HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> (5) Armata: Pro Sau Contra
Mihai
mesaj 15 Apr 2003, 06:39 PM
Mesaj #1


Gazda Hanului
******

Grup: Admin
Mesaje: 8.578
Inscris: 22 February 03
Din: Hanu Ancutei
Forumist Nr.: 1



Considerati ca modificarea Constitutiei astfel incat armata sa nu mai devina un serviciu obligatoriu este o idee buna?
Ati mai satisface stagiul militar daca acesta nu ar mai fi obligatoriu?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
petman
mesaj 15 Apr 2003, 09:02 PM
Mesaj #2


Haiduc
**

Grup: Musterii
Mesaje: 85
Inscris: 27 March 03
Forumist Nr.: 133



NU ph34r.gif ! Eu nu vreau sa o fac nici daca e obligatorie....doar nu o sa o fac cand o sa fie optionala cool.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
necromanc
mesaj 16 Apr 2003, 01:41 PM
Mesaj #3


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 475
Inscris: 8 April 03
Forumist Nr.: 171



Nu ar trebui sa fie oblihgatorie.Eventual doar 1 luna maxim ! smile.gif
Armata = pierdere de timp !


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 16 Apr 2003, 01:41 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
bdl
mesaj 17 Apr 2003, 03:51 AM
Mesaj #4


Cel Mai Amuzant Forumist
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.642
Inscris: 15 March 03
Din: Unde e cald si bine
Forumist Nr.: 86



Optionala e cea mai buna solutie.Ca altfel e pierdere de vreme pt ambele parti.


--------------------
user posted image
-
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Petru
mesaj 17 Apr 2003, 12:16 PM
Mesaj #5


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.480
Inscris: 24 March 03
Din: Husi
Forumist Nr.: 120



Desi inca nu am facut armata din cate am auzit este extrem de dificila in unele zone,unde de abia iti sunt asigurate cele cateva mese pe zi. De aceea este cred mult mai potrivit daca armata ar fi optionala,poate nu se va mai ajunge la sinucideri etc.


--------------------
"noi suntem simboluri si traim simboluri!" - Ralph Waldo Emerson
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Antont
mesaj 17 Apr 2003, 01:17 PM
Mesaj #6


© Care este
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.113
Inscris: 4 March 03
Din: Nici o Informatie
Forumist Nr.: 17



Ar fi mai bine sa fie optionala,sa se creeze o armata de profesionisti. Si eu sint exceptia, eu chiar m-as duce, dar la o scoala de ofiteri,nu soldat-gradat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
morfeus
mesaj 15 Apr 2004, 10:02 PM
Mesaj #7


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 330
Inscris: 29 March 04
Din: Piatra lui Craciun
Forumist Nr.: 2.807



se pare ca cei ce posteaza aici sunt cei ce nu au facut armata, pe ceilalti nu îi mai intereseaza au trecut de asta !

O idee interesanta in legatura cu armata se desprinde in cartea ,filmul "Infanteria stelara ".Cei care au facut armata au drept la vot ,la politica sunt "cetateni".

ORICUM CA O CONCLUZIE APARE PARTEA A2 -A A FILMULUI ! smile.gif


--------------------
"Fii român verde şi rupe mîţa în două" (C. Negruzzi);

-----------------------------------------------------------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 15 Apr 2004, 11:19 PM
Mesaj #8


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

O idee interesanta in legatura cu armata se desprinde in cartea ,filmul "Infanteria stelara ".Cei care au facut armata au drept la vot ,la politica sunt "cetateni".

desi sunt un om pasnic un asemenea sistem m-ar face sa vind tot ce am, cu banii sa-mi iau armament si sa ma duc voluntar la guerilla urbana. ph34r.gif

neexistenta globala unei asemenea institutii, consumatoare de resurse, ar fi un pas mare inainte al umanitatii.

Acest topic a fost editat de dead-cat: 15 Apr 2004, 11:19 PM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Valheru
mesaj 16 Apr 2004, 07:32 AM
Mesaj #9


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 554
Inscris: 7 September 03
Din: Bucharest
Forumist Nr.: 724



sunt contra armatei in forma care a fost promovata pana acum
armata nu e o chestie care o faci un an si porma iti vezi de ale tale
pentru simplu motiv al ineficientei
soldatul ori este de meserie ori nu este
si apropos de filmul "infanteria stelara" - ideea de acolo este o aberatie de toata frumusetea, armata are rolul de a sluji societatea civila si nu invers
auzi
nu esti soldat nu poti vota


Acest topic a fost editat de Valheru: 16 Apr 2004, 07:35 AM


--------------------
Adevarul manuit cu pricepere este cea mai buna minciuna...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 16 Apr 2004, 07:53 AM
Mesaj #10


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Eu am facut-o...
Sunt multe chestii strimbe in serviciul militar obligatoriu de la romani, si de aceea repulsia asta fata de armata.
La nemti este acel zivildienst sau cum se cheama unde face fiecare cam ce poate, fara sa fie implicat direct in activitati foarte militariste...

daca ar fi sa votez maine, ar fi pentru optionala...


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zar
mesaj 16 Apr 2004, 08:01 AM
Mesaj #11


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



tot optionala cred si eu ca-i mai bine.
am facut-o si o privesc ca pe o experienta interesanta, dar luuuuuuuuuuuuuuuuuuuuunga, vorba aia: "cine are sa-i traiasca, cine nu, sa nu-si doreasca".


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 16 Apr 2004, 09:06 AM
Mesaj #12


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Eu am facut-o chiar pe timpu lu' Nea Nicu. Ce sa spun? In afara de cateva faze penibile, daca ai in minte ideea sa te comporti ca un soldat, treci cu brio peste ea. Cert este ca am invatat f. multe lucruri acolo: atat chestii de rezistenta fizica dusa la extrem, teorie militara (transmisiuni, diverse tipuri de armament), adaptare la grup si la diverese conditii de stres, meteorologice si nu in ultimul rand de a te descurca in situatii limita.
Cert este ca dupa armata, viata mi s-a parut mult mai usoara - antrenat fiind.

Eu nu sunt pentru a obliga un om sa faca ceva impotriva vointei lui, dar sunt convins ca daca armata nu ar fi obligatorie, nu s-ar duce nici 10% din cei care se duc acum, la fel cum si scoala daca nu ar fi obligatorie, nici 40% nu s-ar duce acolo de bunavoie. Asa e firea omului - alege calea care i se pare mai usoara sau comoda... dar la un moment dat este posibil sa-i parta rau ca nu a facut un anumit efort la timpul potrivit...


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 16 Apr 2004, 09:11 AM
Mesaj #13


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



diferenta e, ca scoala e necesara pentru a supravietui in ziua de azi (nu stii sa scrii si sa citesti ==> mori de foame) pe cind armata nu.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 16 Apr 2004, 09:19 AM
Mesaj #14


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



dead_cat, fara a insista prea mult in legatura cu armata, eu spun ca si ea este o scoala, pentru cine vrea sa o perceapa ca atare. Am spus doar ca eu personal, dar cu siguranta mai sunt si altii, am avut ce sa invatam din armata.

Comparatia cu scoala era data doar pentru a scoate in evidenta ca omul daca nu e obligat sa faca ceva care necesita efort, chiar daca ii e necesar, prefera sa nu-l faca ... din comoditate... atata tot...

PS: personal nu ma intereseaza daca armata este obligatorie sau nu. Ba as prefera sa nu fie obligatorie .... decat sa se mai sinucida unii pe acolo ...

Acest topic a fost editat de Clopotel: 16 Apr 2004, 09:21 AM


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica
mesaj 16 Apr 2004, 09:27 AM
Mesaj #15


piticanie oPsedata
******

Grup: Membri
Mesaje: 7.280
Inscris: 7 January 04
Din: ***
Forumist Nr.: 1.726



Clopotel, am cam aceeasi abordare fata de armata. Si mie mi s-a parut a fi o scoala armata.
Am invatat mult sa inteleg ce inseamna sa te bazezi pe cel de linga tine, pina unde poti merge cu increderea, care e diferenta intre leaderi si sefi ...
Am vazut ce inseamna sa creezi niste legaturi noi (unele au durat peste ani), si am vazut cind am mers la facultate ce diferenta era intre cei ce veneam din armata si cei care nu au facut-o.
In acelasi timp cred ca e o problema de alegere a ficearuia, si de aia as vota pentru optionala. In momentul in care nu ar mai fi obligatorie ar avea o sansa sa redevina o organizatie "mai buna"


--------------------
Viitorul tau depinde de visele tale. In consecinta nu pierde timpul, du-te si te culca.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 16 Apr 2004, 09:30 AM
Mesaj #16


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Comparatia cu scoala era data doar pentru a scoate in evidenta ca omul daca nu e obligat sa faca ceva care necesita efort, chiar daca ii e necesar, prefera sa nu-l faca ... din comoditate... atata tot...

aia da, dar se pune intrebarea cine are dreptul sa te oblige la ceva (ceea ce pe de-asupra e impotriva drepturilor omului) pentru ca considera niste indivizi arbitrari ca-i "datoria ta".

la scoala e altceva pentru ca e existential. dar nici in cazul scolii n-are ce sa-ti faca daca n-ai chef sa-nveti.

tot felul de APV-isiti mi-au explicat cu regularitate cum armate e o scoala a vietii.
sa tot fie, dar e una cu dascalii cei mai penali. io nu vreau sa ma duc la o scoala unde majoritatea dascaliilor sunt acolo pentru ca nu au fost in stare sa ajunga in alta parte.

n-am facut armata si nici nu o voi mai face (teoretic inca m-ar putea chema, dar avind cetatenie dubla sunt una din fericitele persoane care e privita cu suspiciune avind loialitatea indoielnica) si n-am gasit inca pe nimeni care poate sa-mi explice convingator ce am pierdut in dezvoltarea mea ca om nefacind-o, sau cu ce viata mea ar fi acum mai buna daca bagam 1 an de oaste.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 16 Apr 2004, 10:02 AM
Mesaj #17


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



Dead-cat, eu te inteleg perfect.... nu doresc ca tu sau altii care nu vor, sa faca armata.
Nici eu nu sunt de acord cu multe practici care sunt in armata. La urma urmei armata are ca scop principal apararea tarii. Si e logic ca aia care o apara sa o faca din convingere si nu din obligatie smile.gif

Nu incearca nimeni sa te convinga ca armata este "o scoala a vietii". Nici pe mine nu a incercat nimeni. M-am convins eu singur. Dar am avut colegi care au urat armata, nimic nu le placea, si faceau totul in sila. Poate de aceea faceau mai multe plantoane smile.gif , dar si dupa armata am observat ca erau nemultumiti de situatia lor. Doi dintre ei chiar si acum se plang ca viata e grea cu 2.500.000 lei salariu pe luna .... daca ma intelegi tu....

Ideea, pe care eu o recomand celor care vor face armata, chiar si din obligatie, este sa o faca cu convingere, sa incerce sa ramana cu crema si nu cu aluatu, adica daca tot trebuie sa faca ceva, macar sa-l faca cu placere - si cu siguranta le va fi mult mai bine....


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zar
mesaj 16 Apr 2004, 10:07 AM
Mesaj #18


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 362
Inscris: 8 April 04
Forumist Nr.: 2.977



adevarul e ca un an de zile este pierdut, dar se pot trage si cateva invataminte: cum spunea mutulica, diferenta dintre sefi si lideri, mai ales cei care au fost de la soldat la sergent. am facut-o pe clisura in perioada aia calda, si spiritul de camaraderie care l-am trait in anumite momente nu l-am mai reintalnit niciunde, dar 1 an este totusi muuuuuuuuuuult.


--------------------
trece lebedele'n zare...
eu ma uit ele dispare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 16 Apr 2004, 10:11 AM
Mesaj #19


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



QUOTE

Ideea, pe care eu o recomand celor care vor face armata, chiar si din obligatie, este sa o faca cu convingere, sa incerce sa ramana cu crema si nu cu aluatu, adica daca tot trebuie sa faca ceva, macar sa-l faca cu placere - si cu siguranta le va fi mult mai bine....

sigur nu-i gresita de loc filozofia, numa daca bagi 1 an de canal cu lopata sau depanusat porumb sau construit vila pentru cine stie ce hot din asa-zisul stat major, nu prea ai cu ce crema sa ramai.

QUOTE

dar si dupa armata am observat ca erau nemultumiti de situatia lor. Doi dintre ei chiar si acum se plang ca viata e grea cu 2.500.000 lei salariu pe luna .... daca ma intelegi tu....

e nasol sa ai 2.5 mil/luna. prea mult ca sa mori prea putin ca sa traiesti. alegera gresita a ocupatiei sad.gif


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Clopotel
mesaj 16 Apr 2004, 10:55 AM
Mesaj #20


Umil servitor la Han
******

Grup: Moderator
Mesaje: 4.051
Inscris: 2 December 03
Forumist Nr.: 1.345



He he .... dar eu vorbesc de armata, de antrenament si teorie specifica armatei, nu de canal, papusoi sau vila nu stiu cui...
1 an poate sa fie mult, eu am facut 1,6 ani, si poate a fost mult - dar pentru orice pregatire se cere un anumit timp.

Daca armata ar fi o luna, atunci in primele doua zile ai face febra musculara, apoi o saptamana stai sa-ti revii, apoi in alta te gandesti ca nu ai terminat treburile pe acasa, iar in ultima te gandesti ce chef vei trage cand ajungi acasa.... si la sfarsit te lauzi ca ai facut armata si ce greu a fost smile.gif

Da, asa este, este nasol de aia doi cu 2,5 mil. lei/luna - dar sunt convins ca daca invatau sa se descurce in armata, reuseau mai mult in viata civila.... adica pentru ei chiar a fost o pierdere de timp. Pentru altii, daca tot erau obligati sa o faca, au incercat macar sa foloseasca acest timp in folosul lor - eu de asta vorbesc.


--------------------
Gandurile Mele nu sunt ca gandurile voastre si caile Mele ca ale voastre, zice Domnul.
Si cat de departe sunt cerurile de la pamant, asa de departe sunt judecatile Mele de judecatile voastre si cugetele Mele de cugetele voastre.

(Isaia 55:8.9)


Ortodoxia - Calea intru Hristos - pe pagina 1 indexarea tematica a subiectelor pt. o usoara urmarire...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 16 Apr 2004, 11:03 AM
Mesaj #21


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



colegii mei de munca din capitalism, care au fost la oaste, au invatat pe-acolo meserii ca electronist etc. cu calificare. daca macar inveti ceva ce poti pune in aplicare in viata "civila" (si se si recunoaste ca diploma) nu-i mai chiar asa o pierdere de vreme.

dar daca esti iepure de cimp in RO, ce mare lucru sa inveti? chestia cu descurcatul adesea duce in directia "completarea echipamentului". daca ar invata macar o meserie ceva... dar cind culmea fericirii e sa faci permisul de conducere...

Acest topic a fost editat de dead-cat: 16 Apr 2004, 11:04 AM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abis
mesaj 16 Apr 2004, 02:28 PM
Mesaj #22


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 22.306
Inscris: 8 March 04
Din: Bucuresti
Forumist Nr.: 2.507



Si eu am facut armata, 6 luni ca terist in 1995-1996. A fost pierdere de timp. Am fost intr-o unitate de tancuri, am invatat sa trag cu tancul, cu pistolul, cu mitraliera, sa arunc grenade, sa detonez trotil si cam atat. Cand nu mergeam la trageri (si mergeam des, cam de doua ori pe saptamana) ardeam gazul de pomana. Nu am invatat nimic util in viata civila, ci am pierdut sase luni in care puteam face mult mai multe afara.
Armata, ca sa fie eficienta, trebuie sa fie alcatuita din profesionisti. Recrutii nu vor ajunge niciodata la valoarea celor din Legiunea Straina sau Navy Seals.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leon
mesaj 16 Apr 2004, 02:39 PM
Mesaj #23


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 14 March 04
Forumist Nr.: 2.584



Placut Topic, mai ales ca sunt unii care habar nu au despre ce vorbesc hh.gif hh.gif

Dar suntem "liberi" de 15 ani, asa ca aberatiile nu-s penale....


--------------------
Greu la deal cu boii mici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 16 Apr 2004, 04:53 PM
Mesaj #24


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



pai hai, adu tu lumina cunoasterii in bezna ignorantei noastre.


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leon
mesaj 17 Apr 2004, 01:32 PM
Mesaj #25


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 14 March 04
Forumist Nr.: 2.584



Cred ca cea mai buna lumina e cea raspandita de Clopotel!!

Imi plac cei ce tot se plang ca patria nu face nimic pentru ei.....oare invers merge treaba??

Propun sa incercati sa si intelegeti cele scrise de Clopotel si nu numai sa cititi thumb_yello.gif


--------------------
Greu la deal cu boii mici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dead-cat
mesaj 17 Apr 2004, 01:41 PM
Mesaj #26


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 3.203
Inscris: 6 April 04
Din: On the Rhine
Forumist Nr.: 2.942



din faptul ca m-am nascut in sfera de influenta a unui guvern arbitrar, a carui autoritate n-am recunoscut-o niciodata, fara sa fiu intrebat, nu deduc nici o obligatie de a-mi sacrifica, existenta, sanatatea, banii sau chiar timpul, pentru cei ce au definit idea de "patriotism" si "loialitate" intr-un mod care-i serveste pe ei cel mai bine.

loialitatea (mea) se cistiga si nu se poate ordona.

Acest topic a fost editat de dead-cat: 17 Apr 2004, 01:42 PM


--------------------
Black holes are where God divided by zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Leon
mesaj 17 Apr 2004, 01:47 PM
Mesaj #27


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 428
Inscris: 14 March 04
Forumist Nr.: 2.584



Respect parerea ta smile.gif


--------------------
Greu la deal cu boii mici!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 19 April 2024 - 12:42 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman