HanuAncutei.com - ARTA de a conversa!
Haine Dama designer roman

Bine ati venit ca musafir! ( Logare | Inregistrare )

> Info

Subiectele de discutie dedicate cartilor vor fi mutate in cadrul subforumului Universul Cartilor

 
Reply to this topicStart new topic
> Filmele Si Benzile Desenate
Ares
mesaj 21 Aug 2004, 08:41 PM
Mesaj #1


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 805
Inscris: 5 September 03
Din: Bucureşti
Forumist Nr.: 711



Inconjurati de o avalansa de filme realizate dupa benzi desenate, haideti sa discutam despre asta smile.gif
Recapituland rapid - avem Superman, Batman, Spiderman, Hellboy, Punisher, Asterix, X-Men, etc.
Uitandu-te un pic in viitor se vede un X-Men 3, Spiderman 3, SinCity (care o sa-l aiba pe Bruce Willis in rol principal), Batman Begins (care are un trailer interesant disponibil aici - cu o alegere pe care eu o consider buna pentru rolul principal - Christian Bale), etc.

Ce banda desenata v-ar place sa o vedeti transformata in film? Care film vi se pare cel mai reusit? Pe care-l asteptati cel mai mult? Si pentru cei care nu sunt asa de fani... este oare o idee buna sa se faca filme dupa benzi desenate? Au ramas scenaristii fara idei si trebuie sa imprumute personajele gata consacrate? Este doar o strategie menita sa atraga public?

Dragi hangii, aveti cuvantul smile.gif


--------------------
Atat de multe carti si atat de putin timp... Vizitati "Pagina Cronicarului".
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nightwind
mesaj 24 Aug 2004, 02:40 AM
Mesaj #2


Vornic
****

Grup: Membri
Mesaje: 301
Inscris: 8 July 04
Din: Above and Beyond the Stars
Forumist Nr.: 4.031



Batman a beneficiat de ecranizari interesante, dintre care cele mai bune si de atmosfera sunt cele cu Michael Keaton in rolul principal.
Apoi X-Men s-a concentrat exact unde trebuia, pe puterile personajelor si pe actiune/efecte speciale astfel ca a mers exact la tinta si desi nu l-as numi superb, macar mi-a captat atentia pentru o vreme si nu mi-a lasat un gust amar ca Spidermanurile (care s-au vrut o intoarcere spre dilemele vietii personajului cu duble identitate si au esuat lamentabil).
Punisher a fost un film de actiune si atat. Personajul a fost prezentat succint astfel ca dupa parerea mea putea sa poarte orice nume ...
Seria Superman (sau macar primele doua filme) au fost cele mai reusite dupa parerea mea, chiar daca n-au beneficiat de tehnica folosita pentru animarea celorlalti supereroi.

Nu stiu de ce nu sunt asa de entuziasmat de Batman Begins. Nici trailerul nici pozele de pe site nu m-au impresionat. Totusi sper ca mr Bale sa faca treaba mai buna decat mr Clooney (oare sunt singurul care crede ca Batman & Robin a fost o pierdere de timp si bani?) si fiind un fan Batman in mod sigur il voi vedea la premiera.
Mai degraba imi indrept atentia spre X-Men 3, o serie care vine fara alte pretentii decat domeniul sau: ecranizarea unor personaje animate. Primele doua au fost destul de 'entertaining' desi intr-un fel ma asteptam la mai mult, nu pot spune in ce sens.


--------------------
***********************************************
Embrace death as a lover for she alone shall be your eternal bride
***
Transcript from 'Nightwind's Younger Days'
***********************************************
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ComicDiva
mesaj 24 Aug 2004, 07:52 AM
Mesaj #3


White Trash Beautiful
*****

Grup: Membri
Mesaje: 528
Inscris: 18 May 04
Din: a galaxy far far away....
Forumist Nr.: 3.552



Heeeeeey! Doua thread-uri despre comic book movies! Now we're getting somewhere!

@Nightwind - Dupa ce am vazut X-men 2 visam zi si noapte la X-men 3 (si cum o sa-l foloseasca pe preferatul meu Gambit tongue.gif ) dar presupun ca toata lumea stie noutatile.
Bryan SInger s-a mutat la Superman. El a devenit regizorul noului film despre omul de otel. Despre X-men 3 care avea data de lansare and everything... nu s-a mai auzit NIMIC! Mai mult... Halle Berry sigur nu o sa mai fie Storm, si fara Singer Patrick Stewart, Ian Mckellen si Famke Jensen nu sunt asa de siguri ca vor sa se intoarca sa faca si al treilea film.
Nu este oficial ca Singer nu va mai regiza X-men 3, doar ca-l face pe Superman mai intai, dar asta inseamna ca filmul va fi decalat pana in 2008, poate chiar 2009. cry.gif cry.gif cry.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Promo Contextual
mesaj 24 Aug 2004, 07:52 AM
Mesaj #


ContextuALL









Go to the top of the page
 
Quote Post
BeDeaua
mesaj 6 Sep 2004, 02:59 PM
Mesaj #4


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 5
Inscris: 6 August 04
Forumist Nr.: 4.201



Ar fi interesant de observat influenta Benzii Desenate asupra filmului in general, a mijloacelor de exprimare. Care au dus la o noua "gramatica" cinematografica, una care a determinat si o dezvoltare rapida a tehnologiilor cinematografice. Si nu numai in filmele inspirate de comic books!
Unghiuri de filmare imposibile, dinamism prin deplasarea "camerei" care ar face din operator un supercasacador , montaj din cut-uri aiuratoare, ritm iesit din "comun", si de-aici chiar si povesti extraordinare (Amazing, Astonishing... !)pentru o tensiune permanenta!
In BD era posibil sa vezi cum un avion se napusteste spre tine, sa treaca prin tine. Acum si in cinematografe...
Zic eu.


--------------------
Inca un rand!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mememe
mesaj 6 Sep 2004, 03:17 PM
Mesaj #5


Dregator
*****

Grup: Membri
Mesaje: 588
Inscris: 8 June 04
Din: bucuresti
Forumist Nr.: 3.777



han.gif bedeaua si sedere placuta .

Cat despre filmele cu super eroi ... era si normal sa apara atatea , in primul rand deoarece in america si occident inca din ani 70 toti citeau COMIC BOOKS si astfel incepand cu ani 90 s-e formase un public extrem de mare care sa savureze genul. Ar fi fost nebuni sa nu foloseasca chestia asta. Si precum au recunoscut si producatorii de la X-MEN ei ar fi vrut sa faca filmul mult mai devreme doar ca tehnica nu le permitea sa faca ceea ce trebuia pt ca filmul sa aiba succes.
Dar acum cum a spus si bedeaua ai de toate , femei zburatoare , oameni care se transforma , scuipa flacari , urca pe pereti sare cate 200 de metri si asa mai departe. Nu stiu cati dintre voi au vazut captain america ( filmul ) dar daca il vezi plangi la felul in care este facut. Sau spiderman cele vechi . Cat timp vor fi copii care sa creasca in adulti atata timp vom avea si filmele cu super eroi , doar ca piata incepe sa se satureze si vor mai trece ceva ani pana sa se formeze un nou public target. Eroi precum Spawn ( oarecum ) , Hellboy , Daredevil ar fi trebuit sa mai astepte putina popularitate .


--------------------
Mai bine ma duc in padure
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Rork
mesaj 3 Nov 2004, 10:01 AM
Mesaj #6


Musteriu
*

Grup: Musterii
Mesaje: 35
Inscris: 7 May 04
Forumist Nr.: 3.413



Sa nu uitam totusi ca relatia filme-benzi desenate nu se rezuma doar la capitolul super-eroi. Au mai existat si Crying Freeman, From Hell, Road to Perdition, The League of Extraordinary Gentlemen care sunt facute tot dupa comic-books celebre. Astept cu nerabdare American Splendor care intra in aceeasi categorie.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mrs. Rogers
mesaj 30 Nov 2004, 02:27 AM
Mesaj #7


Domnitor
******

Grup: Membri
Mesaje: 2.267
Inscris: 1 February 04
Forumist Nr.: 2.054



Am vazut Invincibilii( desene animate dupa Superman) si mi-a placut. Si asta e mare lucru fiindca mie nu imi plac nici Batman nici Spiderman nici alte filme din acceasi categorie.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

 



RSS Versiune Text-Only Data este acum: 24 April 2024 - 07:25 PM
Ceaiuri Medicinale Haine Dama Designer Roman