HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

 
Reply to this topicStart new topic
> Compozitori, vechi si noi
Nightwind
mesaj 23 Aug 2004, 11:05 AM
Mesaj #1


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 301
Inscris: 8 July 04
Din: Above and Beyond the Stars
Forumist Nr.: 4.031



Indiferent daca clasici sau moderni, compozitorii sunt cei care isi imagineaza sunetele inainte ca interpretii sau formatiile sau orchestrele sa le dea glas. Care va plac? Care va plac mai putin?

Am sa incep eu prin a sari peste cei clasici. Majoritatea imi plac si isi gasesc un loc in playlisturile mele, in functie de starea mea de spirit. Cei pe care-i ascult in mod special: Vivaldi. Brahms, Bizet, Beethoven, Bach, Handel, Strauss, Chopin si mai putin Tchaikovsky si Haydn la care se adauga Korsakov (de la care ascult doar Seherezada).

Dintre cei moderni (care se regasesc ceva mai des prin playlisturi):

Tan Dun (cu superbele coloane sonore marcate de vioara din Wo Hu Cang Long si Ying xiong)
Brian Tyler (iarasi pentru coloanele sonore din Children of Dune si Timeline, desi mai are niste aranjamente orchestrale sintetizate foarte frumoase)
Enio Morricone (no comment)
Edward Shearmur (pentru coloana sonora din K-Pax, aranjamente sintetizate superbe)
Ronan Hardiman (celebrele spectacole Feet of Flames, Riverdance si Lord of the Dance)


--------------------
***********************************************
Embrace death as a lover for she alone shall be your eternal bride
***
Transcript from 'Nightwind's Younger Days'
***********************************************
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Aramis
mesaj 23 Aug 2004, 11:30 AM
Mesaj #2


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Dintre compozitorii clasici ii apreciez pe cei enumerati de tine, la care se adauga Tomaso Albinoni (chiar acum ascult Adagio), Dvorak, Listz si Debussy. In ceea ce il priveste pe ultimul, Clair de Lune fron suite Bergamasque (am scris in engleza pentru ca nu stiu cum se traduce exact in romana) este absolut minunata, cei care vor sa o asculte o sa o gaseasca pe coloaa sonora de la Ocean's Eleven. Respectiva buna muzicala "apare" cand omuletii sunt in fata fantanii arteziene si admira hotelul Belagio.


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
milimetru
mesaj 23 Aug 2004, 12:12 PM
Mesaj #3


ex-caa
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.430
Inscris: 26 April 04
Forumist Nr.: 3.261



... şi cum te simţi după Adagio-ul lui Albinoni? Că pentru mine nu există ceva mai sfîşietor (de trist, cred, nu sînt sigur...) în muzica pe care am ascultat-o...

Enio Morricone, da! spoton.gif

La mine baza "interesului" se află în "triunghiul" Bach-Beethoven-Mozart...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 23 Aug 2004, 12:12 PM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
Aramis
mesaj 23 Aug 2004, 06:20 PM
Mesaj #4


Cronicar
******

Grup: Moderator
Mesaje: 3.948
Inscris: 23 January 04
Din: Luna
Forumist Nr.: 1.955



Dupa Adagio ma simt incredibil de trista, dar si parca purificata de tot ceea ce e rau in jur... Senzatia este destul de ciudata si tocmai de aceea imi place atat de mult Albinoni, este singurul care imi induce asemenea sentimente.


--------------------
humanity is overrated
Go to the top of the page
 
+Quote Post
sbal
mesaj 2 Sep 2004, 08:42 PM
Mesaj #5


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 117
Inscris: 11 June 04
Forumist Nr.: 3.824



Ma limitez la cei noi...
Williams, Nyman, Elfman...


--------------------
Break yourself through the clouds
and build above those sleepy buildings
Mistified by your capabilities
all is yours if you can handle
Visable from higher than the sky
Plane and simple,
the facts are at your feet
Go to the top of the page
 
+Quote Post
NoMemory
mesaj 11 Sep 2004, 06:57 PM
Mesaj #6


Vataf
***

Grup: Membri
Mesaje: 206
Inscris: 16 March 04
Forumist Nr.: 2.608



ce lume culta.!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
atomixa
mesaj 16 Oct 2004, 09:59 AM
Mesaj #7


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 49
Inscris: 14 December 03
Forumist Nr.: 1.490



am ascultat de curand "anii de pelerinaj"-list-sunt 3 "volume".....cant una dintre ele-valee d'obermann(sper ca am scris corect) shi e...nu shtiu.....chiar te face sa te desprinzi de tot din jur....shi adagio al lui albinoni e extraordinar...dar ar mai fi....concertul nr 1 de ceaikovski pt pian shi orchestra...compozitori preferati??nu ash putea zice ca am unul deoarece k sa zic un compozitor preferat ar insemna sa imi placa ABSOLUT toate piesele lui...ceea ce ..nush..exista cineva caruia sa ii placa toata creatia unui anumit compozitor??m-ash mira..... jamie.gif


--------------------
"viata-i prea veche"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ausländer
mesaj 27 Feb 2006, 02:25 PM
Mesaj #8


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 284
Inscris: 24 July 04
Din: 47° 10' N, 27° 35' E
Forumist Nr.: 4.132



Clasici - Rachmaninov cu ale sale concerte ptr pian, Chopin - idem, Mendelssohn-Bartholdy, Mussorgsky, Schubert, Schumann, si ar mai fi cativa...



--------------------
user posted image
Liar, lawyer - mirror, show me what's the difference?

The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore all progress depends on the unreasonable man. - George Bernard Shaw
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 26 Apr 2007, 03:23 PM
Mesaj #9


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



Imi plac compozitorii rusi pentru ca melodiile lor au o verva latenta , uneori greu sesizabila la prima auditie. Ceva ascuns care face ca singele sa-si dea peste cap ritmul ... Ceaikovski, Rachmaninoff, Stravinski , Glinka , Borodin, Prokofiev, Shostakovich ...
Ii ascult cu placere si pe Gershwin, Enescu, Toru Takemitsu , Othmar Liebert, Albeniz, Hans Zimmer sau Aram Khachaturian .
Insa cel mai mult dintre toti imi place Nicolo Paganini, si imi place felul in care il interpreteaza Vanessa Mae. smile.gif


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cocosel
mesaj 26 Apr 2007, 04:38 PM
Mesaj #10


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 1.933
Inscris: 20 December 06
Din: London/Bucharest
Forumist Nr.: 9.114



Simplu Maurice Ravel.... smile.gif


--------------------
"Mã simt ca într-o barcã, singur, pe un lac necunoscut, dus de curenti din ce în ce mai departe de mal. Chiar dacã as striga "ajutor" nu m-ar auzi nimeni. Asa cã prefer sã tac si sã cred cã alunec printr-un vis. Spre ce? Habar n-am..."
Octavian Paler

" Truth may seen, but cannot be : / beauty brag, but'tis not she; / truth and beauty buried be."
W. S.
"GIVE me women, wine, and snuff / Untill I cry out "hold, enough!" / To No. 7, just beyond the circus day / A winding-sheet, ah ME! I must be away!"
John K.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
exergy33
mesaj 24 Feb 2008, 09:17 PM
Mesaj #11


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 4.959
Inscris: 9 August 05
Din: marginea viselor
Forumist Nr.: 6.763



QUOTE(exergy33 @ 26 Apr 2007, 04:53 PM) *
Imi plac compozitorii rusi pentru ca melodiile lor au o verva latenta , uneori greu sesizabila la prima auditie. Ceva ascuns care face ca singele sa-si dea peste cap ritmul ... Ceaikovski, Rachmaninoff, Stravinski , Glinka , Borodin, Prokofiev, Shostakovich ...
Ii ascult cu placere si pe Gershwin, Enescu, Toru Takemitsu , Othmar Liebert, Albeniz, Hans Zimmer sau Aram Khachaturian .
Insa cel mai mult dintre toti imi place Nicolo Paganini, si imi place felul in care il interpreteaza Vanessa Mae. smile.gif


corectez un nume pe care l-am tastat gresit smile.gif
Ottmar Liebert


--------------------
*_*_*

Pierdut în Geometria Uitării
Căutând Ipote(nu)zele Fericirii -
Trecătorul -X-

https://exergy33.wordpress.com/
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 20 April 2024 - 07:51 AM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman