HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Sistem Nou, dar pe.. componente
red
mesaj 7 Sep 2004, 01:37 PM
Mesaj #1


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 59
Inscris: 5 April 04
Din: Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 2.913



Doresc sa-mi cumpar un sistem PC nou, dar pe componente.
Problema e ca in privinta placii de baza, video, monitor nu stiu ce sa aleg: sa fie si bun si cat mai ieftin posibil.
Dar vreau in primul rand sa discutam despre monitor, de preferinta unul LCD. Care marci sunt mai bune si... 15" sau 17".
M-am exprimat cam pe scurt, dar sper ca am subliniat ideea. biggrin.gif


--------------------
Follow it, because you'd never know!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 7 Sep 2004, 02:56 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



pai nu ne-ai zis la ce vrei sa-l folosesti.

cit despre LCD, se cam aplica "what you pay is what you get". 17" bineinteles ca e mai fain ca 15".
in functie de bani, poate ai noroc si gasesti unul cu connector DVI, daca te tine bugetul pt. monitor.

however, daca vrei sa te joci, poate mai astepti cu LCD-ul deoarece cele accessibile ca pret deocamdata au o inertie ridicata. deci mai bine un CRT bun de 19" pe urmatorii 2 ani.

din pdv. al placii grafice, IMHO cel mai bun "bang for the buck" e ATI.
un Radeon 9800Pro ar trebui sa inceapa sa devina mai ieftin avind in vedere ca exista deja successor prin XT800.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 7 Sep 2004, 10:26 PM
Mesaj #3


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



De asemenea, ar ajuta sa ne spui si care este bugetul de care dispui.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 7 Sep 2004, 10:26 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
red
mesaj 10 Sep 2004, 12:45 PM
Mesaj #4


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 59
Inscris: 5 April 04
Din: Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 2.913



Cu bugetul e mai greu.
Pana la urma voi lua in rate, dar nu prin firma de componente, ci prin imprumut la cec.
In fine, nu stiu, ca acum trebuie sa-mi bag termopan, ca sufla vantul prin casa ohyeah.gif
Nu tin neaparat sa-l folosesc la jocuri, mai mult pt internet si alte treburi ocazionale. LCD, ca sa nu ma mai iradiez, in primul rand, al doilea rand: crt-ul care il am e cam pe duca, 3: am nevoie de niste spatiu pe aici, 4 etc.
Pt LCD m-am gandit la Samsung de la BEST computers.


--------------------
Follow it, because you'd never know!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 16 Sep 2004, 12:03 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Eu spun ca decat sa dai bani pe LCD mai bine dai banii aia pe comp si iei ceva mai suparat... Mie intotdeauna mi-au placut monitoarele flat mai mult decat cele LCD. Se vede mai fain pe ele - asta e adevarul. Si daca iei un LG flat de 17 sau 19" e bestial. Si am auzit ca BEST COMPUTERS nu e cea mai buna idee... unsure.gif



Parerea mea tongue.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
black ice
mesaj 16 Sep 2004, 12:27 PM
Mesaj #6


blue-eyed dreamer
******

Grup: Moderator
Mesaje: 1.367
Inscris: 14 April 03
Din: Cluj / Bucuresti
Forumist Nr.: 192



E bun Bestu'. Daca ai retineri poti sa incerci si Depozitu' smile.gif

Chestia cu iradierea mergea acum cativa ani. Problema cu LCD-urile e timpul de raspuns care daca e peste 20ms pe ecran atunci cand imaginile se vor derula rapid pe ecran se va observa fenomenul de ghosting. (adica raman unele urme ca si cand imaginea ar fi stearsa - fenomenul e asemanator cu un slide-show). Desigur chestia asta se va observa doar in jocuri sau filme. Tehnologia de azi a ajuns destul de departe (sunt monitoare si cu timp de raspuns de 8ms - totusi cele mai uzuale sunt cele de 12ms) insa la fel au facut-o si preturile.

In cazul in care nu stai foarte bine cu bugetul nu as recomanda sa dai 30 de milioane doar pe un monitor - fie el LCD.

Eu as aproxima un sistem performant la aproximativ 35 de milioane cu tot cu monitor.


--------------------
"Mai bine o noapte eternă decât o zi fadă, mai bine obscuritatea decât o lumină ştearsă" (E. Cioran)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 16 Sep 2004, 12:55 PM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



alaltaieri seara am fost la saturn (un lant de electrocasnice) si m-am uitat la gama de LCD-uri.
toate cele expuse de 17"+ aveau o latenta de 25ms, lucru care e naspa. chiar si EIZO care era la vreo 750€.

am vazut unul singur, de 15", Samsung, la vreo 270€ care avea latenta la 16ms.

de asemenea am vazut la un vendor online, un Samsung (cred) de 20.3" la 16ms dar era la 880€, definitiv prea mult pentru un monitor, fie el si LCD de 20".

eu zic sa mai astepti vreo 2 ani cu LCD-ul, deoarece pina atunci si cele cu o latenta acceptabila pt. jocuri vor fi la preturi accesibile.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
YoyoMan
mesaj 16 Sep 2004, 01:10 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.930
Inscris: 3 November 03
Forumist Nr.: 1.126



Pfoaii - ala e f scump. Nu merita - spun eu! Cele mai faine tot astea good ol' classic sunt. Se vede mai bine la ele - degeaba... Imagine clara, fara delay-uri si toate magariile. SI daca ai unul la 100Hz nici nu te dor ochii de el te poti juca cat ai chef wink.gif spoton.gif


--------------------
"Marile fericiri ie mute...."
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 16 Sep 2004, 01:14 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



Bugetul EXACT? Intel sau AMD ? Ce vrei sa faci cu el? Pana nu raspunzi la astea sfaturile risca sa nu fie de loc pertinente...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 16 Sep 2004, 01:18 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



sa te duca si placa grafica la 100Hz la o rezolutie acceptabila.

eu am un hyundai CRT la 19" ce poate maxim 1600x1280 la 85Hz cu ecran plat si sunt multumit. am dat pe el 420€ acu 2 ani. intr-adevar e mai frumos un LCD, dar atita timp cit nu gasesc modele comparabile high-end la 5-600€, nu-mi trece prin gind sa-l inlocuiesc.

bineinteles ar fi altceva daca l-as putea scoate de la impozit intr-un an, dar pe 3 ani pur si simplu nu se merita la 900€.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 17 Sep 2004, 06:57 AM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



QUOTE (dead-cat @ 16 Sep 2004, 01:31 PM)
sa te duca si placa grafica la 100Hz la o rezolutie acceptabila.

eu am un hyundai CRT la 19" ce poate maxim 1600x1280 la 85Hz cu ecran plat si sunt multumit. am dat pe el 420€ acu 2 ani. intr-adevar e mai frumos un LCD, dar atita timp cit nu gasesc modele comparabile high-end la 5-600€, nu-mi trece prin gind sa-l inlocuiesc.

bineinteles ar fi altceva daca l-as putea scoate de la impozit intr-un an, dar pe 3 ani pur si simplu nu se merita la 900€.

Ai dreptate... la lucru am un ecran LCD de 19' , banuiesc ca a costat in jur de 1000 de Euro (astia ai mei nu se uita la bani, in afara cazului cand cerem marire de salar wink.gif ) iar acasa un amarat Sony Trinitron de 17' care are deja vreo 4-5 ani... ei bine, mi-a trimis un prieten niste poze acum vreo saptamana si... acasa vedeam detelii care la job se "vedeau" ca pete negre (foto luata noaptea) sad.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
red
mesaj 20 Sep 2004, 10:28 AM
Mesaj #12


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 59
Inscris: 5 April 04
Din: Ramnicu Valcea
Forumist Nr.: 2.913



Deocamdata raspund la intrebarea la ce vreau sa-l folosesc:
Pt Internet (rds in curand), cateva jocuri (nu sunt foarte impatimit), ceva DTP si aplicatii office.


--------------------
Follow it, because you'd never know!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
florinb
mesaj 21 Oct 2004, 12:16 PM
Mesaj #13


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 17
Inscris: 8 January 04
Din: calarasi
Forumist Nr.: 1.738



sunt fericitul posesor al ununi monitor medion 15'' lcd, vandut de medion si produs de samsung, cu latenta 22ms (pe care o banuiesc ca fiind asa deoarece nu am remarcat nici un fel de ghost, indiferent de jocul sau filmul care a rulat).
tin sa fac unele precizari:
15'' lcd = 17 '' crt (pentru monitoarele lcd se masoara diagonala vizibila, pe cand la cele crt se masoara tubul)
calitatea intr-adevar nu este la nivelul unui crt BUN, dar se compenseaza din plin cu confortul si si sezatia de lumina "naturala" a unui lcd.

un alt avantaj este ca pot lucra fara probleme ziua, chiar cu soarele cazand pe ecranul monitorului, lucru care pe un crt este de multe ori incredibil de deranjant.

acu, legat de pret, nu am comentarii, eu luandu-l printr-o retea mai putin "oficiala" si platind un pret cu mult sub nivelul unui crt mediu. dar, am vazut la vanzare modele similare cam la 500 eur. si cred ca pe termen lung, din punct de vedere al sanatatii cat si a ergonomiei, se merita.


--------------------
indescifrabil
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 21 Oct 2004, 07:10 PM
Mesaj #14


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



500€ e tzeapa pt. un LCD de 15".

cel mai scump (retail) ce l-am vazut in ultima luna a fost un EIZO de 15"
la 387€+ shipping.
contrast 1:450, connector DVI si din pacate, timp de reactie de 25ms, complet nesatisfacator pt. gameri. sad.gif

in clasa de 500€ am vazut un Samsung SyncMaster 17" cu timp de reactie de 12ms ohmy.gif la 465€.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sorin666
mesaj 21 Oct 2004, 09:16 PM
Mesaj #15


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.069
Inscris: 25 August 03
Forumist Nr.: 668



La noi la chinezi se invarte pe la 280 Euro, mai putin daca il cunosti si faceti TVA pe din doua...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 10:59 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman