coperta e o completare, sa zicem, a ceea ce vad. E importanta pentru aspectul estetic al cartii, pentru mesajul ei, pe care il poate completa, il poate ilustra in oarecare masura, dar nu cred ca poate fi un criteriu dupa care sa alegi o carte.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cafe Del Mar
mesaj 19 Sep 2004, 05:36 PM
Mesaj #8


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 87
Inscris: 9 September 04
Forumist Nr.: 4.432



da si eu cred ca nu e un criteriu dupa care alegi o carte...ei bine, acum lucrand cu ceva edituri si luand contact cu tipografiile, am vazut ce si cum se gandeste.multe dintre considerente sunt de ordin financiar, la editurile mai mici, ca la humanitas, rao sau polirom oamenii uneori nu isi tiparesc cartile nici in romania..asa ca aspectul financiar nu e chiar primordial.dar am observat ca atunci cand au o carte pe care o vor mai bine vanduta o fac in editii cu ceva mai mult..."stil"...eu nu va spun cat m-au "obosit" cu schimbarea copertilor la cateva volume de genul asta... frusty.gif
va intrebam ptr ca ei au politica lor, fiecare editura in parte, dar vroiam sa vad ce spun oamenii care cumpara cartile...e drept acum am lucrat la cateva volume care la final arata excelent si nu sunt nici carti proaste...nu stiu daca as putea trage o concluzie..
glases.gif

Acest topic a fost editat de Cafe Del Mar: 19 Sep 2004, 05:40 PM


--------------------
"Asa e ca pana acum nu stam nici bine, nici rau, adica nici asa, nici altminteri?"
Ion Luca Caragiale



"Nu poate fi inventat nici un kitsch pe care viata sa nu-l depaseasca."
Siegfried Krakauer
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nefertiti-old
mesaj 20 Sep 2004, 01:05 PM
Mesaj #9


Coffee woman
******

Grup: Membri
Mesaje: 8.981
Inscris: 7 September 03
Din: Timisoara
Forumist Nr.: 721



Bine, nici sa cadem in extrema cealalta, nu cred ca e bine. Adica ideea cu o coperta alba, neagra, impachetata in ziar etc. Pentru ca omul e, in mare masura, dependent de armonie, asa ca va cauta si la coperta unei carti acel ceva care sa fie in condordanta cu ea. Sau, cel putin, sa ii faca placere sa o vada. Sa nu ii provoace un impuls de respingere.


--------------------
"Libertatea de a respinge e singura libertate." (Salman Rushdie)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
actionmedia
mesaj 20 Sep 2004, 02:10 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 5.298
Inscris: 9 June 04
Forumist Nr.: 3.787



Cred ca nu poti spune daca o carte e buna sau rea decat dupa ce ai citit-o. Ca să ai măcar interesul de a răsfoi cartea respectiva sa vezi macar daca merita efortul sa o citesti aceasta trebuie sa te atraga cu ceva. Daca ar fi sa asemuim o carte cu o floare, iar cititorul cu o albină, atunci coloristica şi parfumul florii este īlocuit de copertă. Coperta este un instrument de marketing şi are rolul de a capta atenţia potenţialului cititor. Daca coperta este creată potrivit gusturilor unui potential cititor care devine şi un admirator al cartii atunci este īntradevar un succes.
Coperta conteaza pentru ca te face sa pui mana pe carte si sa citsti cateva fragmente sa vezi daca merita sa o cumperi sau sa o imprumuti. Evident ca o coperta buna la o carte proasta nu prea ajuta foarte tare decat poate la cresterea vanzarilor dar nu si numarul cititorilor. De asemenea o carte buna cu o coperta neatractiva sau chiar respingatoare s-ar putea sa pairda din potentialii cititori prin faptul ca nu le stārneşte deloc curiozitatea.
Exista si carti pentru care ar fi potrivita o coperta alba. Poate ati vazut īn comert cartea "199.000 lei". O carte despre publicitate care are trecut preţul īn loc de titlu. A fost făcuta aşa ca să şocheze, iar targetul permitea acest lucru.


--------------------
viata e simpla si misto!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 20 Sep 2004, 04:56 PM
Mesaj #11


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Bine ai venit la han !!

Coperta este "glazura" sau cireasa de pe tort !
Ca sa fii pe deplin satisfacut de ce ai citit, oricat ar fi cartea de buna, coperta trebuie sa fie in acord cu continutul mesajului transmis de acea carte. Scriitorul si designerul trebuie sa fie in deplina armonie si intelegere spirituala ca sa poata rezona.

Un exemplu : Multe carti "BALTAGUL" de Sadoveanu. Dar numai una singura cea cu Vitoria schitata pe coperta cu tonuri involburate de violet- negru-gri-alb, seamana cu destinul acestei eroine de roman.


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
senka
mesaj 22 Sep 2004, 06:40 PM
Mesaj #12


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 6
Inscris: 14 August 04
Forumist Nr.: 4.256



Salutari!
Ca orice persoana interesata de estetic, pot spune ca coperta unei carti e importanta, majoritar in cazul unui titlu sau autor care-mi este necunoscut.Asa am ajuns sa cumpar, de ex, Conversatia de Lorette Nobecourt(la fel cum am cumparat Joaca preferata de Cohen pentru titlu smile.gif ).


--------------------
,,Nu poti sa imbratisezi o cauza care sa depaseasca umbra ta,,
Go to the top of the page
 
+Quote Post
contraste
mesaj 23 Sep 2004, 10:52 AM
Mesaj #13


Forumista Poeta
******

Grup: Membri
Mesaje: 6.500
Inscris: 20 April 04
Forumist Nr.: 3.171



Bine ai venit la han SENKA ! flowers.gif han.gif


--------------------
Traieste ca si cum ai muri maine.
Invata ca si cum ai trai vesnic.

Indira Gandhi
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 17 April 2024 - 01:45 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman