HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Tensiunea Pe Cablul Utp
thext
mesaj 1 Sep 2004, 12:16 PM
Mesaj #1


Haiduc
**

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 85
Inscris: 10 May 03
Din: iAsi
Forumist Nr.: 278



Ma intereseaza tesiunile care circula pe un cablu UTP (mufaRJ45). Banuiesc ca nu depasesc ordinul a cativa volti...
Am cautat pe net... da' nu am gasit mai nimic... mai mult explica cum se mufeaza.
M-ar interesa un montaj care sa protejeze placa de retea in cazul unei supratensiuni... De asta vrea sa stiu cum e cu tesiunile...
(Am incercat sa le masor... dar is ceva de ordin 0,2 V... O fi oare tensiunile "normale" pentru circuite TTL?)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Olaf
mesaj 1 Sep 2004, 12:58 PM
Mesaj #2


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Din cate stiu eu, la cablul UTP, fiind vorba de linii simetrice, se conecteaza la placa printr transformatoare de semnal, deci placa este automat protejata... Exista o separare galvanica intre placa, din cauza tensiunilor parazite care pot aparea prin circuitele de conectare la masa...

Pentru TTl ai tensiunile nominale de 0V pentru simbolul "0" si +5 V pentru simbolul "1", dar acestea pot varia (nu mai stiu limitele, dar nu sunt mai mari de 1-2V). Mai exista o varianta de TTL cu +20V pentru "1", dar nu cred ca este cazul. Oricum, fiind vorba de semnale digitale, nu ai cum sa le masori cu un voltmetru obisnuit. Poate cuun osciloscop... wink.gif

Edit: nu-ti recomand montaje suplimentare, deoarece pot schimba caracteristica de transfer a canalului si iti scade viteza...

Acest topic a fost editat de Olaf: 1 Sep 2004, 01:41 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
thext
mesaj 1 Sep 2004, 02:12 PM
Mesaj #3


Haiduc
**

Grup: EmailInvalid
Mesaje: 85
Inscris: 10 May 03
Din: iAsi
Forumist Nr.: 278



ceea ce ma ingrijoreaza e faptul ca s-ar putea arde placa de baza in eventualitatea in care se arde placa de retea... dar daca placa de retea are o protectie incorporata e f bine... Desi ma intreb: In cazul unei furtuni oare e destula protectia aia?

TTL: "0": 0->0,8 V
"1": 2->5 V

Da... Stiu ca e digital... Da' m-ar fi interesat ordinul tensiunilor care trec pe acolo nu' sa masor exact...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 1 Sep 2004, 02:12 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Olaf
mesaj 1 Sep 2004, 02:22 PM
Mesaj #4


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.591
Inscris: 22 September 03
Forumist Nr.: 826



Mah, daca iti trazneste cablu', nu te ajuta toata protectia din lume rofl.gif

Voltmetrul masoara valoarea efectiva a tensiunii, adica iti va arata "o tensiune continua care ar provoca acelasi efect energetic intr-un rezistor". Si un semnal de date este aleator, asa ca nu ai cum sa sti ce iti va arata voltmetrul. Sau daca e bine ce iti arata. De ex. 0,2 este o valoare tipica pentru "0". smile.gif

Acest topic a fost editat de Olaf: 1 Sep 2004, 02:49 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 1 Sep 2004, 03:21 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



daca-ti trazneste trec vreo 2 millioane V yikes.gif
da' eu nu inteleg unde sa trazneasca astfel incit sa fie afectat LAN-ul. doar n-ai intins un cablu UTP la etajul 4 intre 2 blocuri ? huh.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AIWA
mesaj 1 Sep 2004, 05:11 PM
Mesaj #6


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 938
Inscris: 11 March 03
Forumist Nr.: 69



thext
- incercarca sa folosesti o placa de retea dedicata si nu placa de retea onboard (in primul rind e mai de calitate in al doilea rind in caz de "ghinion" sint sanse foarte mari sa plesneasca doar ea (o schimbi si gata) in primul caz se parleste cam toata placa!
- pentru totusi a sta linistit si in caz de ghinion recomand folosirea unui PROTECTNET Eu (stan patitu) dupa ce am ars o placa 3Com(numai 47$ costa sad.gif cry.gif dar am scapatr cu placa de baza neatinsa smile.gif ) in urma unior furtuni ... am protejat cablul ce vine la mine cu asa ceva si...de atunci am stat linistit asemenea fenomene meteorologice.

Uite asta e chestia: http://www.apcc.com/resource/include/techs...?base_sku=PNET1 ce trebuie atasata pe cablu la intrarea la tine in apartament.
Si daca te intereseaza chestii ce tin de protectie PC uite aici--> http://forum.softpedia.com/showthread.php?threadid=10466 ai o discutie destul de edificatoare cred despre ce trebuie facut sa te stii cat de cat protejat!


--------------------
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac , viata o demonstreaza zilnic !!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 28 March 2024 - 03:24 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman